خانه / بورس و سهام / گزارش مجمع فوق العاده “وغدیر”

گزارش مجمع فوق العاده “وغدیر”

در پی مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری غدیر که امروز (شنبه ۹۳/۰۷/۱۹) برگزار شد، به ارائه گزارشی از این مجمع می پردازیم. مجمع امروز با حضور آقایان دقیقی (ریاست سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح)، سلیمانی (مدیرعامل سرمایه گذاری غدیر)، مرتضی سامی ( نماینده ساتا)، احمد دودانگه (نماینده بانک صادرات) و دیگر افراد برگزار شد. مجمع با حضور حدود ۸۰ درصد از سهامداران رسمیت یافت.

معرفی شرکت

شرکت سرمایه گذاری غدیر در مهر ماه سال ۱۳۷۰ با نام اولیه شرکت سرمایه گذاری بانک صادرات ایران تاسیس شد. در سال ۱۳۷۵ در بورس اوراق بهادار مورد پذیرش قرار گرفت و به نام شرکت سرمایه گذاری غدیر تغییر نام داد. شرکت سرمایه گذاری غدیر در سالهای اخیر یکی از شرکتهای مطرح بورس اوراق بهادار بوده است، میزان سرمایه، وسعت کار و رشد افزونی که این شرکت داشته آن را جزو بهترین و برترین شرکتهای کشور قرار داده است.

موضوع فعالیت

× تاسیس، تشکیل، مشارکت (حقوقی) در سرمایه، خرید سهام، بازسازی، نوسازی و راه اندازی انواع شرکتها و موسسات در داخل یا خارج از کشور، فروش سهام، واگذاری سهام شرکتها و یا انحلال آنها

× آماده نمودن شرکتهای مورد سرمایه گذاری جهت ورود به بورس اوراق بهادار

× استفاده از تسهیلات مالی و اعتباری بانکها و موسسات اعتباری

× پذیره نویسی سهام و انجام معاملات مربوط به سهام و اوراق بهادار داخلی و خارجی

× تامین خدمات مورد لزوم شرکتها در مورد نیازهای: خدمات و مشاوره در زمینه های تولید، سرمایه گذاری های جدید، توسعه، تکمیل، برنامه ریزی و بودجه بندی، تامین منابع مالی و اعتباری، صدور، تایی و قبول هر گونه ضمانت نامه یا تعهد نامه، بازاریابی و طراحی سیستم های مدیریتی جهت تسهیل و افزایش کارایی آنها مباشرتاً یا از طریق تشکیل شرکت و موسسه

× انتشار اوراق مشارکت

× انجام کلیه عملیات مجاز که بطور مستقیم یا غیر مستقیم برای تحقق هدف شرکت لازم یا مفید بوده و یا در جهت اجرای موضوع شرکت ضرورت داشته باشد.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت از مبلغ ۱۰ میلیارد ریال در سال ۷۴ به ۱۸٫۰۰۰ میلیارد ریال تا این تاریخ رسید (از بدو تاسیس تاکنون ۱۸۰ برابر شده است) ، به گفته مدیرعامل وغدیر، از این سرمایه ۱۸٫۰۰۰میلیارد ریالی سهامداران ۴٫۳۶۶ میلیارد ریال به صورت آورده نقدی وارد شرکت کردند و در همین دوره ۲۷٫۰۰۰ میلیارد ریال سود تقسیم شده، این خود نشاندهنده این است که سرمایه گذاران در این شرکت از بازدهی مناسبی برخوردار بودند.

