خانه / راز ثروتمندان / مصاحبه با ملکه ایرانی ریاضیات “مریم میرزاخانی” + عکس همسر و فرزندش

مصاحبه با ملکه ایرانی ریاضیات “مریم میرزاخانی” + عکس همسر و فرزندش

مریم میرزاخانی که چندی پیش جایزه‌ای معروف در ریاضیات جهان را به خود اختصاص داد، در گفت‌وگویی تازه ضمن بیان این که چطور بین مسئولیتها و وظایف مادری خود با ریاضیات توازن برقرار می‌کند از رشته کاری خود سخن می‌گوید: از زمان المپیاد ریاضی، البته وقتی وارد تیم المپیاد ریاضی شدم نمی‌خواستم ریاضی بخوانم، فکر می‌کردم که مهندس شوم ولی بعد با کلاس‌هایی در دانشگاه شریف و برخوردهایی که با بچه‌های سال‌های بالا‌تر از خودمان داشتیم نه تنها من که بقیه بچه‌هایی که هم‌دوره بودیم هم تصمیم گرفتیم ریاضی بخوانیم.

همسر مریم میرزاخانی راز موفقیت پولدار شدن بیوگرافی مریم میرزاخانی

مصاحبه با او را در ادامه بخوانید.

جام جم سرا: از چه زمانی تصمیم گرفتید به‌طور جدی به ریاضی بپردازید؟

از زمان المپیاد ریاضی، البته وقتی وارد تیم المپیاد ریاضی شدم نمی‌خواستم ریاضی بخوانم، فکر می‌کردم که مهندس شوم ولی بعد با کلاس‌هایی در دانشگاه شریف و برخوردهایی که با بچه‌های سال‌های بالا‌تر از خودمان داشتیم نه تنها من که بقیه بچه‌هایی که هم‌دوره بودیم هم تصمیم گرفتیم ریاضی بخوانیم.

همسر مریم میرزاخانی راز موفقیت پولدار شدن بیوگرافی مریم میرزاخانی

از کی فهمیدید استعداد بالایی در ریاضی دارید؟

اگر کسی فکر کند هم می‌توانم یک خانواده خیلی خوب و با ارتباط قوی داشته باشم، هم کارم به‌‌ سرعت قبل پیش برود این طور نیست، باید هزینه بکند. کمی هم بستگی دارد به این که پدر و مادر چقدر تقسیم کار بکنند، چه‌قدر برای بچه‌شان وقت بگذارند

در المپیاد ریاضی. من در مصاحبه‌های دیگر هم این حرف را زده‌ام. به‌طور کلی علوم دیگر را هم دوست داشتم، مثلا با دوستانم آزمایش‌های علمی انجام می‌دادیم. ولی به ریاضی به‌طور خاص در دوره المپیاد ریاضی و کامپیو‌تر علاقه‌مند شدم. یک مقداری هم واقعا در زمان جوانی و نوجوانی، ذهن انسان طور دیگری فکر می‌کند. انسان وقتی به ۲۰ سال پیش نگاه می‌کند و می‌بیند که چه فاکتورهایی برایش مهم بوده‌اند، خودش هم تعجب می‌کند و می‌گوید مگر من این‌طوری فکر می‌کردم. چیزهای هیجان‌انگیز برای جوان‌ها مهم است. مثلا برایشان رقابت مهم است، این‌که هیچ دختری در تیم المپیاد نبوده انگیزه‌بخش است.

آیا می‌توانید یکی از کارهای ریاضی خود مثلا همین کاری که به خاطر آن فیلدز گرفتید را به زبان ساده توضیح دهید؟
نه. خیلی کار سختی است. یک مصاحبه‌ای من با مجله کوانتا کرده‌ام که Simons Foundation آن را روی سایتش منتشر کرده و در آنجا کار من برای شخص غیرمتخصص توضیح داده شده است. خودتان هم حتما می‌دانید که بیان مطالب پیشرفته به زبان ساده چقدر سخت است. ولی در این مصاحبه کسی که با من حرف زده، خودش دکترای ریاضی دارد و رشته‌اش هم نسبتا به من نزدیک است و کارش هم الان نوشتن مطالب علمی به زبان ساده و ساده کردن مطالب برای عموم است و این کاری است که آدم متخصص خودش را می‌خواهد و واقعا سخت است، ولی زمینه کاری‌ام در واقع می‌شود نظریه رویه‌های ریمانی، نظریه ارگودیک و سیستم‌های دینامیکی.

همسر مریم میرزاخانی راز موفقیت پولدار شدن بیوگرافی مریم میرزاخانی

به‌عنوان یک مادر، چطور بین کار سنگین ریاضی و مادر بودن توازن برقرار می‌کنید؟
خیلی سخت است. البته شدنی است و ارزش انجام دادنش را دارد. خواه ناخواه میزان کار را کم می‌کند. یعنی اگر کسی فکر کند که هم می‌توانم یک خانواده خیلی خوب و با ارتباط قوی داشته باشم، هم کارم به‌‌ همان سرعت قبل پیش برود این طور نیست، باید به هر حال هزینه بکند. البته برای پدر هم سخت است و این کمی بستگی دارد که پدر و مادر چقدر تقسیم کار بکنند، چه‌قدر برای بچه‌شان وقت بگذارند.

