خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بازار سهام / سه شنبه 28 مرداد

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بازار سهام / سه شنبه 28 مرداد

روند معاملات در این گروه نسبتا متعادل بود و بعضی از نمادهای کوچک در این گروه از جمله شپترو،شکربن،شسینا و شفارس با صف خرید همراه بودند .

امروز شاخص کل بورس 4 واحد نزول کرد و به رقم 73،902 واحد رسید . نمادهای حکشتی با 77 واحد و کخاک با 15 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای پارسان با 18 واحد و ومعادن 17 بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند.

ارزش معاملات در این بازار به رقم 274.2 میلیارد تومان رسید. بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و خرده فروشی، وبیمه با 4.7 میلیارد تومان و وغدیر با 4.2 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 2.5 واحد صعود کرد و به رقم 807 واحد رسید . نمادهای جم، حسینا و زاگرس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 95 میلیارد تومان رسید.

شاید باید امروز را نیز با جمله تکراری که روز های گذشته شروع کردیم، آغاز کنیم . بازاری نوسانی و کسل کننده . واقعا نمی توان پیش بینی دقیقی از آینده و روند معاملات داشت . در هر صورت امیدواریم هر چه زودتر این مشکلات حل شود و بازار سرمایه روند خود را پیدا کند .

مهم ترین اخبار اقتصادی

علی طیب‌نیا با بیان اینکه دولت در دو جبهه مقابله با تورم و ثبات و آرامش اقتصاد کلان و نیز فراهم کردن زمینه خروج از رکود تلاش می‌کند، تأکید کرد: در تیرماه سال جاری تورم به زیر 15 درصد کاهش یافت که اعجاب کارشناسان داخلی و بین‌المللی را برانگیخت و عنوان شد که چیزی شبیه معجزه رخ داده است . به گفته وزیر اقتصاد در مجموع ۱۷۷ بند در بسته خروج غیرتورمی از رکود تنظیم شد که برخی از آنها در اختیار سازمان‌ها بود و ابلاغ شده و تعدادی نیز عملیاتی شده است و بقیه به صورت لایحه به مجلس ارائه می‌شود .

مرتضی بانک، قائم مقام سرپرست نهاد ریاست جمهوری در همایش ملی “واکاوی روند پیشبرد سیاست هسته‌ای در دولت یازدهم” اظهار کرد: دولت سعی کرده است با توجه به شرایط موجود و با این نگاه که مردم را راضی نگه دارد، فعالیت‌های اقتصادی‌اش را ترمیم کند . این مقام دولت روحانی خاطرنشان کرد: سیاست‌های اقتصادی در دولت قبل به همان سمتی رفت که تحریم‌کنندگان بین‌المللی می‌خواستند. بنابراین نمی‌توان گفت که وضعیت اقتصادی کنونی صرفا ناشی از اعمال تحریم‌های بین‌المللی و یک‌جانبه علیه ایران است .

ولی الله سیف در پاسخ به این سوال که چرا با وجود تاکیدات فراوان شما و مجموعه مدیریتی بانک مرکزی نرخ رشد نقدینگی در 12 ماه منتهی به خرداد امسال به 30.7 درصد (27.2 درصد بدون احتساب آمار موسسات جدید پولی) رسیده است، و آیا این پدیده هدف کنترل تورم را مخدوش نخواهد کرد، اظهارداشت: تمام تلاش بانک مرکزی این است که یک حرکت منطقی و متعادل در کنترل نقدینگی و سایر متغیرهای پولی پیش گرفته و دچار افراط تفریط نشود . سیف افزود: هم‌اکنون که شما این نقد را مطرح می‌کنید، بانک مرکزی با انتقادات زیادی مواجه است که در کنترل شدید نقدینگی و تمرکز عمده بر مهار تورم رکود را فراموش کرده است . رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی سعی کرده تعادلی بین این دو دیدگاه ایجاد کند، تصریح کرد: هر مسئول بخشی نگاه ویژه‌ای به حوزه کاری خود دارد و حفظ انسجام در باور مجموعه دولت و جهت دادن سیاست‌ها به سمتی که ثبات را مدنظر داشته باشد، از اهداف بانک مرکزی است . سیف در پاسخ به این سوال که آیا برای پایه پولی و نقدینگی رقم خاصی را هدف‌گذاری کرده‌اید، گفت: وقتی هدف‌‌گذاری برای پرداخت 280 هزار میلیارد تومان تسهیلات در سال جاری می‌‌شود، به نوعی نقدینگی و پایه پولی به تبع آن کنترل خواهد شد اما رقم قطعی برای پایه پولی و نقدینگی فعلا در نظر گرفته نشده است .
و اما در مورد نامه مشترک آخوندی و سیف به روحانی،وزیر راه و شهرسازی و رئیس کل بانک مرکزی در نامه ای با امضای مشترک به رئیس جمهور با اعلام اینکه بنابر تشخیص وزارت راه وشهرسازی و بانک مرکزی چاره کار شکل دادن وسیع به “صندوق‌های پس‌انداز مسکن” و تاسیس “موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن” است، لزوم پرداخت مابه‌‌التفاوت سود به صندوق‌ها و جبران کمبود منابع آن از محل منابع عمومی را درخواست کردند . در این نامه تصریح شده است: تشخیص وزارت راه وشهرسازی و بانک مرکزی آن است که چاره کار در شکل دادن وسیع به «صندوق‌های پس‌انداز مسکن» در بانک‌های کشور و تأسیس گستردة «موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن» نهفته است و این امر به تدریج می‌تواند از بانک مسکن که بانک توسعه‌ای بخش است شروع و سپس در بانک‌های مختلف به مرحله اجرا درآید .

