خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بورس و فرابورس / کی اینارو میخره؟!

گزارش امروز بورس و فرابورس / کی اینارو میخره؟!

با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه ۹۳٫۰۸٫۲۶ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۴۶ واحد افزایش به رقم ۵۶۱۸۸ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۶۶ واحد کاهش عدد ۱۴۷۹۲۳ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۳۵ واحد رشد به رقم ۷۵۹۶۵ واحد رسید.

همچنین در این روز “وبملت” با ۲۳ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “ومعادن” با ۲۹ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۳ واحد افت به رقم ۸۵۰ واحد رسید.

در این شرایط امروز “پترول” با ۰٫۲۸ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با ۱ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۸۷۰ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۳۶۲۸ میلیارد ریال رسید.

طی معاملات روز جاری شاخص بورس توانست با رشد اندکی مواجه شود اما این میزان افزایش در حد و اندازه ای نبود که بتواند دماسنج اقتصاد را در مدار ۷۶ هزار واحدی پاگیر نماید و شاخص همچنان با اختلاف ۳۵ پله ای منتظر ورود به مدار فوق می باشد.

بنابر گزارش بورس نیوز نکته واضح و مشخص بازار امروز تداوم اقبال به سهام متأثر از موضوع هسته ای کشورمان بود بطوریکه در گروه های خودرویی، بانکی، لیزینگی و حمل و نقلی ها شاهد روند قابل قبول بودیم.

براین اساس امروز قصد داریم بیشتر به سهام شرکت ها بپردازیم تا به کلیت بازار، چون در شرایط فعلی روند بازار سرمایه و مسایل تأثیرگذار مشخص هستند و اهالی تالار بیشتر به دنبال پیگیری اخبار شرکت ها هستند.

گروه لاستیک و پلاستیک: در این گروه “پکرمان” با گزارش خوب خود مجدداً امیدها را در این گروه زنده کرد، شاید در یک جمله کوتاه باید گفت که این گروه معمولاً با یک تأخیر زمانی کوتاه مدت پشت سر صنعت خودرو حرکت می کنند اما نباید فراموش کرد که کاهش قابل توجه نرخ جهانی کائوچو به عنوان ماده اولیه این صنعت هنوز تأثیر خود را بر صورت های مالی فعالان این گروه بورسی نشان نداده و می توان از این موضوع به عنوان یک پتانسیل باالقوه برای گروه مذکور یاد کرد. اهالی تالار نسبت به وضعیت سال آتی فعالان گروه مذکور خوشبین هستند.

گروه بانکی: در کنار خوش بینی به بحث مذاکرات هسته ای و خروج اغلب بانک های داخلی از لیست تحریم ها و آزاد شدن نقدینگی بلوک شده بانک ها در خارج از کشور، امروز با خبر شدیم که آمریکا پیشنهاد ایجاد کانال مستقیم به ایران را داده که موضوع نیز می تواند شاهد دیگری باشد برای دلیل احتمال اقبال قابل توجه اهالی تالار به این گروه بورسی.

انصافاً که عدم تحرک ها و استراحت های ماه های اخیر این گروه به خوبی در حال جبران است.

پدرخش“: فعلاً مسئله سازترین سهام بورس طی هفته جاری بوده، روز گذشته نماد این شرکت پس از معامله اندکی بیش از ۳۵۰۰ سهمی کشف قیمت شد و با افتی بیش از ۳۵ درصدی سبب اعتراض سهامداران این شرکت شد که در نهایت نیز منجر به ابطال معاملات این نماد در روز گذشته گردید اما نکته قابل توجه اینکه امروز این نماد مجدداً با معامله بیش از ۱۶۲ هزار سهمی کشف قیمت شد اما مشخص نشد که چرا این سهام امروز علی رغم تعدیل منفی ۷۶ درصدی با محدودیت نوسان چهار درصدی بازگشایی شد دیروز از آن طرف بوم افتادیم و امروز این طرف بوم.

رتکو“: آرم، بی صدا و بی حاشیه بازدهی های خیره کننده ای از این شرکت می بینیم کلاً جزء آن دسته از سهام شرکت هایی است که سهامداران با دیدن بازدهی که دادن فقط یک جمله می گن، “اینارو کی میخره“.

ثباغ” و “ثتران”: حرکت خوبی داشتن، امروز با خبر شدیم که توفیق اجباری نصیب آنها شده و باید مدتی را برای استراحت در گوشه ای آرام بگیرند. عزیز برادر آهسته برو همیشه برو.

بیمه ای ها: اندکی نفس گیری برای آنها لازم بود، شاید بزودی مجدداً باز گردند. قبلاً گفتنی های این گروه گفته شده.

“حسینا”: این شرکت همه جوره قابل قبول و تأییده اما مدیرانش از ارایه کوچکترین اطلاعات نیز کوتاهی می کنند. مدت زمانی است که به دنبال زمان برگزاری مناقصه بندر شهید رجایی هستیم که متأسفانه مدیران این شرکت پاسخگو نیستند.

کنتورسازی ایران: در خصوص این شرکت فقط باید به احترام سهامداران خردی که دارد یک دقیقه سکوت کرد. واقعاً صبرشان خوب است. آخه برادر من به جای اینکه در تمامی نمایشگاه های صنعت برق و کنتور و تجهیزات و غیره با صرف هزینه های گزاف شرکت کنید کمی هم به فکر سهامداران بی گناه خود در بورس باشید. کمی فکر کنید واقعاً از این نمایشگاه ها چه نصیب سهامداران شده که همچنان باید پای برگزاری نمایشگاه ها و شوی تبلیغاتی هستید.

تا فردا و با امید به بازاری سبز و خرم، حق نگهدارتان

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*