خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بازار سهام / سه شنبه 4 شهریور

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بازار سهام / سه شنبه 4 شهریور

اکثر نمادهای گروه  از جمله البرز، دانا، آسیا و پارسیان با صف خرید به کار خود خاتمه دادند خبری شنیدیم در مورد اجرایی شدن دستور بیمه ای طیب نیا، محمد امین در مورد اجرای دستور وزیر اقتصاد برای اصلاح بیمه نامه شخص ثالث بر اساس سوابق رانندگان طی 6 ماه گفت: کارگروهی در کمیسیون اقتصادی مجلس در این زمینه تشکیل شده است و اصلاح قانون بیمه شخص ثالث در دست بررسی است.

امروز شاخص کل بورس با 41 واحد صعود به رقم 73،540 واحد رسید. نمادهای مپنا با 30 واحد و وپاسار با 11 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای پارسان با 26 واحد و وامید با 23 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند.

ارزش معاملات در این بازار به رقم 119.2 میلیارد تومان رسید که نماد خگستر با 5.7 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 3 واحد صعود کرد و به رقم 811 واحد رسید. نمادهای جم ، مارون و حسینا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 71.3 میلیارد تومان رسید.

بازار امروز نیز روی خوشی به فعالین این حوزه از اقتصاد نشان نداد. ولی انچه در بازار امروز اهمیت داشت ان بود که شاخص نتوانست حمایت 76،500 واحدی خود را بشکند و با اندکی مثبت نگاه داشتن شاخص بهانه ای دست تحلیل گران تکنیکال ندادند.در هر صورت شاخص در نقطه حساسی قرار گرفته است و با توجه به حمایتی که در این روز صورت گرفت بعید است که شاهد افت بیش از این در شاخص کل بورس باشیم . روزهای گذشته به ابعادی از برنامه های اقتصادی دولت برای خروج از رکود به صورت غیر تورمی اشاره کردیم و تلاش کردیم تا دید باز تری از رشد و آینده اقتصاد ترسیم کنیم . امروز نیز به راهکاری که یکی از کارشناسان اقتصادی ارائه بود می پردازیم. برای خروج از رکود به صورت غیر تورمی یکی از ابتدایی ترین چیزهایی که در ابتدا به ذهن افکار عمومی رجوع می کند ایجاد نقدینگی است ولی دولت اعلام کرده است که تصمیم به افزایش نرخ تورم ندارد یکی از راهکار ها همان چیزی بود که روز گذشته اشاره کردیم یعنی فراهم کردن بسترهای صادرات می باشد. امروز به این مهم می پردازیم که درصورتی برای ارائه تسهیلات به تولید کننده از فیلتر های رقابتی از جمله اوراق قرضه استفاده شود می تواند مفید واقع شود . چرا که در بسیاری از مواقع به علت انکه نظارتی به تسهیلات پرداختی برای تولید صورت نمی گرفت ،این تسهیلات صرف کارهایی غیر مولد می شد و شاهد بدهی های زیاد افراد به بانک که به بهانه های مختلف وام دریافت کرده بودند می شدیم. پس ایجاد یک ساختار رقابتی و شفاف و نظارت دقیق که این امر از طریق بازارهای مالی می تواند محقق شود می تواند زمینه را برای تولید فراهم سازد که نتیجه ان خروج از رکود می باشد .

برای بازار فعلا پیش بینی خاصی نداریم و معتقدیم تا زمانی روند رونق به اقتصاد باز نگردد راه کارهای دستوری نمی تواند باعث بازگشت رونق به بورس شود .

مهم ترین اخبار اقتصادی

در خبری در مورد برنامه بانک مرکزی برای حمایت از تولید شنیدیم که ، میرمحمد صادقی افزود: تولیدکنندگان و صنایعی که فعالیت آنها بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد می توانند از منابع آن بهره مند شوند، همچنین این منابع می تواند برای تامین سرمایه در گردش تولیدکنندگان هم مورد استفاده قرار گیرد . مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اعلام جزئیات برنامه این بانک برای خروج از رکود و حمایت از تولید، از انتشار دو نوع اوراق گواهی سپرده و اختصاص منابع حاصل از آن به بخش تولید و صنعت خبرداد . ،علی اصغر میرمحمدصادقی با اشاره به بسته خروج از رکود گفت : بانک مرکزی برای خروج از رکود و حمایت از تولید برنامه هایی را در دست اجرا دارد، به طوریکه در بخش اعتباری بانک مرکزی انتشار دو نوع گواهی سپرده برنامه ریزی شده است . مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی از دریافت موافقتنامه‌های لازم برای انتشار این گواهی های سپرده خبرداد و با بیان اینکه این موضوع در حال نهایی شدن است، افزود: بر این اساس بانک مرکزی برای کمک به خروج از رکود گواهی سپرده عام و خاص ارائه خواهد کرد . مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی از نهایی شدن گواهی سپرده خاص و اینکه به زودی به بانک‌ها ابلاغ می‌شود، خبرداد و پیش بینی کرد که تا پایان امسال یکی از ابزارهایی که بتواند به تولیدکنندگان برای خروج از رکود کمک کند، همین گواهی سپرده خاص باشد