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه داخلی، فردا وزیر علوم استیضاح می شود . شنیده های برخی حواشی از این استیضاح واقعا جای بسی تعمل بیشتر دارد! پخش شب نامه هایی در مجلس در مورد رئیس جمهوری که توسط شورای نگهبان تایید شده واقعا جای تعجب دارد ! کاش نمایندگان بیشتر زمان خود را صرف مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم می کردند. حدیث است از پیامبر (ص) : لا معاد لمن لا معاش له ( کس که معیشت ندارد معاد ندارد ) واقعا در پس این حدیث معانی بسیاری نهفته است . در جامعه ای که بیکاری و فقر بیداد می کند پرداختن به مسایل حاشیه ای نشانه ای جز ضعف نمایندگان ندارد. چرا که مردم انتظار بیشتری از نمایندگان برای مرتفع کردن نیازهای اقتصادی و معیشتی مردم دارند.

همچنین، معاون هماهنگی و امور اجرایی نهاد ریاست جمهوری گفت : رئیس‌جمهور صبح چهارشنبه تهران را به مقصد اردبیل جهت انجام هفتمین سفر استانی ترک خواهد کرد .

در حوزه خارجی، معاون وزیر امور خارجه از سفر چند وزیر امور خارجه اروپایی طی دو هفته آینده به تهران خبر داد و گفت: اوایل سپتامبر ظریف و اشتون با هم دیدار می‌کنند اما تاریخ دقیق مذاکرات کارشناسی 1+5 و ایران تعیین نشده است . مجید تخت روانچی معاون اروپایی و آمریکای وزارت امور خارجه در حاشیه همایش واکاوی روند پیشبرد سیاست هسته ای در دولت یازدهم در جمع خبرنگاران با بیان این که تاریخ دقیق مذاکرات 1+5 با ایران تعیین نشده است، گفت: نمی توانیم با قطعیت تاریخ مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 را بگوییم اما اوایل سپتامبر مذاکراتی با گروه 1+5 خواهیم داشت . روانچی با بیان اینکه اشتون و ظریف اوایل سپتامبر با هم دیدار خواهند کرد، گفت: به دلیل تعطیلی ماه آگوست در کشورهای غربی در این ماه مذاکرات صورت نمی گیرد اما در اواخر آگوست و اوایل سپتامبر برنامه های متنوعی برای مذاکرات دو جانبه ترتیب داده شده است . روانچی همچنین از سفر چند وزیر امور خارجه به ایران طی دو هفته آینده خبر داد و گفت: علاوه بر این دیدارها وزیر امور خارجه طی دو هفته آینده به چند کشور اروپایی سفر می‌کند .

رضا نجفی نماینده ایران در سازمان بین‌المللی انرژی اتمی  نیز در این همایش گفت که دولت یازدهم در ذیل سیاست‌های اعلامی خود در مورد حوزه روابط بین الملل اعلام کرد که سیاست آن مبتنی بر تعامل سازنده است. این تعامل سازنده در روابط با کشورها، و سازمان های بین المللی باید به صورت عملیاتی در بیاید و در مذاکرات با 5+1 این تعامل به صورت گسترده شروع شد .
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: یکی از مهمترین تعهداتی که 1+5 خواهد داشت این است که به شورای امنیت مراجعه کند و از طریق مکانیزم های موجود شورای امنیت تحریم ها را لغو کند .

