خانه / بورس و سهام / نکته جالب در خصوص نزول شاخص بورس / یک شنبه های خرسی و چهار شنبه های گاوی

نکته جالب در خصوص نزول شاخص بورس / یک شنبه های خرسی و چهار شنبه های گاوی

اثر روزهای هفته بر روند شاخص و بازدهی سهام موضوعی است که به نظر می رسد تحت قالب الگوهای منظمی در دانش مالی رفتاری می توان مشاهده کرد؛ بطوریکه اثر روزهای معاملاتی هر هفته در روند شاخص بورس متفاوت است.

 طبق آمارهای موجود از روند شاخص بورس می توان به این موضوع پی برد که روند شاخص بورس در روزهای مختلف هفته از الگوهای منظمی در رفتار سری های زمانی تبعیت می کند و شاید سرمایه گذاران با توجه به ترجیحات و نیاز به نقدینگی متفاوت خود در روزهای مختلف و نیز سایر عوامل اثرگذار بر روند بازار، با استفاده از این الگوها و تدوین استراتژی های قابل اجرا براساس این روندها، در کسب بازده اضافه موفق شوند.

اما سوال اصلی اینجاست که آیا در بورس ایران نیز الگوی خاصی در روزهای مختلف هفته برای نحوه حرکت شاخص بورس وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال اگر بتوان نشان داد که معاملات بورس از الگوهای خاصی پیروی می کند، می توان اثرات تقویمی یا دوره ای را به عنوان یکی از مهمترین عوامل پیش بینی کننده رفتار آتی سهام زیرنظر داشت.

البته در این میان می توان مواردی از جمله جریانات نقدی، تفاوت در ریسک، خطاهای اندازه گیری و فرآیند تصفیه اعتبارات مشتریان در پایان هر ماه را از جمله موضوعاتی دانست که در این الگوها اثرگذار است.

این الگوها در محدوده وسیع تری سایر بازارهای سهام در دنیا را نیز فرا می گیرد؛ بطوریکه بارها و بارها مشاهده شده که بازار سهام آمریکا از دوشنبه تا جمعه اثری قوی بر بورس های اروپا و آسیای شرقی در پی داشته و این اثرگذاری در روز دوشنبه قوی تر می باشد.

اما در اینجا می خواهیم وجود الگوهای حرکتی را در بورس ایران طی روزهای مختلف هفته مورد بررسی قرار دهیم؛ بطوریکه با بررسی روند معاملات شاخص از اواسط دی ماه سال ۹۲ یعنی زمان آغاز روند نزولی در بورس تا روز گذشته به وضوح می توان دید که نماگر بازار سهام از محدوده ۸۹ هزار و ۵۰۱ واحدی در بالاترین سطح در روز یکشنبه ۱۵ دی ماه سال ۹۲، به مرز ۷۰ هزار واحدی نزول کرد تا در روز دوشنبه ۹ تیر ماه امسال در ۷۰ هزار و ۳۴۲ واحدی در پایین ترین سطح قرار گیرد.

با طبقه بندی معاملات روزانه بورس براساس روزهای هفته به این نتیجه دست یافتیم که روند شاخص کل بورس از الگوهایی پیروی می کند که در جدول زیر الگوی رفتاری موجود در این نماگر قابل مشاهده است.

تحلیل بورس پیش بینی بورس اخبار بورس

بدین ترتیب همانطور که مشاهده می شود، طی ۲۰۹ روز معاملاتی گذشته شاخص طی ۱۰۹ روز کاری با افت مواجه شده و طی ۱۰۰ روز معاملاتی نیز روندی رو به رشد را سپری کرده است.

اما نکته جالب توجه آنجاست که تعداد روزهای یکشنبه که شامل ۴۳ روز می باشد، بیشترین کاهش در روند شاخص کل رخ داده و شاید بتوان گفت اتلاق لقب یکشنبه سیاه برای معاملات این روز از هفته کاملا به جا باشد. بطوریکه ۲۵ درصد از کل روزهایی که شاخص کل با نزول همراه بوده مربوط به معاملات روزهای یکشنبه می باشد و روند شاخص در ۶۳ درصد یکشنبه های معاملاتی با کاهش مواجه بوده است.

اما اثر روزهای یکشنبه و شنبه هر هفته در تحقق روند منفی در بورس در حالی قابل مشاهده است که طی این روزها بازارهای جهانی تعطیلات پایان هفته را سپری می کند و نمی توان گفت نوسانات ناشی از قیمت های جهانی بر بورس داخلی اعمال اثر کرده است.

نکته جالب تر در خصوص اثر روزهای هفته بر روند شاخص این است که شاخص نزول طولانی مدت خود را از بالاترین سطح یعنی ۸۹ هزار و ۵۰۱ واحدی طی بازه ۱۰ ماه اخیر تاکنون، از روز یکشنبه ۱۵دی ماه ۹۲ به بعد آغاز کرد و بیشترین میزان افت نماگر بازار نیز به میزان ۲۳۸۹ واحد در همین روز هفته رخ داده است.

اما در مقابل اثر آخرین روز معاملاتی هر هفته در تعیین جهت حرکت شاخص کل نیز به وضوح مشخص است؛ چراکه طبق آمارهای موجود در این جدول، ۴۲ روز از ۲۰۹ روز معاملاتی اخیر مصادف با آخرین روز کاری هر هفته بوده که شاخص در ۴۳ درصد از معاملات روزهای چهارشنبه با روند نزولی مواجه شده که کمترین آمار روزهای منفی هفتگی را به خود اختصاص می دهد. 

بدین ترتیب سهم روزهای چهارشنبه که شاخص کل طی آن نزولی بوده، از کل روزهای منفی بازار ۱۷ درصد می باشد. گرچه این نسبت برای روزهای سه شنبه نیز مشابه است، اما تعداد روزهای معاملاتی سه شنبه به علت تعدد تعطیلی ها به مناسبت های مختلف در بین سایر روزهای هفته پایین ترین رقم می باشد.

در مجموع مشاهده شد که روند شاخص بورس در روزهای مختلف هفته به ویژه یکشنبه ها و چهارشنبه ها از الگوهای منظمی در رفتار سری های زمانی تبعیت می کند و توجه به این الگوها و تدوین استراتژی های قابل اجرا براساس این روندها، می تواند تأثیر زیادی در نحوه خرید و فروش سهام و کسب بازده اضافه برای سرمایه گذاران در پی داشته باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*