خانه / بورس و سهام / نرخ سود علی الحساب ۳۳٫۸ درصد وام خرید مسکن با خرید اوراق + جزییات

نرخ سود علی الحساب ۳۳٫۸ درصد وام خرید مسکن با خرید اوراق + جزییات

بی اطلاعی مردم از ایجاد بازار خرید و فروش امتیاز اوراق تسهیلات مسکن شرایط را به گونه ای فراهم کرده است که برای خرید هر برگ اوراق وام مسکن بایستی مبلغ ۱۰۰ هزار تومان به واسطه کارگزاری از سوی خریدار اوراق اخذ گردد.

این گزارش می افزاید، در سیستم نظام بانکی کشور نحوه محاسبات اقساط تسهیلات ارایه شده با فرمولی به عنوان ۲ هزار و ۴۰۰ انجام می گیرد که میزان سود علی الحساب نرخ وام را مشخص می نماید.

این گزارش حاکی است، برای دریافت ۴۵ میلیون تومان وام مسکن و جعاله بایستی ۹۰ برگه اوراق  هر کدامبا قیمت ۱۰۰ هزار تومان خریدای کرد که در مجموع بهره ۲۰ درصدی بدون در نظر گرفتن سود علی الحساب بانک مذکور را رقم می زند در حالیکه با شرایط فوق دریافت تسهیلات از طریق بانک های خصوصی کشور و همچنین افرادی که با آگهی در روزنامه کثیرالانتشار اقدام به میزبانی ارایه تسهیلات می نمایند با یک حساب سرانگشتی امری منطقی و مناسب تر به حساب می آید.

این گزارش می افزاید، از جمله عوامل مؤثر در افزایش قیمت اوراق مسکن می توان به افزایش سودهای سپرده گذاری بانک ها اشاره کرد که در گذشته میزان سوددهی بانک ها به گونه ای لحاظ می گردید که سپرده گذاری در بانک مسکن و امتیاز دریافت اوراق سود بالاتری را شامل می بود.

همچنین، با توجه به شرایط فوق اختلاف زیادی میان عرضه و تقاضا اوراق تسهیلات مسکن به وجود آمده است که از دو روش سپرده گذاری سرمایه در بانک مسکن در راستای اخذ تسهیلات اوراق وام و یا کاهش تقاضا خرید اوراق مسکن امکان از بین بردن فاصله میان عضه و تقاضا امکان پذیر می باشد و بایستی به کسانی که خواستار خرید اوراق تسهیلات مسکن می باشند در خصوص میزان سود وام دریافتی اطلاع رسانی به عمل آید.

در همین راستا کارشناس کارگزاری بانک کشاورزی در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز نحوه محاسبه یک وام ۳۵ میلیون تومانی با نرخ بهره ۱۵٫۵ درصد بانک را اینگونه توصیف کرد: شخص وام گیرنده با کسر هزینه های جانبی دریافت تسهیلات از جمله کارشناس بانک، مبایعنامه و دفترخانه در نهایت مبلغ ۲۶ میلیون تومان تسهیلات دریافت می نماید که با جای گذاری اعداد در فرمول محاسباتی سیستم بانکی در مجموع نرخ اخذ تسهیلات از بانک مسکن با نرخ سود علی الحساب ۳۳٫۸ درصد محاسبه می گردد پس افرادی که با خرید اوراق تسهیلات بانک مسکن قصد خرید خانه دارند بایستی بدانند که نرخ واقعی سود علی الحساب تسهیلات آنها ۳۳٫۸ درصد می باشد در حالیکه تسهیلات فوق را با نرخ ۱۵٫۵ درصد برآورد کرده اند. بدین ترتیب بازوبند کاپیتانی افزایش نرخ تسهیلات بر بازوی بانک مسکن در لیگ بین بانکی بسته شده است . این موضوع از آن جهت تاسف بار است که این بانک کارکرد تخصصی دارد و در حال حاضر دولتی است و برای کمک به اقشار مختلف جامعه جهت خانه دار شدهن بوجود آمده است.

علی صفاری در ادامه خاطر نشان کرد: وام گیرنده مبلغ ۲۶ میلیون تومان وجه نقد از بانک دریافت می نماید که بایستی به مدت ۱۲ سال ماهیانه مبلغ ۵۵۰ هزار تومان بابت اقساط وام به بانک پرداخت نماید که در پایان مشخص می گردد که شخص وام گیرنده در مدت ۱۲ سال بایستی ۵۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان سود علی الحساب را به بانک بازگرداند.

شایان ذکر است، با راه اندازی صندوق سرمایه گذاری نسیم که با پذیره نویسی یونیت یک هزار تومانی بستر مناسبی را برای تأمین مالی ساخت پروژه های ساختمانی ایفا می کند انتظار می رود با اطلاع رسانی های به موقع تا حدودی از میزان تقاضای دریافت اوراق تسهیلات مسکن کاهش یابد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*