همچنین، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار دو جانبه با معاون وزیر خارجه رومانی در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مذاکرات دو جانبه با کاترین اشتون در اوایل سپتامبر گفت: هنوز این مذاکرات قطعی نشده ولی حتما یک دور قبل از مذاکرات ایران و 1+5 مروری با خانم اشتون بر موضوعات خواهیم داشت .
و اما بشنویم در مورد نتیجه سفر امانو به تهران، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران اجرای گامهای شفاف ساز را در آستانه ضرب الاجل ۲۵ اوت آغاز کرده است . مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران اجرای گامهای شفاف ساز مورد توافق تهران و اژانس را آغاز کرده است . آمانو افزود: انتظار می‌رود طی رزوهای آینده همکاری میان ایران و آژانس به پیشرفتهایی دست یابد . مدیرکل آژانس روز گذشته در تهران با مقامات ایرانی از جمله رئیس جمهور و وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار و در زمینه توسعه همکاریهای میان دو طرف گفت‌وگو کرد

در مورد غزه، مصر به دو هیات فلسطینی و صهیونیستی پیشنهاد داد که حملات رژیم صهیونیستی علیه غزه به مدت یک ماه متوقف شود .

داعش: «محمد مرسی» را می‌کشیم !  پایگاه اینترنتی التحریر مصر گزارش داد، ابو صهیب اللیبی، از سران گروه تروریستی داعش با انتشار نوار ویدیویی گفت، مرسی یک طاغوت و بزرگ‌ترین جنایتکار است چون کوشید از دین به عنوان ابزاری برای سر پوش نهادن به اقدام‌هایش استفاده کند .این سرکرده داعش افزود: مردم می‌گفتند مرسی حافظ قرآن است و نماز می‌خواند اما وی جنایتکار است. به یاری خداوند او و مرتدان و طاغوت های مصر را به زودی به قتل خواهیم رساند .

فلزات اساسی،دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت مس،آلومنیوم،سرب و روی هر کدام به ترتیب به 6910 دلار،1995 دلار ، سرب 2200 دلار و روی 2262 دلار برای هر تن رسید. قیمت سکه به 945 هزار تومان رسید و دلار در محدوده 3095 تومان داده و ستد شد.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه پتروشیمی امروز 231 میلیون از سهم تاپیکو در قیمت 5219 ریال به صورت بلوکی معامله شد .

شخارک در جدیدترین پیش بینی سود هر سهم خود را مبلغ 3007 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش 28 درصدی همراه بوده است ضمنا شرکت در دوره سه ماهه منتهی به 93/03/31 توانست 1210 ریال به ازای هر سهم سود محقق کند و 40 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

روند معاملات در این گروه نسبتا متعادل بود و بعضی از نمادهای کوچک در این گروه از جمله شپترو،شکربن،شسینا و شفارس با صف خرید همراه بودند .

سید‌علی حسینی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف گفت: روند ایجاد و توسعه شرکت‌های پتروشیمی در سال‌های اخیر و با افزایش جهانی قیمت‌های نفت و نیز کاهش منابع نفتی دنیا، سرعت گرفته است. البته توجه به بخش پتروشیمی یکی از ابزارهای کشورهای نفتخیز برای استفاده از ارزش افزوده فرآورده‌های استحصالی از مواد نفتی است. مواد اولیه ارزان و فراوان،ارزش افزوده بالا، ایجاد اشتغال و نیازهای داخلی کشور از جمله مزایای صنعت پتروشیمی در ایران به شمار می‌روند. همچنین تاکید دولت تدبیر و امید بر لزوم شناسایی بخش‌های پیشران و افزایش صادرات غیر‌نفتی به عنوان راهکار اصلی برای خروج از بحران رکود تورمی بیانگر اهمیت صنعت پتروشیمی در اقتصاد ایران است .ایشان افزود: در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان محصولات پتروشیمی را به پنج دسته اصلی تقسیم کرد: محصولات الفینی، محصولات پلیمری، اوره، متانول و محصولات آروماتیکی . الفین‌ها  ساختار اصلی صنعت پتروشیمی را تشکیل می‌دهند، به‌طوری‌که محصولات این خانواده در تولید سایر محصولات پتروشیمی از قبیل پلیمرها استفاده زیادی دارد.  روند کلی این خانواده تا سال‌های 2022-2017، حاکی از کمبود عرضه و نیاز به سرمایه‌گذاری در این گروه است. همچنین تا سال‌های 2022-2017 ، مازاد عرضه اوره داریم و انتظار اشباع بازار وجود دارد. ولی در بخش متانول همچنان کمبود جزئی داریم و سرمایه‌گذاری توصیه می‌شود. در مورد محصولات آروماتیکی نیز  طی سال‌های2017 تا 2022‌، در برخی محصولات این گروه مانند پی‌وی‌سی به‌شدت کمبود وجود خواهد داشت و انتظار افزایش قیمت وجود دارد.  محصولات پلیمری جزو محصولات با ارزش افزوده بالا به شمار می‌رود.