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه داخلی، بار دیگر خبر استیضاح وزیری دیگر قابل توجه بود! جالب است که از زمانی وزرای دولت جدید سر کار آمده اند یا در حال پاسخ به سوالات نمایندگان هستند یا نمایندگان در حال تدارک برنامه های استیضاح وزیر مربوطه می باشند . انتقادی که بعضی از دوستان در مورد حمایت های ما از وزرای دولت فعلی می کنند را بجا نمی دانیم . زیرا همان طور که قبلا اشاره کردیم، کافی است حافظه تاریخی خود را بکار اندازیم تا متوجه شویم که عملکرد وزرا در دولت قبل، از تعریف خاصی برخوردار نبود ولی اینکه چرا نمایندگان فعلی در ان دوره به فکر مردم نبودند و این دوره به فکر مردم افتادند جای تعجب دارد ! شاید در دولت گذشته هدف از تاخیر در ارائه بودجه سالانه به مجلس همین قضایا باشد!!! یک نماینده مجلس از استیضاح‌های سازماندهی شده وزیران در فراکسیون اقلیت مجلس خبر می‌دهد و می‌گوید: «پس از آنکه اقلیت مجلس استیضاح فرجی‌دانا وزیر علوم را به سرانجام رساند، استیضاح علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد را در دستور کار خود قرار داده‌ند . قرار است با همان امضاهایی که طرح استیضاح وزیر علوم را تقدیم هیات رئیسه مجلس کردند طرح استیضاح وزیر ارشاد را به زودی به هیات رئیسه مجلس تحویل بدهند.»

در حوزه خارجی، وزیر امور خارجه ایران و مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه آینده گفتگوهایی را درباره برنامه هسته ای ایران در بروکسل برگزار خواهند کرد . لازم به ذکر است اشتون مسئول هماهنگی مذاکرات شش قدرت جهانی با ایران است .

ظریف از نجف و از طریق مسیر هوایی به اربیل می رود تا با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار کند. وی سپس از اربیل به سلیمانیه خواهد رفت


فلزات اساسی، دلار و سکهدر بازارهای جهانی قیمت فلزات اساسی اندکی نوسان داشت، بر این اساس قیمت مس 7088 دلار، آلومنیوم 2055 دلار ، سرب 2259 دلار و روی 2364 دلار برای هر تن معامله شدند . قیمت دلار به 3125 تومان رسید و سکه در محدوده 933 هزار تومان معامله شد.


 

در گروه های مختلف چه خبر بود؟


در گروه پتروشیمی همچنان تعدادی تک سهم از جمله وپترو، شاملا و شکلر با صف خرید به کار خود خاتمه دادند . ولی نمادهایی بنیادی تر این گروه از جمله فارس و تاپیکو با رکود همراه هستند و اقبال خوبی از این نمادها صورت نمی گیرد .

