خانه / بورس و سهام / توضیحاتی درمورد پتروشیمی پارس

توضیحاتی درمورد پتروشیمی پارس

شرکت پتروشیمی پارس با سرمایه 600 میلیارد تومان یکی از مهمترین زیرمجموعه های هلدینگ خلیج فارس می باشد . بر این اساس فارس مالک 60 درصدی پتروپارس می باشد و نزدیک به 40 درصد باقیمانده نیز متعلق به سازمان تامین نیروهای مسلح می باشد .

با توجه به ارائه گزارش فعالیت هیئت مدیره سال 92 پتروپارس، شاهد 19 درصد تعدیل مثبت نسبت به بودجه پیش بینی شده برای سال مالی 92 توسط شرکت می باشیم . بر این اساس شرکت سود 2506 ریالی را به 2982 ریال افزایش داده است .
این در حالی است که فارس ، سود سال 92 پتروپارس را مبلغ 3391 ریال پیش بینی کرده است که با توجه به سود محقق شده 2982 ریالی پتروپارس شاهد 12 درصد تعدیل منفی می باشیم . لازم به ذکر است که فارس سود تقسیمی پتروپارس را مبلغ 300 تومان پیش بینی کرده است .
در مورد روند تولیدات شرکت می توان به مواردی اشاره کرد :

تولیدات واقعی این شرکت در سال 92 جمعا به میزان 2,640,970 تن می باشد که این مقدار نسبت به برنامه مصوب ،  64 درصد و نسبت به ظرفیت اسمی 59 درصد محقق یافته است که نسبت به سال گذشته 13 درصد کاهش نشان می دهد کاهش میزان تولید به دلیل اعمال محدودیت های حمل محصولات به خاطر تشدید تحریم های بین المللی می باشد . تحریم های اعمال شده در خصوص حمل محصولات پتروشیمی از مهر ماه 91 ، با شدت اجرا و ظرفیت واحدهای شرکت پتروشیمی پارس به علت پر شدن مخازن پروپان به نصف تقلیل پیدا کرد .
توجه به این نکته بسیار ضروری است که برنامه تولید ابلاغ شده در سال 92 در برنامه تولید سال های 90 و 91 به ترتیب 2و 15 درصد بیشتر مصوب شده بود که به دلیل محدودیت های بین المللی و عدم امکان حمل و صادرات محصولات پتروشیمی پارس این افزایش تولید محقق نگردید .

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*