خانه / بورس و سهام / فاصله قیمت باخالص ارزش داراييهاي “وبانک “

فاصله قیمت باخالص ارزش داراييهاي “وبانک “

جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی رأس ساعت 9:00 صبح روز یکشنبه مورخ 1392.04.30 درمحل هتل المپیک با حضور اکثریت سهامداران برگزار شد.

ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقای شیخی به عنوان رئیس مجمع و نظارت آقایان تقی پور و قاسمی و به دبیری خانم جنیدی تشکیل شد.

همچنین نماینده سازمان بورس و نماینده موسسه حسابرسی نیز در جلسه حضور داشتند.

مجمع پس از استماع گزارش هیات مدیره توسط آقای پاپی (سرپرست شرکت) و گزارش بازرس قانونی تصمیمات ذیل را اتخاذ نمود.

1- تصویب صورتهای مالی منتهی به سال مالی1391.12.30

2- تقسیم 140 ريال به عنوان سود نقدی به ازای هر سهم

3- انتخاب سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس و بازرس قانونی شرکت

4- انتخاب روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه کثیر الانتشار

5- تصویب افزایش سرمایه 102 درصدی طی دو مرحله که در مرحله اول سرمایه شرکت با رشد حدود 39 درصدی از رقم 322 میلیارد به 450 میلیارد تومان در سال جاری از محل سود انباشته افزایش خواهد یافت.

پیام هیأت مدیره

هيأت مديره اعتقاد دارد كه نماينده و امانتدار تمامي سهامداران بوده و به منظور حفظ و ارتقاي امانت واگذار شده از هيچ تلاشي دريغ نمي ورزد.

ارزيابي عملكرد سال گذشته شركت نمايانگر روند رو به بهبود ساختارهاي مالي و عملياتي مجموعه؛ عليرغم تشديد تحريم هاي وارد شده بر كشور است كه اين امر در سايه ي اعتماد و صبر سهامداران محترم و تلاش تمامي دست اندركاران مجموعه گروه توسعه ملي ميسر گرديده است. در سال مالي مورد گزارش اقدامات اساسي جهت افزايش خالص ارزش داراييهاي شركت (NAV) و استفاده بهينه از فرصت هاي موجود بازار سرمايه صورت پذيرفته است؛ ضمن اينكه مقدمات افزايش سرمايه در جهت اصلاح تركيب سبد سرمايه گذاري و آماده سازي برخي از شركت هاي زيرمجموعه جهت پذيرش در بورس اوراق بهادار انجام گرديده است.

هيأت مديره اميدوار است كه در سال حماسه سياسي و اقتصادي، با تداوم حركت در مسير برنامه هاي راهبردي طراحي شده ، انجام اصلاحات اساسي در ساختار هاي مالی و عملي آتي شركت هاي زيرمجموعه و همچنين نهايي شدن افزايش سرمايه ي شركت؛ بتواند منافع سهامداران گرامي را تامين نمايد.

نگاهی اجمالی به تحولات اقتصادی ایران

اقتصاد ايران در سال 1391 تشديد تورم را تجربه نمود. تورمی که خود در نتیجه افزایش حجم نقدینگی در کشور ایجاد گردید. بنا بر آمارهای رسمی افزایش حجم نقدینگی تا مبلغ 4.420 تریلیون ریال منجر به افزایش تورم در کشور گردید که بنا بر آمارهای بانک مرکزی نرخ تورم در این سال 31.5 درصد بوده است. در نتیجه این تورم قیمت کالاهای اساسی رشد قابل ملاحضه ای را در این سال تجربه نمود.

بازار مبادلات ارزی کشور در سال 1391 به عنوان یکی از بخش های شدیدا متأثر از تحریم، شرایط ویژه و دشواری را پشت سر گذاشت. هر چند کاهش درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت و فرآورده های نفتی در کنار مشکلات مربوط به نقل و انتقال درآمدهای ارزی در اثر تحریم ها، تنگناهای شدیدی در بازار ارز ايجاد نمود و موجب گراني كالاهاي مصرفي وارداتي گرديد ولي استفاده از روش هاي بومي براي مديريت بازار ارز باعث شد اثرگذاري نوسانات بازار ارز بر اقتصاد به خصوص در شش ماهه دوم سال اندكي كاهش يابد. از جمله اين اقدامات مي توان به راه اندازي مركز مبادلات ارزي، تأمين ارز مورد نياز واردكنندگان به خصوص كالاهاي اساسي با توجه به اولويت بندي هاي صورت گرفته با نرخ ارز مرجع، مديريت منابع و مصارف ارزي و تقويت پايگاه هاي اطلاعاتي در بازار ارز نظير پورتال ارزي اشاره نمود.

