خانه / بورس و سهام / آینده ای روشن در روند سودآوری سموم علف کش

آینده ای روشن در روند سودآوری سموم علف کش

جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تولید سموم علف کش رأس ساعت 15:30 روز دوشنبه مورخ 1392.04.24 درمحل ساختمان تالار بورس ایرانیان با حضور بیش از 60.41 درصد سهامداران برگزار شد.

ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقای ایمانلو به عنوان رئیس مجمع و نظارت آقایان ایزدی یار و یحیی زاده و به دبیری آقای حافظي بختياري (مدیر عامل) تشکیل شد.

همچنین نماینده سازمان بورس و نماینده موسسه حسابرسی نیز در جلسه حضور داشتند.

مجمع پس از استماع گزارش هیات مدیره توسط آقای حافظي بختياري و گزارش بازرس قانونی تصمیمات ذیل را اتخاذ نمود.

1- تصویب صورتهای مالی منتهی به سال مالی 1391.12.30

2- انتخاب موسسه حسابرسی هوشيار مميز به عنوان بازرس اصلي و مؤسسه حسابرسي آريا بهروش به عنوان بازرس علي البدل

3- انتخاب روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه کثیر الانتشار

اعضاء هیأت مدیره

حاشیه مجمع

به گزارش بورس نیوز، سرفصل مهمترين مطالب ارائه شده توسط مديرعامل شرکت تولید سموم علف کش به شرح زير مي باشد:

– بررسي صورتهاي مالي ارائه شده كه به تأييد بازرس قانوني شركت نيز رسيده است وضعيت شركت را در سال مالي مورد نظر به نحو مطلوب نشان ميدهد چرا كه تمامي شاخصها از حركت رو به جلو و اقدامات مثبت انجام شده حكايت مي كنند. EPS شركت از 803- ريال در سال 89 به 51+ ريال در سال 90 و 1057+ ريال در سال 91 افزايش داشته. فروش سموم توليدي با رسيدن به رقم 69 ميليارد ريال نسبت به سال 90 ، معادل 62.9 درصد افزايش داشته، زيان انباشته از رقم 29 ميليارد ريال در سال 90 به رقم 18 ميليارد ريال در سال 91 رسيده و حدود 36 درصد كاهش داشته است، جمع حقوق صاحبان سهام نيز حدود 18 درصد رشد داشته و از 18- ميليارد ريال به 7- ميليارد ريال رسيده است. همه اين موفقيتها در حالي كسب گرديده كه فضاي كسب و كار به ويژه در شش ماه دوم سال 91 با شرايط و محدوديتهاي شديدي مواجه گرديده كه اين محدوديتها براي صنعت توليد سموم و اين شركت عبارتند از:

– عدم ثبات نرخ ارز و جايگزيني ارز مبادله اي به جاي ارز مرجع براي واردات تكنيكالها (يعني نياز به سرمايه در گردش دو برابري)

– افزايش نامعقول تحريمهاي بين المللي كه به نوبه خود محدود شدن فروشندگان خارجي، محدوديتهاي سيستم بانكي و انتقال ارز و تحديد شرايط حمل و انتقال كالا را موجب گرديد.

– افزايش نرخ تورم كه موجب افزايش كالا و خدمات و در نهايت افزايش بهاء تمام شده محصول توليدي ميگردد.

– پرداخت اقساط ماهانه بانكهاي ملي و اقتصاد نوين گرچه باعث كاهش هزينه هاي عمومي گرديد و از اين منظر اقدام مثبتي است، ليكن در جمع بندي كلي كاهش نقدينگي و كاهش قدرت خريد مواد اوليه را نيز به دنبال داشته است.

آقای مهندس حافظی درخصوص مهمترين پرونده حقوقي شركت يعني دعوي شركت خدمات حمايتي كشاورزي نيز عنوان داشت با پيگيريهاي حقوقي انجام شده در طي دوره دادگاه عمومي (حقوقي) تهران، دعوي شركت مذكور را رد و بر حقانيت اين شركت صحه گذاشته است كه ساير مراحل قانوني در حال پيگيري است.

