خانه / بورس و سهام / بازار کسالت بار بورس تهران و سوال های بی پاسخ سهامداران

بازار کسالت بار بورس تهران و سوال های بی پاسخ سهامداران

در معاملات دیروز نیز وضعیت کسل کننده و رکودی برای اکثریت شرکتهای بورسی تکرار شد و شاخص کل نیز روند نزولی خود را با کاهش 107 واحدی ادامه داد و به جز گروه کانی های غیر فلزی و صنایع غذایی که از نظر بنیادی جزو شرکتهای کم ریسک و محکم بازار به شمار می روند بقیه گروهها و صنایع همچنان در شرایط رکودی به سر ببرند.

از مهمترین اخبار امروز اینکه رئیس سازمان خصوصی سازی پیش از ظهر دیروز در نشستی خبری که در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد از ارائه لایحه سهام عدالت به هیات دولت طی روزهای آینده خبر داد.

عبدالله پوری حسینی با تأکید براینکه لایحه سهام عدالت در روزهای آینده به هیات دولت ارائه خواهد شد، گفت: ورقه های سهام عدالت فاقد هر گونه اعتبار است و خرید و فروش آن فاقد اثر اجرایی و حقوقی است.

وی با بیان اینکه این لایحه در وزارت امور اقتصادی و داریی نهایی شده و در روزهای آینده به دولت می رود، افزود: البته مجلس باید این لایحه را به تصویب نهایی برساند تا اجرایی شود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن تأکید براینکه سهام عدالت پیچیدگی های بسیار خاصی دارد، تصریح کرد: این پیچیدگی ها شامل شناسایی مشمولان، قیمت گذاری شرکت ها و همچنین سازوکار آزادسازی سهام است.

وی تصریح کرد: در نیمه دوم سال 92 بالغ بر 28 هزار میلیارد تومان سهام واگذار شده که به اندازه واگذاری 3.5 سال قبل آن بوده؛ لذا دولت یازدهم در نیمه دوم سال گذشته یک رکورد در امر خصوصی سازی از خود به جای گذاشته است.

پوری حسینی همچنین در این نشست شاگرد اول های خصوصی سازی ها را معرفی و تصریح کرد: شاگرد اول خصوصی سازی شرکت مادر تخصصی صنایع ملی پتروشیمی با 25.5 درصد، شاگرد دوم ایمیدرو با 21.2 درصد، شاگرد سوم نیز توانیر با 14 درصد و شاگردهای بعد مخابرات و شرکت پخش فرآورده های نفتی می باشند.

سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز تأسیس صندوق اختصاصی بازارگردانی گروه مپنا را صادر کرد و از این پسمعاملات این شرکت و زیر مجموعه اش به طور اختصاصی بازارگردانی می شود.

رییس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس با اعلام این مطلب افزود: موضوع فعالیت این صندوق بازارگردانی سهام و حق تقدم خرید سهام شرکت گروه مپنا خواهد بود.

چاوشی با اشاره به ارکان صندوق بازارگردانی مپنا خاطرنشان کرد: موسس و مدیر صندوق، شرکت گروه مپنا، متولی شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی و حسابرس آن موسسه حسابرسی آروین ارقام پارس خواهد بود.

دیروز همچنین وزیراموراقتصادی و دارایی تاکید کرد: بانک مرکزی و وزارت اقتصاد با برنامه ریزی برای سودآور کردن فعالیت های بانکداری، در صدد تشویق بانک ها به تعطیل کردن فعالیت های حاشیه ای خود نظیر بنگاه داری هستند.

طیب نیا با برشمردن عوامل روی آوردن بانک ها به بنگاه داری، واگذاری بنگاه های اغلب زیان ده دولتی به بانک ها به جای مطالبات معوق آنها از سوی دولت را یکی از عوامل درگیر شدن آنها با کار بنگاه داری عنوان کرد که عمدتا مشکلات جدیدی برای آنها به وجود آورده است.

وی با اشاره به مکلف شدن بانک ها برای واگذاری بنگاه های تحت تملک خود ظرف مدت سه سال، اظهار داشت: مدت تعیین شده به این خاطر است که فکر می کنیم بازار سرمایه کشش و قدرت کافی برای خرید بنگاه های مزبور ظرف مدتی کوتاه را ندارد.

وزیر اقتصاد یکی دیگر از مشکلات پیش روی واگذاری بنگاه های تحت تملک بانک ها را عقاید مذهبی برخی مشتریان بالقوه مبنی بر عدم رغبت برای خرید املاک و وثایق مصادره ای خواند و افزود: همچنین در این ارتباط برخی مشکلات ثبتی نیز سد راه واگذاری می شوند که دولت طی اصلاحیه ای، در صدد حل اینگونه مشکلات ثبتی برآمده است.

*اطلاعیه های جدید

شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران پیش بینی سود هر سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه 94 را در مرداد و شهریور ماه 93 مبلغ 255 ریال اعلام کرده است.
این شرکت همچنین پیش بینی سود هر سهم تلفیقی برای سال مالی 94 را تاکنون ارائه نکرده است.
پیش بینی درآمد هر سهم این شرکت در سال مالی 94 در مقایسه با سال مالی قبل شامل افزایش 42 درصدی فروش، افزایش 89 درصدی سود ناخالص، افزایش 98 درصدی سود عملیاتی و افزایش 20 درصدی سود خالص است.
“وساخت”پیش‌بینی سود هر سهم شرکت اصلی را برای سال مالی 93 را مرداد ماه امسال مبلغ 163 ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ 368 ریال اعلام کرده بود که علت تعدیل را فروش سهام و حق تقدم سهام شرکت سرمایه گذاری اقتصاد نوین اعلام کرده است و طی دوره 9 ماهه منتهی به 31 خرداد ماه 93 مبلغ (79) ریال زیان به ازای هر سهم کنار گذاشت.

لازم به ذکر است مطابق اعلام شرکت سهام شرکت سرمایه گذاری اقتصاد نوین در تاریخ 8 آبان ماه 93 در بازار به فروش رسیده و حق تقدم سهام این شرکت نیز در 16 شهریور ماه 93 عرضه خواهد شد.
این شرکت پیش بینی سود هر سهم تلفیقی سال مالی 93 را در نخستین پیش بینی مبلغ 732 ریال و در آخرین پیش بینی اعلام شده تا کنون، مبلغ 856 ریال اعلام کرده است.

سازمان بورس پیرو درخواست شرکت کمباین سازی ایران با درخواست افزایش سرمایه این شرکت موافقت کرد.
سازمان بورس و اوراق بهادار با سرمایه 519 میلیارد و 686 میلیون ریال با افزایش 232 درصدی سرمایه این شرکت موافقت کرده است
بدین ترتیب سرمایه تکمبا یک هزار و 203 میلیارد و 341 میلیون و 501 هزار ریال افزایش پیدا می کند.محل افزایش سرمایه شرکت از مازاد تجدید ارزیابی دارایی های ثابت اعلام شده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*