به همراه رشد بي سابقه قيمت خودرو در سال 1391 ، بازار مسكن نيز اگرچه در نيمه اول سال 91 به دليل جذابيت بازار هاي ارز و سكه با ركود مواجه بود اما تأثير نوسانات نرخ ارز به ويژه بر افزايش قيمت ساخت و ساز به بخش مسكن راه يافت به طوري كه در ماههاي پاياني سال قيمت ها در اين بخش با رشد چشمگيري مواجه شدند.

براساس برآوردهاي كارشناسان اقتصادي كشور طي سال 1391 ميزان توليد نفت خام ايران بالغ بر 2.856هزار بشكه در روز ، ميزان صادرات نفت خام حدود 1.650هزار بشكه در روز ، ميانگين قيمت هر بشكه نفت خام ايران 75.4 دلار، صادرات غیر نفتی حدود 26.9 ميليارد دلار، صادرات نفت و گاز 66.2 میلیارد دلار و میزان واردات کالای کشور حدود 62.3 میلیارد دلار بوده است.

همچنين شاخص هاي مهم اقتصادي كشور در سال 1391 ازجمله نرخ بيكاري براساس آمارهاي دولت بالغ بر 12.2 درصد، نرخ تورم بر اساس آمارهاي بانك مركزي 31.5 درصد، توليد ناخالص داخلي به قيمت جاري برابر با 6789.6 تريليون ريال، رشد شاخص بهره وري كل عوامل توليد 0.6 درصد، و سرانه درآمد ارزی 1.320 دلار بوده است.

نگاهی اجمالی به تحولات بورس اوراق بهادارتهران

بازار بورس اوراق بهادار در سال 1391 شاهد تغییر روند حرکت شاخص و بازگشت از دوران رکود به شکوفایی و رونق بود، در ابتدای امسال به دلیل رونق بازارهای موازی از جمله ارز، طلا و سکه، بازار سرمایه شاهد رکود مقطعی بود که با افزایش سود دهی بنگاه های کلان اقتصادی به خصوص در صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی، مواد معدنی و فولاد که درصد قابل ملاحظه ای از محصولاتشان به خارج از کشور صادر می گردد، با جهش نرخ ارز و افزایش قیمت فروش محصولات داخلی به دلیل تورم سال جاری، در نهایت به افزایش ارزش بازار منجر گردید؛ به طوریکه شاخص قیمت و بازده نقدی طی سال 1391 حدود 46.8 درصد افزایش یافت. سیر روند بازار در سال 1391 به 4 مقطع به شرح جدول ذیل قابل تقسیم است:

در پایان سال 1391، ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران با 33.1 درصد افزایش نسبت به پایان سال 1390، به 1.707.498 میلیارد ریال بالغ گردید. ارزش ریالی معاملات با 14 درصد رشد نسبت به سال 1390، به 257 هزار میلیارد ریال و تعداد سهام و حق تقدم معاملاتی با 10 درصد افزایش به بیش از 80 میلیارد برگه رسید. متوسط ارزش روزانه معاملات، 1.076 میلیارد ریال و به طور متوسط 335 میلیون برگه سهم و حق تقدم در هر روز معامله شده است.

اهم رویدادهای بورس اوراق بهادار تهران در سال 1391

– شروع به كار بورس انرژي با راه اندازي سامانه معاملاتي اين بورس

– تأسيس صندوق توسعه بازار سرمايه به منظور توسعه و ايجاد ثبات در بازار سرمايه

– معرفي اوراق فروش تبعي به عنوان يك ابزار مالي جديد كه نقش اساسي آن پوشش دهندگي ريسك معامله گران بازار مي باشد.

