خانه / آخرین اخبار / بیوگرافی سام قریبیان بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس

بیوگرافی سام قریبیان بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس

سام قریبیان (متولد ۱۳۵۷، تهران) بازیگر، نویسنده و کارگردان سینما، تلویزیون و تئاتر ایران است. وی فرزند فرامرز قریبیان و مینا خیامی است.

همسر فرامرز قریبیان همسر سام قریبیان بیوگرافی مینا خیامی بیوگرافی فرامرز قریبیان بیوگرافی سام قریبیان

سام قریبیان برای اولین بار در سال ۱۳۶۴ مقابل دوربین فیلم سینمایی گردباد به کارگردانی کامران قدکچیان رفت. او جسته و گریخته در دهه ۶۰ و ۷۰ مشغول به فعالیت حرفه ای در سینما بود تا اینکه در سال ۱۳۷۶ برای اولین بار به عنوان مجری تلویزیون شروع به فعالیت کرد.

 

همسر فرامرز قریبیان همسر سام قریبیان بیوگرافی مینا خیامی بیوگرافی فرامرز قریبیان بیوگرافی سام قریبیانپدر و مادر سام قریبیان

وی در سال ۱۳۷۷ پس از اجرای افتتاحیه و اختتامیه جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان اصفهان به آمریکا رفت. وی در ایالت کالیفرنیا موفق به دریافت لیسانس کارگردانی سینما و فوق‌لیسانس مدیریت و اقتصاد سینما شد. علاوه بر این ، دوره یک ساله آکادمی فیلم نیویورک راهم گذارنده است. او همچنین در گروه تولید فیلم هالیوودی آقای بروکس حضور داشت. وی یک‌‌سال پس از اتمام تحصیلاتش به ایران بازگشت.وی برای فیلم‌نامه فیلم گناهکاران، کاندید دریافت سیمرغ بلورین از سی و یکمین جشنواره فیلم فجر شد.

همسر فرامرز قریبیان همسر سام قریبیان بیوگرافی مینا خیامی بیوگرافی فرامرز قریبیان بیوگرافی سام قریبیان

سینما

 • لاله(۱۳۹۲)
 • خط ویژه (١٣٩٢)
 • به تهران خوش آمدید (١٣٩٢)
 • صبح فردا (١٣٩٢)
 • قانون۱۳۷۴)
 • ترانزیت (۱۳۷۲)
 • شکار خاموش (۱۳۶۸)
 • جدال در تاسوکی (۱۳۶۵)
 • گردباد (۱۳۶۴)

همسر فرامرز قریبیان همسر سام قریبیان بیوگرافی مینا خیامی بیوگرافی فرامرز قریبیان بیوگرافی سام قریبیان

تلویزیون

 • بیست (مجموعه تلویزیونی، محمدحسن زاده-پروین شمشکی)
 • جشن خاطره ها (مجموعه تلویزیونی، شیرین جاهد-پروین شمشکی)
 • رهایی (مجموعه تلویزیونی، مسعود تکاور)

تئاتر

 • بوی قهوه و بلال و کباب (احسان کرمی و فرشته طائرپور،۱۳۹۲)
 • یک کلیک کوچولو (احمد سلیمانی و محمدرضا کوهستانی،۱۳۹۳)

 

گپی با سام قریبیان از آمریکا تا ایران/همیشه پز ایرانی بودنم را می دادم

 

«سام قریبیان» از نسلی است که سینما و تلویزیون برایشان مهم بوده و با انگیزه و عشق کار می کردند. او به خوبی و از همان کودکی فضای هنر و به خصوص سینما را درک کرده است، آن هم به واسطه حضور پدری مانند «فرامرز قریبیان». او تا به حال کارهای مختلفی انجام داده است…

از اجرای برنامه۲۰ (در سن ۱۸سالگی) گرفته تا بازی در تئاتر و البته سینما،سام قریبیان دوست دارد در طول زندگی اش تجربه های مختلفی به دست آورد و به همین دلیل هم پرونده هنری اش پر از کارهای تازه و متفاوت است. به بهانه اکران فیلم «گناهکاران» که فیلمنامه اش را سام قریبیان نوشته، در «فرهنگ سلامت» این هفته با او گپ زده ایم.