در خبری در مورد احتمال واگذاری “بیدبلند۲” به “هلدینگ خلیج‌فارس  شنیدیم که ، عبدالحسین بیات درباره آخرین وضعیت خط لوله اتیلن غرب گفت: فاز دوم این خط آماده است اما معارضین در مسیر این خط  اتلین غرب مانع بهره‌برداری این فاز است . وی با اظهار این که از مسئولان منطقه و استانهایی که این خط لوله از آنها عبور کرده است به ویژه استانهای کردستان و آذربایجان غربی انتظار مساعدت بیشتری انتظار وجود دارد گفت: تنها کمتر از 10 کیلومتر باقی مانده که دو سر این خط به هم متصل شود اما معارضین اجازه فعالیت نمی‌دهند. البته بخشی که مربوط به پتروشیمی لرستان بود، آماده و دراختیار این واحد قرار داده شد . وی با تأکید بر این که کار عمده اجرای خط لوله اتیلن غرب انجام شده است گفت: البته برخی بخشهای جانبی مانند سیستم اسکادا و حفاظت کاتدی در مرحله آخر است. همچین فعالیتهای اجرای  دو ایستگاه فاز دوم -ایستگاه شماره3 در اهواز و ایستگاه شماره 6 در سنندج- که در زمان بهره‌برداری از دو واحد پتروشیمی لرستان و مهاباد مورد نیاز است به خوبی در جریان است. البته اگر خریدهای خارجی این فاز به موقع تأمین شود مشکلی در راه‌اندازی آن نخواهیم داشت . عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به این سؤال در صورتی که مشکل معارضین برطرف شود چقدر زمان نیاز است که فاز دوم این خط لوله تکمیل شود؟ گفت: در کمتر از یک ماه خط به هم دوخته و کارهای تست پایانی و پیگرانی لوله انجام می‌َشود

محمد حسن پیوندی در تشریح سیاست‌های جدید جهش در توسعه صنعت پتروشیمی، گفت: در حال حاضر 55 میلیون تن پروژه زخمی در صنعت پتروشیمی وجود دارد که در مجموع برای اجرا آنها حدود 32 میلیارد دلار منابع مالی نیاز است . معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه از مجموع کل این طرح‌های نیمه تمام در صنایع پتروشیمی تاکنون بین 4 تا 5 میلیارد دلار هزینه شده است، تصریح کرد: با توجه به اهمیت این طرحها از یکسو و محدودیت منابع مالی پیشنهاد شده تا همه طرحهای پتروشیمی اولویتبندی شوند تا اجرای طرحهای با اهمیت همچون خط لوله غرب به دلیل کمبود بودجه با تاخیر مواجه نشوند

و اما بشنویم در مورد تغییر سال مالی پارسان، نبی زاده، مدیر مالی شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان اظهار داشت: باتوجه به اینکه سال مالی شرکتهای زیر مجموعه عمدتاً پایان اسفند ماه هر سال خاتمه می یابد و در راستای رعایت کامل استانداردهای حسابداری در تهیه صورتهای مالی تلفیقی، شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان تصمیم به تغییر سال مالی خود از پایان آذر ماه به پایان شهریور ماه هر سال دارد .نبی زاده تصریح کرد: این تصمیم با توجه به زمان اتمام سال مالی شرکت سرمایه گذاری غدیر به عنوان سهام دار عمده که در پایان آذر ماه هر سال می باشد و با توجه مقطع گزارشگری شش ماهه شرکتهای زیر مجموعه در پایان شهریور ماه هر سال اتخاذ گردیده است .مدیر مالی “پارسان” عنوان کرد: بنابراین در شهریور ماه سال جاری با برگزاری مجمع عمومی فوق العاده سال مالی پارسان از 30آذر ماه 1393 به 31 شهریور ماه 1393 تغییر خواهد یافت همچنین طبق برآوردهای انجام شده انتظار می رود شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان بتواند تا پایان شهریور ماه سال جاری، سود هر سهم پیش بینی شده در بودجه سالانه که معادل 1.680 ریال اعلام شده، راپوشش دهد .وی در خاتمه عنوان کرد: در خصوص وضعیت و عملکرد شرکتهای زیر مجموعه “پارسان” می توان گفت که این شرکتها از نظر تولید و فروش با مشکل خاص مواجه نیستند و با توجه به اینکه طرحهای توسعه ای شرکتهای پتروشیمی شیراز و پردیس به بهره برداری می رسند، وضعیت شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان برای سال مالی منتهی به 31 شهریورماه سال 1394 با چشم انداز روشنی همراه خواهد بود و تاثیر سودآوری طرحهای مذکور بر عملکرد “پارسان” محسوس خواهد بود.

در گروه پالایشگاهی، بالاخره خبری شنیدیم از بازگشایی نمادهای غایب این گروه ، در جریان نشست خبری قالیباف اصل مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران و معاونانش،‌ امیر حمزه مالمیر معاون امور ناشران درباره آخرین وضعیت شرکت‌های پالایشی اظهار داشت: توقف شرکت‌های پالایشی به دلیل مباحث مطرح در مورد اختلاف نظر با ملی پالایش و پخش است که منجر به عدم ارائه گزارشات این شرکت‌ها شده است . وی گفت: طبق رایزنی‌های انجام شده که در نهایت به نفع سهامداران تمام شد،‌ برای سال 92 کیفی‌سازی شرکت‌ها به غیر از پالایش نفت تهران منتفی شد . معاون امور ناشران و اعضای بورس اوراق بهادار تهران گفت: مقرر شد کیفی‌ساز شرکـت‌های پالایش به سال 93 موکول شده و پس از تعیین فرمول آن قراردادها منعقد  و تسویه‌حساب‌ها صورت پذیرد .