ترکیب سهامداران عمده در تاریخ ۹۳/۰۷/۱۹ به شرح زیر می باشد:

ردیفنام سهامداردرصد سهامداری
۱صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح۱۵
۲صندوق های بیمه نیروهای مسلح۱۵
۳موسسه صندوق بازنشستگی، وظیفه، از کارافتادگی۱۰٫۵۳
۴بانک صادرات ایران۹٫۶۵
۵سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح۶
۶شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی نیروهای مسلح۵٫۳۸
۷شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت۵٫۲۲

گفتنی است در مجمع امروز افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی شرکت به شرح ذیل تصویب شد:

مبلغ ۱۱٫۳۴۰٫۰۰۰ میلیون ریال معادل ۶۳ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران و مبلغ ۶٫۶۶۰٫۰۰۰ میلیون ریال معادل ۳۷ درصد از محل اندوخته سرمایه ای . هدف از انجام این افزایش سرمایه  جبران مخارج بابت مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر در راستای حفظ درصد مالکیت در شرکت های مذکور، جبران مخارج بابت افزایش سرمایه گذاری در سهام شرکت ها و مشارکت در افزایش سرمایه در جریان شرکت های سرمایه پذیر عنوان شد.

در ادامه آقای دکتر سلیمانی مدیرعامل سرمایه گذاری غدیر به ارائه گزارشاتی در مورد شرکت پرداختند:

قیمت تمام شده سرمایه گذاری هایی که شرکت در سهام به تفکیک صنعت انجام داده (بورسی و غیر بورسی) ۴۴٫۰۰۰ میلیارد ریال بوده که حدود ۷۵ درصد این مبلغ مربوط به گروه پالایشی و پتروشیمی، ۹ درصد صنعتی و معدنی ، ۱ درصد ساختمان ، ۸ درصد سیمان، ۶درصد مالی و تجاری، ۱ درصد برق و انرژی و… می باشد.

در حال حاضر ،  در بازار اولیه حدود ۶۸ پروژه در برنامه های گروه غدیر در حال پیشرفت و تکمیل است؛ بودجه برنامه ریزی شده برای این طرح ها ۲۳۰٫۰۰۰ میلیارد ریال است. ۴۷ درصد این بودجه مربوط به صنعت پتروشیمی، ۳۵ درصد گروه صنعت و معدن، ۹ درصد ساختمان و ۷ درصد گروه برق و انرژی است. برای تامین بودجه برنامه ای مذکور ۱۹ درصد از محل افزایش سرمایه، ۲۰ درصد از صندوق توسعه ملی، ۳۵ درصد از تسهیلات خارجی، ۱۶ درصد از بانک و ۹ درصد از منابع داخلی شرکت استفاده شده است.

مهمترین رویدادهایی که در سال مالی جاری انجام شد:

 • خرید ۴۰ درصد از سهام پتروشیمی پارس که ۲۰ درصد آن به طور مستقیم بوده و ۲۰ درصد توسط شرکت نفت و گاز پارسیان خریداری شده است.
 • آغاز فرایند اجرایی و تدوین برنامه استراتژیک
 • اصلاح سیستم های اطلاعاتی شرکت
 • افتتاح طرح های مختلف از جمله افزایش ظرفیت بنزین و شروع تولید واحد قیرسازی در پالایشگاه تبریز، سینلت سفید شرق و …
 • حرکت به سمت شفافیت بیشتر از طریق رفع ابهامات و اشکالات حسابرسی و طراحی بانک های مختلف اطلاعاتی

سهم وغدیر در بازار سرمایه حدود ۳٫۶ درصد است و از نظر جایگاه در بورس بعد از شرکت های فارس، همراه، فولاد، تاپیکو، شبندر و اخابر هفتمین شرکت در بازار سرمایه محسوب می شود. شرکت در نظر دارد که هم در بحث افزایش سرمایه و هم در بحث سرمایه گذاری ، ارزش دارایی در بازار سهام را افزایش دهد و جزء سه شرکت برتر کشور و اولین شرکت در سطح بازار سرمایه باشد.

به گفته دکتر سلیمانیNAV شرکت تقریبا بالای ۹۰۰ تومان برآورده شده، ولی وقتی شاخص افت می کند رغبتی برای سرمایه گذاری در بازار وجود ندارد و میل سرمایه گذاری در کل شرکتها کاهش می یابد در صورتیکه بهترین زمان برای خرید سهام است.

