خانه / بورس و سهام / تشویق به سرمایه گذاری در ETF ها با کدام توجیه؟

تشویق به سرمایه گذاری در ETF ها با کدام توجیه؟

 آقای هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران، در حالی از آغاز پذیره نویسی یک صندوق قابله معامله دیگر(ETF)خبر داده که بازدهی سایر ETF ها در سال 93 منفی بوده است.

به گزارش خبرنگار اکوبورس، امروز پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری امین تدبیرگران فردا با نماد “الماس” به عنوان پنجمین ETF فرابورسی در حالی آغاز می شود که بازدهی سایر صندوق ها از ابتدای سال جاری منفی بوده است.

امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران، در حالی از آغاز پذیره نویسی پنجمین ETF فرابورسی طی معاملات امروز خبر داده  که بازدهی سایر ETF ها در سال 93 منفی بوده است.

گفتنی است روز 29 مردادماه سال گذشته پذیره‌نویسی اولین صندوق قابل معامله در فرابورس ایران آغاز و معاملات ثانویه این صندوق نیز از روز هفتم مهرماه در بازار ابزارهای نوین مالی شروع شد.

در حال حاضر معاملات ثانویه چهار ETF در حالی انجام می گیرد که از بین آنها نمادهای “کاریس”، “آساس” و “اطلس” بر روی سهام شرکت‌ها سرمایه گذاری می‌کنند و “آسام” و “صنوین” نیز صندوق‌ مختلط هستند.

گفتنی است از ابتدای شروع فعالیت این صندوق ها ، مقامات عالی رتبه زیادی در مصاحبه های خود توصیه به سرمایه گذاری در این صندوق ها کرده اند.

ایوب باقرتبار، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار طی مصاحبه ای در سال گذشته ، کسب بازدهی مناسب حداقل برابر با بازدهی شاخص بازار سهام را به عنوان یکی از مزیت های صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بازار سهام برشمرده بود.به عقیده وی با انتساب مدیران حرفه ای و با دانش کافی در این صندوق ها و امکان استفاده از فرصت های آنی به وجود آمده در بازار بورس، می توان انتظار بازدهی منطقی و حداقل برابر با بازدهی شاخص کل را از سرمایه گذاری در صندوق های مختلط ETF داشت

در عین حال هنوز صحبت های وزیر اقتصاد دولت تدبیر و امید در اذهان باقی است که با حضور در برنامه ی گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما به مردم توصیه کرد: “در حال حاضر قیمت سهام در بازار سرمایه به قیمت های مناسبی رسیده و توصیه می شود که مردم از این موقعیت استفاده کرده و چنانچه با کلیت خرید و فروش سهام آشنایی ندارند سرمایه خود را در صندوق های قابل معامله (ETF ها) وارد کنند. این صندوق ها از سود مناسبی برخوردار هستند و ریسک اغلب سرمایه گذاران را می توانند پوشش دهند.”

حال چنانچه کلیت موضوع ممنوعیت توصیه به خرید یا فروش از سوی مسئولین را نیز به گفته های بالا اضافه کنیم، نتیجه ای که گرفته می شود به جز یک پرسش واضح و مبرهن نخواهد بود:

با توجه به عدم ثبات بازارها در کشور به دلیل مسائل کلان سیاسی و اقتصادی همچون رکود،تورم، تحریم، عدم ثبات نرخ ارز در کشور، بحث حبابی بودن بورس در سال گذشته، ریسک تصمیم گیری مجلسی ها و غیره، چگونه مسئولین به مردم عادی و سهامداران خرد توصیه به ورود به بازارها و صندوق هایی می کنند که روند تاریخی عملکرد آنها طی این مدت حکایت از افت بازدهی آنها و در نتیجه کاهش ثروت سهامداران شده است؟

برای شفاف شدن بیشتر موضوع جدول زیر که بازدهی این صندوق ها را در سال گذشته و سال جاری نشان می دهد تهیه شده است:

طبق این جدول می توان مشاهده کرد که به جز دو نماد “آسام” و “کاریس” که از مرداد و شهریور سال گذشته وارد بازار شده اند و همراه با موج صعودی بازار در سال 92 بازدهی 13 و 16 درصدی در سال گذشته نصیب سهامداران خود کرده اند، دو نماد “آساس” و “اطلس” که از انتهای آذرماه سال 92 وارد بازار شده اند هم در سال 92 و هم از ابتدای سال جاری بازدهی منفی داشته اند.

تحلیل بورس اخبار بورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*