خانه / بورس و سهام / صرفاً جهت اطلاع بورسی / رو سیاهی یک سفید کننده در بورس !

صرفاً جهت اطلاع بورسی / رو سیاهی یک سفید کننده در بورس !

با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه ۹۳٫۰۷٫۲۳ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۷۱ واحد رشد به رقم ۵۲۹۳۴ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۱۱۲ واحد افزایش عدد ۱۴۲۱۶۰ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۸۵ واحد رشد به رقم ۷۱۹۷۸ واحد رسید.

همچنین در این روز “وبانک” با ۲۴ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “تاپیکو” با ۲۴ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۲ واحد افت به رقم ۸۲۸ واحد رسید.

در این شرایط امروز “حسینا” با ۰٫۳۹ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “زاگرس” با ۰٫۹۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۴۹۵ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۶۵۱ میلیارد ریال رسید.

آخرین روز از معاملات هفته جاری با رشد بیش از ۸۵ واحدی شاخص کل به پایان رسید. کلیت بازار سرمایه امروز نیز مثبت بود واغلب سهام شرکت ها در نوسانات صعودی به کار خود پایان دادند هر چند که طبق روال چهارشنبه هر هفته امروز میزان عرضه ها بیشتر از روزهای گذشته بود و تقریباً اکثر سهام دارای صف خرید، متعادل شدند.

بنابر گزارش بورس نیوز، امروز اگرچه شاهد افزایش میزان عرضه ها بودیم اما باقی ماندن قیمت اغلب سهام شرکت ها در نوسانات مثبت و نیز افزایش ارزش و حجم معاملات نشانه خوبی برای اهالی بازار بود. امروز ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس به رقمی بالاتر از ۳۱۴ میلیارد تومان رسید که این رقم مدت زمان زیادی بود که بر روی تابلوی معاملات بورس درج نشده بود.

همچنین از دیگر اتفاقات مهم امروز رفت و برگشت شاخص کل به مدار ۷۲ هزار واحدی بود بطوریکه شاخص توانست برای چند دقیقه خود را وارد مدار مذکور نماید. اهالی تالار معتقدند شاخص می تواند طی معاملات هفته آتی در مدار ۷۲ هزار واحدی ماندگار شود.

چند نکته صرفاً جهت اطلاع:

“وبانک”: همانگونه که گفته بودیم این شرکت با نزدیک شدن به زمان ارایه مستندات افزایش سرمایه و نیز عرضه سهام “سیدکو مورد اقبال بازار قرار گرفته و در صورت خروج فروشندگان حقوقی بالقوه می تواند حتی صف خرید قابل قبولی را نیز به خود نظاره کند، این را از حجم معاملات می تواند فهمید.

از سویی دیگر خواهر دوقلو این شرکت یعنی “وتوسم” نیز امروز به تبع رشد “وبانک” توانست مورد توجه قرار گیرد. اهالی تالار با توجه به اتفاقات مثبت داخل این شرکت همچون فروش ساختمان برزیل و نیز تحقق سود ۱۰۵ تومانی انتظار خیلی فراتری را از این شرکت داشتند اما متأسفانه آنگونه که مشخص است مدیریت این شرکت سرمایه گذاری چندان توجهی به بازار سهام خود ندارد و اتفاقات مهم این شرکت یکی پس از دیگری در حال سوخت شدن می باشد. این همان معضلی است که در اغلب شرکت های سرمایه گذاری گریبان سهامدارانشان را گرفته.

گروه پتروشیمی: به نظر می رسد کم کم اثر افزایش نرخ خوراک بر روی قیمت سهام این شرکت ها در حال نمایان شدن می باشد، احتمالاً باید سهامداران این شرکت ها تا پایان سال از خیر کسب بازدهی قیمتی بگذرند و تنها به دریافت سود نقدی در مجامع این گروه بسنده کنند.

پاکشو : بد نیست در اینجا یادی هم از سهام همیشه منفی گروه یعنی “پاکشو” بکنیم که تقریباً در حال تبدیل شدن به اسپانسر و هوادار دو آتیشه پرسپولیس می باشد و به قیمت زیر عرضه اولیه رسیده است که با صحبتهای مدیران شرکت در جلسات با فعالان بازار سرمایه کاملا در تناقض است و هر چه این برند در بازار شوینده ها خوب کار کرده در بازار سرمایه بسیار بد عمل کرده است  و در مجموع باید گفت که این سفید کننده خوشنام در بورس و پیش چشم سهامدارانش روسیاه شده !

“سمگا”: در خصوص این سهام کاری به بازدهی خوب و قابل قبولش نداریم، حجم معاملاتش هم همیشه قابل توجه بوده، سهامداران هم یا این شرکت را بی نهایت دوست دارند و یا دوست داشتن که سهامداران آن بودند اما فقط یک سوال، امکانش هست یک کارشناسی، یک مقام مسئولی بالاخره یک کسی پیدا بشه NAV این شرکت، صورت های مالیش و دارایی هایش را برای ما تحلیل کند ما هم متوجه روند منطقی قیمتی این سهم بشویم. دست شما درد نکند اگه یک کمکی بکنید.

فولاد آلیاژی: هرچه خواستیم در دو سطر این شرکت را توصیف کنیم نشد. آخه بی مروت رو از هر طرف نگاه می کنی یک چیز می بینی به همین خاطر ما هم یک گزارش مفصل آماده کردیم که شنبه داغ داغ خدمتتون تقدیم می کنیم.

“مپنا”: دیگه داره مشکوک میزنه، امروز بلوک دو طرفه توسط حقوقی زده شد. برای اظهار نظر نهایی در خصوص این شرکت و احتمال شکل گیری روندی صعودی اهالی تالار دو روز مهلت می خواهند.

دارویی ها: دوباره از امروز سرپا شدند اما حجم معاملات آنها چنگی به دل نزد. در مجموع شاید یک حرکت دیگه ای را در حال طرح ریزی هستند تا طی هفته آینده به نمایش بگذارند.

در پایان اگر از تکنیکال و فاندامنتال بازار بگذریم به حسی از ته اعماق وجود اهالی تارلا داره داد میزنه به آینده نه چندان دور بازار خوش بینم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*