– عرضه اوليه سهام شركتهاي پالايش نفت بندر عباس، نفت پاسارگاد، پالايش نفت لاوان، نفت ايرانول، پالايش نفت تهران، بيمه ملت و…

– كاهش متوسط نسبت قيمت به سود (P/E) از 6.1 در سال 1390 به 5.4 مرتبه در سال 1391 که اين ميزان پايين تر از متوسط نسبت P/E معادل 7.7 مرتبه سال 1389 نيز مي باشد

– افزايش سرمايه شركتهاي بورسي طي سال 1391 جمعاً به ارزش 66.484 ميليارد ريال

– سهم 19.4 درصدي صنعت فلزات اساسي، 13.2 درصدي صنعت محصولات شيميايي، 11.8 درصدی صنعت بانكها، مؤسسات اعتباري و ساير نهادهاي مالي، 11.8 درصدي صنعت استخراج كانه هاي فلزي و 11.6 درصدي صنعت فرآورده هاي نفتي، كك و سوخت هسته اي از كل ارزش بازار

سرمایه شرکت

سرمايه اوليه شركت مبلغ يكصد ميليارد ريال بوده كه تا تاريخ 1382.10.23 بر اساس مصوبات مجامع عمومي فوق العاده صاحبان سهام به مبلغ يك هزار و ششصد و ده ميليارد ريال رسيده است و در سال 1383 بر اساس مصوبه مجمع عمومي فوق العاده 1383.04.28 طي دو مرحله سرمايه شركت به سه هزار و دويست و بيست ميلياردريال افزايش يافته و در اداره ثبت شركتها به ثبت رسيده است.

سرمايه شركت به سه ميليارد و دويست و بيست ميليون سهم يك هزار ريالي با نام تقسيم كه صد درصد بهاي اسمي آنها پرداخت شده است.

افزایش سرمایه شرکت

مديريت شركت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي بر اساس تصميمات گذشته مبني بر اجرائي نمودن افزايش سرمايه از محل اندوخته سرمايه اي و سود انباشته اقدام به تهيه گزارش توجيهي افزايش سرمايه نموده و پيرو آن حسابرس و بازرس قانوني (سازمان حسابرسي ) گزارش حسابرسي خود را در تاريخ 1392.02.28 ارائه نمود. با توجه با اينكه انجام افزايش سرمايه نياز به اخذ مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار داشته گزارش فوق براي سازمان مذكور ارسال و اين سازمان ضمن تاييد افزايش سرمايه مجوز ذيربط را طي شماره” A-045٩٢ DPM-IOP- ” مورخ 1392.3.21 صادر نموده است.

شرکت از منظر بورس اوراق بهادار

وضعیت معاملات و قیمت سهام

شرکت در تاریخ 1374.06.26 در بورس اوراق بهادار تهران در گروه واسطه گري هاي مالي با نماد “وبانک” درج شده و سهام آن براي اولين بار در تاريخ 1374.06.26 مورد معامله قرار گرفته است. هم اكنون با توجه به تغييرات اعمال شده در صنايع بورس، شركت در گروه چند رشته اي صنعتي قرار دارد.

حجم معاملات سهام شرکت

طي دوره مورد گزارش، معاملات خرد و بلوك بورس اوراق بهادار تهران 68.9 ميليارد سهم به ارزش 219.6 هزار ميليارد ريال بوده است (به ترتيب 21 درصد و 28 درصد افزايش نسبت به سال گذشته ) و گروه شركتهاي چند رشته اي صنعتي با ارزش بازار 148.177 ميليارد ريال ( 37,4 درصد افزايش نسبت به سال گذشته) معادل 8.7 درصد از ارزش كل بازار بورس اوراق بهادار تهران را به خود اختصاص داده است.

در سال 1391 ، طي 192 روز تعداد 341.6 ميليون سهم از سهام شركت به ارزش 989 ميليارد ريال و در 24.643 دفعه مورد معامله قرار گرفته است . گردش سهام نسبت به كل سهام شركت 10.6 درصد مي باشد و به طور متوسط روزانه تعداد 1.779.347 سهم از سهام شركت داد و ستد شده است.

ارزش معاملات سهام شركت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي در سال 1391 بالغ بر 989 ميليارد ريال بوده كه معادل 90 درصد ارزش ريالي معاملات در سال 1390 مي باشد.

رتبه كيفيت افشاء و نقد شوندگي

تعداد روزهاي معاملاتي شركت در سال 1391 ، معادل 201 روز بوده كه نسبت به 189 روز در سال قبل روند افزايشي داشته است. ضمن اينكه رتبه كيفيت افشاء و اطلاع رساني شركت بر اساس آخرين رتبه بندي مربوط به 1391.12.30 در بين شركت هاي پذيرفته شده در بورس (تعداد 296 شركت )، در جايگاه 206 و در بين شركتهاي بازار اول (تعداد 107 شركت) در جايگاه 82 بوده است.

