خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۲ آذر ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۲ آذر ۹۳

امروز شاخص کل بورس رشد ۳۴۷ واحدی را تجربه کرد و به رقم ۷۵،۳۸۹ واحد رسید . نمادهای وبملت با ۵۵ واحد و وتجارت با ۴۰ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فارس با ۲۹ واحد و وامید با ۱۴ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۲۸۹٫۳ میلیارد تومان رسید که تایرا با ۱۷٫۴ میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس رشد ۴ واحدی را تجربه کرد و به رقم ۸۴۴ واحد رسید . پترول و جم بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای زاگرس و میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۴۹٫۳ میلیارد تومان رسید که پترول با ۸٫۲ میلیلرد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

امروز نیز بازار سرمایه تحت تاثیر اخبار مذاکرات هسته ای قرار داشت . با توجه به اخبار خولی که از حوزه مذاکرات شنیده شد در اوایل بازار شاهد رشد برخی گروه ها از جمله بانکی و خودرویی بودیم ولی در ادامه بازار متعادل تر شد و از افزایش فشار خرید کاسته شد

بازار فردا را نیز متاثر از اخبار مذاکرات پیش بینی می کنیم . در کل نباید شاهد رشد بیش از این در شاخص باشیم البته این در حالی است که اخبار مذاکرات تاثیری بر روند معاملات نگذارد.

مهم ترین اخبار سیاسی

امروز نیز در حوزه مذاکرات هسته ای خبرهای زیادی شنیدیم ولی با توجه به متنوع و گوناگنی اخبار نمی توان تصمیم نهایی را گرفت ، برخی از خبر گزاری های از تمدید مذاکرات سخن به میان می آورند و برخی دیگر صحبت از اتمام مذاکرات در همین دور را می کنند ولی آنچه در بین تمام اخبار مشترک است سخنی از عدم توافق نشده است . در مورد تاثیر نتیجه مذاکرات به بازار سرمایه لازم به ذکر است که در بد بینانه ترین حالت مذاکرات برای چند ماه دیگر تمدید می شود و این موضوع نه می تواند تاثیر منفی و نه می تواند تاثیر مثبت بر معاملات بورس داشته باشد و از نشانه های آن می توان به نرخ دلار و سکه اشاره کرد که در بازار امروز روند نزولی داشت  . چرا که شاید امروز به توافق جامعی نرسیم ولی در آینده که قطع به یقین کم تر از یک سال خواهد بود این توافق حاصل خواهد شد . از مهم ترین رویداد های مذاکرات می توان به سفر وزرای خارجه آلمان ، چین و روسیه به وین اشاره کرد . فابیوس هم که به فرانسه رفته بود امروز به وین بازگشت. در مجموع این رفت و آمدها و این تکاپو، شور و هیجان خاصی به فضای مذاکرات داده طوری که انتظار فعالین این حوزه از اقتصاد را بیشتر می کند . در صورتی که توافق حاصل شود می تواند اقتصاد کل دنیا را تحت تاثیر قرار دهد حال در این بین برخی از کشورها از جمله کشورهای عربی شاید در کوتاه مدت متضرر شوند وبرخی دیگر از کشورها از جمله کشورهای اروپایی می توانند روابط بیشتری با ایران و کشورهای خاورمینه برقرار نمایند و بهره بیشتری را بگیرند . در هر صورت ما نیز همچون سایر افراد منتظر خبر نهایی مذاکرات هستیم و توافق را نتنها برای بازار سرمایه بلکه برای کل اقتصاد و مردم ایران خواستاریم . امیدواریم این توافق بتواند بار دیگر اقتصاد ایران را به درجه ای اعلا برساند تا پس از این با افتخار به سایر کشورها نشان دهیم که ایران و ایرانی همیشه و همجا به دنبال توافق ، صلح و دوستی است . از مهم ترین طبعات این توافق می تواند افزایش تولید و اشتغال باشد و به دنبال آن کاهش فقر که حتما پدیده فقر به دید هیچ مدیر و مسولی رضایت بخش نخواهد بود . با توجه به گونا گونی اخبار مذاکرات به برخی از مهم ترین ها اشاره می کنیم .

