خانه / بورس و سهام / رشد قیمت فروش عامل افزایش سود داروسازی زهراوی

رشد قیمت فروش عامل افزایش سود داروسازی زهراوی

روند تولید هفت محصول اصلی شرکت داروسازی زهراوی در حالی طی دوره عملکرد سه ماهه اول سال مالی جاری متوقف شده که افزایش بهای تمام شده محصولات ناشی از تغییر ارز مصرفی و در مقابل آن عدم اعلام میزان رشد قیمت فروش محصولات مذکور توسط سازمان غذا و دارو را می توان به عنوان دلایل اصلی این امر برشمرد.

مدیر مالی شرکت داروسازی زهراوی با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز پیرامون عملکرد دوره سه ماهه نخست سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 92 عنوان کرد: اگرچه بودجه برآوردی امسال براساس عملکرد دوره مذکور با تعدیل مثبت 33 درصدی به علت افزایش رشد نرخ فروش محصولات فرعی همراه بوده، اما “دزهراوی” در دوره سه ماهه به دلیل افزایش هزینه های مالی به منظور تأمین نقدینگی لازم برای خرید مواد اولیه مورد نیاز و نیز توقف عملیات تولید ناشی از مقرون به صرفه نبودن آن، زیان 106 ریالی در مقابل سود برآوردی 386 تومانی را محقق کرده است.

محمدرضا احمدی افزود: شرکت 80 نوع دارو تولید می کند که تنها هفت قلم از آنها حاشیه سود مناسبی برای شرکت به ارمغان می آورد. علاوه بر این اگرچه محصولات فرعی نیز طی دوره عملکرد مذکور تولید شده، اما به دلیل عرضه مناسب آن در بازار فروش توسط سایر شرکت های هم گروه این محصولات در انبار کارخانه نگهداری شده اند.

وی در ارتباط با امکان پوشش زیان تحقق یافته در دوره سه ماهه اول امسال نیز گفت: افزایش حدود 50 تا 100 درصدی بهای فروش محصولات اصلی طی روزهای اخیر از سوی سازمان غذا و دارو اعلام شده که بدین ترتیب همراه با آغاز عملیات تولید، درآمد حاصل از فروش داروهای تولیدی “دزهراوی” طی دوره عملکرد نیمه نخست امسال افزایش قابل توجهی خواهد یافت. از این رو می توان گفت این شرکت از پتانسیل پوشش زیان تحقق یافته و حتی تعدیل مثبت با اهمیت سود برآوردی خود در آینده ای نزدیک برخوردار خواهد بود.

این مقام مسئول در خصوص تأمین خارجی 90 درصدی مواد مصرفی ابراز داشت: تأمین این مواد به دلیل حساسیت نوع داروهای تولیدی، تنها از کشورهای اروپایی همچون سوئیس و فرانسه امکان پذیر است و واردات آن با ارز مبادله ای انجام می پذیرد. علاوه بر این، اگرچه این شرکت در مراودات خود با کشورهای مذکور جهت خرید مواد اولیه، با موانع قابل توجهی مواجه نیست، اما مشکلاتی در زمینه نقل و انتقال ارزی موجب کاهش سرعت تأمین مواد مصرفی از منابع خارجی شده است.

مدیر مالی شرکت داروسازی زهراوی پیرامون طرح توسعه ای این شرکت نیز بیان کرد: ایجاد و راه اندازی خطوط تولیدی شمش محصول جدید که یکی از پروژه های مهم و سودآور برای شرکت بوده، در مرحله انتقال و آموزش تکنولوژی از کشور آلمان است و تجهیز ماشین آلات آن پایان پذیرفته، از این رو پیش بینی می شود محصولات تولیدی پس از عبور از این دوره و رسیدن به مرحله تولید در اوایل سال 93 به بازار عرضه شود.

احمدی افزود: البته باید خاطر نشان کرد در حال حاضر استفاده حدود 40 درصد از ظرفیت تولید و عرضه دو نوع محصول جدید به بازار امکان پذیر است، به گونه ای که این روند طی سال های آینده سیر صعودی نیز خواهد یافت.

وی در خصوص نحوه تأمین منابع مالی لازم جهت اجرای این پروژه تصریح کرد: هزینه اجرای این طرح حدود 10 میلیارد تومان است که از طریق دریافت وام های ریالی از بانک ها تأمین شده است.

این مقام مسئول پیرامون برنامه افزایش سرمایه شرکت اظهار داشت: افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 8 میلیارد به 20 میلیارد تومان از محل مطالبات یا آورده نقدی سهامداران در برنامه کاری “دزهراوی” قرار داد، چراکه به نظر می رسد اجرای این برنامه با توجه به الزام سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر افزایش سرمایه به دلیل سرمایه اندک شرکت نسبت به ارزش واقعی آن، امری ضروری باشد. البته انجام این برنامه به تأیید و تصویب آن توسط هلدینگ گروه یعنی شرکت های سرمایه گذاری دارویی تأمین و نیز داروپخش بستگی دارد.

وی در خاتمه پیرامون صادرات محصولات بیان کرد: حدود سه درصد از حجم فروش محصولات به فروش خارجی اختصاص دارد. همچنین داروهای تولیدی “دزهراوی” به کشورهای عراق، افغانستان، تایلند و تاجیکستان صادر شده و درآمدهای حاصل از آن با ارز مبادله ای در حساب ها و صورت های مالی شرکت تسعیر می شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*