وی يكي از اقدامات غافلگير كننده دوره مذكور را خروج شركت از فهرست شركتهاي بورسي و انتقال آن به بازار پايه فرا بورس ذكر و عنوان كرد تصميم هيأت محترم پذيرش بورس در اين خصوص آن هم در شرايطي كه به دنبال تلاشها و زحمات هيأت مديره و كاركنان خدوم اين مجموعه، بهاء هر سهم شركت از 1900 ريال در شهريور ماه به 2600 ريال در بهمن ماه رسيده و متقاضيان صفي طولاني براي خريد سهام اين شركت بازار سرمايه تشكيل داده بودند كاملاً غير مترقبه بود. البته هيأت مديره سموم علف كش بر ادامه روند روبه رشد كنوني تأكيد داشته و برنامه ريزي هاي لازم را به منظور تحقق اين مهم يعني ارتقاء جايگاه شركت در بازار سرمايه از ابتداي سال منظور نموده است كه برخي از اين برنامه ها عبارتند از : تلاش در جهت تأمين نقدينگي از طريق وصول مطالبات و اخذ تسهيلات تكليفي صندوق توسعه ملي (هم اكنون پرونده مربوطه در وزارت صنعت، معدن و تجارت در دست رسيدگي است)، جلب سرمايه گذار و مشاركت در واردات تكنيكال توليد سموم، توليد سم به روش كارمزدي، جذب سرمايه گذار به منظور راه اندازي خط توليد كودهاي شيميايي و يا آلي در زمين طرح توسعه (زمين آسفاليته).

در پايان ضمن قدرداني از سهامداران محترم حاضر در جلسه و همه دست اندركاران برگزاري مجمع، ابراز اميدواري نمود شرايط تحقق برنامه هاي ياد شده با عنايات الهي و در سايه حمايت مسئولين محترم، همچنين حمايت همه جانبه سهامدار عمده و ساير سهامداران تمهيد گردد.

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در بدو تأسیس مبلغ 5 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ 10.000 میلیون ریال (شامل تعداد 10.000.000 سهم، به ارزش اسمی هر سهم 1000 ریال) در پایان سال مالی منتهی به 1391.12.30 افزایش یافته است.

مروری بر جایگاه شرکت در صنعت و وضعیت رقابتی آن در سال مالی مورد گزارش

در حال حاضر ده ها شرکت تولید کننده و فرمولاتور سموم شیمیایی دفع آفات و بیماری های گیاهی در سطح کشور وجود دارد که تعدادی از آنها در حال حاضر فعالیت قابل ذکری ندارند. با این حال حضور تولید کنندگان در بازار عرضه و تقاضا و رونق نمایشگاه های کشاورزی در سال های اخیر، همگی نشانگر رقابت فشرده میان شرکت ها و کسب بازارهای رقبا می باشد.

در شرکت طی سال 1391 تولید و بسته بندی محصولات در مقایسه با سال گذشته رشد قابل قبولی داشته و با تولید نزدیک به 17 قلم انواع سموم علف کش، حشره کش و قارچ کش حدود 4 درصد از تولید داخل کشور را به خود اختصاص داده است که با برنامه ریزی های انجام شده برای سال 1392 و سال های بعدی قطعاً سهم شرکت از مجموع کل تولید کشور بیشتر و مالاً عرضه و فروش نیز بیشتر و در اختیار گرفتن سهم عمده بازار در دستور کار می باشد. لازم به ذکر است که یکی از عوامل مهم محدود کننده که در شش ماهه دوم سال 91 واردات تکنیکال و تولید محصول را شدیداً تحت تأثیر قرارداد موضوع عدم نرخ ارز، تشکیل اتاق مبادلات ارزی و تخصیص ارز با قیمت مبادله ای بجای ارز مرجع بوده که همین امر در کنار مشکلات ارزی بانکها موجب گردید واردات حداقل 2 تکنیکال ترفلان و کلر پریفوس صورت نپذیرفته و لذا بدین جهت نیز تأثیر خود را بر تولید و فروش محصولات نمایان سازد ضمن اینکه با دو برابر شدن ارز تخصصی به این صنعت، حجم واردات عملاً به نصف تقلیل می یابد، و تنها راه حل تعدیل، تزریق نقدینگی بیشتر به شرکت می باشد.

