خانه / شورای شهر / زمان آغاز تبلیغات رسمی انتخابات شوراها

زمان آغاز تبلیغات رسمی انتخابات شوراها

محمدجواد کولیوند رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات دوره‌های اسلامی شهر و روستا، صبح امروز در نشست خبری این هیات با اشاره به اصل 73 قانون شوراها، گفت: براساس اصل 73 قانون شوراها، تصویب شده که 5 نفر از نمایندگان مجلس که دو نفر از کمیسیون‌ اصل 90 و 3 نفر از کمیسیون شوراها به انتخاب صحن علنی مجلس به عنوان عضو هیئت نظارت بر انتخابات شوراها اسلامی شهر و روستا انتخاب می‌شوند.

وی افزود:علاوه بر هیات عالی، هیات نظارت شهرستان و بخش ها نیز در زمینه انتخابات شوراها فعالیت می‌کنند و بر اساس قانون حضور عناصر دولتی در این بخش‌ها بلامانع است.

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، با بیان اینکه هیات‌های نظارت بر انتخابات وظیفه تایید صلاحیت‌ها و یا رد صلاحیت‌ها را برعهده دارند، گفت: برای این امر یک هیات‌های اجرایی در نظر گرفته شده که در راس آن فرماندار حضور دارد و فرماندار نیز 30نفر از معتمدین را انتخاب می‌کند که در نهایت 7 نفر از آنها انتخاب می‌شوند.

وی افزود: هیات اجرایی شهرستان‌ها نیز شعب و اعضای مربوط به رای‌گیری را تعیین و بررسی شکلی نامزدها را در رد یا تایید آنها برعهده دارد.

کولیوند با بیان اینکه طبق قانون در هیات اجرایی شهرستان‌ها بعد از بررسی‌هایی که انجام می‌شود، اگر رد یا تایید داشته باشیم به معنای رد یا تایید صلاحیت نیست، اظهار داشت: برای رد یا تایید صلاحیت‌ها استعلام‌های چهارگانه‌ای از جمله مدرک تحصیلی، توسط هیات اجرایی بررسی می‌شود و وقتی هیات اجرایی کسی را تایید می‌کند، به معنای تایید صلاحیت نیست و باید پرونده برای اخذ نظر نهایی به هیات نظارت انتخابات بخش یا شهرستان ارجاع داده شود و اگر اعتراضی از سوی نامزدها اعلام شود، برای بررسی بیشتر رد یا تایید صلاحیت‌ها به هیات عالی استان فرستاده می‌شود.

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، با بیان اینکه در انتخابات شوراها احراز یا عدم احراز صلاحیت نداریم، اظهار داشت: در واقع در هیات اجرایی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بحث رد یا تایید صلاحیت‌ها مطرح است و هیات نظارت شهرستان نظر خود را برای رد یا تایید صلاحیت اعلام می‌کند.

وی در خصوص نقش هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها گفت: افرادی‌که به رای هیات عالی استان‌ها اعتراض داشته باشند، برای بررسی بیشتر، پرونده آنها به هیات مرکزی انتخابات شوراهای شهر و روستا فرستاده می‌شود.

کولیوند افزود: هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شهر و روستا بر اساس اصل 59 و 63 بر امر انتخابات از زمان شروع فرایند انتخابات تا 2 روز پس از رای‌گیری نظارت خود را ادامه می‌دهد و از طریق هیات نظارت بخش، شهرستان و استان اعمال نظر می‌کند تا اگر مشکلی باشد در همانجا بررسی شود و در صورتی که هیات مرکزی انتخابات به موضوع ورود کند، نظر آن قطعی و لازم‌الاجراست.

به گفته رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها، افرادی‌ که به رای هیات عالی استان‌ها اعتراض دارند می‌توانند 2 روز پس از اعلام نظر هیات عالی استان‌ها، شکایت خود را در هیات مرکزی اعلام کنند که در این صورت مجددا بررسی خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در خصوص ردصلاحیت‌ها به سوابق 6 سال گذشته افراد نگاه می‌شود یا سوابق این دوره آنها؟ پاسخ داد: براساس استعلام‌هایی که انجام شده، حال فعلی افراد در نظرگرفته شده و ما به 20سال گذشته برنمی‌گردیم مگر اینکه جرمی مرتکب شده باشد که باید به آن جرم توجه شود.

کولیوند افزود: هیات عالی استان‌ها قرار بود تا 4 خرداد نظرات خود را به فرمانداری‌ها اعلام کند که در حال حاضر همه استان‌ها به غیر از 3 استان نظرات خود را اعلام کرده‌اند.

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها ادامه داد: هیات نظارت شهرستان ممکن است فرد تاییدشده هیات اجرایی را رد صلاحیت کند و وقتی آن شخص به نظر هیات نظارت شهرستان اعتراض کند، هیات عالی استان براساس قانون 10 روز فرصت دارد تا آن مورد را بررسی کند.

وی در مورد بند “د” ماده 26 قانون انتخابات شوراها گفت: این بند مربوط به ابراز وفاداری به قانون اساسی است و طبیعی است که اگر بخواهیم این بند را تفسیر کنیم، باید به سوابق مدیریتی، اظهارنظرها، نطق‌ها، موضع‌گیری‌ها و … افراد نگاه کنیم که در این زمینه محققین کار خود را انجام خواهند داد و اگر موردی وجود نداشته باشند، قطعا نامزدها تایید صلاحیت می‌شوند ولی اگر پایبندی نداشته باشند، رد صلاحیت خواهند شد.

