خانه / بورس و سهام / مذاکرات “شاوان” با شرکت های پتروشیمی

مذاکرات “شاوان” با شرکت های پتروشیمی

شرکت پالایش نفت لاوان در حال پیگیری مذاکرات خود با شرکت های پتروشیمی در راستای فرآوری نفت خام و جلوگیری از صادرات نفت خام به کشورهای خارجی می باشد.

مدیر عامل شرکت پالایش نفت لاوان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ضمن بیان مطالب فوق اظهار داشت: صادرات محصولاتی از جمله نفتای سنگین منجر به افزایش سودآوری شرکت های پالایشی می گردد و برهمین اساس شرکت پالایش نفت لاوان نیز در حال پیگیری مذاکرات خود با شرکت های پتروشیمی در راستای فرآوری نفت خام و صادرات آن به کشورهای خارجی می باشد.

محمدعلی دادور خاطر نشان کرد: تیر ماه سال جاری مجوز صادرات محصولات نفتای سنگین تولیدی شرکت پالایش نفت لاوان از سوی شرکت ملی پالایش و پخش اخذ شده و اولین محموله صادرات نفتی شرکت مذکور نیز به میزان ۳۵ هزار تن با احتساب نرخ فوب خلیج فارس به کشورهای جنوب شرق آسیا صادر گردید.

وی در خصوص تأثیر صادرات محصولات نفتای سنگین “شاوان” در افزایش سودآوری شرکت فوق افزود: سودآوری حاصل از صادرات اولیه محصولات نفتای سنگین مبلغ قابل توجهی برای شرکت ها نبوده و اکنون با این اتفاق ارسال این محصول منجر به تغییر مسیر توسعه اقتصادی کشور و افزایش سودآوری شرکت های پالایشی خواهد شد.

دادور با اشاره به اخذ مجوز سایر شرکت های پالایشی در صادرات محصولات نفتای سنگین تولیدی گفت: شرکت پالایش نفت بندرعباس نیز مجوز صادرات محصولات فرآوری شده را دریافت کرده است که این امر باعث جلوگیری از خام فروشی نفت ایران به کشورهای وارد کننده می گردد.

وی با اشاره به اینکه همچنان نرخ نفت خام تحویلی به مجتمع های پالایشی از سوی شرکت ملی پالایش و پخش اعلام نشده است افزود: با اعلام قیمت نهایی نفت خام تحویلی به مجتمع های پالایشی و همچنین فروش فرآورده های تولید شده منجر به تعیین تکلیف در صورت مالی شرکت های مذکور می گردد و در نهایت شاهد بازگشایی نماد شرکت های پالایشی در بازار سهام خواهیم شد ولی تاکنون هیچگونه ابلاغیه ای به مجتمع های پالایشی اعلام نشده است.

دادور در پایان گفت: شرکت پالایش نفت لاوان در عملکرد ۶ ماهه خود از آمار قابل قبولی برخوردار می باشد ولی از لحاظ مالی همچنان پیگیر موضوعات متعدد در راستای بهبود شرایط فعلی شرکت می باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*