خانه / بورس و سهام / رشد مسکن به کمک بورس !

رشد مسکن به کمک بورس !

چرا در شرایطی که بزرگ ترین عامل رکود و تورم عدم وجود نقدینگی کافی در دستان تولیدکنندگان داخلی است ما باید پول را به صورت مستقیم به  بازار مسکن تزریق کنیم که ارزش افزوده قابل توجهی در اقتصاد صنعتی ندارد و بیشتر اسیر دلال بازی است  و به رشد دوباره آن کمک کنیم .

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه 93.06.08 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 237 واحد کاهش به رقم 53518 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 949 واحد کاهش عدد 144844 واحد را تجربه كرد. شاخص كل بورس نيز در روز جاري با 370 واحد افت به رقم 72941 واحد رسيد.

همچنین در این روز “وغدیر” با 15 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با 80 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 2 واحد افت به رقم 810 واحد رسید.

در این شرایط امروز “مارون” با 1 واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “جم” با 1 واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 1149 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1490 میلیارد ریال رسید.

شاخص بورس طی معاملات روز جاری با سقوط به یک پله عقب تر وارد مدار 72 هزار واحدی شد و در دفتر ناکامی های اخیر خود برگ دیگری را به ثبت رساند.

بنابر گزارش بورس نیوز، اهالی تالار امروز انتشار برخی اخبار همچون تحریم های جدید علیه برخی بانک های کشورمان را عاملی برای بازار سراسر قرمز روز جاری می دانستند.

از سویی دیگر امروز پذیره نویسی صندوق زمین و ساختمان انجام شد و با این اقدام ابزار جدید دیگری به بازار سرمایه افزوده شد. اضافه شدن این ابزار به دیگر ابزارهای بورس اقدام بسیار خوبی بود اما متوجه نشدیم که چرا باید نقدینگی از سمت بورس به سمت رونق بازار مسکن که یک بازار موازی با بورس است و البته رقیب آن نیز محسوب می شود هدایت شود.

اصلاً کاری به افت شاخص بورس نداریم، کاری به کاهش قیمت سهام شرکت ها هم نداریم ولی با یک موضوع بسیار کار داریم، بورس در کجای این اقتصاد جای دارد؟

ابتدا با رکورد در بازار سرمایه، نقدینگی قابل توجهی راهی سپرده های بانکی شد و با این اتفاق یک ضربه به بورس وارد شد امروز که مابقی پول های موجود در این بازار داشت خود را با شرایط سازگار می کرد و به دنبال صنعت آینده دار برای سرمایه گذاری می گشت مجدداً ابزاری جدید وارد شد تا از طریق بازار سرمایه موجبات رونق در بازاری دیگر را فراهم آورد که این نیز با خروج بخشی دیگر از نقدینگی موجود در بورس سبب وارد آمدن ضربه ای دیگر بر پیکر بازار سرمایه می شود.

نمی دانیم، شاید اقتصادیون بهتر می دانند!!!

چرا در شرایطی که بزرگ ترین عامل رکود و تورم عدم وجود نقدینگی کافی در دستان تولیدکنندگان داخلی است ما باید پول را به صورت مستقیم به  بازار مسکن تزریق کنیم که ارزش افزوده قابل توجهی در اقتصاد صنعتی ندارد و بیشتر اسیر دلال بازی است  و به رشد دوباره آن کمک کنیم .

علم اقتصاد را اقتصاددان بهتر می دانند اما خودمان را گول نزنیم ابزار جدیدی که امروز وارد بازار سرمایه شد برای رونق بازار رقیب بود، نه بورس .

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*