وی با اشاره به اینکه امکان بازگشایی نمادهای پالایشی طی دو هفته آینده پس از دریافت گزارشات وجود دارد، گفت: در نهایت به نحوی عمل شد که سهامدار متضرر نشده و به نفع آنان اقدام شود، بنابر این پس از شفافیت روابط میان ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با پالایشگاه‌ها امکان بازگشایی نمادها وجود خواهد داشت که از حالت توقف درآیند .

در مورد نظر وزیر نفت برای قیمت بنزین شنیدیم که ایشان بیان کردند فعلاً هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم و در این زمینه حتی جلسه هم برگزار نشده است . در حال حاضر هر لیتر بنزین سهمیه‌ای (ماهانه 60 لیتر برای هر کارت سوخت خودرو) به نرخ 700تومان و بنزین نرخ آزاد لیتری 1000تومان عرضه می‌شود .

در گروه بیمه ای ، که اکثر نمادهای گروه  از جمله البرز، دانا، آسیا و پارسیان با صف خرید به کار خود خاتمه دادند خبری شنیدیم در مورد اجرایی شدن دستور بیمه ای طیب نیا، محمد امین در مورد اجرای دستور وزیر اقتصاد برای اصلاح بیمه نامه شخص ثالث بر اساس سوابق رانندگان طی 6 ماه گفت: کارگروهی در کمیسیون اقتصادی مجلس در این زمینه تشکیل شده است و اصلاح قانون بیمه شخص ثالث در دست بررسی است . رئیس شورایعالی صنعت بیمه کشور با بیان اینکه از تمامی صاحب نظران، دانشگاهیان، مدیران، کارشناسان و همه افرادی که با این موضوع مرتبط هستند، مانند وزارت راه برای اظهارنظر در کارگروه مربوطه دعوت به عمل آمده است، افزود: این اظهارنظرها هم اکنون در حال جمع بندی نهایی است . وی با اشاره به اینکه پیشنهادات بیمه مرکزی برای اصلاح قانون بیمه شخص ثالث وارد اجماع شده است، تصریح کرد: پیشنهاد بیمه مرکزی این بود که به ما اجازه ارزیابی و صدور بیمه نامه شخص ثالث داده شود و شرکت های بیمه بر اساس ویژگی های خودرو به لحاظ ایمنی، ویژگی های رانندگان با توجه به سوابق، وضعیت اجتماعی و تحصیلات، بیمه نامه را بر پایه ارزیابی ریسک راننده و خودرو صادر کنند . امین با طرح این مطلب که برداشت ما این است که اکثر صاحب نظران و کارشناسان و نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس این مسائل را پذیرفتند، در مورد مکانیزم اجرایی اظهارداشت: یکی از مباحث مهم مکانیزم اجرایی است و بررسی می شود که در اکثر کشورهای دنیا چگونه به آن عمل می شود و روش ها و شیوه های اجرایی آن بکار گرفته شود و در صورتی که این قانون اصلاح شود اجرای آن برای ما امکانپذیر است.

 

در گروه سیمانی روند معاملات معاملات متعادل بود، تعدادی از نمادها را سبز رنگ و تعدادی را قرمز رنگ مشاهده کردیم .

سکرد در جدیدترین گزارش 94 سود هر سهم خود را مبلغ 586 ریال پیش بینی نموده است فروش شرکت به مبلغ 135 میلیارد تومان گزارش شده است که در مقایسه با سال 93 با افزایش 22 درصدی پیش بینی شده است  سایر اطلاعات شرکت به شرح ذیل می باشد :

الف)مقدار فروش به میزان 1،350،000 تن که با ترکیب 550،000 تن فروش صادراتی و 800،000 تن فروش داخلی و ترکیب تولید سیمان پاکتی 70% و سیمان فله 30% می باشد. همچنین نرخ فروش داخلی بر اساس نرخ مصوب اعلامی از سوی انجمن صنفی و بر مبنای نرخ مصوب سال 93 می باشد و نرخ فروش صادراتی بر مبنای نرخ بازار فروش بصورت دلاری، سیمان پاکتی به طور میانگین مبلغ 33 دلار و سیمان فله صادراتی به طور میانگین مبلغ هر تن 30 دلار با نرخ برابری 31،000 ریال می باشد .

