خانه / بورس و سهام / یک نکته جهت اطلاع / مهر در مهر ! – عینک خوش بینی بر رخ بازار بورس

یک نکته جهت اطلاع / مهر در مهر ! – عینک خوش بینی بر رخ بازار بورس

با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه ۹۳٫۰۷٫۲۸ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۹۸۴ واحد رشد به رقم ۵۲۵۵۳ واحد رسید. همین وضعیت وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۱۵۶ واحد افزایش عدد ۱۴۴۷۷۰ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۱۲۶۷ واحد افزایش به رقم ۷۳۵۴۸ واحد رسید.

همچنین در این روز “فولاد” با ۱۰۶ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “شپدیس” با ۴۲ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱۵ واحد افزایش به رقم ۸۴۴ واحد رسید.

در این شرایط امروز “پترول” با ۲ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۹۹۵ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۲۱۱ میلیارد ریال رسید.

امروز برای اهالی بازار سرمایه روزی بیاد ماندنی بود و مهر بازار در آخرین روزهای ماه مهر شامل اهالی تالار شیشه ای شد لذا شاید بتوان معاملات امروز را روز برآورده شدن آرزوها در سال ۹۳ نام گذاری کرد شاید هم بتوان امروز را روز خاطره ها نامید روزی که پس از ۹ ماه مجدداً خاطرات شیرین بازار سرمایه سال گذشته را برای اهالی بورس تداعی کرد.

بنابر گزارش بورس نیوز رشد ۱۲۶۷ واحدی شاخص کل در معاملات امروز رکوردی بود که از ابتدای سال جاری تا به امروز به ثبت رسید و بارقه ای از امید را در دل سهامداران به وجود آورد. رشد حجم و ارزش معاملات در روز جاری به همراه افزایش قیمتی تقریباً تمامی سهام فعال در این بازار حکایت از ورود نقدینگی قابل قبول و در خور توجه به بورس داشت، نقدینگی که توانست پاسخگوی تمامی عرضه های ایجاد شده در پایان وقت معاملات باشد.

براساس این گزارش علی رغم افزایش حجم عرضه ها در ساعت پایانی معاملات روز جاری اما این عرضه تنها منجر به واگذاری برخی از صف های خرید به وجود آمده شد و نتوانست سهام شرکت ها را وارد مدار نزولی نماید و این موضوع برای فعالان حرفه ای و با سابقه بورس حرف های زیادی در خود نهفته داشت.

براین اساس در معاملات روز جاری بیشترین اقبال از سوی اهالی تالار به سمت گروه های خورو، ساختمانی و سرمایه گذاری ها معطوف بود بطوریکه تمامی نمادهای فعال در این سه گروه رشد قیمت را تجربه کردند هرچند که مابقی گروه ها نیز اغلب نمادهای فعال خود را به رنگ سبز دیدند و تعداد نمادهای با افت قیمت به ندرت در این گروه ها یافت می شد.

اهالی تالار معتقدند مهمترین عامل افزایش حجم عرضه ها رسیدن قیمت سهام اکثر شرکت ها به سقف های قبلی خود می باشد و امروز اغلب فعالان بازار سرمایه برخی از سهام بزرگ و پرگردش پرتفوی خود را در نقطه سر به سر دیدند و طبیعی بود که پس از ماه ها انتظار برای رسیدن چنین روزی همچین واکنشی را از خود به نمایش گذارند اما پاسخ به این سوال که چند درصد از این افراد در آینده از تصمیم خود راضی خواهند بود موضوعی است که باید برای رسیدن به آن اندکی صبر کرد.

تنها یک نکته جهت اطلاع

ضرب المثل با یک گل بهار نمی شود را قبول داریم اما لطفاً یکبار دیگر معاملات بازار سرمایه در سال گذشته را در ذهنتان مرور کنید. در ابتدای سال گذشته هم آغاز رونق رویایی بورس با یک گل شروع شد. در آن سال هم شاهد افزایش حجم عرضه سهام شرکت ها با رسیدن به نقاط مقاومتی خود با نگاه چارتیستی و نیز رسیدن به نقطه اضطراب با نگاه احساسی بودیم اما با گذشت روزها و تداوم همین روند رشد قیمتی با حجم سنگین معاملاتی رفته رفته هم نقاط چارتیستی تغییر کرد و هم نقطه اضطراب تبدیل به احساس پشیمانی شد. قصد نداریم بگوییم امروز همان نقطه آغاز دیروز است اما شاید تکرار یک اشتباه پس از کسب تجربه چندان برای خودمان بخشودنی نباشد. باید باور کنیم که سال گذشته اغلب اهالی بازار چوب ترس از حجم معاملات بالا در اغلب سهام پرتفویشان را خوردند غافل از اینکه افزایش عرضه یعنی ورود نقدینگی یعنی پاسخ به تقاضا.

پس اگر بخواهیم عینک خوش بینی را که ۷ یا ۸ ماه پیش از روی صورتمان برداشتیم مجددا بروی صورت بگذاریم باید بگوییم که افزایش عرضه ها در ساعت پایانی معاملات امروز یعنی ورود نقدینگی جدید در قالب پاسخ به تقاضای موجود لذا امیدواریم که طی روزهای آتی این نقدینگی در چنین قالبی وارد بازار سرمایه شود تا ضمن عبور از نقطه های که عرض شد مجددا شاهد تولدی دیگر از بورس باشیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*