خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۹ مهر

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۹ مهر

شاخص بورس با ۱۱ واحد نزول به رقم ۷۱،۶۶۴ واحد رسید. نمادهای شخارک با ۳۰ واحد و فملی با ۸ واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای فولاد با ۱۵ واحد و تکمبا با ۹ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۳۶٫۸ میلیارد تومان رسید که نماد شخارک با ۹ میلیارد تومان و فارس با ۴٫۸ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .
در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس ۱ واحد صعود کرد و به رقم ۸۲۸ واحد رسید . نمادهای میدکو و ذوب بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای پترول و وگردش بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۸۰٫۸ میلیارد تومان رسید که وخاور با ۷٫۶ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

مهم ترین اخبار اقتصادی
خبری شنیدیم در مورد ایجاد منطقه آزاد تجاری بین کشورهای حاشیه خزر ، به نقل از راشاتودی، نورسلطان نظربایف – رییس جمهور قزاقستان – این ایده را در چهارمین نشست سران کشورهای حاشیه خزر که در آستاراخان روسیه گردهم آمده‌اند، مطرح کرد . وی گفت: با توجه به وضعیت بازار جهانی ما می‌توانیم امکان نزدیک‌تر کردن کشورهای خود برای تجارت مشترک را بررسی کنیم. قبل از ایجاد رژیم حقوقی دریای خزر ما می‌توانیم پایه‌های فعالیت‌های اقتصادی مشترک را ایجاد کنیم. من پیشنهاد می‌کنم که به دنبال ایجاد منطقه تجاری آزاد خزر باشیم . نظربایف افزود: این پروژه می‌تواند یکی از اولین مذاکرات در سطح دولت‌ها باشد .

مهم ترین اخبار سیاسی
یک روزنامه غربی با اشاره به برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۵ ظرف دو هفته آتی، به بررسی جزئیات این گفتگوهای جدید که به احتمال زیاد در یکی از کشورهای اروپایی برگزار می شود پرداخت . روزنامه وال استریت ژرونال گزارش خود را به نقل از یک دیپلمات غربی که اشاره ای به نام وی نکرده آغاز کرده و می نویسد: دور بعد مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ ظرف دو هفته آتی برگزار می شود . به گفته این دیپلمات غربی، کشورهای ۱+۵ قبول کرده اند که در توافق نهایی، ایران بتواند برخی از توانائی های خود را در امر غنی سازی حفظ کند اما در مورد اینکه تهران تا چه حد از این قابلیت ها بهره مند خواهد شد هنوز مشخص نیست و به احتمال زیاد در دور بعدی مذاکرات در خصوص این موضوع بحث های زیادی انجام می شود .

در مورد داعش، «مایکل فالون» وزیر دفاع انگلیس گفت که جنگنده‌های این کشور دیروز سه‌شنبه برای اولین بار، مواضع داعش در عراق را بمباران کرده‌اند .  به گفته «فالون»، در این عملیات از دو جنگنده تورنادو استفاده شده و عملیات نیز موفقیت‌آمیز بوده است . تورنادوهای انگلیسی از چند روز پیش عملیات شناسایی را بر فراز خاک عراق آغاز کرده بودند ولی تا دیروز در عملیات تهاجمی علیه تروریست‌ها وارد نشده بودند .

وزیر امور خارجه ایران نیز با اشاره به اقدامات غرب برای مقابله با داعش گفت: متاسفانه به جای مقابله اساسی با داعش، زیرساخت‌های کشور سوریه مورد حمله قرار می‌گیرد و این موضوع از این طریق حل نخواهد شد . «شان بارت» رئیس مجلس ایرلند که به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده، امروز -سه‌شنبه- با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد . وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های زیادی که در دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ایرلند برای گسترش مناسبات وجود دارد، تصریح کرد: روابط دو کشور می‌تواند در همه زمینه‌ها از جمله همکاری‌های پارلمانی توسعه یابد .

فلزات اساسی، دلار و سکه
در بازار های جهانی ، قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان همراه بود ، بر این اساس مس به قیمت ۶۷۳۶ دلار، آلومنیوم ۱۹۳۵ دلار ، روی ۲۲۹۰ دلار و سرب ۲۰۸۳ دلار برای هر تن معامله شدند .

دلار نیز در محدوده قیمتی ۳،۲۸۲ تومان داد و ستد شد و سکه به قیمت ۹۳۰ هزار تومان رسید .