دوست دارید بچه‌تان ریاضی‌دان شود؟
برایم فرقی نمی‌کند. امیدوارم که او و کلا همه بچه‌ها، ریاضی را جدی بگیرند. دوست ندارم مثل افرادی شود که تا صحبت از ریاضیات می‌شود می‌گویند من از ریاضی هیچ چیز نمی‌دانم، یعنی اصلا به خود امکان نمی‌دهند که به آن فکر کنند، البته در ایران خیلی این‌طور نیست ولی در آمریکا زیاد پیش می‌آید. ریاضی به درست فکر کردن کمک می‌کند. حتی یک پزشک یا کسی که کار دیگری هم می‌کند، اگر ریاضی‌اش قوی باشد، می‌تواند جلو باشد.

 

همسر مریم میرزاخانی راز موفقیت پولدار شدن بیوگرافی مریم میرزاخانی
در طول روز چه قدر کار می‌کنید؟

کسی که بچه کوچک دارد، از ۹صبح وقت دارد تا پنج بعد از ظهر. بعدش دیگر وقت ندارد. می‌توانی مثلا بروی در پارک و به‌طور کلی فکر بکنی، ولی اینکه بنشینی و کار جدی بکنی نمی‌شود

خیلی بستگی دارد به روز و زمان و….

مثلا در زمان اوج کارتان؟
خیلی متغیر است. البته کسی که بچه کوچک دارد، از ۹صبح وقت دارد تا پنج بعد از ظهر. بعدش دیگر وقت ندارد. می‌توانی مثلا بروی در پارک و به‌طور کلی فکر بکنی، ولی اینکه بنشینی و کار جدی بکنی نمی‌شود.

قبل از اینکه بچه داشته باشد چه طور؟
قبلش شاید بیشتر بود. ولی اصولا کار ریاضی به‌صورت خطی جلو نمی‌رود. گاهی مثلا قرار است یک مقاله را تمام کنید، یا مثلا باید آخرین نسخه‌اش را آماده کنید، خب باید بیشتر کار کنید، ولی در سایر مواقع این‌طور نیست که اگر بیشتر کار کنید بهتر باشد. مهم‌ این است که انگیزه‌تان را حفظ کنید و به آن مسأله‌ای که فکر می‌کنید، در یک مدت طولانی فکر کنید. میزان پیشرفت ممکن است بعضی روز‌ها زیاد و بعضی روز‌ها کم باشد. علاوه بر این کارهایی از قبیل جلسات دانشگاه و صحبت با دانشجویان دکترا نیز هست که به هر حال وقت می‌گیرد. هرچه‌قدر انسان جوان‌تر باشد، ذهنش باز‌تر است برای فکر کردن. دلیلش این است که مشغله خارجی کمتری دارد، با گذشت زمان مشغله‌ها و نگرانی‌های انسان بیشتر می‌شود، به همین دلیل از زمانی که جوان هستید و ذهنتان باز است، بهترین استفاده را بکنید.

همسر مریم میرزاخانی راز موفقیت پولدار شدن بیوگرافی مریم میرزاخانی

شما به غیر از فعالیت ریاضی و بودن با خانواده، چه علایق و فعالیت‌های دیگری دارید؟

در حال حاضر، همین دو تا را اگر بتوانم انجام دهم، خیلی خوشحالم. (خنده)

سابق چه طور؟

قبلا خواندن رمان و کتاب را خیلی دوست داشتم.

شما دو سال عضو تیم المپیاد ریاضی بوده‌اید، می‌خواهم بدانم چه‌قدر از موفقیت خود در ریاضی را تحت تأثیر فعالیت در دوران المپیاد ریاضی می‌دانید؟

خیلی‌اش را. چون اگر المپیاد نبود، اصلا ریاضی نمی‌خواندم.

ریاضی‌دان بودن مثل این است که بخواهید در طول عمرتان ورزش کنید. اینکه در ۱۸ سالگی ورزش کنید خیلی فرق می‌کند با اینکه همیشه ورزش کنید

از نظر علمی چطور؟

از نظر علمی هم خیلی از افرادی که بعدا در زندگی‌ام تأثیر گذاشتند و خیلی از بهترین دوستانم را در دوره المپیاد ریاضی پیدا کردم که بعد‌ها در خیلی از قسمت‌های مختلف ریاضی به من کمک کردند.