از دنیای این روزهای سام قریبیان چه خبر؟

در این مدت درگیر اکران «گناهکاران» و بازی در تئاتر بودم. برای همین امسال برایم سال شلوغ و پرمشغله ای بود. از آن طرف هم نزدیک به ۷ ماه درگیر بازی در فیلم پرحاشیه «لاله» بودم.

می خواهم کمی به گذشته برگردیم؛ از دهه ۶۰ و ۷۰ چه چیزهایی به خاطر دارید؟

خیلی چیزها. چون حافظه بلندمدتم خیلی بهتر از حافظه کوتاه مدتم است، تمام آن دوران را به یاد دارم. به خصوص کارتون ها و برنامه های تلویزیونی را خیلی خوب به خاطر دارم چون همیشه از دیدن آنها لذت می بردم. چند سال پیش وقتی برنامه «بچه های دیروز» از شبکه تهران پخش می شد، تمام کارهایم را رها می کردم تا به تماشای این برنامه بینشینم چون تمام خاطرات آن دوران برایم به گونه ای زنده می شدند.

فکر می کنید چرا از آن دوران حتی با اینکه جنگ بود، خاطرات خوبی داریم؟

چون درگیر حواشی زندگی نبودیم و به هر چیزی که داشتیم، قانع بودیم مثلا ۲ شبکه تلویزیونی بیشتر نبود اما با دیدن برنامه های همان ۲ شبکه شاد می شدیم و خوش می گذشت ولی الان نزدیک به ۳۰ شبکه تلویزیونی هست اما حالمان خوب نیست و خوش نمی گذرد.

آقای قریبیان! می خواهم بدانم چرا هیچ وقت بازیگری را مستمر ادامه ندادید؟ به هر حال شما فرد بزرگی مانند فرامرز قریبیان را در کنار خود داشتید.

چون درسم برای خودم و خانواده ام از هر چیز دیگری مهم تر بود. همیشه از کودکی والدینم به من گفته بودند هر کاری می خواهی بکن اما اول درس آن را بخوان. پس همیشه تحصیل برای من اولویت داشت. البته بازی هم می کردم اما خیلی کم. مثلا یادم می آید وقتی۶ ۵ ساله بودم خیلی ها به پدرم می گفتند چرا سام بازی نمی کند و پدرم می گفتند: «نمی دانم، از خودش بپرسید.» در واقع پدرم مثل یک آدم بزرگ با من رفتار می کردند و انتخاب را می گذاشتند به عهده خودم.

چه شد که از ایران رفتید و ۱۴ سال در آمریکا ماندید؟

وقتی ۱۸ ساله بودم، در ایران کنکور دادم و در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد قبول شدم اما گفتم نمی خواهم اینجا درس بخوانم بنابراین به آمریکا رفتم چون معتقد بودم آنجا برای تحصیل از هر جای دیگری بهتر است. ضمنا باید بگویم که پول بلیتم را خودم پرداختم. در واقع، دستمزدی که بابت اجرای برنامه۲۰ گرفته بودم، دادم و بلیت خریدم چون می خواستم از اول روی پای خودم باشم. وقتی هم رفتم آمریکا، هیچ کس را نداشتم. فقط همان روز اول یکی از اقوام دور مادرم به فرودگاه آمد و من را تا خوابگاه همراهی کرد. بعد از آن دیگر خودم بودم و خودم. اول رفتم آریزونا چون می خواستم از هر چیزی که مربوط به سینما و بازیگری می شود، دور باشم. در آنجا در رشته کامپیوتر شروع به تحصیل کردم اما وقتی یک بار به سینما رفتم، تمام علایقم به این حیطه دوباره برگشت و پس از آن به جنوب کالیفرنیا رفتم و بالاخره توانستم در همان رشته مورد علاقه ام یعنی سینما لیسانس بگیرم. بعد از آن هم در رشته اقتصاد و سینما فوق لیسانسم گرفتم.

می شود گفت به واسطه حضور پدری مثل فرامرز قریبیان، زندگی خاصی داشته اید؟

نه، اتفاقا همیشه فضای خانه مان آرام و ساکت بود چون پدرم معتقدند فضای کار با فضای خانه فرق می کند و نباید مسائل کاری را وارد محیط خانه کرد. خیلی هم معاشرت نداشتیم و حریم خانوادگی مان خیلی خصوصی بود. به خصوص اینکه پدرم هم بسیار آدم آرامی هستند.