در گروه های مختلف په خبر بود ؟
در گروه لبنی و غذایی روند معاملات متعادل بود . غدام ، غدشت و غسالم از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند . در مورد قیمت شیر در خبری شنیدیم ، قیمت هر لیتر شیر از هفته آینده ۱۴۴۰ تومان می شود ، به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمدمهدی برومندی تشریح جزئیات جلسه کمیسیون کشاورزی گفت: جلسه امروز با حضور وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت برگزار و پیرامون اجرای قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهادکشاورزی مصوب۲۴/۱۱/۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی بحث شد . این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: در مورد قیمت گذاری های شیر، دولت نرخ این محصول را به ازای هر لیتر هزار و ۴۴۰ تومان اعلام کرد و همین موضوع باعث افزایش ۳۸ تا ۴۴ درصدی فراورده های لبنی در بازار شد، اما قیمت خرید شیر از دامدار ثابت ماند . وی ادامه داد: در نهایت مقرر شد که تا پایان مهرماه، وضعیت قیمت شیر تعیین تکلیف شود و اعلام شد که به ازای هر لیتر شیر، هزار و ۳۰۰ تومان را کارخانجات به دامداری ها پرداخت کنند و ۱۴۰ تومان نیز بر عهده دولت است . برومندی گفت: امیدواریم که به توجه به وعده وزیر جهاد کشاورزی، از هفته آینده قیمت شیر هزار و ۴۴۰ تومان واقعی شود .

در گروه خودرویی و قطعه ساز، روند معاملات متعادل بود ، تعدادی از نمادها را سبز رنگ و تعدادی را قرمز رنگ نظاره کردیم . خزامیا که در اواسط بازار صف خرید چند میلیونی داشت نتواست در برابر فشار فروش مقاومت کند و در نهایت در محدوده صفر تابلو به قیمت ۱۲۹ تومان رسید . خودرو نیز در محدوده صفر تابلو به قیمت ۲۵۸ تومان رسید .
در خبری محمدرضا نعمت زاده با اعلام اینکه دستور بازگرداندن خودروهای لوکس موجود در گمرک داده شده است گفت:خودروهای لوکس موجود در گمرکات کشور باید بازگردانده شوند .وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه جلسه اش با اعضای کمیسیون  صنعت مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا واردات خودروهای لوکس صورت می گیرد یا نه؟ اطهارداشت: واردات این خودروها از شهریور سال گذشته ممنوع است و مجوزهایی را که قبلا داده بودند باطل کردیم .نعمت زاده درباره تکلیف خودروهای لوکس که ثبت سفارش شده و در گمرکات موجود است عنوان کرد: باید این خودروها برگردد

در خبری دیگر، در شرایطی که خودروسازان چینی توانسته‌اند بخش خصوصی صنعت خودرو ایران را احاطه کرده‌اند، غول‌های جاده مخصوص نیز با هدف افزایش تنوع در سبد محصولات شان، میزبان این چشم‌بادامی‌ها شده‌اند . در این بین، سایپایی‌ها هم‌اکنون با دو شرکت چینی «زوتی» و «چانگان» وارد همکاری شده و بخشی از سبد محصولات شان را به آنها اختصاص داده‌اند و حالا خبر می‌رسد ایران خودرو نیز برای تنوع سبدش، روی چینی‌ها حساب باز کرده است . آن‌طور که خبر می‌رسد،  آبی‌های جاده مخصوص با دو شرکت چینی «هایما» و «دانگ فنگ» به توافقات لازم رسیده و قصد دارند برخی از خودروهای آنها را به سبد محصولات خود اضافه کنند. البته در این بین محصولات «هایما» قرار است سال آینده میزبان ایران خودرو شده و در سایت خراسان این شرکت تولید شوند، حال آنکه ظاهرا «دانگ فنگ» در نیمه دوم سال جاری میهمان کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص خواهد شد .

در گروه پالایشی خبری شنیدیم که برنامه ششم توسعه گاز تا ۴ ماه آینده تدوین می شود مدیر برنامه ریزی شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: کلیات این برنامه از وزارت نفت دریافت شده و تدوین آن در کمیته تلفیق، کمیته راهبردی و ١۵ کمیته تخصصی دیگر در حال انجام است . حسن منتظر تربتی افزود: در تدوین برنامه ششم توسعه، پیشنهاد واحدهای عملیاتی نیز دریافت می شود تا بتوانیم این برنامه را واقع بینانه تعریف کنیم . وی خاطرنشان کرد: با بررسی نقاط ضعف برنامه های چهارم و پنجم توسعه، فرصتهای پیش رو را شناسایی می کنیم و در فضای پیش رو برنامه ها را در چند فصل تعریف می کنیم .

در گروه پتروشیمی و شیمایی معاملات کم حجمی را شاهد بودیم . فارس که در تاریخ ۱۰ مهر قرار است جلسه مجمع عمومی خود را برگزار نماید امروز نزدیک به ۲ درصد مثبت بود و به قیمت ۱۴۲۳ تومان رسید .

