خانه / بورس و سهام / از طراحی پلت فرم های جدید “سایپا” تا تعدیل منفی “خپارس” و افزایش سرمایه زامیاد

از طراحی پلت فرم های جدید “سایپا” تا تعدیل منفی “خپارس” و افزایش سرمایه زامیاد

صبح روز جاری نشست خبری معاونت مالی و اقتصادی شرکت سایپا با حضور مدیر سرمایه گذاری ها و مدیر حسابداری مدیریت این مجموعه و نیز برخی از خبرنگاران برگزار شد و طی این جلسه وضعیت این خودروساز بزرگ تشریح شد و مدیران خساپا به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

 معاونت مالی و اقتصادی شرکت سایپا در ابتدای این نشست به استراتژی های این مجموعه پیرامون تولید محصولات جدید طی دو سال آتی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه نیاز این مجموعه ایجاد تنوع در تولید دستگاه های تولیدی و پاسخ به نیاز مشتریان بوده، برنامه هایی در چند حوزه در این خصوص اجرایی شده است.

پلت فرم های جدید در راه خط تولید “خساپا

امیری افزود: ایجاد پلت فرم X10 تحت عنوان وانت پراید طی دوره مذکور عملیاتی شده و به تولید انبوه رسیده است. علاوه بر این پلت فرم X3 که طی سنوات گذشته در اختیار این مجموعه قرار داشته به تولید تیبای صندوق دار معمولی رسیده و ابتدای امسال نیز تیبای هاچ بک به بازار عرضه شده که طی این مدت در خصوص تولید هر دو دستگاه، “خساپا” با افزایش تولید همراه بوده است.

وی افزود: با استفاده از پلت فرم جدید ۲۳۲ خط تولید خودروی ساینا در شرکت زیرمجموعه سایپا کاشان راه اندازی شده که طی بهمن ماه سال جاری به تولید می رسد و از ابتدای سال آینده در بازار عرضه می شود. علاوه بر این، با استفاده از پلت فرم مذکور خط تولید خودروی هاچ بک ساینا در اواخر سال آینده به بهره برداری می رسد.

معاونت مالی و اقتصادی شرکت سایپا به قراردادهای مشترک منعقد شده با شرکت های خودروساز چینی اشاره کرد و گفت: در مرحله اول چند خودرو همچون S300 به صورت CVU به صورت وارداتی در بازار عرضه شده و در حال حاضر نیز برنامه هایی برای مونتاژ این محصول تحت عنوان خودروی آریو در حال اجرایی شدن است.

وی ادامه داد: علاوه بر این طی قرارداد منعقد شده با شرکت برلیانس دو خودروی H300 و H200 به بازار عرضه می شود که خودروی H300 اواخر امسال در مجموعه پارس خودرو به تولید می رسد و همچنین خط تولید خودروی H200 نیز طی سال آینده در مجموعه سایپا به بهره برداری می رسد.

امیری به انعقاد قرارداد با شرکت خودروساز چانگان چین اشاره کرد و گفت: براساس این قرارداد دو خودرو تحت عنوان CF35 و E2 به صورت CVU در شرکت زیرمجموعه سایپا کاشان به تولید خواهد رسید.

مذاکرات با رنو به کجا رسید؟

وی به مراحل انجام مذاکرات جهت همکاری با شرکت رنو اشاره کرد و گفت: براساس این مذاکرات تولید خودروی تندر۹۰ مجدد در پارس خودرو عملیاتی شده و در صورت تأمین قطعات مورد نیاز برای تولید خودروی L90 این خودرو نیز به بازار عرضه می شود. علاوه بر این، جهت تولید محصولات جدید در حال انجام مذاکراتی با مجموعه خودروساز مذکور هستیم که در صورت قطعی شدن این برنامه ها اطلاع رسانی های لازم انجام می شود.

امیری با اشاره به انعقاد قرارداد بلندمدت با یکی دیگر از شرکت های خودروساز چینی در این خصوص افزود: طی این قرارداد ۳ الی ۴ ساله و با استفاده از پلت فرم SP700 می توانیم خط تولید محصولات متنوعی را راه اندازی کنیم که این برنامه از سه سال آینده آغاز می شود.

اقدام برای مرحله دوم افزایش سرمایه

معاونت مالی و اقتصادی شرکت سایپا به برنامه های این مجموعه جهت اجرای افزایش سرمایه خود و زیرمجموعه هایش اشاره کرد و گفت: پس از اجرای برنامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، برنامه افزایش سرمایه آتی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران در نظر گرفته شده که پس از تأیید هیأت مدیره میزان و محل اجرای این برنامه مشخص می شود. علاوه بر این شرکت لیزینگ رایان سایپا برنامه افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران را در نظر دارد که این برنامه نیز پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و برگزاری مجمع فوق العاده طی دو الی سه هفته آینده برگزار می شود.

از افزایش سرمایه “خزامیا” چه خبر؟

وی در پاسخ به شایعات منتشر شده پیرامون اجرای برنامه افزایش سرمایه در شرکت زامیاد گفت: براساس ابلاغیه شرکت سایپا به تمام زیرمجموعه های خود به منظور اجرای برنامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، شرکت زامیاد نیز با بررسی ارزش املاک و زمین های تحت اختیار خود در صدد انجام این برنامه برآمده که در حال حاضر برنامه مذکور با مشکلاتی در نحوه مالکیت زمین ها و املاک مواجه شده است. برهمین اساس می توان گفت اکنون “خزامیا” برنامه قطعی جهت افزایش سرمایه خود در نظر ندارد.

“خپارس” با تعدیل منفی مواجه شد!

امیری همچنین در خصوص وضعیت دیگر شرکت زیرمجموعه خود یعنی پارس خودرو عنوان کرد: به دلیل عدم تحقق برنامه های این مجموعه در خصوص تولید خودروی تندر۹۰ ناشی از عدم تأمین قطعات مورد نیاز جهت تولید توسط شرکت رنو پارس، عملکرد این دوره مجموعه مذکور با تعدیل منفی سود برآوردی همراه شده که گزارش های مربوط به این دوره پس از برگزاری جلسه هیأت مدیره طی شنبه هفته آینده به بازار سرمایه ارایه می شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*