خانه / بورس و سهام / صرفاً جهت اطلاع بورسی / توافق هسته ای سکوی پرتاب شاخص

صرفاً جهت اطلاع بورسی / توافق هسته ای سکوی پرتاب شاخص

با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه ۹۳٫۰۸٫۱۹ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۸۸ واحد افت به رقم ۵۶۸۲۵ واحد رسید. عکس همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۶۳۴ واحد رشد عدد ۱۴۷۷۸۳ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۷ واحد افزایش به رقم ۷۶۵۶۰ واحد رسید.

همچنین در این روز “فارس” با ۷۱ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “وصندوق” با ۲۵ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۰٫۳۰ واحد افزایش به رقم ۸۶۵ واحد رسید.

در این شرایط امروز “ذوب” با ۰٫۶۸ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “پترول” با ۱ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۶۷۲ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۳۳۱ میلیارد ریال رسید.

به گزارش بورس نیوز، پایان دوره نخست مذاکرات سه جانبه ظریف، کری و اشتون در عمان امروز فضای خوش بینی را در میان سرمایه گذاران و سهامداران بورسی پراکنده کرد تا پیش از اتمام مهلت تعیین شده برای مذاکرات هسته ای به هدف اصلی خود یعنی دستیابی به توافق جامع نزدیک تر شویم.

بدین ترتیب طبق اظهارنظر سه طرف حاضر در این دور از گفتگوها، گویا در عمل توافق حاصل شده و تنها اختلاف نظراتی بر سر نحوه لغو تحریم های بین المللی و زمان آن باقی مانده است.

همزمان با این اخبار مثبت در حوزه سیاسی، شاخص کل نیز به محدوده مقاومتی ۷۶ هزار و ۵۰۰ واحدی خود رسید تا امروز در این محدوده تنها به حرکتی نوسانی اکتفا کند و در صورت حصول توافق سکوی پرتاب شاخص آماده شده است .

اما این روزها برخی کارشناسان از مشاهده نشانه های برگشت بازار سهام به مدار صعودی صحبت می کنند و اعتقاد دارند این شرایط گواهی بر پایان رکود در معاملات است.

از مهمترین عواملی که از آنها به عنوان محرک رشد بازار سهام یاد می شود، جدا از بحث تعاملات سیاسی و فضای مثبت حاکم بر مذاکرات هسته ای، متغیرهای داخلی همچون کاهش نرخ سود بانکی، اقدام مجلس برای ایجاد ثبات در قیمت خوراک پتروشیمی ها و روند رو به رشد نسبت پی بر ای در بازار سهام می باشد.

ضمن اینکه این روزها تعداد روزهای مثبت بر تعداد روزهای منفی غلبه کرده، حال آنکه در ماه های اخیر و پس از آغاز روند ریزشی قیمت ها در بورس طی دی ماه سال ۹۲ بیشتر روزها، بورس با کاهش قیمت سهام و شاخص کل مواجه بود.

گرچه برخی از سرمایه گذاران معتقدند یکی از مهمترین علل صعودی بودن بازار به دلیل نزدیک شدن به زمان سررسید اوراق تبعی منتشر شده در تیر ماه سال جاری و اقدام سهامداران عمده است تا به دلیل رشد قیمت سهام در بازار مجبور به اعمال این اوراق نشوند.

چند نکته صرفاً جهت اطلاع:

سیستم“: همانطور که در گزارش دیروز نیز به آن اشاره شد این شرکت حوزه رایانه قراردادهای جدیدی منعقد کرده و طبق شفاف سازی این مجموعه روی سایت کدال و اظهارنظر یکی از مدیران این شرکت، شایعات موجود پیرامون امضای قرارداد با سه مجموعه قوه قضاییه، سازمان اتکا و شرکت رایتل تأیید شد. در نتیجه سهم مذکور از دامنه نوسان منفی قیمت ها بالا رفت و با تشکیل صف های خریداران به معاملات روزانه خود پایان داد.

پاکشو“: این سهم صنعت مواد شوینده نیز بالاخره پس از آنکه مدت هاست زیر قیمت عرضه اولیه در حرکت است، توانست امروز معاملات پرحجمی را در دامنه نوسان مثبت حداکثری شاهد باشد تا شاید اندکی از بدنامی خود در بورس بکاهد.

پاسا“: گروه لاستیک سازان نیز امروز خبرساز بود و شرکت ایران یاساتایر مدارک و مستندات درخواست مجوز افزایش سرمایه خود را روی کدال قرار داد تا از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران و نیز سود انباشته سرمایه شرکت ۴۰۰ درصد افزایش یابد. در مرحله دوم نیز همانند مرحله اول اختیار افزایش سرمایه از مبلغ ۴۰۰ میلیارد به ۸۰۰ میلیارد ریال به هیأت مدیره تفویض شود.

خکاوه“: آخرین خبرها و شایعات از آغاز مجدد همکاری شرکت سایپا دیزل با ولوو حکایت دارد که در صورت قطعی بودن می تواند اثرات مثبتی بر وضعیت سودآوری این شرکت بورسی در پی داشته باشد.

غصینو“: معاملات این سهم غذایی نیز امروز مورد تأیید قرار نگرفت و ناظر بازار هنوز علت ابطال معاملات سهام “غصینو” را شفاف سازی نکرده است.

در پایان گفتنی است بازار سهام در حالی با روند مثبت به کار خود پایان داد که فردا به استقبال عرضه اولیه سهام لیزینگ بهمن می رود. شرکتی که سود هر سهم خود را ۲۹۲ ریال برآورد کرده و شش ماهه با تحقق سود ۱۶۵ ریالی بودجه خود را ۵۷ درصد پوشش داده است. برآورد کارشناسان از قیمت عرضه اولیه این سهم با نسبت ۵٫۵ واحدی قیمت به عایدی آن در محدوده ۱۶۰ تا ۲۸۸ تومان است که تفاوت قابل ملاحظه ای را دارا می باشد. حال باید دید نظر سهامدار عمده چیست!

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*