در گروه حمل نقلی امروز حکشتی  در قیمت 4721 ریال بازگشایی شد. حکشتی سود 159 ریالی را به 200 ریال برای دوره منتهی به خرداد  سال94 افزایش داد . در این گروه حسینا همچنان به روند رو به رشد خود ادامه می دهد و به قیمت 4535 تومان رسید .
در گروه فولادی و فلزی و معدنی، همزمان با انتشار خبر مربوط به مصوبه جدید سازمان توسعه تجارت مبنی بر توقف تخصیص ارز مبادلاتی برای واردات شمش، ورق 2 میلی‌متری، تیرآهن، میلگرد و…، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل از ارسال نامه‌ای به این سازمان برای مبرا دانستن ورق از مصوبه اخیر خبر دادند .

روز گذشته یکی از تجار واردکننده ورق پیرامون مصوبه اخیر گفت: در نامه‌ای که از طریق سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل به سازمان توسعه تجارت ارسال شد در ارتباط با تاثیرات عدم تخصیص ارز مبادلاتی برای واردات ورق که کاربرد کاملا صنعتی دارد، توضیحاتی ارائه شد که در نتیجه با ترتیب اثری که سازمان مربوطه به این نامه داد از روز دوشنبه 27 مرداد ماه واردات این محصول به رغم دو روز اختلالی که در دریافت ارز اتاق مبادلات وجود داشت، به روال گذشته بازگشت و واردکنندگان این محصول دیگر مشکلی در دریافت ارز مورد نظر برای واردات این محصول ندارند. به گفته این واردکننده بازار داخلی مصرف ورق نورد گرم به خصوص در سایز 2 میلی‌متر تا حد نسبتا زیادی به واردات وابسته است؛ چراکه تولید داخلی این محصول نیاز مصرف‌کنندگان به خصوص پروفیل‌سازها را برآورده نمی‌کند، بنابراین لزوم خروج ورق از این مصوبه به خوبی حس می‌شد که از روز گذشته با رایزنی‌هایی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت صورت گرفت این اتفاق رخ داد .

در این گروه، شرکت توسعه معادن روی ایران طی اطلاعیه ای در خصوص رای دادگاه تجدید نظر بابت مطالبه 83.830 تن ماده معدنی از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اعلام نموده است ، مقرر گردیده این مقدار ماده معدنی با عیار 28 درصد روی طی 8 محموله مساوی به صورت ماهیانه مطابق جدول فروش ماده معدنی انگوران اعلامی از طرف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تحویل شرکت توسعه معادن روی ایران گردد. ضمنا شرکت اعلام نموده است اثرات مالی ناشی از توافق مذکور، پس از فروش ماده معدنی و بر اساس نرخ های فروش در پیش بینی سود هرسهم سال مالی 93 لحاظ خواهد شد.

در گروه خودرویی و قطعه ساز، در مورد رفع کامل ابهام در قیمت گذاری خودرو خبری شنیدیم ،  شیوا، رییس شورای رقابت اظهار کرد: در حال حاضر هیچ کشمکشی در خصوص قیمت گذاری خودرو وجود ندارد. بطوریکه شورای رقابت که وظیفه نرخ گذاری خودرو را دارد، این نرخ را تعیین کرده است. بنابراین با توجه به نرخ های تعیین شده توسط شورای رقابت هیچگونه ابهامی در این خصوص وجود ندارد و من از اصحاب رسانه تقاضا دارم دیگر پیگیر قیمت خودرو نباشند و صنعت دیگری را برای خبرسازی انتخاب کنند.امیدواریم این بار این مشکل که ماه است اکثر مردم و فعالین اقتصادی در این حوزه را با بلاتکلیفی روبرو ساخته حل شود. در همین رابطه شنیدیم که از بین محصولات شرکت سایپا، پراید و تیبا و از بین محصولات شرکت ایران خودرو، پژو 405 و سمند با کاهش قیمت 3 درصدی روبرو خواهند بود که این کاهش در قیمت نهایی این خودروها لحاظ می‌شود و می تواند در قیمت کارخانه به 5 درصد برسد .

بعد از رشد نسبتا قابل قبول گروه خودرویی در روز گذشته در پی انتشار امار تولید 2 غول خودرو سازی امروز روند معاملات در این گروه با فشار عرضه همراه شد و اکثر نمادها را قرمز رنگ نظاره کردیم.

