خانه / بورس و سهام / آب پاکی “پاکشو” روی دست سهامداران

آب پاکی “پاکشو” روی دست سهامداران

اما دیری نپاید که “پاکشو” نه تنها انتظارات را برآورده نکرد بلکه برخلاف انتظار سرمایه گذاران و سهامدارانش نیز حرکت کرد.

بازار سرمایه طی دو سال گذشته عرضه های اولیه زیادی را به خود دیده که در اغلب موارد نیز برای اهالی بازار بازدهی های مثبتی را به همراه داشته اند اما کمتر سهامی را می توان یافت که پس از یک دوره کوتاه مدت رشد قیمت پس از عرضه اولیه وارد روند نزولی شود و به رقمی کمتر از قیمت عرضه اولیه دست یابد.

براساس گزارش بورس نیوز اما این روند برای سهام شرکت گروه صنعتی پاکشو متفاوت بوده و می توان گفت که پاکشو جزء همان معدود شرکت هایی است که پس از یک دوره حضور کوتاه مدت در بورس سهامداران خود را از خرید سهامش پشیمان کرده و هم اکنون در قیمت هایی پایین تر از عرضه اولیه در بورس معامله می شود.

بنابراین گزارش صنعتی پاکشو در آخرین روز سال گذشته یعنی 28 اسفند ماه 92 پا به بازار دوم بورس اوراق بهادار کشور گذاشت بطوریکه این شرکت 70 میلیارد تومانی با عرضه 10 درصد از سهام خود در قیمت 1050 تومان بورسی شد تا تنها شرکت زیرمجموعه شرکت نام آشنای گلرنگ وارد بازار سرمایه شود.

در بدو ورود تمامی سهام قابل عرضه این شرکت خریداری شد چراکه بازار سرمایه پس از خاطره خوش همگروهی این شرکت به نام “پاکسان” و نیز داشتن یک ذهنیت روشن و امیدوارانه به مالک 67 درصدی “پاکشو” یعنی گلرنگ نسبت به کسب بازدهی از این شرکت بسیار خوشبین بود.

اما دیری نپاید که “پاکشو” نه تنها انتظارات را برآورده نکرد بلکه برخلاف انتظار سرمایه گذاران و سهامدارانش نیز حرکت کرد.

“پاکشو” یازده روز پس از عرضه و در حالیکه طی تمام این مدت حتی یک روز هم به میزان حجم مبنا معامله نشد سهامداران خود را خسته کرد و آنها با بخشیدن عطایش به لقایش صف خرید بیش از 30 میلیونی این سهم را واگذار کردند تا آن روز یعنی 24 فروردین 93 تنها روزی باشد که قیمت پایانی سهم پس از عرضه اولیه توانسته بیش از 3 درصد رشد نماید.

اما سه روز پس از این اتفاق سهام “پاکشو” بعد از دیدن بالاترین قیمت خود یعنی 1326 ریال و حجم معامله بیش از 35 میلیون سهمی طی این سه روز دیگر روی خوش به سهامدارانش نشان نداد و سیر نزولی تنها ارمغان پاکشو برای سهامدارانش بود به عبارت ساده تر دست آورد این شرکت در بورس برای سهامدارانش تنها رشدی 22 درصدی طی 15 روز اول حضورش در بازار سرمایه بود.

اما یکی از مهمترین موضوعات مربوط به سهام این شرکت ادعای مدیران و سهامداران برای صیانت از حقوق سهامدار خرد شرکت بود موضوعی که مهمترین نکته این گزارش می باشد.

قبل از هرچیز نظر خوانندگان را به یک اقدام عجیب توسط سهامدار عمده جلب می کنیم، اقدامی که تبدیل به یک علامت سوال بزرگ در ذهن خوانندگان شد و مسئولین امر نیز نسبت به آن واکنشی از خود نشان ندادند.

براین اساس سهامدار عمده این شرکت در شرایطی که هر روز نماد “پاکشو” در حالتی متعادل و بعضاً نزولی معامله می شد اقدام به صدور تقاضای خرید بیش از 10 میلیون سهمی در نوسان منفی 3 و 4 درصدی در سامانه معاملاتی کارگزارن می نمود و همین موضوع سب می شد تا سهامداران شرکت به گمان اینکه سهامدار عمده با هدف حمایت از سهامدار خرد خریدار سهم است با امید به روزهای آینده از فروش سهام منصرف می شدند.

مدیر عامل این شرکت در آن جلسه اعلام کرده بود “سیاست سهامدار عمده پاکشو کسب سود و انتفاع تمامی سرمایه گذاران شرکت چه با دیدگاه بلندمدت و چه با دیدگاه کوتاه مدت است” که تا به امروز نه تنها حمایتی از سهامدار خرد شرکت نشده بلکه زیان نیز به آنها وارد شده است.

براین اساس روند نزولی سهم و دستور خرید بیش از 10 میلیونی سهام توسط سهامدار عمده در پایین ترین قیمت مجاز هر روز تا جایی ادامه یافت که مدیر عامل این شرکت اقدام به برگزاری نشستی با حضور فعالان بازار سرمایه و خبرنگاران نمود تا اولین اقدام شبه دار این شرکت در بورس رقم بخورد. چراکه مدیریت این شرکت در این جلسه بازاری قبل از سایت رسمی و مرجع کدال بزرگان بازار سرمایه را از تعدیل سود و توقف نماد شرکت خود به دلیل خرید مالکیت سهام یک شرکت بسته بندی با خبر کرد که این اقدام نیز از چشم مسئولین بورسی پنهان ماند.

جالب است بدانید که مدیر عامل این شرکت در آن جلسه اعلام کرده بود “سیاست سهامدار عمده پاکشو کسب سود و انتفاع تمامی سرمایه گذاران شرکت چه با دیدگاه بلندمدت و چه با دیدگاه کوتاه مدت است” که تا به امروز نه تنها حمایتی از سهامدار خرد شرکت نشده بلکه زیان نیز به آنها وارد شده است.

بطوریکه تا به امروز دستاور حضور 87 روزه این شرکت در بازار سرمایه با احتساب تقسیم مبلغ 1400 ریال سود نقدی در مجمع 92 بازدهی منفی 3 درصدی برای سهامداران بوده که از این منظر می توان گفت که “پاکشو” آب پاکی را بر روی دست سهامداران خود ریخت و ثابت کرد که حمایت از سهامدار از منظر این شرکت حمایت معنوی می باشد و نه عملی.

روز گذشته سهام “پاکشو” در قیمت 878 تومان معاملات خود را به پایان رسانید تا با در نظر گرفتن سود تقسیمی 140 تومانی در مجمع همچنان سهمی 320 ریال نسبت به قیمت عرضه اولیه پایین تر باشد.

شایان ذکر است که خبرنگار بورس نیوز طی تماس های مکرری که با شرکت پاکشو برقرار کرد متأسفانه هیچ مقام مسئولی حاضر به پاسخگویی نشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*