خانه / بورس و سهام / چرا نوسان قیمت نفت برای ایران مهم است؟

چرا نوسان قیمت نفت برای ایران مهم است؟

بهای نفت طی روزهای گذشته روند نزولی داشته و پیش بینی ها تایید می کند همچنان نیز بهای طلای سیاه کاهشی باشد.

 قیمت نفت به ۷۵ دلار رسیده است. این عدد نیز در حالی برای این کالا تعیین می شود که در ابتدای سال میلادی ۲۰۱۴ بدبین ترین کارشناسان بازار نفت نیز پیش بینی نمی کردند قیمت ها تا این حدود کاهش پیدا کند. عرضه ۷۰۰ هزار بشکه ای نفت از طرف لیبی، شرایط بازار را تا حدود زیادی برهم ریخته است. طی ۳۰ روز گذشته هم بهای نفت در بازارهای جهانی ۷ دلار کاهش یافته است. حتی قیمت پیش فروش نفت امریکا نیز به کمترین عدد طی ۱۷ ماه گذشته رسیده است. میزان تولید اوپک به رقم ۳۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. دامنه نوسان قیمتی نفت برنت پیش از این در ۱۳ ماه منتهی به جولای ۲۰۱۴ بین ۱۰۷ تا ۱۱۲ دلار بوده است، در حالی که در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود در بهترین حالت ممکن است این دامنه بین ۹۵ تا ۱۰۰ دلار در نوسان باشد. افزایش تولید نفت لیبی به عنوان اصلی ترین دلیل کاهش قیمت نفت و امید به افزایش سرما در نیم کره شمالی زمین به عنوان شاخص ترین دلیل برای احتمال افزایش قیمت نفت طی ماه های آینده مطرح می شود.

نوسان قیمت نفت بروضعیت اقتصاد ایران نیز موثر است چراکه بخش مهمی از درآمدهای ارزی کشور از طریق فروش نفت تامین می شود. در همین حال مسعود نیلی مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور چنین تحلیلی را از تاثیرات قیمت نفت بر اقتصاد ایران ارائه می دهد:« برآورد درست قیمت نفت و تحلیل واقع بینانه از درآمدهای حاصل از آن، از ملزومات مهم طراحی بودجه و راهبری معقولانه اقتصاد کشور است. به ویژه آنکه اقتصاد کشور در شرایط رکود است و برای خروج از آن باید بخش عمرانی کشور فعال تر شود. این موضوع طبیعتا هزینه های عمرانی دولت را افزایش خواهد یافت. هزینه های جاری دولت هم هر سال رشدی طلبیعی دارد. بر این اساس است که برآورد قیمت نفت برای سال آینده و تصویب قیمتی معقولانه در بودجه سال ۹۴ کشور برای دولت اهمیت فراوانی دارد. در شرایط فعلی وضعیت رشد اقتصاد جهانی مطابق پیش بینی ها نیست. به همین دلیل تقاضا برای نفت آنطور که پیش بینی شده بود محقق نشده است. وضعیت عرضه و تقاضا در بازار نفت به گونه ایست که در صورت کاهش بحرانهای سیاسی و عدم تحرک جدی در اقتصاد جهانی، می توان قیمت های پایین تر از قیمت های فعلی را هم پیش بینی کرد. باید به این نکته توجه نشان داد که آیا بازار نفت وارد فضای جدیدی شده و قیمت نفت بطور کلی در فاز کاهشی قرار گرفته است یا افت قیمت ها مقطعی است. اگر شرایط بازار نفت عوض شده باشد و قیمت نفت در حد ۵ دلار یا بیشتر در فاصله زمانی طولانی کاهش یابد برای اقتصاد ایران مساله مهمی است و باید آنرا جدی گرفت. قمیت نفت در بودجه سال آینده باید به گونه ایی تعیین شود که با ریسک پایینی بودجه کشور را تامین نماید. هر چند دولت لایحه خروج از رکود را برای فعال کردن صنایع، بانکها و بخش خصوصی طراحی کرده است اما پیش بینی منابع دست یافتنی برای کمک به خروج اقتصاد از رکود و اجرای درست برنامه ها بسیار مهم است. بنابراین باید وضعیت بازار نفت را به دقت رصد کرد و به قیمت نفت حساسیت نشان داد.»

در صورتی که قیمت نفت طی هفته های آینده بازهم کاهش پیدا کند، برنگرانی های دولت برای تامین منابع مالی برای اداره کشور و همچنین اجرای سیاست های خروج از رکود اقتصادی افزوده می شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*