خانه / بورس و سهام / فروش سنگین سهام به چند بهانه

فروش سنگین سهام به چند بهانه

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه 92.05.05 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 138 واحد منفی به رقم 44042 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 48 واحد کاهش عدد 97023 واحد را تجربه كرد. شاخص كل نيز در روز جاري با 135 واحد افت به رقم 56290 واحد رسيد.

گفتني است ارزش كل معاملات اين روز به رقم 2179 میلیارد ریال رسید.

همچنین در این روز پتروشیمی پردیس با 38 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل بانک پاسارگاد با 42 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

به گزارش بورس نیوز، فشار سنگین فروش سهام امروز در بازار تحت شرایطی مشاهده شد که سرمایه گذاران و سهامداران بازگشت بیش از 20 نماد مختلف معاملاتی را در گروه های پتروشیمی، فلزی، معدنی، کاشی و سرامیک، سیمان و لاستیک نظاره گر بودند.

طی معاملات امروز نماگر بورس در حالی تا نیمه کانال 56 هزار واحدی بالا رفت که دقایقی پس از شروع معاملات بازار با افزایش عرضه سهام تحت تأثیر چند بهانه روندی منفی را در قیمت سهام در پیش گرفت. اهالی تالار در بیان دلایل شکل گیری این روند نزولی در درجه اول به نزدیک شدن زمان عرضه اولیه سهام پتروشیمی جم اشاره می کنند که برای تأمین نقدینگی مورد نیاز، سهامداران را به فروش سهام ترغیب کرده است.

همچنین به اعتقاد اهالی بازار داغ شدن فضای انتخاب کابینه حسن روحانی و روند تأیید و رد صلاحیت وزرای دولت یازدهم از دیگر دلایل بروز این حرکت بود، چراکه به نظر می رسد فعالان و معامله گران از آثار منفی برخی حاشیه ها پیرامون این موضوع ترسیده و با قدری نگرانی مواجه شده اند. از دیگر سو نزدیک شدن به ایام لیالی قدر و هفته نیمه تعطیل موجب شده بازار طبق روال معمول این قبیل تعطیلات در روند معاملاتی خود ضعیف تر ظاهر شود.

اما در حالی دولت دهم روزهای پایانی کار خود را سپری می کند که دولت باراک اوباما با هدف بهبود روابط با دولت حسن روحانی محدودیت های صادرات اقلام پزشکی و کشاورزی را به ایران کاهش داد.

البته تحت تأثیر فضای نزولی بازار امروز، حتی نمادهایی که گزارش های مناسب عملکردی را به بورس ارایه کردند نیز با کم اقبالی سرمایه گذاران بورسی مواجه شدند. هرچند به نظر نمی رسد این فشار عرضه خطر چندانی را برای تالار نشینان ایجاد کند.

امروز در گروه پتروشیمی تقریباً همه صف های خریداران واگذار شد و بسیاری از سهم ها با برخورد به خطوط مقاومتی خود عرضه های سنگین را مشاهده کردند.

“شپدیس” در حالی ابتدای صبح صف های خرید را نظاره گر بود که پس از حجم سنگین عرضه ها به تعادل قیمتی رسید و بیش از 8.5 میلیون از این سهم مورد معامله قرار گرفت.

سهام “کرماشا” نیز نزدیک به 17 میلیون معامله شد، اما در حالی در لحظات پایانی روز صف خرید اندکی در نماد مذکور تشکیل شد که در اواسط روز سهم توانست برای لحظاتی به تعادل برسد.

“خراسان” نیز همین رویه را در پیش گرفت، هرچند بیش از 2.5 میلیون تقاضای خرید در پایان معاملات امروز بدون پاسخ باقی ماند.

“شیراز” نیز در طول ساعات کاری تالار شیشه ای در قیمت مثبت حداکثری معامله نزدیک به سه میلیون سهمی را به خود دید و عدم عرضه سهام توسط فروشندگان به میزان تقاضای خرید موجود در سامانه معاملاتی، موجب تداوم صف بیش از هشت میلیونی خریداران در نماد “شیراز” گردید.

اهالی تالار معتقدند حتی با عرضه این سهام نگرانی خاصی برای آنها وجود ندارد، چراکه نسبت P/E شرکت های پتروشیمی با وجود رشد روزهای اخیر قیمت ها همچنان مناسب به نظر می رسد.

در گروه فلزی و معدنی نیز “ومعادن” در جایگاه لیدری حاضر شد و با واگذاری صف های خرید سهام در این نماد سایر سهم های گروه نیز به تعادل رسیدند.

