خانه / بورس و سهام / پیش بینی بازارهای مسکن ، سهام و نفت

پیش بینی بازارهای مسکن ، سهام و نفت

بازار سهام
واکنش مثبت بورس به اخبار مناسب

دیروز شاخص کل بورس رشد 149 واحدی (معادل 2/0 درصد) را تجربه کرد. افزایش شدید حجم معاملات طی روز گذشته که نیمی از آن مربوط به حق تقدم سهام «خودرو» بود نشان از اثرگذاری نماد مزبور بر روند کلی بازار سهام دارد. در این شرایط، مطرح شدن احتمال کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی متناسب با تورم نقطه به نقطه که در ماه گذشته 7/14 درصد بوده است از سوی فرهاد نیلی، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، می‌تواند جذابیت سایر بازارها از جمله سهام را افزایش دهد. طبق گزارش دنیای اقتصاد، وی در ادامه افزایش 12 هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک‌ها را به‌عنوان دستور کار بانک مرکزی عنوان کرد که خبر مثبتی برای این گروه محسوب می‌شود. همچنین، توافقاتی در گروه پالایشگاهی صورت گرفته که می‌تواند در صورت‌ بازگشایی نمادهای آن، اثرات خود را روی شاخص کل نیز بگذارد.

بازار اوراق مسکن
تشدید مجدد تقاضا برای «تسه»ها

طی معاملات روز گذشته، اوراق تسهیلات مسکن فروردین 1392 (تسه9201) با افزایش 5/3 درصدی مواجه و به قیمت 92 هزار و 614 تومان معامله شد. به این ترتیب، بازدهی آنها از ابتدای سال به 7/46 درصد رسید. در این شرایط، اخباری مبنی بر رونق نسبی معاملات مسکن در برخی نقاط تهران وجود دارد که می‌تواند افزایش تقاضای «تسه»ها را نیز تقویت کند. همچنین تقویت احتمال افزایش سقف تسهیلات مسکن منجر شده است تا اقبال معامله‌گران به این اوراق افزایش یابد. این در حالی است که همچنان نرخ بهره موثر اوراق مزبور در قیمت‌های فعلی، به جای 14 درصد، حدود 22 درصد است. این امر به نحوی رفتار هیجانی خریداران اوراق را نسبت به کوچک‌ترین اخبار در بازار مسکن نشان می‌دهد که می‌تواند بسیار لغزنده نیز باشد و هنگام اخبار منفی، افت قیمت شدیدی را به همراه آورد.

بازار نفت
تلاش نفت برای بازگشت به 100 دلار

در نخستین روز معاملات هفتگی، هر بشکه نفت خام آمریکا تغییراتی را تجربه نکرد و به قیمت 7/97 دلار معامله شد. گرچه برخی ناآرامی‌های منطقه‌ای در غزه و اوکراین کاهش یافته است، اما همچنان حمله هوایی نیروهای آمریکایی به مواضع داعش مهم‌ترین عاملی است که از کاهش بیشتر قیمت نفت جلوگیری می‌کند. در این شرایط، برخی کارشناسان معتقدند قیمت‌های زیر 100 دلار برای WTI بسیار پایین بوده و باید در انتظار روند افزایشی در این بازار باشیم. نمودارهای تکنیکال نیز سیگنال خرید در این بازار را نشان می‌دهند که می‌تواند منجر به افزایش تقاضا از سوی این افراد شود. با این حال، عواملی که نشان‌دهنده کاهش تقاضای نفت خام در آمریکا هستند، شرایط نزولی قیمت را تقویت می‌کنند. بر این اساس، ممکن است با تغییر یکی از پارامترها، نفت از حالت درجا زدن خارج شود.

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*