خانه / بورس و سهام / شرکتهایی که با تعدیل به سهامداران رو دست زدند !

شرکتهایی که با تعدیل به سهامداران رو دست زدند !

با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه ۹۳٫۰۸٫۰۴ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۴۰ واحد افت به رقم ۵۴۶۰۹ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۵۱۳ واحد کاهش عدد ۱۴۴۵۱۶ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۲۱۱ واحد افت به رقم ۷۳۹۴۰ واحد رسید.

همچنین در این روز “شپدیس” با ۳۱ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “وبصادر” با ۳۱ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۲ واحد افزایش به رقم ۸۴۴ واحد رسید.

در این شرایط امروز “جم” با ۲ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “میدکو” با ۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۵۳۰ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۸۹۲ میلیارد ریال رسید.

شاخص بورس طی معاملات روز جاری پس از یک رشد کوتاه مدت اما قابل توجه مجدداً در مدار نزول قرار گرفت و هر آنچه که طی هفته گذشته برای ورود به مدار ۷۴ هزار واحدی به دست آورده بود از دست داد و دوباره وارد کانال ۷۳ هزار واحدی شد.

براساس گزارش بورس نیوز، امروز حال اغلب سهام فعال در بازار سرمایه خوب نبود اما افت قیمت در عین افزایش حجم معاملات موضوع قابل توجهی بود که می توان تعبیری خوب از آن برای آینده بازار سرمایه داشت.

اگرچه امروز شاخص بورس افتی ۲۱۱ واحدی را تجربه کرد اما ارزش معاملات در هر دو بازار بورس و فرابورس بیش از ۲۴۲ میلیارد تومان بود که نشان از تداوم حضور خریداران در بورس داشت.

در معاملات روز جاری اغلب خریداران خصوصاً در نمادهای پربیننده افراد حقیقی بودند هرچند که در طرف عرضه نیز روز حقیقی ها بر حقوقی ها می چربید.

اما از سویی دیگر امروز هم همانند روز گذشته شاهد افزایش تعداد گزارش های ارسالی به سایت کدال بودیم، گزارش هایی که موجب شادی و ناراحتی فعالان بازار سرمایه شد.

از همین رو در جدیدترین گزارش ارسالی به سایت کدال کاشی تکسرام علی رغم انتظارات بسیار گزارش خوبی را ارایه کرد و توانست سهامداران خود را راضی نماید، “کترام” در آخرین گزارش خود با تعدیل ۹۴ درصدی سود خود را از ۱۶۸ ریال به ۳۲۶ ریال افزایش داد و توانست در ۶ ماهه ۶۷ درصد آن را پوشش دهد. البته اهالی تالار معتقدند این شرکت تعدیل مذکور را در قیمت سهام خود پیش خور کرده و قیمت روز بازگشایی بیشتر وابسته به جو بازار خواهد بود.

دامپروری مگسال نیز شرکت دیگری بود که با ارایه گزارش عملکرد ۶ ماهه خود به سایت کدال نتوانست انتظارات را برآورده نماید و ماحصل فعالیت مدیریت این شرکت تعدیل منفی ۳۲ درصدی بود. این شرکت علت این موضوع را کاهش نرخ فروش شیر و دام عنوان کرده، البته با حضور در قصابی ها و سوپر مارکت ها عملاً با عکس این موضوع مواجه هستیم.

شرکت چرخشگر نیز دیگر ناکام گزارش ۶ ماهه اعلامی بود که گزارشی برخلاف دیگر همگروهی های خود روانه بورس کرد؛ چرخشگر از جمله قطعه سازهایی بود که علی رغم انتظار از تعدیل مثبت سود در گزارش ۶ ماهه، خبر از کاهش ۴۸ درصدی سود نسبت به گزارش قبلی داد.

همچنین پاکشو نیز امروز تعدیل سود داد و سود پیش بینی سود برای سال جاری از رقم ۱۸۸۷ ریال به ۱۹۰۹ ریال افزایش داد. این شرکت مصداق بارز ضرب المثل “آفتابه لگن هفت دست ولی شام و نهار هیچی” است.

به نظر می رسد کلا سهام شرکتهای فوق  با این تعدیلها به سهامداران  خود حساب رکب زده اند و بر خلاف انتظار آنها عمل کرده اند .

از سویی دیگر نظر شما را به معاملات “پترول” جلب می کنم، به نظر می رسد اگر به همین روند خود تا دو سه روز دیگر ادامه دهد هم نشین برخی همگروهی های خود در بازار توافقی خواهد شد.

عزیز برادر یکم آروم تر.

در پایان به نظر نمی رسد فعلاً بازار سرمایه با اتفاق یا اخبار ناخوشایندی مواجه باشد و این روند به اعتقاد اهالی تالار زودگذر بوده و احتمالاً بزودی شاهد بازگشت به روند صعودی خواهیم بود، حداقل تا سوم آذر باید اینگونه باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*