کولیوند در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای برخی از نامزدهایی که رد صلاحیت شده‌اند، عدم التزام به ولایت فقیه، قانون اساسی و اسلام در عللردصلاحیت‌شان درج شده است، گفت: در ماده 26 و در بند “ج” اعتقاد و التزام به ولایت فقیه و در بند “د” وفاداری به قانون اساسی مطرح شده است. با این حال در طول انقلاب اسلامی ممکن است افرادی در دروه‌های مختلف موضع‌گیری‌های مختلفی داشته باشند، ولی ملاک حال فعلی افراد است.

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها افزود: ممکن است در استعلام‌های چهارگانه و یا تحقیق محققان ما، ابراز وفاداری به قانون اساسی و التزام عملی به اسلام مشاهده نشود که در این‌صورت نامزد مورد نظر ردصلاحیت خواهد شد.

وی اضافه کرد: افرادی‌که پس از خطبه‌های نمازجمعه رهبر معظم انقلاب قانون را تمکین نکردند، ما قطعا این عدم تمکین را لحاظ کرده‌ایم و بعضی افرادی‌ که قانون را تمکین نکردند، قطعا ردصلاحیت می‌شوند.

کولیوند تاکید کرد: کمیسیونی در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها، پرونده افراد را با دقت بررسی می‌کند.

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر نتیجه بررسی رد یا تاییدصلاحیت‌ها به تعویق بیفتد، دیگر نامزدها نمی‌توانند تبلیغات خود را به‌ خوبی انجام دهند، گفت: تبلیغات رسمی از 16خرداد آغاز می‌شود و ما سعی می‌کنیم تا قبل از 16 خرداد نتیجه به دست داوطلبان  برسد.

وی در مورد تعداد نامزدهایی که در انتخابات شوراها ثبت‌نام کردند، گفت: 3165 نفر در کل کشور در انتخابات شوراها ثبت‌نام کردند که اگر با دوره سوم مقایسه کنیم، در حدود 55 هزار نفر اضافه شده‌اند زیرا در دوره سوم 246 هزار و 992 نفر ثبت‌نام کرده بودند.

کولیوند همچنین افزود: در این دوره 54هزار و 290نفر در شهرها و 240 هزار نفر نیز در روستاها در این انتخابات ثبت‌نام کردند.

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها، در مورد شرایط ثبت‌نام کنندگان برای چهارمین دوره انتخابات شوراها، گفت: در شهرهای زیر 2هزار نفر مدرک  فوق‌دیپلم و شهرهای با 2 هزار نفر جمعیت، مدرک مورد نیاز لیسانس است. همچنین در روستاهای بالای 200 خانوار، مدرک دیپلم و در روستاهای کمتر از 200خانوار، سواد خواندن و نوشتن برای ثبت‌نام انتخابات در نظر گرفته شده است.

وی در مورد آمار ردصلاحیت‌شدگان نیز اظهار داشت: با توجه به اینکه 3 هزار و 165 نفر ثبت‌نام کردند، در حدود 8هزار و 450نفر در کل کشور ردصلاحیت شدند که از این تعداد تا امروز 5هزار و 730نفر شکایت کردند و 1340نفر از مجموع کسانی که شکایت کردند، تایید و مجددا به عرصه انتخابات بازگشتند.

کولیوند با بیان اینکه 3.5 تا 4 درصد از مجموع ثبت‌نام کنندگان در انتخابات رد صلاحیت شدند، گفت: ما در تهران 210 شکایت داشتیم که 89 نفر رد صلاحیت و 121 نفر مجددا تایید شدند.

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها، در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه تاکنون چه مقدار تخلف انتخاباتی به دست شما رسیده است، گفت: چارچوب رسیدگی به شکایات انواع و اقسام متعددی دارد و در این زمینه تاکنون بیش از 2 هزار شکایت به دست ما رسیده است.

وی در مورد آمار ثبت‌نام نامزد‌های انتخاباتی نیز گفت: از مجموع 300 هزار و 165 نفری که در انتخابات ثبت‌نام کردند، 246 هزار و 136 نفر در روستاها و 54 هزار و 290 نفر نیز در شهرها برای انتخابات شرکت در انتخابات شوراها ثبت‌نام کردند. 4 درصد از این میزان را خانم‌ها و 96 درصد را آقایان تشکیل می‌دهند.

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها، در مورد مدارک تحصیلی نامزدهایی که در انتخابات شوراها ثبت‌نام کرده‌اند نیز گفت: 2.3درصد دارای مدرک دکترا،‌ 14.3درصد فوق‌لیسانس، 60.6درصد لیسانس و یک درصد حوزوی‌ها و 23 درصد نیز سایر هستند؛ این نشان می‌دهد که 77 درصد از ثبت‌نام کنندگان از مدارج تحصیلی بالایی برخوردارند.

وی درباره مشاغل نامزدهایی‌که در انتخابات شوراها ثبت‌نام کرده‌اند، اظهار داشت: 9.7درصد کارمند، 0/02درصد پزشک، 0/07درصد اساتید دانشگاه، 6.2درصد فرهنگی‌ها، 4.5 درصد بازنشسته‌ها، 0/04 درصد روحانیون، 0/03 درصد مشاغل قضایی و 79 درصد سایر مشاغلی هستند که در انتخابات شوراها ثبت نام کرده‌اند.

کولیوند افزود: در مراحل برگزاری انتخابات اگر تخلفی از مقررات اتفاق بیفتد، همه مطمئن باشند که جلوی آن گرفته خواهد شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*