جایگاه شرکت در بورس اوراق بهادار تهران و صنعت

بر اساس ارزش بازار و سرمايه ثبت « چند رشته اي صنعتي » رتبه بندي شركت هاي فعال در صنعت شده در پايان سال مالي منتهي به 1391.12.30 به شرح جدول زير ارائه گرديده است. مطابق جدول ارائه شده، شركت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي از نظر ارزش بازار حقوق صاحبان سهام و سرمايه ثبت شده در رتبه چهارم صنعت مذكور قرار دارد.

مروری بر عملکرد مالی و عملیات شرکت اصلی در سال جاری :

گزارش عملكرد سال مالي شركت اصلي در دو سال اخير به صورت مقايسه اي همراه با درصد تغييرات نسبت به سال قبل و آخرين پيش بيني سال به انضمام تشريح دلايل تغييرات عمده ذيلاً و در صفحات بعد ارائه شده است.

همانطور كه در جدول فوق ملاحظه مي گردد سود حاصل از سرمايه گذاري سال 1391 نسبت به سال 1390 افزايش با اهميتي داشته است. اين تغييرات با اهميت عمدتاً ناشي از بهبود عملكرد شركت هاي زير مجموعه به لحاظ اصلاح ساختارهاي مالي و عملياتي و همچنين اقدامات انجام شده در راستاي بهينه سازي سبد سرمايه گذاري بر اساس تصميمات هيات مديره محترم بانك ملي ايران (سهامدار عمده) بوده است.

بر اساس مصوبه مورخ 1390.12.08 هيات مديره محترم بانك ملي ايران مقرر گرديد كه مالكيت آن بخش از سرمايه گذاري هاي بانك ملي ايران در شركت هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار كه بر اساس وكالتنامه هاي صادره تحت مديريت شركت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي مي باشد؛ به مجموعه گروه توسعه ملي انتقال يابد. در بازنگري و بهينه سازي سبد سرمايه گذاری ها که در تار يخ هاي 27 و 28 اسفندماه 1390 انجام پذيرفت؛ سهام مديريتي شركت هاي فعال در صنعت سيمان به شركت سرمايه گذاري و توسعه صنايع سيمان و ساير سهام هاي مديريتي به شركت سرمايه گذاری گروه توسعه ملي انتقال يافت . ضمن اينكه سرمايه گذاري هاي انجام شده در سهام خرد و غيرمديريتي شركت هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار نيز به شركت سرمايه گذاري توسعه ملي منتقل گرديد.

در اوايل اسفندماه 1390 ،شركت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي به منظور اعمال كنترل و نظارت بهينه بر مديريت شركت توسعه صنايع بهشهر، اقدام به خريد 8.75 درصد از سهام شركت توسعه صنايع بهشهر نمود كه بر اين اساس شركت مذكور به عنوان شركت فرعي گروه توسعه ملي طبقه بندي گرديده است.

میزان دستیابی به اهداف و دستاوردهای مهم شرکت در سال مالی 1391

با ملاحظه شرايط عمومي اقتصاد كشور، مي توان مباني مناسبي را به منظور شناخت محيط فعاليت شركت ، طي سال مالي مورد گزارش ارائه داد . در اين بخش از گزارش ، شاخصهاي معرف عملكرد شركت طي سال مالي منتهي به 1390.12.30 به شرح زير به استحضار مي رساند .

جمع درآمدهاي شركت

جمع درآمدهاي شركت درسال مالي مورد گزارش 4.293.074 ميليون ريال است كه معادل — درصد آخرين بودجه برآوردي براي دوره مورد گزارش بوده

لازم به ذكر است به موجب اساسنامه شركت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي، سود حاصل از فروش سرمايه گذاري ها قابليت توزيع بين سهامداران را ندارد. نكته حائز اهميت در صورت سود و زيان فوق، رشد 52 شركت هاي سرمايه پذير و سود DPS درصدي درآمدهاي قابل توزيع بين سهامداران (مشتمل بر سود حاصل از اوراق مشاركت، سپرده هاي بانكي و پروژه هاي در دست اجر ا) در تركيب درآمدهاي شركت است .

