خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۱۴ آبان

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۱۴ آبان

شاخص کل بورس در معاملات امروز که آخرین روز کاری هفته ای نیمه تعطیل بود ۷۹۸ واحد صعود کرد و به رقم ۷۶۱۶۶ واحد رسید . نمادهای اخابر با ۱۰۴ واحد ، رمپنا با ۷۰ واحد و وبملت با ۶۷ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای شبهرن با ۸ واحد و فولاد با ۶ واحد بیشترین تاثیر منفی را شاخص بورس گذاشتند، ارزش معاملات در این بازار به رقمی بیش از ۲۸۰ میلیارد تومان رسید که بیشتر این حجم مدیون گروه بانکی بود که بسیاری نمادها در آن همچون وبملت، وتجارت، وبصادر بسیار پرحجم ظاهر شدندبگونه ای که بسیاری از نمادهای این گروه توانستند با صف خرید به کار خود پایان داده و عطش فروشندگان را برای عرضه در خود ببلعند.

در بازار فرابورس نیز ، شاخص ایفکس ۵٫۱۰ واحد صعود کرد و به رقم ۸۶۵ واحد رسید .

نمادهای پترول ، وگردش و شرانل بیشترین تاثیر مثبت و جم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند .

مهمترین اخبار اقتصادی

مهمترین خبر اقتصادی این روزهای جهان سقوط ادامه دار قیمت نفت است که حمایت مهم ۸۰ دلاری برای هر بشکه را نیز شکست بگونه ای که نفت وست تگزاس هم اکنون ۷۶٫۶۰ دلار برای هر بشکه معامله می شود ادامه این افت می تواند دنیا را با بحران جدیدی روبه رو سازد. به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، قیمت نفت خام در پایان معاملات روز سه شنبه (١٣ آبانماه) در حالی که توانسته بود افت چند ماه گذشته را اندکی جبران کند،  پس از انتشار خبر کاهش قیمت نفت خام صادراتی عربستان به آمریکا و افزایش نگرانی از عرضه بیش از اندازه نفت، دو درصد کاهش یافت. قیمت نفت در بازارهای جهانی از ابتدای ماه ژوئن امسال تاکنون بیش از ٣٠ درصد سقوط کرده است که دلیل آن واکنش به تنشهای ژئوپلیتیکی در روسیه و اوکراین، افزایش تولید نفت آمریکا و عرضه بیش از اندازه نفت در بازارها در کنار کاهش تقاضای نفت بوده است. فیل فلین، تحلیلگر موسسه پرایس فیوچرز، معتقد است: عربها بر ضد تولیدکنندگان نفت آمریکا اعلام جنگ کرده اند، فکر می کنم آنها بر این باور باشند که تنها راه بقا در بلند مدت این است که قیمتها را در کوتاه مدت پایین بیاورند. پیر لوران، تحلیلگر اقتصادی ارشد موسسه ترفیگورا، گفت: می دانم که عربستان و اوپک برای بلندمدت بازی می کنند، قیمت کم نفت برای مدت معین، می تواند به نفع کشورهایی باشد که ذخایر نفت در دسترس با قیمت کم دارند.

دنبال کردن اخبار مرتبط با بازار نفت شاید بدین دلیل برای اهالی بازار سرمایه مهم می باشد چون منتظر اخبار و اتفاقات بودجه ای هستند، همانطور که می دانید کشور ایران وابستگی شدیدی به درآمدهای نفتی دارد و از این رو نرخ جهانی نفت برای کشور ما از هر اتفاقی مهمتر است، در همین راستا عزت اله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از پیش بینی قیمت نفت ۶۵ تا ۷۰ دلاری در بودجه ۹۴ کشور خبر داد و یادآور شد: اگر قیمت نفت بالاتر از حد منطقی بسته شود، موجب کسری بودجه دولت خواهد شد و زمانی که پایین‌تر در نظر گرفته شود مازاد آن به صندوق توسعه ملی خواهد رفت که موجب شکوفایی و رونق تولید و طرح‌های زیرساختی می‌شود .  وی در مورد قیمت دلار در بودجه نیز عنوان کرد:‌ این موضوع بستگی به مذاکرات هسته‌ای دارد و پیش‌بینی می‌شود، حدود ۳ هزار و ۲۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شود .  وی همچنین پیش بینی کرد که اگر مذاکرات به نتیجه نرسید نرخ دلار افزایش خواهد کرد و همچنین سال آینده احتمال دارد، یک میلیون بشکه نفت خام در روز بفروشیم که اکنون به خاطر مذاکرات اولیه هسته ای این میزان ۱٫۲ میلیون بشکه در روز است.

