خانه / بورس و سهام / توجه بازار به تك‌سهم‌ها

توجه بازار به تك‌سهم‌ها

جو منفي حاكم بر بازار فرابورس هرچند در روز گذشته از بين رفت و شاخص اين بازار با 3 واحد افزايش روبه‌رو شد، اما معاملات اين بازار از رونق چنداني برخوردار نبود و تنها دادوستد 5/42 ميليون برگه اوراق بهادار در سامانه معاملاتي اين بازار به ثبت رسيد.

در بازار ديروز شاخص ifex با حدود 3 واحد رشد به محدوده 585 واحدي رسيد و ارزش كل معاملات اين بازار با خريد و فروش 5/44 ميليون برگه اوراق بهادار به 354 ميليارد ريال رسيد كه بيشترين حجم مبادلات به دادوستد سهام دو بانك خاورميانه و دي تعلق داشت؛ در اين روز 6/13 ميليون سهم بانك خاورميانه به ارزش 4/16 ميليارد ريال و 8/6 ميليون سهم بانك دي به ارزش 5/9 ميليارد ريال خريد و فروش شد.
از سوي ديگر روز گذشته توجه بازار بيشتر به سمت تك‌سهم‌هاي كوچك بود و به غير از دو نماد پرگردش نفت ايرانول و پتروشيمي زاگرس، بقیه بازار بر محور شركت‌هاي كوچك چرخيد، به طوري كه نمادهاي روان فن‌آور، روي زنگان، فولاي، قند چهارمحال، سبحان‌دارو و پخش البرز مورد توجه سهامداران قرار گرفتند.
در مجموع روز  گذشته از 94 نماد معامله شده در بازار فرابورس، 45 نماد با نوسان مثبت، 21 نماد با نوسان منفي و 28 نماد بدون تغيير قيمت بودند.
در اين روز امتياز تسهيلات بانك مسكن نيز با نوسان در محدوده يك درصد مواجه شده و به ميانگين قيمت 40 هزار تومان رسيد.
گشایش نماد قند تربت جام در بازار پایه
مدیر‌عامل فرابورس اعلام کرد:  نماد شرکت فرآورده‌های غذایی و قند تربت جام با سرمایه 26میلیارد ریال دوشنبه 31تیر در بازار  پایه گشایش می‌یابد.
امیر ‌هامونی با اعلام این خبر افزود: در پی درج شرکت قند تربت جام در بازار پایه و در راستای اجرای ماده3 «دستورالعمل  اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در بازار پایه»، نماد معاملاتی این شرکت 26میلیارد ریالی روز دوشنبه 31تیر در بازار عادی گشایش می‌یابد.
وی ادامه داد: تایید معاملات و قیمت‌گذاری سهام در روز گشایش نماد، مشروط به معامله حداقل 260هزار سهم معادل یک درصد از کل سهام شرکت است و در روز عرضه اوليه به روش گشايش نماد، نماد شركت بدون محدوديت دامنه نوسان گشايش مي‌يابد.
به گفته‌هامونی، قيمت پاياني معاملات براساس ميانگين موزون قيمت‌هاي معامله شده در همان روز و پس از گشايش نماد دامنه نوسان قيمت به ميزان 5 درصد قيمت پاياني روز معاملاتي قبل تعيين مي‌شود.  وي تصريح كرد: استفاده از كد معاملات به صورت گروهي (ددد) در معاملات بازار پايه ممنوع بوده و معامله‌گران برخط نيز مجاز به ثبت سفارش نيستند.
مدیر عامل فرابورس خاطرنشان کرد: با توجه به محدوديت‌هاي موجود در اساسنامه صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك، اين صندوق‌ها مجاز به ثبت سفارش در نمادهاي اين بازار نيستند و طبق اطلاعات و صورت‌های مالی میان دوره ای 6ماهه حسابرسی شده این شرکت برای دوره منتهی به 30آذر 91، زیان انباشته آن به مبلغ 9/27 میلیارد ریال است.
عرضه بلوکی دو نیروگاه
در همين حال رییس اداره عملیات بازار فرابورس با اعلام عرضه بلوکی دو نیروگاه دز و شهید عباسپور گفت: سازمان خصوصی‌سازی به دنبال عرضه بلوکی برق خلیج فارس، 49 درصد از سهام این دو شرکت نیروگاهی را هم دوشنبه 7مرداد در بازار سوم عرضه می‌کند.
بهنام محسنی با اعلام این خبر افزود: شرکت تولید و بهره‌برداری سد نیروگاه دز با قیمت پایه هر سهم 32 میلیون و 163هزارو 5 ریال و با شرایط 40درصد نقد و بقیه اقساط 2ساله با نرخ 15درصد در بازار سوم به فروش می‌رود .مبلغ سپرده در این رقابت 7/472 میلیون ریال است.
محسنی همچنین در خصوص شرکت تولید و بهره‌برداری سد نیروگاه شهید عباسپور تصریح کرد: بلوک49درصدی این شرکت به قیمت پایه هر سهم 84 میلیون و 304هزار ریال و با شرایط 30درصد نقد و بقیه اقساط 3ساله با نرخ سود 15درصد عرضه می‌شود و مبلغ 2/1میلیارد ریال سپرده در این رقابت تعیین شده است.
محسنی با یادآوری عرضه بلوکی برق
خلیج‌فارس گفت : 100درصد از سهام تولید نیروی برق خلیج فارس 6 مرداد به قیمت پایه هر سهم 21هزار و 34ریال از سوی سازمان خصوصی‌سازی در بازار سوم به مزایده می‌رود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*