خانه / آخرین اخبار / ایرانی ها سالیانه چقدر پول به اقتصاد عربستان تزریق می کنند؟

ایرانی ها سالیانه چقدر پول به اقتصاد عربستان تزریق می کنند؟

روابط ایران و عربستان به عنوان دو قدرت منطقه طی سال های گذشته به تیرگی گراییده است هر چند که دولت یازدهم با دیپلماسی فعال خود سعی کرد با همه کشورها به ویژه کشورهای منطقه روابط جدیدی برقرار سازد اما آغاز فصل جدید روابط با عربستان برای وزارت خارجه ای که قدرت های بزرگ جهان را پای میز مذاکره کشانده است، حدود یک سال به طول انجامید.

محمد جواد ظریف از همان روزهای آغازین فعالیت در دولت یازدهم از رئیس جمهور ماموریت احیای روابط دیپلماتیک با کشورهای جهان با اولویت همسایگان و کشورای منطقه را دریافت کرد اما با وجود دیدارهای مکرر با وزرای خارجه کشورهای مختلف، در نهایت دومین اجلاس عمومی سازمان ملل در دوران فعالیت دولت یازدهم، طلسم دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی را شکست.

ظریف و سعود الفیصل دیداری مستقیم با یکدیگر داشتند تا هر دو از آغاز فصل جدید روابط دو کشور سخن بگویند.

روابط ایران و عربستان در زمان دولت هاشمی رفسنجانی از عمق بالایی برخوردار شد به گونه ای که روابط رئیس جمهور ایران و پادشاه عربستان در دنیای سیاست شهره بود. پس از آن در دولت اصلاحات هم این شرایط ادامه پیدا کرد تا روابط خوبی میان دو کشور پابرجا باشد اما با افول دستگاه دیپلماسی در دوران فعالیت دولت های نهم و دهم، اوضاع به کلی تغییر کرد تا نه تنها روابط خوبی حاکم نباشد که تیرگی در روابط رقم بخورد.

در ماه های اخیر اما امیدهایی برای بهبود روابط دو کشور ایجاد شده است این موضوع با توجه به شرایط خاص منطقه و فعالیت های گروه های تروریستی جدی تر از قبل شده است.

روابط اقتصادی دو کشور نیز در این شرایط چشم انداز بهتری نسبت به گذشته پیدا کرده است.

این دو غول نفتی جهان که دیپلماسی انرژی متفاوتی با یکدیگر دارند، دارای روابط اقتصادی نسبت اندکی هستند.

هرچند که درآمد عربستان از محل پذیرش زائران ایرانی در حج عمره و تمتع، رقم نسبتا بالایی است اما صادرات و واردات کالا میان دو کشور اعداد بزرگی را نشان نمی دهد.

طبق آمارهای رسمی گمرک در نیمه نخست امسال صادرات ایران به عربستان به ۵۷ میلیون و ۹۸۷ هزار دلار رسیده است.

در این مدت ۱۸۲ تن کالا به ارزش ریالی ۱۴۹ میلیارد تومان به این کشور صادر شده است.

در مقابل طی شش ماه ۶٫۴ تن کالا به ارزش ۱۵ میلیون و ۸۰۶ هزار تن کالا با ارزش ریالی ۴۰ میلیارد و ۹۰۳ میلیون تومان از عربستان به ایران وارد شده است.

تراز تجاری میان دو کشور بدون احتساب اعزام زائران به حج، به نفع ایران است و مثبت ۴۲ میلیارد دلار برآورد می شود.

سهم بالای حج از روابط اقتصادی

در این میان اما درآمد مستقیم و غیرمستقیم عربستان از اعزام زائران به حج رقم بالاتری از حجم کل تجارت دو کشور را نشان می دهد.

سالانه حدود ۹۰۰ هزار زائر از طریق حج عمره و تمتع از ایران راهی عربستان می شوند.اگر این زائران تنها ۳۰۰ دلاری که از سوی بانک مرکزی به آن ها تعلق می گیرد را در عربستان هزینه کنند، در سال حدود ۲۷۰ میلیون دلار ارز از کشور به عربستان می رود.

سالانه حدود ۸۵۰ هزار نفر از ایران به عنوان حج عمره وارد عربستان می شوند که به طور میانگین ۸۰۰ دلار برای آن پداخت می کنند با این حسال ۶۸۰ میلیون دلار هزینه سفر حج عمره ایرانیان به عربستان است که البته نیمی از آن هزینه بلیت هواپیما است. ۵۰ درصد پروازها هم سعودی است و ۵۰ درصد ایرانی.

مسافران حج تمتع نیز حدود ۶۰ هزار نفر برآورد می شوند که میانگین هزینه آن ها ۴ هزار دلار است با این حساب ۲۴۰ میلیون دلار نیز هزینه سفر حج تمتع ایرانیان است.

با این حساب حدود ۹۲۰ میلیون دلار به عنوان هزینه سفر شامل پرواز، اسکان، غذا و سایر هزینه های سفر از سوی زائران پرداخت می شود که البته بخشی از آن نصیب شرکت های داخلی می شود.

با احتساب ۳۰۰ میلیون دلار ارز مرجعی که به زائران تعلق می گیرد، می توان برآورد کرد که سالانه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار واردات خدمات و کالا ناشی از سفر حج از عربستان می شود.

صدای اقتصاد

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*