خانه / بورس و سهام / نیم میلیون نفر سهام ۳ صنعت را در بورس خریدند

نیم میلیون نفر سهام ۳ صنعت را در بورس خریدند

شاید برای شما هم این پرسش وجود داشته باشد که سهامداران بورس تهران از ابتدای سال تاکنون سهام چه شرکت‌هایی را بیشتر در بورس دادوستد کرده‌اند، آمار‌ها پاسخ روشنی دارند از ابتدای سال تاکنون بیشتر از ۱.۵ میلیون نفر در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند که از این تعداد ۴۰درصد معاملات به ۳صنعت خودروسازی، پتروشیمی وبانک‌ها اختصاص داشته است.

به گزارش همشهری، خودرو ساز‌ها در کنار سهام شرکت‌های تولید‌کننده محصولات پتروشیمی، پالایشگاه‌ها و بانک‌ها خبرساز‌ترین سهام بورس تهران بوده‌اند. براساس آمار و اطلاعات موجود از ابتدای سال 1.5 میلیون نفر در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند که از این میزان 500هزار نفر سهام 3صنعت خودروسازی، پتروشیمی و بانک‌ها را خریده‌اند.

بیشترین میزان معاملات بورس تهران از ابتدای سال تاکنون با فاصله زیادی نسبت به سایر صنایع به شرکت‌های خودرو‌سازی‌ و قطعه‌سازی اختصاص داشته است؛ به‌طوری که 33شرکت حاضر در این گروه در مجموع 15درصد از کل معاملات بازار سهام را به‌خود اختصاص داده‌اند. در مجموع 236 هزارو 700نفر سهام شرکت‌های خودروسازی را خریده‌اند.

ارزش شرکت‌های این گروه از ابتدای سال تاکنون 8.5درصد رشد کرده است در حال حاضر مجموع ارزش سهام این 33شرکت نزدیک به 10هزار میلیارد تومان است. این شرکت‌ها در مجموع 2.3درصد از کل ارزش بازار را به‌خود اختصاص داده‌اند.

پس از خودروساز‌ها، شرکت‌های پتروشیمی در ردیف دوم فهرست تقاضای سهامداران قرار گرفته‌اند. اطلاعات آماری نشان می‌دهد که از ابتدای سال تاکنون 149هزارو430نفر سهام شرکت‌های تولید‌کننده محصولات پتروشیمی را خریداری کرده‌اند. سهامداران در این مدت 2300میلیارد تومان از سهام شرکت‌های این گروه را خریداری کرده‌اند. به این ترتیب 12.5درصد از کل معاملات بورس در این دوره به این صنعت اختصاص یافته است. در حال حاضر 29درصد از کل ارزش بازار سهام ایران یعنی رقمی معادل 123هزار میلیارد تومان در اختیار شرکت‌های پتروشیمی است.

ارزش سهام این شرکت‌ها با وجود تقاضای زیادی که برایشان وجود دارد به‌دلیل مشکلاتی که بر سر تعیین قیمت این شرکت‌ها وجود داشت از ابتدای سال تاکنون 6.5درصد نزول کرده است. پیش‌بینی می‌شود با اعمال قیمت‌گذاری جدید برای شرکت‌های این گروه، ارزش سهام شرکت‌های پتروشیمی ظرف روز‌های آینده رشد کند. در این مدت همچنین 109هزارو421نفر، 2335میلیارد تومان از سهام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری را در بورس دادوستد کرده‌اند این میزان 13درصد از کل معاملات بورس است. اما با وجود معامله این مقدار از سهام بانک‌ها ارزش سهام بانک‌ها در بازار سهام با افت زیادی مواجه شده است وشرکت‌های این گروه در مجموع 19درصد از کل ارزش‌شان را از دست داده‌اند. بیشتر از 10درصد کل ارزش بازار سهام در اختیار بانک‌هاست.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*