خانه / بورس و سهام / گزار امروز بورس و فرابورس / علت افت قیمت سهام در دقایق پایانی

گزار امروز بورس و فرابورس / علت افت قیمت سهام در دقایق پایانی

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه ۹۳٫۰۹٫۰۱ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۴۵ واحد افت به رقم ۵۵۴۴۶ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۴۴۶ واحد کاهش عدد ۱۴۶۵۱۵ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۲۰۵ واحد افت به رقم ۷۵۰۴۲ واحد رسید.

همچنین در این روز “شبهرن” با ۱۰ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “کگل” با ۴۳ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۴ واحد افت به رقم ۸۴۰ واحد رسید.

در این شرایط امروز “قاسم” با ۰٫۲۸ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با ۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۵۵۶ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۲۶۷۹ میلیارد ریال رسید.

اهالی تالار امروز با نگاه به مذاکرات وین به استقبال شاخص بورس و معاملات بازار سهام رفتند، نگاهی که اگرچه در ابتدای معاملات خوش بینانه بود اما به یکباره در دقایق پایانی رنگ عوض کرد و با حجم بالای فروش و تشدید نگرانی ها همراه شد.

براساس گزارش بورس نیوز، به نظر می رسد قوت گرفتن بحث تمدید مذاکرات برای هفته های آتی و احتمال عدم دستیابی به یک توافق کلی تا سوم آذر اصلی ترین عاملی بود که موجب کاهش اقبال سرمایه گذاران به بورس و افزایش فشار فروش بر سهام اغلب شرکت ها بود. چراکه در شرایط فعلی انتظار فعالان بازار سرمایه از مذاکرات وین تا سوم آذر ماه، رسیدن به یک توافق کلی و تمدید مذاکرات به جهت دستیابی به توافق جامع می باشد اما فعلاً آنچه که از مذاکرات به صورت غیر رسمی به گوش می رسد توافق برای یافتن چارچوبی کلی به جهت دستیابی به یک توافق جامع طی ماه های آینده است، نتیجه ای که ماحصل آن برای اهالی بازار سرمایه تمدید مدت زمان انتظار در بورس و ادامه روند هفته های اخیر برای شاخص کل می باشد، البته اگرچه این نتیجه برای اهالی بازار سرمایه چندان هم ناخوشایند نخواهد بود اما بهتر است که در این دور از مذاکرات اخباری منتشر شود که تفاوتی هرچند اندک با مذاکرات دوره های گذشته داشته باشد.

از سویی دیگر برخی اخبار ضد و نقیض نیز حکایت از طرح جدید گروه ۱+۵ به ایران مبنی بر توافق بر سر کلیات و تمدید مذاکرات برای مدت سه ماه به جهت رسیدن به هدف جامع و نهایی دارد بطوریکه گفته می شود قرار است محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان این طرح را با تهران به صورت تلفنی هماهنگ و نتیجه نهایی را بر سر میز مذاکرات ببرد.

از همین رو به نظر می رسد در صورتیکه چنین موضوعی با لغو بخشی از تحریم های ایران همراه باشد می تواند با استقبال قابل توجه اهالی تالار مواجه گردد.

اما در معاملات امروز به همان میزان که فروشنده وجود داشت، خریدار هم بود و افت قیمت سهام شرکت ها منجر به تشکیل صف فروش خاصی در سهام شرکت های زیر ذره بینی اهالی تالار نشد و شاید بتوان گفت که مهترین اتفاق امروز واگذاری صف خرید سهام تازه وارد “سیدکو” توسط حقیقی ها بود.

لذا با توجه به این نکته که طی امروز و دو روز آینده جو عمومی بازار سرمایه تحت تأثیر مذاکرات می باشد و روند قیمتی اغلب سهام شرکت های فعال بورسی متأثر از این موضوع خواهد بود. تصمیم داریم تا پایان مذاکرات هسته ای از بررسی و دقیق شدن در نمادهای بورسی خودداری کرده و بیشتر به جو روانی بازار سرمایه بپردازیم.

در پایان با توجه به این نکته که همچنان سه روز تا پایان مدت زمان مذاکرات زمان باقی است باید منتظر نتیجه نهایی و انتشار اخبار رسمی مذاکرات ماند. فعلاً هرآنچه که به گوش می رسد فقط در حد شایعات و شنیده ها بوده و هیچگونه سندیتی ندارد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*