ب)نرخ گاز هر مترمکعب به مبلغ 130ر1 ریال و نرخ مازوت مصرفی با حمل مبلغ 016ر3 ریال می باشد .

ج) خط تولید انواع سیمان با ظرفیت 2400 تن در روز در اردیبهشت ماه سال مالی 94 راه اندازی خواهد شد و خط تولید محصول کلینکر با ظرفیت 000ر96 تن در آذرماه 93 و خردادماه 94 به مدت 39 روز جهت تعمیرات دوره ای متوقف خواهد شد .

د)اخذ تسهیلات مالی عمدتا به منظور تامین مالی پروژه و بخشی از آن نیز از بابت تامین سرمایه در گردش یکساله با نرخ 28 و 27 درصد می باشد. با توجه به اجرای پروژه عمدتا هزینه مالی در سال 93 و بخشی از هزینه های مالی در سال 94 به حساب بهای تمام شده پروژه منظور می گردد .

و)میزان پاکت مصرفی برابر 21میلیون تخته و با نرخ متوسط 9،737 ریال برآورد گردیده است

سیمان فارس و خوزستان در گزارش پیش بینی 94 سود هر سهم خود را مبلغ 552 ریال پیش بینی نموده است در حالیکه در سال مالی 93 به مبلغ 518 ریال گزارش شده بود سود حاصل از فروش سرمایه گذاریها به مبلغ 9 میلیارد تومان و هزینه های مالی نیز مبلغ 6 میلیارد تومان  در این گزارش پیش بینی شده است .

در گروه مخابرات و ارتباطات خبری شنیدیم در مورد ممنوعیت فروش پهنای باند مخابرات، حسن رضوانی با اشاره به این موضوع گفت: پیش از این بررسی و ارزیابی‌های انجام شده نشان داد که در ده شرکت مخابرات استانی فروش پهنای باند بیش از حد مجاز بوده و این موضوع کاهش کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان این استان‌ها را در پی داشت . وی افزود: در پی آن توقف فروش سرویس اینترنت، از سوی رگولاتوری به این ده شرکت مخابرات استانی ابلاغ شده بود که با اقدامات نظارتی و نیز پیگیری‌های سازمان، شرکت‌های مخابرات استانی موظف شدند پهنای باند خود را ترمیم و ارتقا دهند . رضوانی اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت پهنای باند شرکت مخابرات ایران در 4 استان لرستان، گیلان، خراسان جنوبی و گلستان از حالت نامطلوب خارج و توقف فروش پهنای باند در این استان‌ها لغو شده است .

در گروه تجهیزاتی، خبری شنیدیم در مورد عدم حضور “آکنتور” در فاز اول پروژه هوشمندسازی کنتورهای برق، ، دو شرکت فراب و صفانیکو برای نصب یک میلیون کنتور هوشمند از طرف شرکای خارجی خود وارد رقابت شدند و با توجه به قیمت های اعلامی به عنوان برندگان مناقصه فاز نخست برگزیده شدند . اجرای طرح کنتورهای هوشمند در کشور در قالب طرح فرا سامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی “فهام” در حالی با نصب دو هزار دستگاه در تهران و زنجان کلید خورد که معاون سیستم های اندازه گیری و شبکه هوشمند سازمان بهره وری انرژی ایران از عدم حضور شرکت کنتورسازی ایران در فاز اول این طرح سخن گفت . وی افزود: از ابتدای طرح این برنامه در سال 90، شرکت های مرتبط با تأمین کنتور و IT در صنعت برق شروع به فعالیت کردند و با همکاری شرکای خارجی خود برای کسب دانش فنی و تأمین قطعات و تجهیزات مورد نیاز اقدام کرده و در حال حاضر چهار مجموعه کنتورسازی مطابق با مشخصات فنی و استانداردهای روز دنیا آمادگی خود را برای حضور در این طرح ملی اعلام کردند که شامل شرکت های کنتورسازی ایران، پادرعد، صنایع سنجش بهینه سازان طوس و رسانا مهر می باشد. در حال حاضر نیز این مجموعه ها پاپلوت هایی را در برخی استان های کشور پیاده سازی کردند. اما نکته قابل توجه اینجاست که در فاز نخست این چهار مجموعه حضور ندارند.در این گروه مپنا با افزایش عرضه روبرو شد و به قینت 712 تومان رسید. نماد فاذر نیز به علت برگزاری مجامع عمومی عادی بطور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره و عمومی فوق العاده به منظور اصلاح اساسنامه متوقف می باشد .