“ذوب” نیز در حالی امروز به تابلوی معاملاتی بازگشت که قیمت سهم با رشد حدود 11 درصدی همراه شد و حدود 22 میلیون از سهام این شرکت فولادی در بازار مورد داد و ستد واقع شد.

عملکرد سه ماهه سال مالی 92 ذوب آهن اصفهان از تحقق 146 ریالی سود و رشد 217 درصدی آن نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت داشت.

پوشش 45 درصدی سود برآوردی “فایرا” طی دوره سه ماهه نیز موجب افزایش 34 درصدی قیمت این سهم در پی بازگشایی نماد آن طی معاملات روز جاری گردید.

همچنین طبق آخرین گزارش های ارسالی “فولاد” به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق العاده، سرمایه این مجتمع 39.5 درصد افزایش یافته که برمبنای آن شرکت سود 685 ریالی هر سهم خود را طی دوره سه ماهه نخست امسال 32 درصد پوشش داده است.

در مجموع این گروه تحت تأثیر گزارش های مناسب ذوب آهن و فولاد مبارکه امروز قدرت خوبی را از خود به نمایش گذاشتند و انتظار می رود این حرکت مثبت طی هفته های پیش رو از گروه فولادی و فلزی مشاهده شود.

سیمانی ها نیز گرچه گزارش های مثبتی را از پوشش بودجه های برآوردی سال مالی جاری خود منتشر کردند، اما گروه همچنان روند اصلاحی را در تمامی نمادها به جز سیمان خاش و اصفهان پیگیری کرد.

از این رو اهالی تالار معتقدند با توجه به اعمال آثار افزایش نرخ فروش سیمان تنها در خرداد ماه، به نظر می رسد طی عملکردهای میان دوره ای بعدی بتوان شاهد اعلام تعدیل مناسب سود شرکت های فعال این صنعت باشیم و اگر به صورت تحلیلی، EPS سیمانی ها با قیمت های فروش جدید مصوب محاسبه گردد، سهام اکثر نمادهای این گروه هم اکنون با نسبت P/E زیر چهار واحدی در حال معامله هستند.

سیمان خاش، غرب، بهبهان، مازندران و کرمان همگی در آخرین گزارش های خود از تحقق مناسب سود سهام طی عملکرد سه ماهه نخست امسال خبر داده اند.

بانکی ها نیز امروز عرضه های سنگین سهام را به ویژه در نماد معاملاتی دو بانک صادرات و پاسارگاد مشاهده کردند و در نتیجه این روند عرضه های سنگین، قیمت سهام اکثر بانک ها وارد دامنه نوسان منفی شد. بطوریکه بیش از 14.5 میلیون سهام بانک پاسارگاد در حالی در تالار شیشه ای عرضه شد که سهم تا دامنه نوسان منفی چهار درصدی افت قیمت کرد. بانک صادرات نیز حدود 29 میلیون معامله شد و در پایان ساعات کاری امروز تعادل قیمتی در این نماد بورسی برقرار گشت.

همراه با آن “اخابر” نیز با توجه به رشد قیمتی چند وقت اخیر خود به صف فروش نشست تا بدین ترتیب وارد فاز اصلاحی قیمتی خود شود.

در میان خودروسازان نیز از حال و هوای چند روز اخیر و روند مثبت در معاملات سهام خبری نبود. بطوریکه به اعتقاد اهالی تالار با توجه به گزارش های عملکرد سه ماهه نه چندان مطلوب در نمادهای خودرویی، نمی توان در کوتاه مدت شاهد حرکت خاصی در قیمت سهام آنها بود. در نتیجه این شرکت ها نیز طی روز جاری کاهش قیمت ها را تا دامنه نوسان منفی حداکثری در پیش گرفتند.

در مجموع بورس با کلیتی منفی به معاملات روزانه خود پایان داد تا تحت تأثیر عوامل عنوان شده فشار سنگین فروش سهام را نظاره گر باشد. هرچند انتظار می رود با بازگشت بسیاری از نمادهای متوقف به ویژه در گروه پتروشیمی و پالایشی طی یکی دو هفته آتی و نیز با روی کارآمدن دولت جدید بازار بتواند حرکت جدیدی را از خود به نمایش گذارد.

در پایان این گزارش می افزاید، بازار قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا هم اکنون روند متعادلی را در دامنه نوسان مثبت زیر یک درصدی پیگیری می کند و پیش بینی معامله گران از قیمت سکه تحویل آبان ماه به حدود یک میلیون و 64 هزار تومان افزایش یافته است.

همچنین در بازار آزاد هر سکه تمام بهار آزادی به قیمت یک میلیون و چهل هزار تومان معامله می شود و هر دلار آمریکا نیز در قیمت 3155 تومان نوسان می کند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*