بیان استراتژی شرکت

1- استفاده بهینه و اثربخش از رفیت ها و منابع موجود و تلاش در جهت ظرفیت سازی به منظور بهره گیری از فرصت ها

2- تلاش برای کسب رتبه های برتر در رده بندی شرکت های برتر در سازمان بورس اوراق بهادار (توضیح اینکه شرکت موفق گردید از سال 89 تاکنون رتبه شفاف سازی را از 290- به 55- کاهش داده و معادل 235 رتبه ارتقاء باید)

3- تلاش روز افزون در راستای بهبود کیفیت محصولات مبتنی بر طرح های توسعه فنی، ارتقا مهندسی ساخت و آموزش مستمر نیروی انسانی همزمان با افزایش کمی تولید.

4- ایجاد تنوع در سبد تولیدی محصولات، ایجاد تنوع در بسته بندی با خرید بطری های جدید و لیبلهای متنوع

5- افزایش توان تولید شرکت، با توسعه همکاری با شرکای داخلی و یا خارجی برای تولید مشترک انواع سموم (از جمله با روش تولید کارمزدی)

6- افزایش درآمدزایی و فروش بیشتر و تقویت توان مالی برای خروج از زیان دهی و حرکت به سوی سود ده نمودن شرکت

7- ساماندهی و نظام مند بودن مکانیزم های پرداخت بدهی های دولتی و غیر دولتی

8- رسیدگی کامل به دعاوی حقوقی و قانونی بر له یا علیه شرکت

9- دانش محوری در زمینه برنامه ریزی و هدفگذاری ها و مالاً در تولید و بسته بندی و مارکتینگ

10- افزایش سطح بهره وری در کلیه عرصه های عملیاتی شرکت

11- دستیابی به بازارهای جدید داخلی (افزایش سهم بازار داخل) و در صورت فراهم بودن زمینه بازارهای خارجی با الویت صادرات به کشورهای منطقه

12- بازسازی و نوسازی دستگاه ها و خطوط تولید و بسته بندی و تجهیزات کارخانه با توجه به قدمت بیش از 25 ساله

13- ارتقاء کیفیت خدمات، شناسایی و سنجش انتظارات و میزان رضایت مشتریان، در جهت افزایش رضایت ایشان

14- حفظ و ارتقاء انگیزه، کارایی و سلامت کارکنان به عنوان با ارزشترین سرمایه شرکت همراه با توانمند سازی آنان از طریق ارتقاء سطح دانش و مهارت کارکنان

15- پیاده سازی قوانین، مقررات و الزامات مدیریت کیفیت، مسایل زیست محیطی، ایمنی و بهداشت کار و سایر الزامات

16- استفاده بهینه از منابع، انرژی و نیز شناسایی کنترل و کاهش اثرات زیست محیطی

17- توسعه بازار و ایجاد مزیت های رقابتی، به ویژه در قیمت و کیفیت محصولات

18- تأکید بر حفظ منافع ذینفعان به ویژه مشتریان و سهامداران

19- استاندارد سازی کالا و خدمات

20- ارتقاء سطح آگاهی کشاورزان در ارتباط با مصرف بهینه و استفاده صحیح سموم

21- انجام تمهیدات لازم برای جایگزینی تکنیکال و مواد همراه در صورت تشدید تحریم ها و یافتن منابع جدید جهت تأمین و خرید مواد اولیه تکنیکال از سایر نقاط جهان

22- گسترش دامنه فعالیت های روابط عمومی و امور نمایشگاه ها

مرور کلی بر عملکرد شرکت، میزان دستیابی به اهداف تعیین شده و دستاوردهای مهم در سال مالی مورد گزارش

بر اساس بودجه مصوب سال 1391، ارایه شده به سازمان محترم بورس و اوراق بهادار، خوشبختانه شرکت موفق گردید کلیه پیش بینی های بودجه برغم مشکلات موجود از جمله تحریم های بین المللی، تورم و گرانی کالا و خدمات و تغییر نرخ ارز را در عملکرد محقق و در تمامی موارد و در مقایسه با دوره های قبل و به استناد برنامه های کسب و کار تدوین شده داخلی، با افزایشی معادل موارد ذیل مواجه سازد:

– در بخش تولید نسبت به پیش بینی معادل 21 درصد کاهش تولید و معادل 79 درصد پوشش بودجه محقق گردیده است.