سود هر سهم

سود واقعي هر سهم براي سال مالي 1391 مبلغ 272،1 ريال بوده كه اين رقم دراولين پيش بيني شركت در تاريخ 1390.12.01 ، مبلغ 492 ريال اعلام گرديده بود. پس از اصلاحات انجام شده در سبد سرمايه گذاري شركت، سود پيش بيني شده سال 1391 در تاريخ 1391.02.07 معادل 765 ريال اعلام گرديد و پس از آن نيز مراتب تغيير در سود پيش بيني شده در مقاطع مختلف و در زمان مقرر از طريق اعلام به سازمان بورس اوراق بهادار تهران به اطلاع عموم رسيده است. لازم به ذكر است كه از 1,272 ريال سود واقعي هر سهم سال جاري مبلغ 13 ريال به ازاي هرسهم به اندوخته سرمايه اي منتقل مي گردد و مابقي قابل تقسيم بين سهامداران و يا انتقال به حساب سود انباشته مي باشد.

ارزش روز شرکتهای پذیرفته شده در بورس به ازای هر سهم

ارزش روز شركتهاي پذيرفته شده در بورس به ازاي هرسهم، بعنوان يكي از شاخص هاي عملكرد شركتهاي سرمايه گذاري مورد استفاده قرار مي گيرد. ارزش مذكور براي پرتفوي شركت از رقم 4,216 ريال به ازاي هرسهم در ابتداي سال مالي مورد گزارش به رقم 4,409 ريال درپايان سال مذكور افزايش يافته كه بيانگر افزایش ارزش سبد سهام بورسي شركت به ميزان 622 ميليارد ريال بوده كه اين افزايش ناشي از تغييرات مثبت بازار بورس اوراق بهادار تهران ، بهبود وضعيت شركتهاي زير مجموعه به لحاظ اصلاح ساختارهاي مالي و عملياتي و ساماندهي سبد سرمايه گذاري مي باشد.

خالص ارزش داراییها به ازای هر سهم (NAV)

به طوريكه سهامداران محترم استحضار دارند ارزش سهام شركتهاي سرمايه گذاري معمولا با تعيين اين ارزش مشخص مي گردد ليكن با احتساب ساير عوامل موثر، نرخ نهايي سهام در بازار سرمايه تعيين و مورد ارزيابي قرار مي گيرد.ارزش مذكوربراساس قيمت بازار سهام شرك تهاي پذيرفته شده در بورس و ارزش دفتري شركت هاي غيربورسي در تاريخ 1391.12.29 رقم 6.525 ريال به ازاي هرسهم بوده كه در مقايسه بارقم ابتداي دوره به ميزان 5,496 ريال، مبلغ 1,029 ريال معادل 18,7 درصدافزايش داشته است.

توضيح اينكه طي ماه هاي گذشته NAV شركت روند رو به بهبودي داشته و در پايان خرداد ماه 1392 به مبلغ 8.952 ريال افزايش يافته است . در صورتيكه در محاسبه NAV شركت، ارزش افزوده سرمايه گذاري هاي هلدينگ سيدكو نيز منظور شود، خالص ارزش داراييهاي شركت در اين تاريخ به 9,848 ريال خواهد رسيد.

سرمایه گذاری های شرکت

طي دوره مورد گزارش با استفاده از منابع موجود سرمايه گذاري هاي جديدي صورت پذيرفته كه جزييات آن طي يادداشت هاي همراه صورتهاي مالي به استحضار سهامداران محترم رسيده است.

به طوريكه ملاحظه مي گردد قيمت تمام شده سرمايه گذاري هاي شركت قبل از كسر ذخاير كاهش ارزش، از مبلغ 15,060,234 ميليون ريال در ابتداي سال به مبلغ 16,618,607 ميليون ريال در پايان سال رسيده است كه رقم 1,558,373 ميليون ريال حاصل از تفاوت مبالغ فوق نشان دهنده افزايش 10 درصدي نسبت به قيمت تمام شده ابتداي سال مي باشد كه شرح اين تغيير در سرمايه گذاري ها در جدول ذيل منعكس است.

ارزش بازار سبد سرمایه گذاری ها

ارزش بازار سبد سهام شركت در پايان اسفندماه 1391 بالغ بر 19,661 ميليارد ريال با قيمت تمام شده 16,406 ميليارد ريال بوده است كه حدود 19,8 درصد افزايش ارزش روز سبد سهام شركت را نسبت به قيمت تمام شده آن نشان مي دهد. اين امر در شرايطي است كه برخي از سرمايه گذاريهاي خارج از بورس شركت به لحاظ رعايت استانداردها به قيمت تمام شده انعكاس يافته است. لازم به ذكر است كه از كل ارزش بازار سبد سهام شركت 68 درصد به سهام شركتهاي پذيرفته شده در بورس تهران اختصاص داشته و 32 درصد به سهام شركت هاي خارج از بورس و ساير سرمايه گذاري ها اختصاص يافته است. تركيب سبد سهام شركت بر حسب ارزش بازار در پايان اسفندماه 1391 در 7 گروه اصلي  تمركز يافته است.