به نقل از خبرگزاری ایتارتاس سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، گفت: در حال حاضر تمام عناصر یک توافق هسته‌ای روی میز قرار دارد و اکنون وظیفه دیپلمات‌ها این است که یک بسته را به صورت صحیح با یکدیگر آماده کنند . ایتارتاس در ادامه گزارش داد: لاوروف تمام دیدارهای خود را برای ۲۴ نوامبر که با ضرب‌الأجل ایران و گروه ۱+۵ برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای همزمان است لغو کرده و احتمال دارد برای شرکت در این مذاکرات به پایتخت اتریش سفر کند . پایگاه خبری بلومبرگ با اشاره به اینکه احتمال دارد مذاکرات به وقت اضافه کشیده شود، نوشته است با توجه به در پیش بودن عید شکرگزاری در آمریکا، یکی از گزینه‌ها این است که گفت‌وگوها پس از وقفه‌ای چند روزه، هفته دیگر دوباره از سر گرفته شود .

یک عضو تیم مذاکره‌کننده تصریح کرد که توافق سیاسی به معنای تمدید مذاکرات نیست بلکه به این معناست که تفاهمی سیاسی بر سر اصول توافق جامع به دست می‌آید. اما با توجه به محدودیت زمان و پیچیده و فنی بودن مسائل بعد از یک فاصله کوتاه مجددا باز می‌گردیم و متن تفاهم شده را به همراه جزئیات و ضمائم آن که بسیار زیاد هم هستند، مکتوب و نهایی می کنیم .  همپنین ایشان  اظهار کرد: اگر تا یک‌شنبه شب در وین بر سر یک تفاهم سیاسی و کلی توافق نکنیم، گزینه تمدید توافق ژنو روی میز قرار می گیرد .

در خبری دیگر شنیدیم ،ظریف، کری و اشتون برای چهارمین بار در سه روز اخیر در وین دیدار کردند . وزیر خارجه آمریکا پیش از دیدار مجدد با همتای ایرانی و هماهنگ کننده گروه ۱+۵ با نخست وزیر اسرائیل تماس تلفنی برقرار کرد .

در حوزه داخلی که محمد فرهادی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم معرفی شده قرار است ۴ شنبه جهت کسب رای اعتماد به مجلس برود در همین رابطه ، سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: رییس جمهوری با دریافت مجوز از رهبر معظم انقلاب اسلامی حکم سرپرستی ام را تمدید کرده است .

مهم ترین اخبار اقتصادی

امروز خبری شنیدیم مبنی بر افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده ، مشاور مالیاتی جامعه اسلامی اصناف و بازار با اشاره به اینکه پیشنهاد بخش خصوصی این است که نرخ مالیات بر ارزش افزوده تا پایان برنامه ششم به ۱۰ درصد برسد، گفت:‌ لایحه پیشنهادی دائمی شدن ارزش افزوده هفته آینده به دولت می‌رود .محمدرضا جعفریان با اشاره به مذاکرات نهایی و توافقات هسته‌ای اظهار داشت: در حال حاضر در جامعه و بازار شرایط سکون مشاهده می‌شود و به نوعی همه منتظر هستند، چه اتفاقی رخ می‌دهد و تحرکی در اقتصاد و بنگاه‌های کوچک مشاهده نمی‌شود .

در خبری دیگر ، چهارمین قسط از درآمدهای نفتی بلوکه شده در حالی در حساب بانک مرکزی واریز شد که از دهم مردادماه سال جاری همزمان با دور دوم آزادسازی ۲٫۸ میلیارد دلار دیگر از دارایی های مسدود شده کشورمان تاکنون ۱٫۹ میلیارد دلار طی چهار مرحله دریافت شده است . قسط ششم و آخرین قسط از دور دوم توافق ژنو امروز یکشنبه دوم آذرماه ۱۳۹۳ (۲۳ نوامبر ۲۰۱۴) با مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار سررسید شد . اما قسط پنجم به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار نیز که ۱۲ آبان ماه سررسید شده بود، هنوز به حساب بانک مرکزی واریز نشده است. در عین حال قسط ششم هم به مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار امروز سررسید شد که در مجموع ۹۰۰ میلیون دلار دیگر از منابع توافق شده ۲٫۸ میلیارد دلاری را دربر می گیرد .

همچنین شنیدیم لایحه خروج از رکود از قرنطینه درآمده است ، ناصر موسوی لارگانی در رابطه با لایحه خروج از رکود با بیان اینکه از زمانی که این لایحه توسط دولت به مجلس ارائه شد چند نفر از نمایندگان مجلس از کمیسیون‌های اقتصادی، تولید و برنامه و بودجه موظف شدند تا روی این موضوع تحقیق و بررسی کنند، گفت: پیشنهادات زیادی را نماینده‌های مجلس ارائه دادند و جلسات متعددی هم گذاشته شد . وی افزود: خوشبختانه تا آنجایی که بنده اطلاع دارم، ظاهرا بررسی این لایحه در کمیسیون اقتصادی به اتمام رسیده و شاید در روزهای آینده تقدیم هئیت رئیسه مجلس شود .