از سوی دیگر در حوزه اخبار اقتصادی داخلی، همزمان با کاهش بیش از ۲ درصدی قیمت مسکن در مهرماه در مقایسه با شهریور۹۳، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران موقعیت حال حاضر بازار مسکن را بهترین زمان برای خریدهای مصرفی متقاضیان اعلام کرد .حسام عقبایی، وضعیت کنونی بازار مسکن را برای هر دو طرف معامله، مناسب ارزیابی کرد و گفت: با قرار گرفتن در انتهای دوره رکود و افزایش نسبی معاملات از یک‌سو و همچنین کاهش قیمت مسکن از سوی دیگر، در حال حاضر بهترین شرایط معامله برای متقاضیان مصرفی از این بابت که فایل فروش در بازار رو به افزایش و قیمت‌ها مناسب شده است و همچنین فروشنده‌ها نیز از این بابت که تقاضا به تدریج وارد بازار شده و کشش خرید ایجاد شده است . حسام عقبایی که پیش از این نیز خبر از ثبات و حتی کاهش قیمت در برخی ماه‌های سال و طی هفت ماه گذشته داده بود، خطاب به خریداران مصرفی مسکن در پایتخت اعلام کرد: تعویق بیش‌ از این در انجام معامله را به خریداران مصرفی توصیه نمی‌کنم. به گفته وی حتی تعویق و تاخیر در انجام معاملات به سود مالکان و متقاضیان فروش هم نیست . البته همه کارشناسان مانند آقای عقبایی فکر نمی کنند و رکود ادامه داری را برای بازار مسکن متصور هستند.

 

 

مهمترین اخبار سیاسی

اولین خبر مهم این بود که حزب جمهوری‌خواه آمریکا در نهایت موفق شد بعد از کسب ۶ کرسی لازم در انتخابات میاندوره‌ای، کنترل سنا را از دست دموکرات‌ها بیرون آورد، هنوز مشخص نیست تاثیر این خبر بر مذاکرات هسته ای ایران به چه صورت خواهد بود بنابراین به کابران محترم توصیه می شود از پذیرفتن هر گونه اظهارنظر غیرکارشناسی دراین زمینه خودداری نمایند.

در این راستا، فؤاد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات میان دوره‌ای کنگره و کسب اکثریت مجلس سنا و تاثیرات آن بر سیاست خارجی ایالات متحده گفت: این انتخابات کل مجلس نمایندگان بوده است. در خصوص مجلس نمایندگان شبهه‌ای نبود، چرا که پیش و پس از انتخابات در دست جمهوری خواهان بوده است، اما در خصوص سنا شک و تردید بود چرا که فاصله آنها نزدیک بود و امروز مشخص شد که جمهوری خواهان سنا را در دست می‌گیرند . وی این موضوع را نشانگر عدم محبوبیت اوباما نزد افکار عمومی دانست و اظهار داشت: مشکل رئیس جمهور دموکرات بود که محبوبیت وی به شدت پایین بود و این عدم محبوبیت حزبش را نیز تحت تاثیر قرار داد .

 از سوی دیگر در خبری داشتیم که اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا در قوانین مربوط به هواپیماهای خارجی که از آسمان ایران عبور می‌کنند یا فرود اضطراری در خاک این کشور دارند، به طور پنهانی تغییری اعمال کرده است . بر اساس بخشنامه جدید، خطوط هواپیمایی خارجی نمی‌توانند پرداخت‌های خود بابت عبور از آسمان ایران یا فرود اضطراری در خاک این کشور از طریق موسسات مالی آمریکایی انجام دهند و این موسسات تنها می‌توانند پرداخت‌های شرکت‌های حمل و نقل آمریکایی برای پرواز در آسمان ایران یا فرود اضطراری در خاک این کشور را انجام دهند .