در خبری شنیدیم که ، سید مسعود میرکاظمی درگفت وگو با خانه ملت،‌ با اشاره به بررسی لایحه تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و موضوع نحوه قیمت گذاری خوراک پتروشیمی ها در این لایحه، گفت: قیمت گذاری در اختیار دولت است و مجلس تنها چهارچوبها را مشخص می کند . نماینده مردم تهران، ری،‌شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شاخص هایی که باید در قیمت گذاری خوراک پتروشیمی در نظر گرفت، گفت: قیمت گذاری باید به گونه ای باشد که هم باعث رشد سرمایه گذاری و هم مانع امتیازهای ویژه شود و به گونه ای نباشد که عده ای بدون زحمت ثروت هنگفتی را به دست آورند . وی با بیان اینکه قیمت گذاری باید به نحوی باشد که واحدهای فعلی به دنبال افزایش بهره وری واحد تولیدی خود باشند،‌ افزود: نباید بهره وری به عنوان یک حلقه مفقوده در صنعت کشور در واحدهای فعلی متوقف شود .

در گروه لاستیکی، شرکت کویر تایر با سرمایه ۲۰۰ میلیارد ریال، در گزارش عملکرد ۹ ماهه سال مالی منتهی به ۱۳۹۳٫۰۹٫۳۰ موفق به پوشش ۷۹ درصدی سود پیش بینی شده خود شده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، این سود ۳۰۲۷ ریالی از رشد ۸۰ درصدی برخوردار بوده است.”پکویر” درآمد حاصل از فروش خود را در مقایسه با دوره مشابه سال قبل با ۱۰ درصد افزایش و بهای تمام شده را همانند سال گذشته شناسایی کرده که بعد از کسر هزینه های عمومی اداری و تشکیلاتی، سود عملیاتی این شرکت با ۴۴ درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل محقق شده است.لازم به ذکر است که اصلی ترین دلیل افزایش درآمد این شرکت بورسی از محل رشد نرخ فروش محصولات می باشد.

 سایر نمادها :
خبری شنیدیم در مورد صدرا،  عضو هیات مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران با اشاره به اینکه پیگیری‌ها برای لغو واگذاری شرکت صدرا همچنان ادامه دارد، گفت: اطلاعاتی به ما رسیده که مالک صدرا قصد دارد اقلام و زمین این شرکت را فروخته و شرکت را به شرکت ساخت و تعمیرات بولدوزر تبدیل کند . عباس نوبختی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پیگیری‌ها برای لغو واگذاری شرکت صدرا با بیان اینکه ما مخالف اصل خصوصی‌سازی صدرا و دیگر شرکت‌های صنایع دریایی نیستیم، افزود: موضع انجمن این است که خصوصی‌سازی شرکت‌های صنایع دریایی باید به صورت شفاف انجام شده و به اهل آن واگذار شوند .

شرکت کابل البرز با سرمایه ۱۱۴ میلیارد ریالی در اولین پیش بینی حسابرسی شده سال مالی منتهی به ۱۳۹۴٫۰۶٫۳۱ سود هر سهم خود را با ۳۱ درصد تعدیل منفی نسبت به آخرین پیش بینی سال مالی قبل مبلغ ۷۲ ریال اعلام نموده. لازم به ذکر است که این شرکت بورسی به علت دارا بودن حاشیه سود پایین با کوچک ترین تغییر در اقلام صورت های مالی تغییر فاحشی در سود و زیان خالص و به تبع آن سود هر سهم خود خواهد داشت. لذا این شرکت به علت افزایش ۱۱ درصدی در هزینه اداری و عمومی و تشکیلاتی داشته سود هر سهم با تعدیل منفی همراه شده است .

شرکت شیشه همدان با سرمایه ۲۸۸ میلیارد ریالی در گزارش عملکرد ۱۲ ماهه حسابرسی شده منتهی به ۹۳٫۳٫۳۱  سود هر سهم محقق شده خود را با ۸۶ درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل، مبلغ ۱۲۲۸ ریال اعلام کرده است.این شرکت بورسی در تحقق درآمد حاصل از فروش ۳۵ درصد رشد و بهای تمام شده ۱۴ درصد رشد را مبذول کرده که با در نظر گرفتن افزایش ۴۸ درصدی هزینه اداری عمومی تشکیلاتی، سود عملیاتی این شرکت ۶۱ درصد نسبت به سال مالی قبل افزایش داشته است.

لپارس که چندی است با اقبال خوبی همراه شده است ، امروز با توجه به ارائه اطلاعات با اهمیت،متوقف شد

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*