فلزات اساسی ، دلار و سکه

در بازار های جهانی با توجه به تعطیلات آخر هفته ، قیمت فلزات اساسی تغییری نداشت . دلار و سکه امروز نسبت به روز گذشته روند نزولی داشت . سکه امروز در محدوده قیمتی ۹۱۳ هزار تومان معامله شد و دلار به قیمت ۳۲۳۷ تومان رسید .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه پالایشگاهی،امروز شنفت و شبهرن همچون روز گذشته با اقبال همراه شدند ونفت در محدوده منفی معامله شد . اصلاح قیمت بعد از رشد شارپی هفته گذشته طبیعی می باشد . سایر نمادها معاملات متعادلی داشتند .

در مورد نمادهای متوقف پالایشگاهی ، در این راستا رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز دیروز از پیگیری‌های این سازمان و انجام مذاکرات با وزارت نفت برای بازگشایی نمادهای پالایشگاه‌ها خبر داد و گفت: علاوه بر آن، این امر در دولت نیز در حال پیگیری است اما با وجود علاقه سازمان بورس برای بازگشایی نمی‌توان زمانی را برای آن تعیین کرد .علی صالح‌آبادی درخصوص آخرین وضعیت شرکت‌های پالایشگاهی توضیح داد: درخصوص پالایشگاه‌ها بحث کیفی‌سازی مهم‌ترین موضوعی است که مطرح است که در این راستا با وزارت نفت جلسات متعددی برگزار شده و همچنان به تلاش‌های خود در این زمینه ادامه می‌دهیم

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در زمانی که پالایشگاه‌ها وارد بورس شدند موضوع کیفی‌سازی مطرح نبود و در حال حاضر تعداد زیادی از سهامداران این سهم را خریداری کرده و قانون نیز درخصوص پالایشگاه‌ها تغییر نکرده است، باید به همان روال قبلی عمل شود تا پالایشگاه‌ها با مشکل مواجه نشوند که این موضوع در وزارت نفت و دولت در حال پیگیری است به این ترتیب تعیین تکلیف نرخ خرید خوراک مصرفی پالایشگاه‌ها و نیز قیمت فروش آنها باید توسط شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی انجام پذیرد تا شرکت‌های فعال در این گروه نیز صورت‌های مالی و پیش‌بینی درآمد هر سهم خود را براساس ابلاغیه قطعی و موارد مشخص تدوین کنند،  تا خریداران و فروشندگان سهام این مجموعه‌ها از معاملات خود متضرر نشوند. به‌طور قطع تداوم توقف نماد در شرایط کنونی به نفع شرکت‌های پالایشی و سهامداران آن است و به نظر می‌رسد سهامدارانی که با این امر مخالفند به دلیل نیاز به نقدینگی و دستیابی به سرمایه اصلی خود به این گزینه رای داده‌اند. اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که بازگشایی نماد در صورت عدم رفع ابهام موجود در وضعیت سودآوری آنها موجب متضرر شدن سهامداران و در مقابل منتفع شدن برخی افراد سودجو و دارای اطلاعات نهانی از روند قیمتی سهام این شرکت‌ها می‌شود .

در گروه پتروشیمی و شیمیایی ، امروز پترول با اقبال خوبی همراه شد و در حدود ۳۱ میلیون از سهامش داد و ستد شد و با صف خرید به کار خود خاتمه داد . در سایر نمادها شاهد معاملات پر حجمی  نبودیم و بیشتر در محدوده صفر تابلو معامله شدند .

