خانه / بورس و سهام / افزایش ۷۳درصدی معاملات پتروشیمی/شرایط حذف بهین یاب از بورس کالا

افزایش ۷۳درصدی معاملات پتروشیمی/شرایط حذف بهین یاب از بورس کالا

مدیرعامل بورس کالا درباره انتقادات مطرح شده از ایجاد محدودیت‌های سایت بهین‌یاب، گفت:‌ بهین‌یاب به تعادل عرضه و تقاضا کمک کرده است اما در صورت وجود تعادل در بازار، امکان دارد، این ضرورت احساس شود که کارکرد آن از حیز انتفاع بیافتد.

حسین پناهیان مدیرعامل بورس کالای ایران در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به راه‌اندازی سیستم MPLS (برای اتصال کارگزاری‌ها به بستر معاملاتی بورس کالا) برای تمام کارگزاری‌ها، اظهار داشت: در تلاش هستیم تا پایان سال جاری معاملات بر خط MPLS برای اتصال به بستر معاملاتی، در شرایط کاملاً یکسان در کل کشور راه‌اندازی شود.

* سایت بهین یاب به تعادل عرضه و تقاضا انجامید/امکان حذف سایت در چرخه معاملات

وی در پاسخ به این سؤال که آیا سایت بهین‌یاب(درگاه اطلاعات و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت) یک نوع محدودیت برای معامله‌گران به حساب نمی‌آید، تصریح کرد:‌ سایت بهین‌یاب به تعادل عرضه و تقاضا کمک کرده، به همین دلیل از آن استقبال کردیم و علی‌رغم محدودیت‌های لازم سعی شده است، آن را با سیستم معاملاتی انطباق دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به اطلاعات وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت خریداران واقعی به بورس کالا معرفی می‌شوند و هم‌اکنون عرضه و تقاضا به صورت متعادل انجام می‌شود.

با ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا، کارکرد بهین یاب از حیز انتفاع می‌افتد

پناهیان با اشاره به اینکه وزارت صنعت و معدن نظارت خوبی بر مصرف محصولات پتروشیمی دارد، گفت: در صورت عدم عرضه محصولات از سوی شرکت‌ها که موظفند به تعهدات خود عمل کنند، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به شدت با آنان برخورد می‌کند.

* افزایش معاملات تالارهای اصلی بورس کالا نسبت به سال گذشته

پناهیان درباره آمار معاملات محصولات پتروشیمی و بورس کالا، گفت: تا 21 تیرماه جاری حجم محصولات پتروشیمی نسبت به دوره مشابه سال گذشته 73 درصد افزایش یافت.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر 3 میلیون و 320 هزار تن محصول پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی در بورس کالا معامله شد که این رقم امسال به 5 میلیون و 748 هزار تن یعنی با 73 درصد افزایش رقم خورده است.

مدیرعامل بورس کالا خاطرنشان کرد: این افزایش حجم معاملات نشان از کارکرد مناسب بورس کالا در جریان عرضه محصولات دارد؛ در بخش محصولات فلزی و معدنی نیز شاهد رشد 38 درصدی حجم معاملات هستیم؛ به طوری که در مدت مشابه سال گذشته 2 میلیون و 998 هزار تن محصول فلزی و معدنی معامله شد که امسال این رقم به 4 میلیون و 151 هزار تن رسیده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*