تغییرات ارزش بازار و بازدهی سهام

ارزش بازار سهام شركت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي از مبلغ 874،8 ميليارد ريال در ابتداي سال 1391 به حدود 15,955 ميليارد ريال در پايان خرداد ماه سال 1392 رسيده كه معادل 80 درصد رشد داشته است. طي سال 1391 شاخص شركتهاي چند رشته اي صنعتي از 325،2 واحد به 416،3 واحد رسيده که معادل 46.9 درصد رشد داشته و شاخص كل بورس اوراق بهادار تهران طي همين مدت به ميزان 46.8 درصد افزايش يافته است. لذا شركتهاي چندرشته اي صنعتي عملكردي نزديك به كل بورس داشته اند.

همانگونه كه سهامداران محترم استحضار دارند ارزش سهام شركتهاي سرمايه گذاري در بازار بورس تحت تأثير تركيب سبد سهام اينگونه شركتها قرار دارد. با توجه به آنكه از يكسو وزن قابل توجهي از بهاي تمام شده سرمايه گذاريهاي شركت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي به صنعت كاني غيرفلزي، صنعت واسطه گري مالي و مواد و محصولات شيميايي اختصاص دارد و از سوي ديگر تصميمات متخذه در ارتباط با اهداف تعيين شده استراتژيك شركت در خصوص صنايع فوق الذكر و همچنين ملحوظ داشتن اثرات ناشي از اجراي طرح هدفمند سازي يارانه ها و مسائل بين المللي و انتظارات بازار از پارامترهاي كلان اقتصادي موجبات تغيير در ارزش بازار شركت را فراهم نموده است. يادآور مي گردد طي 7 سال اخير سهام شركت كمتر از خالص ارزش داراييها معامله شده است.

ميزان فزوني قيمت هر سهم در بازار بورس نسبت به خالص ارزش داراييها براساس ارزش دفتري براي هر سهم در نيمه اول سال 1383 به حدود 100 درصد بالغ شد. موقعيت و شرايط اقتصاد كلان و بازار سبب گرديد در آخرين روزهاي سال 1384 سهام شركت با كسري معادل 17 درصد، در آخرين روزهاي سال 1385 با كسري معادل 29 درصد، در روزهاي پاياني سال 1386 با كسري 60 درصدي، در روزهاي پاياني سال1387 با كسري بيش از 70 درصد، در پايان سال 1388 با كسري نزديك به 70 درصد، در پايان سال 1389 با كسري حدوداً 40 درصد، در پايان سال مالي 1390 با كسري نزديك به 50 درصد و در پايان اسفندماه سال 1391با كسري بيش از 55 درصد معامله گردد. انتظار مي رود با بهبود شرايط اقتصاد و بورس اوراق بهادار تهران و نيز اجراي برنامه هاي راهبردي شركت، ورود به صنايع توليدي و خدماتي كه ايران در آنها از مزيت نسبي برخوردار مي باشد همچنين افزايش سرمايه شركت در سال جديد، افق مطلوبي پيش روي قرار گيرد.

 

 

برنامه های آتی شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی

1) تجهيز، تقويت و اصلاح ساختارهاي انساني، عملياتي و تامين مالي در هلدينگ هاي تخصصي صنايع ضمن فراهم آوردن مقدمات پذيرش سهام آنها در بورس يا فرابورس.

2) اصلاح ساختارهاي تامين مالي در شركتهاي زير مجموعه در چارچوب بهرهگيري از ابزارهاي نوين تامين مالي

3) حضور فعال و مشاركت در طرحها و پروژه هاي صنايع نفت، گاز، پتروشيمي و صنايع پايين دستي مرتبط با آن و در نهايت تشكيل هلدينگ تخصصي در اين صنعت.

4) توسعه فعاليتهاي هلدينگ تخصصي سيمان در جهت افزايش تأثيرگذاري بر بازار سيمان كشور

5) حضور مؤثر و همه جانبه در بورس اوراق بهادار از طريق شركت سرمايه گذاري توسعه ملي و مشاركت در حوزه هاي مربوط به واسطه گري مالي

6) بررسي سيستماتيك، همه جانبه و دائمي شركتهاي موجود در پرتفوي و ادامه واگذاري سهام شركت هايي كه مزيت اقتصادي كم دارند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*