آیا هنوز هم به شهود‌ها و ایده‌های آن زمان باز می‌گردید؟

نه، الآن دیگر اگر شما آن شش سؤال المپیاد ریاضی را به من بدهید، فکر نمی‌کنم بتوانم یکیش را هم حل کنم. حتی الآن اگر سوال‌های کتاب نظریه اعدادی را که با رؤیا بهشتی نوشتیم از من بپرسند، من لزوما نمی‌توانم حل کنم. چون اصلا مدل فکری آدم عوض می‌شود. تفاوتش مثل تفاوت کسی است که در طول زندگی‌اش ورزش می‌کند ولی یک زمانی هم تمرین می‌کند برای اینکه مسابقه بدهد. در آن دوره‌ای که تمرین می‌کند، آمادگی‌اش برای مسابقه بهتر است، ولی ریاضی‌دان بودن مثل این است که بخواهید در طول عمرتان ورزش کنید. اینکه در ۱۸ سالگی ورزش کنید خیلی فرق می‌کند با اینکه همیشه ورزش کنید. (دنیای اقتصاد)

۱۹ دیدگاه

 1. بره گمشه وطن فروش

  (0)(7)
  • حرف دهنتو بفهم بی شخصیت بیشعور اون باعث شد که همه ایرانیا از ایرانی بودنشون افتخار کنن ولی من خیلی ناراحتم که با یه احمق کوته فکر مث تو توی یه کشور زندگی میکنم..

   (2)(0)
   • خوب هر کی هر جور دوست داره زندگی میکنه اما ایشون وطن فروش نیست دوست داشته اونجا زندگی کنه . افتخار ایشون نام ایران رو به سر زبون اورد اما ایشون برای کشور ما کاری هم انجام نداده که ازشون تقدیر بشه . هرجا هر ایرانی هست موفق باشه اما اون انسانی که واسه وطنش مایه بزاره جای تقدیر داره

    (0)(1)
   • لایـــــــــــــــــــــــــــک

    (1)(0)
  • تو برو گمشو احمق توی که اینقدر شعورت نمیرسه موندی اینجا چه غلطی بکنی؟ متاسفانه اینقد تو خانوادهاتون تربیت نشدید که راجب آدما درست حرف بزنید فقط ی چیز یاد گرفتید به اسم وطن فروش.به این خانوم باید گفت ۱۰۰۰ ماشاا...

   (0)(0)
  • توروخدا ببین با امثال باران و امید شدیم ۸۰ میلیون وای به حالمان

   (0)(0)
 2. خداوند حافظ و نگهدارش باشه باعث افتخار ایران وایرانیه

  (0)(0)
 3. واقعا نمی فهمم این چه استدلالیه وقتی یه ایرانی در عرصه جهانی موفق می شه قبل از اینکه فکر کنیم مملکت ما چه کمبودهایی برای به خدمت گرفتنشون داره ناروا تهمت می زنیم که به فکر وطن نیستند! خواهشا منصف باشید!

  (0)(0)
 4. سلام .با چار کلمه "بره گمشه وطن فروش" طرف کاری کرده که همتون انشا نوشتین .مواظب باشین کی راست میگه کی دروغ

  (0)(0)
 5. عکس اولی هم مال میرزاخانیه؟

  (0)(0)
 6. حسام ترک قشقایی

  افرین ...یکی مثل این خانم باعث افتخار ما میشه..اونایی که کامنت منفی میزارن از حسادتشونه

  (0)(0)
 7. واقعا آفرین به مریم میرزاخانی باعث افتخاره

  (1)(0)
 8. درود بر شرف این پرفسور ایرانی ودرود بر گشور آمریکا که این استعدادها رو پرورش میده، کسایی که میگفتند ایشون چرا رفته جوابشون اینه که اگه اینجا میموند در نابسامانیها و آشفتگیها غرق و نابود میشد واین استعداد خدادادی هدر میرفت پس بهتر که رفت.

  (0)(0)
 9. واقعا تبریک میگم به خانم مریم میرزا خانی. ایشون برنده جایزه فیلدز و دکتر و...افتخار ایرانی.

  حیف که نخبگان رو فراری میدیم و نا اهلان سر کار هستن.کسایی که شغلی متناسب با تجربیات و تحصیلاتشون ندارن.اگر متخصصین و نخبگان سرکار بودن که......

  البته یکی هایی هم میرن خارج تا لخت بشن, اونجوری نام ایرانی رو زبونا بندازن....

  (0)(0)
 10. من اگه جای ایشون بودم فقط بچه داریمو میکردم و خودمو وقف شوهرم....ِِِِِِآخه یکی نیست بگه ریاضی خوندی حالا چی شد....

  (0)(2)
 11. این مصاحبه از کجا معلوم راسته؟تمام پاسخا خاطراتی بود که از ایشون تعریف شده...منبع اصلیه مصاحبه رو بگین...چون این جوابا از دید علمی و صحبتای یه نابغه کاملا پیش پا افتاده است...انگار با یه ادمه عامه صحبت شده...حرفا خاطراتی بود که ازشون تو دانشگاه شریف برای ما به عنوانه خاطره تعریف شده بود ما بقیم انگار یه مشاوره خانواده جواب داده من مصاحبه های ایشون دبدم لحن صحبتشون اصلا این مدلی نیست...

  (0)(0)
 12. خوب کاری کردی رفتی اونجا اینجا وی موندی هیچی نویسی غیر از اینکه فقط خبرهای اختالاسهای مقامات رو میشنیدی و فلاکت مردم رو کاش ما همسایه می تونستیم پی رفتیم

  (0)(1)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند %s *

*