خانه / بورس و سهام / آهن و فولاد در سراشیبی افت قیمت

آهن و فولاد در سراشیبی افت قیمت

ه گفته یکی از معامله‌گران با توجه به رکود فعلی حاکم بر بازار فولاد و آزاد شدن محصولات ذوبی در اصفهان، قیمت‌ انواع فولاد به دلیل مازاد عرضه ایجاد شده در بازار آزاد با روند نزولی روبه‌رو شده که در این شرایط بیشترین ضربه ناشی از مسیر فعلی قیمت‌ها و معاملات کم‌رونق و بی‌تحرک فولاد را متوجه واحدهای نوردی بخش خصوصی کرده است به‌طوری که برخی از آنها به دلیل عدم تامین نقدینگی لازم برای عمل به تعهدات مالی با خطر ورشکستگی رو‌به‌رو هستند.

ضعف نسبی روز گذشته معاملات در بازار آزاد در حالی است که معاملات محصولات فولادی در بورس کالا رونق بیشتری داشت. در این روز فولاد خوزستان 20 هزار تن سلف شمش را با شرایط بازپرداخت 90 روزه با سود ماهانه 2 درصد به خریداران با قیمت 1555 تومان در هر کیلو عرضه کرد که با 26 هزار تن تقاضا روبه‌رو شد و قیمت پایانی این محصول با 10 ریال افزایش به 1556 تومان رسید. این شرکت همچنین 20 هزار تن تختال را نیز با قیمت 1502 تومان به ازای هر کیلو به تابلوی معاملات آورد که 12هزار و 500 تن آن در زمان معاملات و 6 هزار تن دیگر آن در زمان مچینگ خریداری شد. شرایط بازپرداخت این محصول هم 45 روزه با سود ماهانه 2 درصد و با موعد تحویل پایان مهرماه بود.
در این روز ذوب آهن اصفهان نیز با عرضه شمش و انواع مقاطع در تالار صنعتی و معدنی بورس کالا حضور یافت. یکشنبه 6 هزار تن شمش با قیمت 1555 تومان در قالب سلف از سوی این شرکت عرضه شد که تا پایان زمان معاملات کل این میزان مورد مبادله قرار گرفت. سبد میلگرد گرید A3 در سایزهای 12 تا 32 نیز دیگر محصول عرضه شده از طرف ذوب‌آهن بود که در حجم 15 هزار تن ارائه شد و به فروش رسید. قیمت پایه این محصول 1685 تومان در هر کیلو بود که نسبت به نرخ پایه گذشته این سبد میلگرد 25 تومان کاهش داشت.
ذوب‌آهن اصفهان سبد میلگرد A3 در سایزهای 16 تا 32 را به میزان 440 تن ارائه کرد که با قیمت 1710 تومان هیچ خریداری ترغیب به معامله این محصول نشد. پنجمین محصولی که در این روز به تابلوی معاملات آمد هم سبد میلگرد مخلوط ذوبی با قیمت 1700 تومان بود که برای یک پروژه عمرانی در حجم 4355 تن مورد مبادله قرار گرفت. در نهایت این شرکت آخرین محصولی را نیز که به تابلوی عرضه آورد، نقدی سبد میلگرد و تیرآهن طول کوتاه با قیمت 1510 تومان بود که با تقاضای دو برابری نسبت به حجم عرضه 4400 تنی روبه‌رو شد و نرخ نهایی آن به 1520 تومان افزایش یافت.
به گفته مدیر بخش فلزات کارگزاری کالای خاورمیانه هم‌اکنون قیمت انواع فولاد با توجه به هزینه تمام شده تولید در کف قرار دارد، حتی در برخی موارد روند افت قیمت‌ها تا حدی است که تولید فولاد را برای بعضی واحدهای نوردی وارد فاز ضرر کرده، اما تازمانی که بخش مسکن از رکود خارج نشده و پروژه‌های عمرانی راه نیفتد، انتظار تحرک خاصی از بازار فولاد نمی‌توان داشت.
محمدی به بسته خروج از رکود دولت اشاره کرد و گفت: با تمهیدات خوبی که در این بسته برای خروج اقتصاد از رکود اندیشیده شده می‌توان امیدوار بود که تا اواخر سال جاری و سال 94 شاهد بهبود نسبی معاملات با وجود رکود فعلی در بازار محصولات فولادی باشیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*