خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بورس / گروهی که فراموش شد

گزارش امروز بورس / گروهی که فراموش شد

با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه ۹۳٫۰۷٫۳۰ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۵۹ واحد رشد به رقم ۵۴۷۰۷ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۲۸ واحد افت عدد ۱۴۵۱۷۹ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۲۳ واحد رشد به رقم ۷۴۱۳۲ واحد رسید.

همچنین در این روز “فملی” با ۷۴ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “کچاد” با ۲۵ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۳ واحد افت به رقم ۸۲۴ واحد رسید.

در این شرایط امروز “حسینا” با ۰٫۲۸ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “ذوب” با ۰٫۱ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۴۳۳ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۳۵۵ میلیارد ریال رسید.

همانگونه که پیش بینی شده بود در آخرین روز از معاملات هفته جاری شاهد افزایش عرضه در اغلب سهام شرکت ها و تشکیل روندی متعادل اما نزولی در قیمت سهام بودیم اما امروز هم مجدداً نکته قابل توجه دو روز گذشته تکرار شد بطوریکه برای تمامی عرضه های موجود تقاضا نیز وجود داشت و در تمامی سهام شرکت های پربیننده و بزرگ بورسی شاهد صف فروش و عدم حضور خریدار نبودیم.

 امروز نیز همچنان شاهد افزایش حجم معاملات و رشد قیمت در اغلب سهام شرکت های فعال در گروه بانکی بودیم از سویی دیگر برخی از بانک های فرابورسی با حجم سرمایه کوچک تر با روندی نزولی مواجه شدند که طبیعی به نظر می رسد چراکه این بانک ها اندکی زودتر از هم گروهی های خود روند صعودی را شروع کرده بودند و نیاز به یک اصلاح قیمتی داشتند.

در گروه فلزات اساسی نیز امروز سهام ملی مس ایران روند قابل قبولی را از خود به نمایش گذاشت و با صف خرید بیش از ۱۲ میلیون سهمی مواجه شد، به نظر می رسد گزارش قابل قبول ۶ ماهه این شرکت منجر به جلب توجه اهالی بازار بر این نماد شده اما تنها نکته منفی که در این نماد وجود دارد حجم مبنای بیش از ۱۰ میلیون سهمی آن است.

همچنین در گروه روی نیز شاهد تحرکات مشکوکی می باشیم بطوریکه نحوه و نوع خرید و فروش ها در نمادهای این گروه در قیمت های نزولی قابل توجه است. اهالی تالار این گروه را یکی از پرپتانسیل ترین گروه های فعال در فلزات اساسی می دانند.

در نماد کماسه نیز روند صعودی و تشکیل صف خرید قابل توجه بود، این شرکت نیز در آستانه افزایش سرمایه، گزارش ۶ ماهه خوبی را طی روز جاری روانه بازار کرد.

در گروه محصولات کانی غیرفلزی روند متعادل قابل رؤیت است و در بین شرکت های این گروه شیشه همدان فعلاً با تقاضای خرید اهالی بازار مواجه است اما همچنان روند مشکوک سهام یک شرکت فعال در این گروه جلب توجه می کند، “کگاز” که این روزها نوسانات متعادل و اغلب صعودی را شاهد است نوسان هایی بسیار شبیه به سهام “کفرا” در سال ۹۲ را دارد.

همچنین جا دارد تا یادی هم از گروه فراموش شده بورس کنیم، گروهی که به جرأت می توان گفت که از منظر فاندامنتالی و نیز سودآوری و حتی تقسیم سود در مجامع همیشه حرف برای گفتن دارد، گروه سیمانی در شرایط فعلی تنها گروه بورسی است که تمامی فعالان خود را در روندی نزولی و افت قیمت می بیند. اهالی تالار بسیار نگران روند ایجاد شده برای این گروه هستند.

در پایان اهالی تالار بر این باورند که اگر قرار باشد بازار سرمایه را از روند نزولی خارج شده بدانیم و نسبت به تداوم روند صعودی شکل گرفته در آینده به تبع ورود نقدینگی جدید امیدوار باشیم باید از معاملات هفته آینده مجدداً روند خرید و فروش های پرحجم و البته پرشور بورس مجدداً آغاز گردد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*