خانه / بورس و سهام / شکست تحریم ها با ادامه کاهش بهای نفت خام / ۲ تفکر نسبت به روند قیمت ها

شکست تحریم ها با ادامه کاهش بهای نفت خام / ۲ تفکر نسبت به روند قیمت ها

کاهش بهای جهانی نفت خام این روزها بسیاری از کشورهای نفت خیز را از بابت تحقق درآمدهای نفتی نگران ساخته و بیم آن می رود که فروش برای شرکت هایی که هزینه استخراج بالایی دارند، در قیمت های کنونی صرفه اقتصادی نداشته باشد.

رییس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: مدت هاست عرضه نفت خام نسبت به تقاضا بالا است و کشورهای غربی تلاش کردند قیمت ها را علی رغم این کاهش بالا نگه دارند.

حسن خسروجردی افزود: علت کاهش قیمت نفت، افزایش عرضه ها به دلیل تولیدات جدید آمریکا و برخی کشورهای اروپایی است که البته با هزینه های تمام شده بالای ۷۰ تا ۸۰ دلار استخراج می شود و هرچه استخراج و عرضه ها افزایش می یابد، تقاضا کمتر می شود. اما در این روند کشورهایی همچون ونزوئلا، مکزیک و عربستان در معرض خطر قرار می گیرند.

دو تفکر برای روند بهای نفت

وی در رابطه با شرایط کنونی به دو سناریو اشاره کرد و گفت: تفکر اول این است که شرکت های تولیدکننده کمک کنند تا قیمت نفت افزایش یابد و تفکر دیگر هم بر پایه شکستن بیشتر قیمت ها به سمت پایین است تا عملاً چاه هایی که با هزینه بالا در حال استخراج هستند، صرفه اقتصادی نداشته باشند و از دور تولید خارج شوند.

این مقام مسئول ادامه داد: در صورت از دور خارج شدن برخی چاه های نفت، مازاد عرضه کمتر شده و کفه تقاضا تحریک می شود؛ بطوریکه فعالیت بسیاری از پالایشگاه هایی که به واسطه تکنولوژی قدیمی با هزینه بالای استخراج نفت صرفه اقتصادی نداشت، می توانند مجدد وارد چرخه تولید شوند که این امر عاملی در رشد تقاضا خواهد بود. بدین ترتیب در شرایطی که تولیدات به دلیل بالا بودن هزینه استخراج مقرون به صرفه نباشد، کشورها مجبور به واردات خواهند شد.

رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشمی همچنین گفت: در شرایطی که قیمت ها کاهش می یابد شرکت ملی نفت ایران نیز نمی تواند برخلاف سایر عرضه کنندگان به قیمت های بالا اقدام به فروش کند. چون خریداران در حالی در شرایط تحریم های بین المللی نفت ایران را می خرند که در صورت عدم کاهش قیمت ها از سوی کشور، برای تأمین نیاز خود به سمت سایر رقبا می روند. از این رو طی این مدت ایران نیز مجبور به کاهش قیمت ها شده است.

وی در بیان آثار ناشی از کاهش بهای جهانی نفت بر ایران تصریح کرد: به اعتقاد بنده پایین آمدن قیمت ها عاملی برای از دور خارج کردن تولیدات گران می شود؛ حال آنکه این قبیل تولیدات موجب شده بود موقعیت استراتژیک منطقه و نیز ایران از بین رفته و تضعیف شود. آنچنان که کشورهای اروپایی در اعمال تحریم ها علیه ایران به آمریکا پیوست و بابت تأمین نیاز خود به نفت ایران نگران نبود. حال آنکه از شروع انقلاب اروپا به دلیل نیاز به نفت منطقه خاورمیانه در تحریم ها علیه ایران شرکت نکرد.

تداوم افت قیمت نفت عاملی در شکستن تحریم ها

وی تأکید کرد: در صورتیکه روند افت قیمت ها ادامه دار باشد، به گونه ای که دوباره اروپا را به نفت منطقه وابسته کند، می تواند در شکست تحریم ها مؤثر واقع شده و موجب تجدید نظر کشورهای تحریم کننده نسبت به موقعیت ایران شود.

افت بهای جهانی نفت بودجه را با کسری مواجه می سازد

خسروجردی ادامه داد: البته مسلم است که کاهش بهای نفت از نظر ارزشی می تواند کسری درآمدهای ایران را در پی داشته باشد، اما این امر از طریق افزایش در میزان فروش قابل جبران خواهد بود.

وی افزود: البته شرکت های غربی تلاش به افزایش قیمت جهانی نفت را دارند تا جلوی از دور خارج تولیدات خود را بگیرند. اگر چنین موفقیتی برای آنها حاصل شود، درآمدهای ایران به دلیل پایین ماندن سطح تولید و فروش نفت تغییری نخواهد کرد.

رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران در خصوص اینکه کدام سناریو محتمل است؟ افت بیشتر قیمت ها یا برگشت به مدار صعودی؛ گفت: بنده معتقدم ایران می تواند با اثرگذاری در کاهش قیمت ها حتی تا مرز ۷۰ دلار، خود عاملی باشد در شکسته شدن دامنه تحریم ها توسط غرب. چراکه برهم خوردن آرامش حاکم بر بازار نفت در دنیا موقعیت خلیج فارس به ویژه ایران را استراتژیک کرده و اروپایی ها دوباره خریدار نفت کشور ما می شوند.

پیامد کاهش بهای نفت بر صنایع

خسروجردی در بیان اثرپذیری صنایع از کاهش بهای نفت اظهار داشت: بزرگترین اثر منفی این روند مربوط به بودجه کل کشور است. چراکه برنامه بودجه سال ۹۳ با نفت ۱۰۰ دلاری تدوین و تصویب شده که پایین آمدن قیمت های جهانی نفت منجر به کسری بودجه می شود و اگر با تولید بیشتر جبران نگردد، بایستی در بودجه تجدید نظر کرد.

به نفع مصرف کننده، به ضرر تولیدکننده

وی افزود: اما کاهش قیمت نفت در مجموع منجر به ارزان شدن تمام قیمت ها در سایر بخش ها می شود که به نفع مصرف کننده بوده و در بلندمدت اثرات مثبتی بر اقتصاد کشور و کاهش نرخ تورم خواهد داشت. اما صنایعی همچون پتروشیمی، پالایشگاهی و سایر فرآورده ها به دلیل وابستگی به بهای نفت ممکن است متضرر شوند.

خسروجردی همچنین اظهار داشت: صنایعی همچون صنعت برق نیز که به انرژی فسیلی نیاز دارند با کاهش هزینه های خود رو به رو شده و از این امر تأثیر مثبت می پذیرند.

رییس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران در خاتمه سخنان خود با تأکید بر اینکه بهای نفت از ۷۰ دلار پایین تر نخواهد آمد، گفت: به اعتقاد بنده نزول بیشتر قیمت جای نگرانی ندارد و می تواند عاملی در رفع تحریم های بین المللی علیه کشور شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*