در خبری دیگر مربوط به این گروه آقای صالح آبادی بیان کردند ، در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی طرح دائمی کردن احکام بودجه مطرح است که کلیات آن به تصویب مجلس رسیده و بررسی آن به زودی آغاز می‌شود وی افزود: بر این اساس آنچه در این احکام برای شرکت‌های پتروشیمی مد نظر قرار گرفته،  مصوبه‌ای است که عقد قرارداد بلند مدت در آن پیش‌بینی شده و نرخ محصولات متناسب با قیمت‌های جهانی تغییر می‌کند. علاوه بر این مقرر شده است تا در صورتی‌که دولت محصولات شرکت‌ها همچون اوره را قیمت‌گذاری کند،  مابه التفاوت را از قیمت گاز تخفیف بگیرد و اگر در مقاطعی از سال گاز پتروشیمی‌ها قطع شود، عدم النفع بوده و باید از محل تخفیف در قیمت گاز پرداخت کند. رئیس سازمان بورس اظهار کرد: این موارد نکات خوبی است که بر‌اساس آن قیمت محصولات پتروشیمی براساس فرمول درآمده و تا ۱۰ سال قابل تغییر نخواهد بود که این موضوع در طرح مصوب مجلس دیده شده است .

شرکت پتروشیمی فارابی در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۱۰۶۸ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه نخست خود توانسته است به ازای هر سهم ۵۵۶ ریال سود کنار بگذارد و ۵۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت گلتاش در جدیدترین گزارش پیش بینی خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۰۹/۳۰ شرکت را مبلغ ۲۵۳۱ ریال اعلام نموده است که در مقایسه با سال مالی مالی قبلی با افزایش ۹ درصدی همراه بوده است شرکت در این گزارش فروش خود را مبلغ ۲۵۳ میلیارد تومان و سود عملیاتی را مبلغ ۶۶ میلیارد تومان پیش بینی کرده است . شرکت دلایل تغییرات پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۴ را نسبت به اطلاعات پیش بینی ۹۳ افزایش ۶/۱۶ درصد در مقدار فروش و افزایش نرخ فروش محصولات و افزایش هزینه های عملیاتی متناسب با افزایش مقادیر و اعمال نرخ تورم و کاهش در پیش بینی تخفیفات خریدهای خارجی اعلام نموده است.

شرکت پاکسان در جدیدترین گزارش پیش بینی خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۰۹/۳۰ شرکت را مبلغ ۸۵۵ ریال اعلام نموده است که در مقایسه با سال مالی مالی قبلی با کاهش ۶ درصدی همراه بوده است .

گروه خودرویی و قطعه ساز، امروز در ابتدای ساعات معاملات با افزایش تقاضا همراه شدند طوری خودرو توانست سقف قیمتی را لمس نماید ولی در ادامه روند معاملات این گروه متعادل تر شد . این گروه از جمله مهم ترین گروه هایی است که توافق هسته ای می تواند تاثیر مثیتی بر سود آوری شرکت های این گروه بگذارد. خپارس ، خزامیا و خساپا سایر نمادهایی بودند که امروز با اقبال خوبی از طرف سهامداران همراه شدند.

در خبری شنیدیم که ، تولید خودروهای سنگین شرکت سایپا دیزل در نیمه آبان‌ماه سال جاری اعلام شد . شرکت سایپا دیزل اعلام کرده که توانسته با تولید ۲ هزار و ۱۵۰ دستگاه خودرو سنگین تا نیمه آبان‌ماه سال جاری رکورد تولید خودروهای سنگین خود در سال ۹۲ را بشکند .بر همین اساس این شرکت با رشد چشمگیری تا ۱۵ آبان ماه سال جاری به میزان ۷۰ درصد در تولید محصولات خود نسبت به کل سال ۹۲ رشد داشته است.از جمله مهم ترین عللی که باعث اقبال سهامداران به خکاوه شده است همین خبر است .

در خبری دیگر،معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در شرایط فعلی، صنعت خودرو ایران از رکود تولید در سال‌های گذشته فاصله گرفته و فضای مناسبی برای توسعه مشارکت‌های بین‌المللی در این صنعت فراهم شده است .وی اظهار کرد: پس از برگزاری نخستین همایش بین‌المللی صنعت خودرو در سال گذشته، خودروسازان ایرانی مذاکرات متعددی را با خودروسازان مطرح بین‌المللی دنبال کردند که در همایش آذرماه امسال، می‌تواند زمینه نهایی شدن بسیاری از همکاری‌ها باشد.

در گروه فولادی و فلزی، برخی نمادها از جمله فملی ، فایرا با اقبال خوبی همراه شدند سایر نمادها معاملات منفی را پشت سر گذاشتند .

