خانه / بورس و سهام / کاهش اندک صادرات متانول به دلیل مشکلات حمل‌ونقل/افزایش تقاضای جهانی محصولات( شفن )

کاهش اندک صادرات متانول به دلیل مشکلات حمل‌ونقل/افزایش تقاضای جهانی محصولات( شفن )

 مجمع پتروشیمی فن آوران با حضور 96.64 سهامداران دیروز به ریاست بهروز خالق، نماینده شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در سالن همایش‌های رازی برگزار شد.

بر اساس این گزارش، تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری و صندوق بازنشستگی صنعت نفت از سهامداران عمده این شرکت هستند.

یادآور می‌شود، پتروشیمی فن‌آوران یکی از 3 واحد فعال کشور در زمینه تولید متانول است که عمده نیاز داخل به متانول توسط این شرکت تامین می‌شود؛ همچنین این شرکت تولید کننده انحصاری اسید استیک در کشور است.

بنابراین گزارش، پتروشیمی فن‌آوران با ظرفیت یک میلیون تن متانول و 150 هزار تن اسید استیک و 140 هزار تن منواکسید کربن در سال، در سال 91 موفق به تولید 797 هزار تن متانول، 136 هزار تن اسید استیک و 99.7 هزار تن منواکسید کربن شد.

همچنین، صادرات متانول شرکت تحت تاثیر مشکلات حمل و نقل، اندکی کاهش یافته است و به حدود 580 هزار تن در سال 91 رسیده است اما در مقابل به دلیل تقاضای مناسب بازارهای صادراتی، فروش اسید استیک صادراتی 20 درصد رشد یافت و به رقم 76 هزار تن در سال 91 رسید.

بر همین اساس، در سال 92 نیز شرکت پس از انجام اورهال (تعمیرات اساسی ) در مدت کمتر از 21 روز که یک رکورد به شمار می‌آید، در حداکثر ظرفیت در حال فعالیت است و شرکت، پیش‌بینی  تولید حدود 900 هزار تن متانول را کرده است.

همچنین، فروش شرکت در سال 91 با رشدی 49 درصدی به رقم 6432 میلیارد ریال بالغ شده است؛ بهای تمام شده نیز تحت تاثیر عدم تغییر نرخ گاز و افزایش هزینه واردات مواد اولیه و کاتالیست، 21 درصد رشد نشان می‌دهد؛ در مجموع، شرکت در سال 91 موفق به کسب 5027 ریال سود خالص شده است که نسبت به سال مالی گذشته 133 درصد افزایش یافته است.

از نکات مهم بندهای حسابرسی شرکت، طلب 3427 میلیارد ریالی از کارگزاری فروش است که تا زمان برگزاری مجمع کلیه مطالبات سال 91 وصول شده است و با توجه به ادامه همکاری و فروش در سال 92، مانده مطالبات از شرکت کارگزار فروش به 520 میلیارد ریال تقلیل یافته است.

در خصوص سایر بندهای حسابرسی نیز شرکت ذخایر کافی را اخذ کرده است و در صورت رفع هر یک از بندها، ذخایر آزاد خواهد شد.

* طرح توسعه پتروشیمی

به گزارش فارس، شرکت طرح توسعه متانول 3 را با ظرفیت 1.650 هزار تن متانول در سال در برنامه ساخت دارد؛ حجم سرمایه گذاری برآوردی این طرح حدود 450 میلیون یورو و 700 میلیارد تومان است که برآورد شرکت از تامین 600 میلیارد تومان از طریق منابع شرکت از جمله منابع داخلی و افزایش سرمایه و سود انباشته و الباقی فاینانس از صندوق توسعه ملی است.

یادآور می‌شود، از جمله سوالات سهامداران در مجمع، نرخ فروش متانول و اسید استیک بوده است؛ در حال حاضر نرخ صادرات متانول به بازار هند در حدود 325 تا 330 دلار و بازار چین در حدود 350 تا 360 دلار است و هزینه حمل نیز براساس کشتی و مسیر در حدود 35 تا 85 دلار در هر تن است.

ارز صادراتی شرکت نیز بر اساس نرخ ارز در دسترس ( صرافی بانکی ) براساس نظر کمیته فروش ارز شرکت تسعیر شده است. عمده ارز صادراتی شرکت به شرکت ارتباطات شمس نوین ( رایتل ) فروخته شده است.

اسید استیک شرکت پتروشیمی فن آوران نیز به قیمت 440 تا 450 دلار و هزینه حمل حدود 45 دلاری صادر می‌شود؛ بر اساس این گزارش، پس از تصویب صورت‌های مالی، در بررسی تقسیم سود نقدی، با وجود توافقات پیش مجمع در خصوص تقسیم 580 تومانی سود نقدی اما با توجه به برنامه شرکت برای افزایش سرمایه و ساخت فاز سوم متانول، معادل 100 تومان سود به ازای هر سهم انباشته باقی ماند و از 5337 میلیارد ریال مبلغ 5320 میلیارد ریال معادل 560 تومان سود نقدی تصویب و تقسیم شد؛ همچنین مقرر شد تا شرکت افزایش سرمایه 100% از محل سود انباشته انجام دهد.

بر همین اساس، پاداش هیات مدیره 350 میلیون تومان و حق حضور نیز 700 هزار تومان در ماه تعیین شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*