بهترین بازی های کودکی شما؟

بازی «زو» را خیلی دوست داشتم. فوتبال هم بازی می کردم و معمولا هم دروازه بان بودم چون لازم نبود بدوم. در دوران دبیرستان هم بازی تنیس برایم خیلی دلچسب بود.

دلم می خواهد کمی هم درباره سیستم آموزشی در آمریکا برایمان صحبت کنید.

در آنجا بچه ها به جز درس حتما موسیقی و تئاتر را هم باید یاد بگیرند. یعنی این دروس جزو ساعت های درسی شان محسوب می شود. ضمنا تشکل های دانش آموزی ای هم وجود دارد که به بچه ها تعامل با یکدیگر و چگونگی ورود به جامعه را می آموزد.

به نظر شما چرا طی این سال ها با نسل ملتهب تری روبرو هستیم؟

سوال خوبی پرسیدید. من بعد از بازگشتم به ایران چند ترم در دانشگاه تدریس کردم و متوجه این قضیه شدم. البته به نظرم دخترها بسیار آگاه تر و پویاتر از پسرها شده اند. می شود گفت پسرهای جامعه ما بی خیال و باری به هر جهت دارند زندگی می کنند. ضمنا بعضی از جوان های امروزی با اینکه در دانشگاه تحصیل می کنند، بی سوادند. حتی من غلط املایی از آنها می گرفتم که برایم خیلی جای تعجب داشت! به هر حال زندگی برای جوان های امروز چندان جدی نیست و چون خودمان آدم های پراسترسی شده ایم، طبیعتا در آینده روی بچه هایمان هم اثر خواهد گذاشت.

ایرانی هایی که در خارج از ایران زندگی می کنند، تا چه حد موفق هستند؟

خیلی زیاد. بیشتر ایرانی ها در آنجا برای خودشان کسی شده اند چون با هدف رفته اند. حتی اگر کسی درس نخوانده، حداقل یک مکانیک خوب شده است. ایرانی ها خوشبختانه توانسته اند از امکانات کشورهای دیگر درست استفاده کنند.

فکر می کنید چرا نسل امروز ما نسل تنهایی است؟

چون محدودتر شده اند. ما در کودکی حیاط داشتیم و می توانستیم هر چقدر که دلمان می خواهد، بدویم و بازی کنیم اما کودک امروز یک اتاق کوچک و نهایتا یک لپ تاپ دارد، برای همین هم دنیای ساکتی دارد.

بعد از ۱۴ سال که از ایران دور بودید، چه تغییری در ایران بیش از همه نظر شما را جلب کرد؟

اخلاق مردم. به نظرم روحیه و اخلاق ایرانی ها خیلی عوض شده و متاسفانه بدتر شده است. من در آمریکا همیشه پز ایرانی بودنم را می دادم و از مهمان نوازی و مهربانی های ایرانی ها می گفتم ولی وقتی برگشتم، خیلی توی ذوقم خورد! به نظرم مردم ایران عبوس تر و بداخلاق تر شده اند. باور کنید اوایل که آمده بودم وقتی به خرید می رفتم، فروشنده حتی جواب سلامم را هم نمی داد، خیلی به من برمی خورد اما کم کم به این وضع عادت کردم.

فکر می کنید دلیل این همه بداخلاقی چیست؟

فکر می کنم بیشتر مسائل اقتصادی باعث بروز چنین تغییراتی شده، وقتی جیب کسی خالی باشد، دیگر اعصابی هم برایش باقی نمی ماند.

بد نیست کمی هم در مورد «گناهکاران» صحبت کنیم. چرا خودتان در گناهکاران بازی نکردید؟

در «گناهکاران» نقشی برای من وجود نداشت. من و پدرم هنگام کار رابطه ای کاملا حرفه ای داریم و ایشان هیچ گاه نخواستند پارتی بازی کنند. ما سرکار با هم تعارف نداریم. ضمنا من اصلا بازیگری را دوست ندارم و این کارهایی هم که انجام می دهم، بیشتر شیطنت است.

حرف آخر؟

من تا به حال هر کاری که انجام داده ام، نه پیشمان شده ام و نه افسوس خورده ام چون به همه اتفاق هایی که در زندگی ام می افتد، به چشم یک تجربه تازه نگاه می کنم.

محبوبه ریاستی

۳۴ آخرین نظرات کاربران و بینندگان

 1. آقای سام قریبیان در فیلم قانون بازی نکردند.