در خبری مربوط به تولید فولاد شنیدیم ، طبق اعلام اخیر مسئولان ایمیدرو قرار است ظرفیت تولید فولاد کشور تا سه سال دیگر به ۴۰ میلیون تن برسد و با توجه به رشدهای اخیر در سطح داخلی و خارجی، شاید بتوان گفت رسیدن به این رقم خیلی دور از ذهن نیست . بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد، فولاد خام ایران رکورد جدیدی را در تولید به ثبت رساند؛ به طوری که در ۹ ماهه سال ۲۰۱۴ با ۶٫۶ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی، ۱۲ میلیون و ۶۶ هزار تن فولاد خام تولید کرد. این در حالی است که میزان تولید این محصول در این مدت در سال گذشته ۱۱ میلیون و ۳۱۸ هزار تن بود . همچنین ایران در ماه سپتامبر ۲۰۱۴، یک میلیون و ۴۲۹ هزار تن فولاد خام تولید کرد که در مقایسه با تولید مدت مشابه سال گذشته (یک میلیون و ۳۶۴ هزار تن)، ۴٫۸ درصد افزایش نشان می دهد .

شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در جدیدترین گزارش خود ( حسابرسی شده ) سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۴۵۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( حسابرسی نشده ) شرکت با افزایش ۸ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه نخست خود توانسته به ازای هر سهم ۲۰۰ ریال سود کنار بگذارد و ۴۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه سیمانی ، اکثر نمادها قرمز و در محدوده صفر تابلو معاملات خود را به پایان رساندند.

خبری داشتیم تحت عنوان ، کاهش ۳ میلیون تنی صادرات سیمان در ۷ ماه گذشته ،غلام‌زاده، یک فعال حوزه سیمان در خصوص وضعیت سیمان در بازار،اظهار داشت: کارخانجات شمال کشور در خصوص فروش سیمان به دلیل سرما مشکل دارند این در حالی است که بازار سیمان در جنوب کشور خوب است و مشکل خاصی وجود ندارد . وی گفت: طی ۷ ماهه ابتدای سال ۹۳ میزان تولید کلینکر به ۴۵ میلیون تن رسید در حالی که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۴۳ میلیون تن بوده است . این فعال حوزه سیمان تصریح کرد: میزان صادرات سیمان طی ۷ ماهه گذشته به ۴۱ میلیون تن رسید این در حالی است که سال گذشته میزان صادرات سیمان ۴۴ میلیون تن بود که ۳ میلیون تن کاهش صادرات داشته‌ایم . وی با اشاره به نرخ کنونی سیمان در بازار افزود: درحال حاضر نرخ سیمان فله تیپ دو ۱۰۸ هزار تومان و نرخ سیمان تیپ ۲ هر پاکت ۱۲۴ هزار و ۲۰۰ تومان است.

در گروه معدنی ، هر چند برای دقایقی اکثر نمادهای این گروه به رنگ سبز در آمدند ولی در ادامه نتوانستند در برابر فشار فروش مقاومت کنند. در این گروه امروز تکنار با صف خرید همراه شد .  در خبری شنیدیم که ، پیدایش طلا در معدن “تکنار” تکذیب شد

طی چند وقت اخیر، صحبت ها و شایعاتی مبنی بر پیدایش طلا در مجتمع معادن مس تکنار به گوش می رسید که این امر با توجه به ورود فعالین بازار سهام به سهام فوق منجر به رشد قیمتی قابل توجهی در هر سهم “تکنار” شده است . براساس پیگیری های صورت گرفته یک منبع آگاه در شرکت عنوان کرد: تاکنون وجود هیچ گونه طلایی در مجتمع معادن مس تکنار گزارش نشده است و شایعاتی مبنی بر خریداری ۳۰ درصد سهام “تکنار” از سوی شرکت ملی مس ایران در راستای کشف طلا در معدن فوق نیز کذب محض می باشد .

همچنین در جایی خواندیم شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با انتشار جوابیه‌ای پاسخ اظهارات اخیر نادر قاضی پور،‌ نماینده مردم ارومیه در مجلس را مبنی بر بدهکاری این شرکت داد . این شرکت کلیه مالیات‌های تکلیفی خود (مشتمل بر حقوق و پیمانکاران) را در مواعد مقرر پرداخت کرده است. همچنین مالیات بر ارزش افزوده تا پایان دوره دوم سال جاری، در مواعد مقرر پرداخت و تسویه شده و حتی نسبت به پرداخت علی‌الحساب دوره سوم (پاییز) نیز اقدام شده است . همچنین کلیه بدهی مالیات عملکرد تا پایان سال ۱۳۹۰ (به استناد برگ‌های مالیاتی قطعی دریافتی تا پایان سال ۸۹ و برگ تشخیص سال ۱۳۹۰) پرداخت و تسویه شده و تاکنون مالیات عملکرد سال ۱۳۹۲ بررسی نشده و برگ تشخیص نیز به این شرکت ابلاغ نشده است. پس از ابلاغ برگ تشخیص مالیات سال ۱۳۹۱ و با هماهنگی‌های به عمل آمده با مسئولان محترم امور مالیاتی استان یزد و تاکنون در قالب تقسیط نسبت به پرداخت مبلغ ۱۵۱۰ میلیارد ریال از مالیات تشخیصی اقدام و باقیمانده نیز به مبلغ ۶۵۱ میلیارد ریال تا پایان بهمن ماه سال جاری پرداخت و تسویه می‌شود .”