– در بخش فروش (ریالی) نسبت به پیش بینی معادل 14 درصد افزایش فروش (ریالی) و معادل 114 درصد پوشش بودجه محقق گردیده است.

– در بخش فروش (لیتر) نسبت به پیش بینی معادل 11 درصد افزایش فروش (لیتر) و معادل 111 درصد پوشش بودجه محقق گردیده است.

– در بخش تأمین و تدارک مواد تکنیکال (ریالی) معادل 42 درصد کاهش و معادل 58 پوشش بودجه محقق گردیده است.

بیان چشم انداز وضعیت شرکت برای سال آلی آتی

1- مهمترین برنامه شرکت افزایش سبد تولید و افزایش میزان محصولات تولیدی توام با حفظ کیفیت محصول برای رقابت در بازار با تأکید بر بررسی های علمی و عملی از بازارهای هدف داخلی به منظور افزایش میزان فروش و درآمد شرکت می باشد.

2- افزایش توان تولید با مشارکت شرکای داخلی و انجام تولید مشترک در قالب های کارمزدی و یا درصدی

3- تلاش مستمر با برنامه زمانبندی شده برای افزایش تولید و فروش و مالاً حرکت به سمت کاهش سریعتر زیان و آغاز خروج از زیان دهی

4- حضور در رقابت عمده با سایر تولید کنندگان اصلی سموم کشاورزی در سطح کشور برای کسب جایگاه بهتر تولید و سهم در بازار

5- تأکید بر تولید بخشی از سموم کشاورزی با استفاده از فن آوری های جدید

6- توجه و تأکید بر تربیت نیروی انسانی جوان و متخصص بویژه برای اشتغال در موقعیت های شغلی حساس در ستاد و کارخانه

7- کاهش هزینه های عمومی

8- ایجاد زمینه رشد برای نیروهای متخصص و دارای تعهد و وجدان کاری در رسیدن به اهداف متعالی سازمان و خروج نیروهای فاقد تخصص و یا بدون تعهد و وجدان کاری و مالاً تعدیل

9- تأکید بر تأمین اجتماعی مناسب تر برای کارکنان و ایجاد فضای سالم تر به منظور رشد و تعالی کارکنان با تأکید بر حفظ ایمنی و بهداشت و سلامت آنها

10- تداوم برنامه افزایش کمی و کیفی نمایند گی های فروش در سراسر کشور

11- حضور در نمایشگاه های داخلی (بین المللی) به منظور معرفی توانمندی های شرکت و ارایه محصولات با بطری ها و بسته بندی های جدید همچنین حضور در کنفرانس ها و همایش های ملی و بین المللی

12- تغییر در سیستم بسته بندی و در صورت لزوم ایجاد تنوع مجدد در بطری ها و استفاده از بطری های جدید و تغییر در طرح و رنگ لیبل ها و برچسب ها و کارتن ها و …

13- تحقق درآمدهای غیر عملیاتی

14- تلاش برای ابتیاع دفتر کار شرکت با همکاری گروه

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت در صنعت تولید سموم دفع آفات و بیماریهای گیاهی فعالیت می کند. رشد فروش صنعت مذکور در سال جاری نسبت به سال قبل 62 درصد می باشد که اهم دلایل آن عبارتند از افزایش سبد محصول و جذب مشتریان بیشتر، شرکت در بین شرکت های فعال در این صنعت با حجم فروش معادل مبلغ 42.891 میلیون ریال در رده های بالا قرار دارد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*