خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بورس و فرابورس / تالار شیشه ای و اخبار هسته ای

گزارش امروز بورس و فرابورس / تالار شیشه ای و اخبار هسته ای

با اتمام ساعات معاملات روز دو شنبه ۹۳٫۰۹٫۰۳ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۵۲۰ واحد افزایش به رقم ۵۶۳۱۲ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۳۹۰ واحد افزایش عدد ۱۴۶۹۹۹ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۵۵۹ واحد افزایش به رقم ۷۵۹۴۹ واحد رسید.

همچنین در این روز وبملت با ۷۱ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل فارس با ۴۴ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱۱ واحد افزایش به رقم ۸۵۶ واحد رسید.

تا این لحظه از مذاکرات هنوز اخبار جدید و قابل توجهی به گوش نرسیده، فقط می دانیم که همچنان گفتگوهای فشرده دو جانبه و چند جانبه ادامه دارد اما فعلا فضای خوشبینی بر جو بدبینی غالب است و این موضوع امروز به خوبی در معاملات بازار سرمایه مشهود بود اما فعلاً قصد تحلیل فضای مذاکرات را نداریم و ما نیز همچون اهالی تالار منتظر مشخص شدن نتیجه مذاکرات هستیم ولی بازار امروز یک نکته مهم و قابل توجه داشت که به نظر می رسد باید کمی بیشتر روی آن وقت گذاشت.

بنا بر گزارش بورس نیوز، در معاملات امروز به یاد ضرب المثل قدیمی “مارادونا را ول کن غضنفر را بگیر” افتادیم. این ضرب المثل مصداق بارز برخی اتفاقات موجود در بازار سرمایه است.

امروز جو بسیار مثبت و قابل توجهی در بازار سرمایه آنهم در ساعات ابتدایی معاملات حاکم بود که عامل اصلی و یا بهتر بگویم تنها عامل آن خوش بینی به مذاکرات و برخی اخبار غیر رسمی رسیده از هتل کوبورگ بود اما این در حالی بود که حقوقی های بازار انگار چندان به این مذاکرات و نتیجه آن اعتقادی نداشتند و این آب گل آلود را بهترین فرصت برای ماهیگیری دیدند. نحوه فروش برخی سهام پر متقاضی و تأثیر گذار بر بازار سرمایه از سوی چند حقوقی به گونه ای بود که گویی امروز آخرین فرصت آنها برای خروج همیشگی از بازار سرمایه است.

این فعالان همان مصداق بارز ضرب المثل فوق هستند. چرا که ظاهراً در شرایط پیش روی بازار خطر اقدامات این گروه بیشتر از تصمیمات خصمانه گروه ۱+۵ است و شاید بهتر بود مسئولین دولتی قبل از ورود به مذاکرات وین ابتدا مذاکراتی چند جانبه را با حقوقی ها انجام می دادند. حال به سراغ برخی از آنها می رویم تا بیشتر باهاشون آشنا شویم.

گروه خودرو: این گروه سردمدار اینگونه رفتارها است و جالب آنجاست که عرضه سنگین سهام توسط سهامداران عمده در شرایطی در بهترین روزهای بازار اتفاق می افتد که هر روز مدیران این شرکتها خبر از یک دستاورد جدید، یک اقدام جدید و در کل صحبت از گل و بلبل بودن اوضاع می دهند. عزیز برادر بیا کمی با سهامداران رو راست باشیم اگر خبری نیست و سهامتان نمی ارزد خوب بگوید تا مردم گرفتار نشوند اگر هم اوضاع خوبه پس چرا اینجوری سهامتان را برای فروش عرضه می کنید.آقا جان یک کلام ختم کلام، اگر لالایی بلدی چرا خودت خوابت نمی بره.

سرمایه گذاری سمند امان به سهام “خودرو” و “خاور” نمی دهد احتمالاً قصد خروج از این شرکتها را دارید دیگه؟! سایپا هم که خدا برکت بدهد دمار از روزگار زامیاد و تراکتورسازی ایران و پلاسکو کار و “خکمک” و کلاً زیر مجموعه های خود درآورده. آقا جمع خودمونیه راحت باشید، خبریه؟

بیمه ایران: خیلی کم پیش آمده که این شرکت را در قامت خریدار ببینیم، هر وقت به بازار و فروشنده ها نگاه می کنیم این شرکت یکی دوتا سهام برای فروش به بازار آورده، برادر در این بازار امکان خرید سهم هم وجود داردها.

“ومعادن” : فقط یک سوال داریم، فروش یک روزه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار سهام شرکتی که حجم مبنای ۴۸۰ هزار سهمی دارد کمی تند نیست؟! شما سابقه خوبی دارید ولی یه ذره آروم تر حرکت کنید بد نیست. اما از این عزیزان دست به ماشه که بگذریم به دیگر گروه های بورسی می رسیم، گروه هایی که در حالت انتظار به سر می برند.

گروه بانکی: بحث سوئیفت حل شود یک روند صعودی قابل قبول رو شاخ این گروهه اما اگر این بحث حل نشود، نه اصلاً نمی خواهیم به اون طرف قضیه نگاه کنیم، اصلاً بی خیال به امید خدا که حل می شود.بگذریم.

“فاذر”: فعلاً سهام این شرکت به شیر فلکه سد کرج متصل شده و هر روز از ساعت ۹ تا ۱۲٫۳۰ این شیر فلکه بازه، کی تموم بشه خدا عالمه.

حمل و نقلی ها: این گروه در شرایط فعلی جا برای حرف و حدیث ندارد. احتمال طی کردن روند صعودی در آنها بعید نیست اما باز هم به مذاکرات بستگی دارد اما خدا را شکر خطر حقوقی آنها را تهدید نمی کند. 

در پایان فقط یک موضوع می ماند، دعا کنید نتیجه مذاکرات همانی باشد که اهالی تالار فکر می کنند و دوست دارند. همین.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*