در گروه سرمایه گذاری ، شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۰۹/۳۰ شرکت را مبلغ ۶۳۴ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با کاهش ۱۷ درصدی همراه بوده است سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت مبلغ ۶۸ میلیارد تومان و سود عملیاتی شرکت با کاهش ۱۷ درصدی نسبت به سال مالی قبل مبلغ ۶۳ میلیارد تومان پیش بینی شده است .

در گروه قندی ، شرکت شهد(قند خوی) در جدیدترین گزارش ۳ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۰۴/۳۱ شرکت را مبلغ ۱۲۳۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل مثبت ۱۹ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۳ ماهه نخست خود به ازای هر سهم ۱۲۸ ریال زیان شناسایی کرد . علت اصلی افزایش سودهرسهم از۱۰۳۳ریال به ۱۲۳۲ریال درنظرگرفتن کارمزد ۵۰هزارتن تصفیه شکرخام می باشد.درضمن حسب مصوبه هیات مدیره این شرکت قصددارد ازمحل تجدید ارزیابی زمین های خودافزایش سرمایه دهدبدیهی است مبلغ افزایش سرمایه پس از دریافت گزارش کانون کارشناسان دادگستری تعیین خواهدشد.

در گروه حمل و نقلی ، شرکت  تاید واتر خاورمیانه در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۷۷۶ ریال اعلام نموده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم ۴۱۰ ریال سود شناسایی کند و ۵۳ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت اعلام کرده است که بندر شهیدرجایى در اواخر سال مالى ۱۳۹۲ به سازمان بنادر و دریانوردی واگذار گردید که این‌امر بالطبع منجر به‌ کاهش درآمدهای عملیاتى این شرکت‌گردید. در این راستا شرکت جهت حفظ حقوق سهامداران و منافع  شرکت اقدام به‌کاهش هزینه های پرسنلى (تسویه‌حساب پرسنل)، پیمانکاران ، تعمیر و نگهداری ماشین آلات و تجهیزات ، خرید قطعات ،سوخت و سایر هزینه های مرتبط با ناحیه ‌هرمزگان گردید. (اقدامات فوق منجر به‌کاهش ۳۱ درصد درآمدهای عملیاتى و ۲۸ درصد بهای تمام شده خدمات ارائه شده گردیده‌است ).

افزایش سرفصل سایر درآمدها و هزینه های عملیاتى در سال ۹۳ نسبت به سال مالى قبل مربوط به‌ شناسایى درآمدهای اجاره تجهیزات دریایى از جمله‌بارج ۱۵۰۰۰ تنى سوخت رسان، اروند تاید ۱۰۰۰ و نگین تاید یک و دو مى باشد .

کاهش عمده سرفصل هزینه های مالی مربوط بهره تسهیلات مالى دریافتى مى باشد که تا پایان ‌نیمه اول سال ۹۳ تسویه خواهد شد. سرفصل درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها که مربوط به سود سپرده بانکى و سود سهام شرکتهای بورسى‌و غیر بورسى مى باشد .

افزایش سرفصل درآمدهای متفرقه نسبت به سال مالى قبل مربوط به فروش دارائیهای ثابت  مشهود ‌نواحى هرمزگان‌، مازندران‌ و تهران مى باشد که در نیمه اول سال ۹۲محقق شده‌است.

سایر نمادها :

 

کارخانه چینی ایران در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۷۰۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل منفی ۴۴ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه نخست خود توانسته است به ازای هر سهم ۳۸۴ ریال سود کنار بگذارد و ۵۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. فروش شرکت نسبت به گزارش قبلی با کاهش ۳۵ درصدی مبلغ ۷۲ میلیارد تومان اعلام شده است .

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*