خانه / بورس و سهام / آشنايي با شاخص‌هاي صنايع برتر

آشنايي با شاخص‌هاي صنايع برتر

شاید یکی از مهم‌ترین سوالات پیش روی فعالان بازار، شناخت صنایع برتر در دوره‌های زمانی مختلف باشد. دانستن اين موضوع كه کدام صنعت در کوتاه‌ترین زمان می‌تواند بازدهی مناسبی داشته باشد و چگونه مي‌توان معامله‌گران را در شناسایی سهام برتر یاری كرد، از موضوعات اساسي است. بر این اساس، به منظور افزایش قدرت تحلیل سهامداران و فعالان بازار سرمایه، نمودارهایی از شاخص‌های صنایع برتر را تعبیه کردیم.در این صفحه، 10 صنعت برتر به ترتیب ارزش بازار
(زير نمودار) و بر‌اساس گزارش ماهانه سازمان بورس انتخاب شده‌اند. به بیانی دقیق‌تر، در نمودارهای امروز، طبق گزارش عملکرد بازار اوراق بهادار، ده صنعت با بیشترین ارزش بازار در پايان تيرماه به ترتیب عبارتند از:
1) محصولات شیمیایی، 2) فرآورده‌های نفتی، 3) فلزات اساسی، کک و سوخت هسته‌ای، 4) بانک‌ها، موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی، 5) استخراج کانه‌های فلزی، 6) شرکت‌های چند‌رشته‌ای صنعت، 7) رادیویی (مخابرات)، 8) سیمان، آهک و گچ، 9) سرمایه‌گذاری‌ها و 10) خودرو و ساخت قطعات.
تحلیل صنعت تحلیل تکنیکال تحلیل بنیادی تحلیل برتر
در تشریح نمودارها باید خاطرنشان کرد مقدار شاخص قیمت صنایع به صورت روزانه از ابتدای سال 1392 گردآوری شده‌اند. در محور عمودی نمودارهاي سمت چپ (تغييرات سالانه)، در جهت تسهیل مقایسه صنایع، درصد تغییرات شاخص نسبت به اولین روز بازار سهام در سال جاری، جایگزین مقدار شاخص‌ها شده است. زیرا، محدوده اعداد شاخص برای هر صنعت با دیگری تفاوت دارد. برای مثال، شاخص گروه محصولات شیمیایی و سیمان در ابتدای سال به ترتیب مقادیر 9/2507 و 3/310 را دارا بوده‌اند که مقایسه این اعداد با یکدیگر دشوار خواهد بود. بنابراین، درصد تغییرات، محاسبه و در محور عمودی قرار داده شده است. به منظور تفهیم بیشتر، به مثالی عددی در این رابطه می‌پردازیم؛ در تاریخ 25 اردیبهشت 1392، رقم شاخص گروه فلزات اساسی 7/26719 بود، که نسبت به مقدار اول سال یعنی 8/26931، کاهشی 8/0درصدی داشته است.
محور افقی نمودارها نیز همانطور که پیش‌تر بیان شد، تاریخ را نمایش می‌دهد. روزهای پنج‌شنبه و جمعه به علت بسته بودن بازار، در نمودارها نمایش داده نمی‌شوند. این در حالی است که در تعطیلات رسمی غیر از پنج‌شنبه و جمعه عدد شاخص روز قبل ثبت شده است. مثلا، عدد شاخص برای گروه خودرو در 2 تیر، 8/5598 بود که همین عدد برای روز 3 تیر (تعطیل رسمی)، در نظر گرفته شده است. این مهم به منظور یکسان‌سازی شرایط در ماه‌های مختلف سال به انجام رسیده است.
در نمودار سمت راست هر گروه نیز درصد تغییرات هفته اخیر نمایش داده شده است. نمودارهای هفتگی، مشابه نمودارهای تغییرات سالانه است، با این تفاوت که تغییرات از ابتدای هفته محاسبه شده‌اند. همچنین، در نقطه پایانی هر نمودار، عددی نمایش داده شده که بیانگر درصد تغییرات در آخرین روز معاملاتی است. در پایان، لازم است در رابطه با مقدار P/E نمایش داده شده در قسمت پایینی نمودارها و نحوه محاسبه آن توضیحاتی را بیان کنیم. در اینجا، P/E گزارش شده در ابتدای هر ماه برای صنایع مختلف به عنوان معیار در نظر گرفته شده است. سپس، با فرض ثابت بودن EPS، میزان تغییرات شاخص که به نحوی بیانگر تغییرات قیمت است در P/E معیار ضرب شده و P/E روز جدید را مشخص
تحلیل صنعت تحلیل تکنیکال تحلیل بنیادی تحلیل برتر
می‌کند. به طور مثال، P/E و شاخص گزارش شده‌ برای گروه بانک‌ها در پایان خرداد ماه به ترتیب 9/4 و 396 است. این در حالی است که عدد شاخص در روز 29 تیر، 474 بوده که نسبت به مقدار آن در انتهای ماه قبل، یعنی 396، حدود 20 درصد افزایش یافته است، بنابراین اگر این افزایش را تقریبا معادل تغییرات قیمت بدانيم، (با فرض ثبات EPS) عدد P/E نیز 20 درصد افزایش می‌یابد و برابر 8/5 خواهد شد.
نكته: به دليل عدم الزام ارائه پيش‌بيني سود شركت‌هاي واقع در صنعت سرمايه‌گذاري، صنعت مذكور در گزارش P/E لحاظ نمي‌شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*