 در گروه ساختمانی قرار است مهمانی جدید با نماد ثرود وارد این گروه شود در همین رابطه ثرود در جدیدترین پیش بینی منتهی به 94/06/31 سود هر سهم خود را مبلغ 839 ریال اعلام نموده است درحالیکه در سال مالی مشابه قبلی این مبلغ 807 ریال بوده است . هزینه های مالی شرکت برای سال مالی 94 مبلغ 2 میلیارد تومان پیش بینی شده است فروش شرکت نیز مبلغ 55 میلیارد تومان گزارش شده است که از این میزان  مبلغ 17 میلیارد تومان (معادل 32درصد سرفصل مذکور) مربوط به واگذاری کل 51 واحد پروژه مسکونی تجاری تالار می باشد. همچنین  شرکت پیش بینی نموده است که سه پروژه جدید مسکونی صفائیه یزد، تجاری اداری چهار باغ و پروژه زود بازده در سال مالی 94 به ترتیب به 34 درصد، 27 درصد و 72 درصد پیشرفت کار خواهند رسید که به جز پروژه مسکونی صفائیه یزد هیچ گونه درآمدی از بابت این پروژه های جدید برای سال مالی 94 پیش بینی نگردیده است. با توجه به اینکه پیش بینی گردیده است بخش عمده پروژه های شرکت در سال مالی 94 به 100 درصد پیشرفت کار خواهند رسید توجه صاحبان سهام محترم را به کل واحدهای پروژه ها، تعداد واحدهای فروش رفته و واحدهای باقی مانده جلب می نماید.

 

در گروه خودروی و قطعه ساز مدیرعامل شرکت پارس خودرو با گرامیداشت هفته دولت گفت: شرکت های خارجی برای حضور در صنعت خودروسازی ایران تمایل زیادی دارند . ناصر آقامحمدی افزود : ورود خودروهای جدید به سبد محصولات سایپا و قطعی شدن همکاری با چندین شرکت معتبر بین المللی در زمینه تولید خودرو در خطوط داخلی ، دستاورد تلاش های دولت یازدهم در زمینه رفع تحریم این صنعت و ایجاد آرامش در فضای بین المللی است .وی افزود: تمایل کشورها برای حضور در صنعت خودروسازی و قطعه سازی ایران بیشتر شده است . آقامحمدی تصریح کرد: صنعت قطعه سازی که در ابتدای سال گذشته مشکل زیادی داشت و بسیاری از کارکنان این شرکت ها بیکار بودند، امروز تا حدود زیادی از شرایط گذشته فاصله گرفته و در حال گذار از یک مرحله ثبات به سمت پیشرفت است . مدیرعامل شرکت پارس خودرو خاطرنشان کرد: ظرفیت های فراوانی در صنعت خودروسازی ایران وجود دارد که جایگاه این صنعت را در ایران و منطقه خاورمیانه بالا برده و جذابیت های زیادی را هم برای طرف های بین المللی برای حضور در این صنعت و مشارکت در تولید به وجود آورده است.

امروز اکثر نمادها  در این گروه را سبز رنگ نظاره کردیم. با دیگر خبر فروش بلوک بانک پارسیان باعث سبز رنگ شدن نمادهای این گروه و تشکیل صف خرید در نماد خگستر شد .   

در گروه بانکی، بانک تجارت سود هر سهم 93 خود را مبلغ 162 ریال اعلام کرده بود که در گزارش سه ماهه خود توانست به  ازای هر سهم 36 ریال سود کنار بگذارد و 22 درصد از این پیش بینی را پوشش دهد همچنین شرکت در این دوره سه ماهه 12 درصد از سود حاصل از سرمایه گذاریها و سپرده گذاریهای خود را محقق کرده است هزینه های مالی در این گزارش مبلغ 30 میلیارد تومان اعلام شده است .

در گروه فلزی نیز خبری شنیدیم در مورد طرح های تولید کنسانتره مس ظاهرا قرار شده است که از نیمه دوم سال این طرح به بهره برداری برسد که این خبر می تواند برای شرکت فملی تاثیر مثبت داشته باشد .

 پرشین تحلیل

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*