ایشان در مورد بازدهی سهام وغدیر گفتند از تاریخ ۹۲/۱۰/۰۱ که شروع سال مالی وغدیر است شاخص بورس تقریبا۱۷/۶ درصد کاهش داشته در صورتیکه هر سهم وغدیر با کاهش ۱۱/۵ درصدی روبرو بوده و قیمت آن از ۷۳۲۰ به ۶۴۸۰ ریال رسید، ضمن اینکه شرکت بحث تقسیم سود ۶۳۰ ریالی را نیز داشته است. در واقع در طی این دوره بازدهی سهام وغدیر فقط ۲/۸ درصد منفی بوده است و این سهم، از لحاظ بنیادی سهم قوی است و در این دوران تغییرات بازار سهم باقدرتی بوده است.

نسبت P/E وغدیر نسبت به شرکت های چند رشته ای صنعتی پایین است (P/E=3) این یعنی میزان بازدهی بالاست، این قیمت قیمت واقعی نیست و باید بالاتر رود.

علل عدم اقبال از بازار سهام:

 • نحوه قیمت گذاری خوراک گاز پتروشیمی ها، عوارض و بهره مالکانه معدن در لایحه بودجه ۹۳
 • شرایط رکودی تورمی اقتصاد ملی
 • افزایش قیمت حامل های انرژی که باعث افزایش بهای تمام شده و متعاقبا کاهش سود می شود و تاثیر این افزایش بر عملکرد شرکت ها

از نظر مدیر عامل وغدیر با توجه به رشد اقتصادی که در سه ماه اخیر داشتیم، تثبیت و قابلیت پیش بینی نرخ خوراک گاز پتروشیمی ها که مورد توافق و تفاهم همه دستگاه های سیاست گذاری قرار گرفته و  امیدواری خروج از رکود و تحریم با توجه به حضور گسترده شرکتها و سرمایه گذاران خارجی در کشور  بازار سهام فضای مثبتی را پیش رو خواهد داشت.

دکتر سلیمانی همچنین اذعان داشتند که رویکرد بلند مدت و حضور در بازار سرمایه، کنترل ریسک از طریق تنوع بخشی در پرتفوی و تثبیت غدیر به عنوان یک هلدینگ چند رشته ای برجسته از ویژگی های غدیر محسوب می شود.

سرمایه گذاری غدیر تلاش دارد که بزرگ شود و قدرت چانه زنی در رقابت با شرکت های دیگر را افزایش دهد. وارد شدن به دارو، نانو، بالادستی نفت و پایین دستی پتروشیمی و … را نیز از دیگر برنامه های این شرکت برشمرد. در ادامه مدیرعامل وغدیر اعلام داشت، سود ۱۲۰ تومانی را برای ۹۳ محقق می کنیم ولی درصد تقسیم آن هنوز مشخص نیست.

پیشنهادهایی که  برای سال ۹۳ تا ۹۸ مطرح شد، شامل موارد زیر بود:

 • بهینه سازی سهم صنعت پتروشیمی در پرتفوی غدیر
 • گسترش پرتفوی غدیر در زنجیره ارزش کسب و کارهای جذاب صنعتی و معدنی با بازدهی بالا
 • گسترش پرتفوی غدیر در حوزه صنعت برق و انرژی
 • گسترش پرتفوی غدیر در کسب و کار خدمات مالی به جهت ضرورت تکمیل زنجیره ارزش
 • پایش مداوم فرصت های جذاب پیش رو

همچنین در این جلسه عنوان شد : در صورت تایید بورس  و حسابرس و بازرس قانونی، در اولین فرصت سرمایه شرکت را به ۷۲٫۰۰۰ میلیارد ریال خواهیم رساند. همچنین به پروژه پالایشگاه گازی ۱/۵ میلیارد دلاری شیراز اشاره شد که قرار بود کلنگ آن زده شود ولی به خاطر بحث با محیط زیست عقب افتاد.  پروژه چابهار به ارزش حدود ۲۰ میلیارد دلار پروژه دیگری بود که توسط ساتا انجام می شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*