 

فلزات اساسی، دلار و سکه

امروز و تا این لحظه دلار با یک ریال کاهش ۲۶۷۱٫۳ تومان، پوند با ۹۱ ریال کاهش ۴۲۷۸٫۴ تومان و یورو با ۱۰۱ ریال افزایش ۳۳۵۶ تومان معامله شدند.

طی معاملات روز سه شنبه در بازار فلزات لندن، فروش نقدی مس با کاهش رو به رو شد و به ۶ هزار و ۷۰۵٫۵۰ دلار رسید: خریـد نقدی مس در ساعـات معاملاتی روز سه شنبه در بـورس  لندن با کاهش همراه شد و با نرخ ۶ هزار و ۷۰۵ دلار بر تن معامله شد. همچنین سفارش خرید مس برای سه ماهه آینده به مبلغ ۶ هزار و ۶۶۰ دلار معامله شد. این در حالی است که، خرید نقدی مس در ساعات معاملاتی روز دوشنبه به هر تن ۶ هزار و ۸۰۱ دلار رسیده بود. در این بین، خرید و فروش نقدی آلومینیوم با قیمت دو هزار و ۵۰ دلار و دو هزار و ۵۰٫۵۰ دلار معامله شد. قلع هم با نرخ ۱۹ هزار و ۶۰۰ دلار خریداری شد و به هر نرخ ۱۹ هزار و ۶۰۵ دلار در هر تن فروخته شد. گزارش ها حاکی از آن است که خرید و فروش روی با نرخ دو هزار و ۲۸۵٫۵۰ و دو هزار و ۲۸۶ دلار انجام شد. سرب هم در رینگ معاملاتی با نرخ دو هزار و ۶ دلار خریداری و با قیمت هر تن دو هزار و ۷ دلار به فروش رسید.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه فلزات اساسی، معاملات تقریبا مثبتی را شاهد بودیم که از جمله نمادهای مثبت این گروه فنوال، فروس، ارفع و … بودند. در اخبار مرتبط با این گروه و نماد فملی،  مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از قیمت گذاری مجدد مس خام در سال جاری برای بازار داخلی براساس دستور وزیر صنعت خبر داد و گفت: از ابتدای امسال قیمت مس کاتد تحویلی به صنایع سیم و کابل برمبنای نرخ بورس فلزات لندن با پایه حدود۶۷۰۰دلار در هر ماه، ضربدر نرخ ارز آزاد و منهای ۳درصد تعیین می شود .

در گروه لیزینگی به جز نماد ولغدر سایر نمادها مثبت بودند، در این گروه خبرهایی در رابطه با افزایش سرمایه و فروش زمین وایران شنیده می شود. از سوی دیگر شرکت لیزینگ ایران در دوره شش ماهه با اختصاص ۲۰۷ ریال سود به ازای هر سهم معادل ۴۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد . شرکت لیزینگ ایران پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۳ را مبلغ ۴۲۰ ریال اعلام کرده است و طی دوره ۶ ماهه با اختصاص ۲۰۷ ریال سود به ازای هر سهم معادل ۴۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد . مطابق با اطلاعات گزارش فعالیت هیئت مدیره شرکت منتشره در تاریخ ۹ تیر ماه ۹۳در سامانه کدال، شرکت در نظر دارد طی سال مالی جاری سرمایه شرکت را از مبلغ ۶۰۰ میلیارد ریال به مبلغ هزار میلیارد ریال افزایش دهد.

گروه دارویی امروز یکپارچه مثبت و حتی صف خرید بودند ، در اخبار مرتبط با این گروه شنیده شده است که ظاهرا واردات داروهای تولید داخل ممنوع شده است.

گروه ساختمانی از دیگر گروه های صف خریدی امروز بودند و تنها نماد منفی این گروه وتوس بود، کارشناسان از جمله دلایل رشد این گروه را این مسیله عنوان می کنند که در هنگام ریزش بازار بیش از سایر گروه ها دستخوش نزول و سقوط ارزش شدند، صف خرید وساخت و ثنوسا که جز لیدرهای این گروه محسوب می شوند جالب و دیدنی بود.

در گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی شرکت کابل البرز با سرمایه ۱۱۴ میلیارد ریالی سود هر سهم سال مالی منتهی ۹۳٫۶٫۳۱ خود را با تعدیل منفی ۶۶ درصدی نسبت به آخرین برآورد خود مبلغ ۳۵ ریال محقق نموده است، یکی از نمادهای پراقبال این گروه نماد بترانس بود که توانست تا پایان معاملات نیز صف خرید خود را حفظ نماید.

در گروه بیمه ای که برخی از نمادها همچون دانا و آسیا همچنان صف خرید بودند، بیمه پارسیان اعلام کرده است جلسه هییت مدیره به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه بیمه پارسیان از مبلغ ۱۵۶۲ میلیارد ریال به ۲۰۰۰ میلیارد ریال از محل مطالبات و آورده نقدی در روز پنجشنبه مورخ ۲۲ ام آبان ۹۳ برگزار خواهد گردید .

در گروه قندی، سهامداران شرکتهای قندی این روزها برخلاف سایر سهامدارانی که از رشد قیمت‌ها خوشحالند، در ابهام و نگرانی به سر می برند زیرا با گذشت ۸ ماه از سال هنوز وضعیت قیمت محصولات این صنعت مشخص نشده و به امروز و فردا موکول می شود، همچنین سهام برخی از این شرکت‌ها به دلیل عدم افزایش نرخ یا تعدیل منفی ۵۰ درصدی مواجه شدند. در این میان دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر قیمت منطقی برای شکر را ۲۴۷۰ تومان می داند و معتقد است که امسال دولت به صورت دستوری در سه رکن اصلی تولید قند و شکر، افزایش قیمت اعمال کرد که این افزایش قیمت بیش از ۸۰ درصد در تعیین قیمت نهایی شکر اثر‌گذار است و حداقل باید ۳۰ درصد قیمت این محصول افزایش یابد . اما عدم تصمیم گیری در خصوص قیمت شکر و پا برجا بودن اختلاف های موجود موجب شده است تا سهامداران قندی از رشد بورس عقب بمانند و حتی متضرر شوند زیرا این صنعت در یکسال گذشته حرکتی نکرده و افزایشی نداشته است و اکنون با آغاز روند صعودی بورس نیز تنها رشد سایر صنایع را مشاهد می کند . معاملات این گروه امروز نیمه مثبت و نیمه منفی بودند ، قشهد و قنقش و قشکر از جمله نمادهای مثبت این گروه بودند، در این گروه شرکت قند نقش جهان با سرمایه ۱۰۰ میلیارد ریالی در گزارش پیش بینی درآمد سال مالی منتهی به ۹۳٫۱۲٫۲۹ سود برآوردی هر سهم خود را ۱۳۴۸ ریال اعلام نموده که با توجه به عملکرد شش ماهه ابتدایی سال جاری ۴۴ درصد آن محقق گردیده است. براساس گزارش بورس نیوز “قنقش” در بودجه سال ۹۳ خود نرخ فروش هر کیلو شکر تولیدی از چغندر را با در نظر گرفتن افزایش قیمت ها معادل ۲۲۰۰ تومان در نظر گرفته است. این در حالی است که در دوره شش ماهه نخست سال مالی جاری قیمت فروش شکر تولیدی در محدوده ۱۹۰۰ تومان به ازای هر کیلو برای شرکت محقق شده است.

سایر نمادها

شرکت قاسم ایران طی اطلاعیه ای در خصوص تحقق ۲۵% از EPS بودجه پیش بینی شده در شش ماهه اول سال ۹۳ اعلام نموده است بدلیل نوع فعالیت شرکت و همچنین روند گذشته ، تحقق بودجه فروش و به تبع آن EPS پیش بینی شده به مبلغ ۹۱۱ ریال با فرض عدم تغییر شرایط اقتصادی و مقررات حاکم محقق خواهد گردید .

افزایش سرمایۀ شرکت دامین از مبلغ ۱۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۵۸۰,۰۰۰ میلیون ریال در تاریخ ۱۳۹۳/۰۸/۱۴ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.

رمپنا که این روزها مجددا مورد اقبال بازار قرار گرفته است و کارشناسان بنیادی و تکنیکال اهداف ۱۰۰۰ تومان را برای آن اعلام می کنند امروز نیز باصف خرید همراه بود و گویا فروشنده ۱۰ میلیونی آن صندوق توسعه بوده است.

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*