خانه / بورس و سهام / شیرین ترین و تلخ ترین سهام دارویی در شهریور ماه ۹۳

شیرین ترین و تلخ ترین سهام دارویی در شهریور ماه ۹۳

صنعت مواد دارویی دارای دو طبقه سایر محصولات دارویی و دارو از جمله صنایعی است که علیرغم حاکمیت روند منفی بر کلیت معاملات بورس طی شهریور ماه امسال، توانست در پی رشد قیمتی اغلب زیر مجموعه های خود بازدهی مثبت به سهامدارانش اعطا کند.

 صنعت دارو در حالی بازدهی مثبت ۶٫۶۲ درصدی را طی معاملات ماه گذشته به دست آورده که بورس در مدت مذکور بازدهی مثبت ۰٫۶۶ درصدی را محقق ساخته است.

علاوه براین، دارویی ها طی معاملات شهریور ماه سال گذشته نیز ۶٫۲۷ درصد بازدهی مثبت برای سهامداران خود به ارمغان آورده بودند.

بازدهی منفی تنها چهار مجموعه دارویی

علاوه بر این، سهام ۲۹ شرکت فعال در صنعت دارو طی معاملات شهریور ماه امسال در بورس معامله می شدند که از میان آنها بازدهی مثبت رهاورد ۲۵ مجموعه یعنی ۸۶ درصد از شرکت های دارویی بود و تنها چهار مجموعه بازدهی منفی محقق کردند.

پربازده ترین سهام در گروه دارو

شرکت دارو امین با کسب بازدهی مثبت حدود ۲۸ درصدی جایگاه نخست پربازده ترین سهم دارویی ها را طی ماه گذشته از آن خود ساخت و پس از آن شرکت های دارو داملران رازک و دارو اسوه رتبه های دوم و سوم پربازده ترین را به دست آوردند.

کم بازده ترین سهام

شرکت های کی بی سی، سینادارو، پخش البرز و داروپخش نیز تنها مجموعه های بورسی فعال در صنعت دارو هستند که طی مدت مذکور از کسب بازدهی مثبت بی نصیب ماندند و بازدهی منفی کسب کردند.

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که سهام شرکت کی بی سی طی نیمه دوم سال گذشته پا به فرابورس گذاشته و طی شهریور ماه ۹۲ در بازار سهام معامله نمی شد.

عنوان نقد شونده ترین و پر گردش ترین سهم از آن هلدینگ دارویی ها

براساس اطلاعات موجود، عنوان نقدشونده ترین سهام در گروه دارو به شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین با رتبه ۲۲ اختصاص می یابد و در مقابل آن شرکت داروسازی تولید دارو در انتهای جدول رتبه بندی شرکت ها از منظر نقدشوندگی جای می گیرد.

در پایان این گزارش می افزاید، مجموع طی شهریور ماه امسال تعداد ۱۱ هزار و ۵۲۸ کد معامله با جابه جایی بیش از ۲۵۹ میلیون و ۴۹۰ هزار سهم طی ۴۱ هزار و ۷۳۰ دفعه معامله، ارزشی به مبلغ بیش از یک هزار و ۷۵۶ میلیارد ریال را رقم می زند و سهام شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین با حجم معاملات بیش از ۱۶۲ میلیون و ۵۰۸ هزار سهم به عنوان پرگردش ترین سهم گروه دارو و در مقابل آن شرکت تهران شیمی به عنوان کم گردش ترین سهم مطرح می گردد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*