 2. عاششششششششششششششششششششقتم سام قریبیان.البته من ازخانمش قشنگ ترم.حیف شدی سام.!

 3. خوبه یکی به شوهر تو بگه حیف شدی که این ریحانه رو گرفتی . والله بعضی دخترا عقده شوهرن بعدا که رفتن تو زندگیشون باید دخترای دیگه حالشون رو جا بیارن تا یه تلنگری به خودشون باشه

 4. مگه سام زن داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟نخیرم نداره……خب مجرده دیگه…………بله شمه اشتبا گرفین……………………………….

 5. آقا سام شما وپدرتون استاد فرامرز قریبیان هنرمندان فوق العاده عالی هستین و بیشتربازی های پدرتون رو دنبال می کنم.

 6. حالا واقعا زن داره یا نه ؟؟؟؟؟؟

  • آره من تو چند تا مصاحبه دیدم که حلقه دستش بود حالا برفرضم نداشته باشه این چه اخلاقی بعضی دخترای ما دارن تا یه آدم مشهور می بینن خودشون و کاندید ازدواج باهاش میکنن همینطور بعضی پسرا که تا یه دختر مشهور بزک کرده می بینن دلشونن غش میره شما عاشق خود اینا نیستید عاشق شهرتشونید

  • دنبال شوور می گردی، بگرد تو محدوده خودت پیدا کن !!!

  • سیمین لطفا ساکت شو تو برو به شوهر خودت برس. فوضول دیگران نباش بیکاری میای جواب دیگران رو میدی

 7. شما مطمئن هستین که سام قریبیان زن داره؟؟؟؟؟اخه من هیچ عکسی که بگن این زنشه رو ندیدم…..

 8. من فیلم های استادفرامرزقریبیان رو خیلی دوست دارم هرجا که هستند ایشاالله موفق مویدباشن

 9. زهرا اون دوتایی نظر داد واقعا راست می گفت اصلا دیشب دادشتم فیلم و نگاه می کردم حالم ازش بهم خورد *اه اه
  خوبه خجالت نمی کشه هرکس زنشه خونش تو شیشست
  خانم ها فکرتون رو کردید

 10. اخه شماها چیکار دارین زن داره یانه؟زنش زشته یا خوشگل؟به شماها چه مربوطه…سر چه چیزای بیخودی اظهار نظر میکنین…
  مهم اینه بازیش خوبه البته بنظرمن دیگه زندگیه شخصیش به ماها چه مربوط

 11. آخه ملیکا جان راست میگی ولی تو به کار ما چیکار داری

 12. بابت حرف هیم معذرت میخوام از شما هم معذرت میخوام آقای سام قریبییان

 13. این زن درد چی می خوره خیلی زشتهه

 14. خیلی جذابه شاهکاره

 15. سلام سام
  من یکی از دوستان دوران راهنمای شما درمدرسه بوعلی سینا هستم امیدوارم که من وبرادرم سعید را به خاطر داشته باشی ازبچه های جنوب از زاهدان شماره تماسم رابرت میزارم شایددوست داشتی زنگبزنی

 16. 😘😘😘😘😘😘😘

 17. وایییییییییی نههههههههههه.
  زن داره؟؟؟؟؟؟
  نه بابا؟؟
  خدایا اینم که پرید!!!!!!
  در جواب اون کسی که گفته بود تو محدوده خودتون دنبال شوهر باشین . اینارو کاریشون نداشته باشین
  اینا همونایی اند که تا چند روز پیش برای یه دونه خواستگار نذر می کردند.
  من از طرف اینا از شما عذر می خوام

  ولی خدایی حیف بود چرا آخه؟؟؟؟

 18. واییییییی نههههههههه!!!
  کی گفته؟؟؟
  در پاسخ به کسی که گفته بود شما تو محدوده خودتون دنیال شوهر یاشید باید بگم
  با اینا کاری نداشته باشید اینا همونایی اند که تا چند روز پیش یه خاطر یه خواستگار نذری می دادند.
  من از طرف اینا از شما عذر می خوام به خصوص سام عزیز.

  خدایا پس اونم رفت.
  حیف بود!آخه چرا؟ ببین شانس رو اههههههههه.

 19. اون زنش نیست که…اون بهاره کیان افشار،بازیگره که کنارش وایساده.( بازیگر سریال کلاه پهلوی)

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*