خانه / بورس و سهام / خبرهای اقتصادی و سیاسی موثر بر بازار سرمایه 22 مرداد ماه

خبرهای اقتصادی و سیاسی موثر بر بازار سرمایه 22 مرداد ماه

اخبار اقتصادی

· وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مخالف کاهش 10 تا 15 درصدی قیمت خودروهای ساخت داخل هستم، جزئیات بخشودگی‌های جدید مالیاتی تولیدکنندگان و صنعتگران داخلی را تشریح کرد.

· شركت‌هاي بزرگ معدني طي چهار ماهه نخست امسال، 8 ميليون و 514 هزار و 274 تن كنسانتره سنگ آهن توليد كردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ایمیدرو گزارش داد: 5 شركت بزرگ توليدكننده كنسانتره سنگ آهن شامل چادرملو، گل گهر، مركزي، سنگان و توسعه معادن و صنايع معدني خاورميانه از ابتداي فروردين تا پايان تير 93 توانستند توليد خود را 5 درصد افزايش دهند. ميزان توليد شركت هاي ياد شده در مدت مشابه سال گذشته، 8 ميليون و 123 هزار و 116 تن بود.

· همچنين، طي چهار ماهه سال 93 ميزان ارسال كنسانتره شركت هاي مذكور به فولادسازي ها، در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، 11 درصد افزايش يافت.

· بنا به اين گزارش، 8 شركت بزرگ توليد كننده سنگ آهن دانه بندي شامل جلال آباد، چادرملو، سيرجان، گل گهر، مركزي، ميشدوان، سنگان و فلات مركزي در 4 ماهه جاري، 3 ميليون و 80 هزار و 501 تن دانه بندي توليد كردند.

· مشاور وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مسکن می‌تواند جامعه را از رکود خارج کند، گفت: نرخ سود بانکی باید متناسب با نرخ تورم و یا نزدیک به آن باشد.

· وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سه استراتژی دولت برای خروج از تنگنای مالی گفت: در بخش مسکن باید تعادل بین عرضه و تقاضا با فعال کردن بازار رهن انجام شود.

· وزیر راه و شهرسازی با اعلام جزئیات پیشنهاد این وزارتخانه به بانک مرکزی، گفت: در بسته پیشنهادی تامین 40 تا 50 درصد ارزش ملکی با وام بانکی مدنظر قرار گرفته، ضمن اینکه بانک مرکزی با کلیات این پیشنهاد موافقت کرده است.

· چند نکته کلیدی اقتصادی سخنرانی رئیس جمهور
* در پایان سال 93 رقم تورم به مراتب کمتر از 25 درصد خواهد بود.

* برنامه دولت این است که در سال 95 کشور شاهد تورم تک رقمی باشد.

* مهار تورم در کنار سیاست های خروج از رکود ادامه دارد.

*معتقد نیستم پایه پولی بالا برود و در سایه آن تقاضا ایجاد شود و تولید حرکت کند و از رکود خارج شویم، بنابراین باید حواسمان را جمع کنیم.

* خطاب به وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی می گویم که باید موانع صادرات غیرنفتی برداشته شود و راه صادرات تسهیل شود. رئیس جمهور شخصاً این مساله را دنبال خواهد کرد.

· وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام سه ویژگی بسته خروج از رکود غیر تورمی کشور، گفت: نشانه‌های خروج از رکود در سال‌های 93 و 94 باید آشکار شود.

· سیف گفت: آنچه مسلم است، این است که متناسب با واقعیت های اقتصادی و روند نزولی نرخ تورم، بازنگری هایی در ساختار نرخ سود بانکی هم در بخش سپرده ها و هم در بخش تسهیلات باید به اجرا برسد.

· وی درباره بدهی دولت به بانک ها گفت: این مورد نیز در بسته خروج از رکود تورمی در نظر گرفته شده زیرا بانک در هر اقتصادی نقش جدی و اساسی دارد که آن حمایت از فعالیت های بخش خصوصی است.

· به گفته سیف مقدمات اجرایی شدن یکسان سازی نرخ ارز آغاز شده و آغاز زمان اجرای آن را منوط به این کرده ایم که شرایط بین المللی برای کشورمان مشخص شود.

اخبار سیاسی:

· رسانه ایتارتاس خبر داده ایران و گروه موسوم به ۱+۵ ماه سپتامبر در نیویورک در سطح مدیران سیاسی دیدار می‌کنند. این رسانه این خبر را از قول یک منبع نزدیک به گروه ۱+۵ اعلام کرده است.

· وی گفت که انتخاب مکان این مذاکرات قطعی شده و دو طرف رایزنی‌ها را در اواخر ماه سپتامبر از سر خواهند گرفت. پیش از این، سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران اعلام کرده بود که به احتمال زیاد در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، مذاکرات هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ برگزار می‌شود.

· نشست مجمع عمومی سازمان ملل ۱۶ سپتامبر (اواخر شهریور) آغاز خواهد شد. اولین نشست ایران و گروه ۱+۵ در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی هم سال گذشته در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در شهر نیویورک انجام شد.

· مقام های نظامی آمریکا روز سه شنبه اعلام کردند که یک فروند پهپاد مسلح آمریکا، به یک موضع خمپاره گروه تروریستی داعش در شمال عراق حمله و آن را منهدم کرده است.

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*