در گروه بانکی، مدیرعامل بانک سپه درخصوص برنامه دولت برای خروج از رکود بدون تورم و نقش بانک‌ها در این برنامه گفت: به دلیل بانک محور بودن اقتصاد کشور، در کلیه برنامه‌های اقتصادی باید نقش و جایگاه ویژه بانک‌ها مد نظر قرار گیرد. با توجه به این مهم در لایحه دولت توانمند‌سازی بانک‌ها برای حضور پر رنگ در عرصه اقتصاد دیده شده است . سیدکامل تقوی‌نژاد افزود: در این لایحه رفع مشکلات بانک‌ها با دولت و بخش خصوصی، بهبود شاخص‌های مالی بانک‌ها، بدهی‌های دولت به بانک‌ها، مطالبات غیر جاری بانک‌ها، طلب بانک‌مرکزی از بانک‌ها، مدیریت نقدینگی و سایر مسائل مهم در حوزه بانکداری مورد توجه قرار گرفته است. وی افزود: اگر موضوعات مربوط به بانک‌ها حل و فصل شود، آنها می‌توانند نقش مهمی در رفع معضلات تولید، سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و ایجاد توازن منطقه‌ای و افزایش اشتغال در جامعه داشته باشند.

روند معاملات در این گروه همچون سایر گروه ها و نمادها با اقبال خوبی همراه نشد و اکثر نمادها  قرمز رنگ بودند.

سایر نمادها :

در گروه سیمانی شیخان با بیان اینکه هم اکنون تولید مازاد بر عرضه است و نیاز به تعیین سقف قیمت نیست گفت: امیدواریم تا اواسط مهرماه ورود و یا عدم ورود سیمان را به بورس کالا اعلام کنیم

در گروه قندی ،شکر شاهرود سود هر سهم 94 خود را مبلغ 106 ریال اعلام نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با کاهش 33 درصدی همراه بوده است . فروش شرکت نیز به مبلغ 372 میلیارد ریال پیش بینی شده است که در مقایسه با سال مالی قبل 19 درصد افزایش داشته است . همچنین بهای تمام شده کالای فروش رفته 30 درصد افزایش و سود ناخالص نیز با کاهش 33 درصدی همراه بوده است .

بالاس در گزارش 3 ماهه خود سود هر سهم را برای سال مالی منتهی به 93/12/29 ، مبلغ 474 ریال اعلام کرد  که نسبت به آخرین پیش بینی 18 درصد تعدیل منفی داشته است. همچنین شرکت در 3 ماهه نخست سال 123 ریال که معادل 26 درصد این پیش بینی می شود را پوشش داده است. شرکت علت این تعدیل منفی را اینگونه اعلام کرده است که بدلیل  افزایش هزینه مالی پیش بینی شده از مبلغ 812ر7 میلیون ریال به مبلغ 127ر19 ریال می باشد عدم دریافت مطالبات جاری از دولت (شرکت راه آهن ج.ا.ا) و لزوم تمدید تسهیلات دریافتی از بانکها تا پایان آذرماه و همچنین لزوم دریافت تسهیلات جدید هزینه مالی باعث شده است که هزینه های مالی با افزایش همراه باشد .

شرکت دشت مرغاب در جدیدترین پیش بینی خود بر اساس عملکرد سه ماهه سود 120 ریالی را برای سال جاری پیش بینی نموده است و این در حالی است که در سه ماهه 28 ریال را محقق کرده است که معادل 23 درصد پوشش است، گفتنی است پیش بینی سود عملیاتی شرکت بر اساس عملکرد 3 ماهه 2042 ریال بوده است و در سه ماهه نیز 503 ریال محقق کرده است.

در گروه تجهیزاتی، ماشین سازی اراک سود هر سهم 94 خود را مبلغ 333 ریال اعلام نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با کاهش 39 درصدی همراه بوده است . فروش و درآمد شرکت نیز به مبلغ 2,310 میلیارد ریال پیش بینی شده است که در مقایسه با سال مالی قبل 14 درصد کاهش یافته است . همچنین بهای تمام شده کالای فروش رفته 12 درصد کاهش و سود ناخالص نیز با کاهش 24 درصدی روبه رو بوده است .

در گروه دارویی، دپارس طی اطلاعیه ای در خصوص فروش سهام شرکت دارو سازی امین اعلام نموده است فروش سهام شرکت مذکور که عرضه آن در تاریخ 93/05/28 اعلام شده بود منتفی شده است

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*