خانه / آخرین اخبار / قیمت خودروهای پراید، تیبا، پژو ۴۰۵ و سمند کاهش یافت

قیمت خودروهای پراید، تیبا، پژو ۴۰۵ و سمند کاهش یافت

پس از آنکه کمیسیون صنایع مجلس در مورد افزایش قیمت خودروها موضع گرفت و اعلام کرد شورای رقابت حق قیمت‌گذاری خودرو را ندارد و نباید به این مسئله ورود پیدا کند، این شورا بر سر کاهش قیمت خودرو با خودروسازان توافق کرد.

در این مورد اعضای کمیسیون صنایع معتقدند شورای رقابت فقط می تواند دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو را تدوین کند و تعیین قیمت خودرو توسط این شورا غیر قانونی است.
الله‌وردی دهقان، عضو کمیسیون صنایع مجلس در این مورد به فارس گفت: گزارش عملکرد شورای رقابت در مورد قیمت‌گذاری خودرو تهیه شده تا در صحن علنی مجلس قرائت شود.
وی تصریح کرد: قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت، غیرقانونی است و این شورا نباید قیمت خودرو را تعیین کند.
رضا شیوا، رئیس شورای رقابت نیز در این مورد گفت: طی مذاکره با خودروسازان، قیمت برخی خودروهای پر تیراژ داخلی 3 درصد کاهش خواهد یافت.
وی با اشاره به افزایش تولید شرکت‌های خودروساز طی ماه‌های اخیر، تصریح کرد: از خودروسازان خواستیم تا با توجه به سودی که در این مدت کسب کرده‌اند، قیمت برخی محصولاتشان را کاهش دهند که با این موضوع موافقت کردند.
وی افزود: از بین محصولات شرکت سایپا، پراید و تیبا و از بین محصولات شرکت ایران خودرو، پژو 405 و سمند با کاهش قیمت 3 درصدی روبرو خواهند بود که این کاهش در قیمت نهایی این خودروها لحاظ می‌شود و می تواند در قیمت کارخانه به 5 درصد برسد.
به گفته شیوا کاهش قیمت خودروها احتمالاً طی دو روز آینده از طرف خودروسازان اعلام خواهد شد.
وی گفت: قیمت نهایی خودرو، پس از اضافه شدن هزینه ارتقاء به یورو 4 ، کیسه هوا، شماره گذاری، مالیات و بیمه محاسبه می شود.
رئیس شورای رقابت با اشاره به بحث‌های مطرح شده از سوی مجلس برای کاهش بیشتر قیمت خودروها،گفت: این بحث درباره استاندارد یورو 4 و کیسه هوا مطرح است که تاکنون مدارکی در این زمینه به ما ارائه نشده است.
وی تصریح کرد: برای افزایش قیمت خودرو، شرط هایی با خودروسازان داشتیم از جمله اینکه محصولات آنها به طور مستقیم و از طریق سایت اینترنتی عرضه شود تا حاشیه بازار کمرنگ شود یا قراردادهای یک طرفه به صورت دو طرفه تنظیم شود و آپشن ها اختیاری باشد و تولید خودروسازان نیز افزایش یابد که این موارد محقق شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت برخی خودروها حتی از قیمت کارخانه نیز پایین‌تر آمده و پیش‌بینی می‌شود حاشیه بازار خودرو طی یکی، دو ماه آینده جمع شود.
آنگونه که فارس گزارش داده، قیمت 4 خودروی پرتیراژ در حالی با کاهش 3 درصدی همراه شده که تحلیل‌ها از افزایش 30 درصدی قیمت خودرو نسبت به سال گذشته حکایت دارد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*