خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۴ آذر

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۴ آذر

شاخص کل بورس ۱۲۰۸ واحد نزول کرد و به رقم ۷۴،۷۴۰ واحد رسید . نمادهای فارس با ۱۱۳ واحد ، وبملت با ۸۵ واحد و فملی با ۷۵ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۷۴ میلیارد تومان رسید که نمادهای بترانس با ۱۸٫۷ میلیارد تومان و تایرا با ۱۱ میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص دادند .

در بازار فرابورس نیز ، شاخص ایفکس ۲۰ واحد نزول کرد و به رقم ۸۳۶ واحد رسید . نمادهای میدکو ، پترول و زاگرس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند .

ارزش معاملات دراین بازار به رقم ۱۵۴ میلیارد تومان رسید که نماد قاسم با ۱۰٫۵ میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داده است .

هر چند نحوی معاملات روز گذشته ، پیش بینی چنین بازاری را نمی کرد ولی امروز استراتژی فعالین بورسی نسبت به روز گذشته ۱۸۰ درجه متفاوت شد . دو روز قبل از ضرب الاجل پایان مهلت مذاکرات هسته ای که ۳ آذر بود بازار سرمایه با توجه به اخباری که از حاشیه مذاکرات شنیده می شد ، واکنش مثبت نشان داد و شاهد رشد قریب به هزار واحدی در شاخص کل بودیم . ما در گزارش روز گذشته اشاره کرده بودیم با توجه به ورود نقدینگی جای هیچ گونه نگرانی نیست چرا که حتی اگر گزینه تمدید اجرا شود بالاخره در آینده نچندان دور مذاکرات به نتیجه خواهد رسید و با احتمال زیاد بازار سرمایه به این خبر واکنش منفی نشان نخواهد داد . ولی امروز برگ طوری دیگر برگشت ، و واکنش سهامداران نسبت به روز گذشته متفاوت بود . ظاهرا برخی افراد که منافعشان در عدم توافق هسته ای است خوشحال شده اند به تیتر روزنامه های امروز که نگاهی بیاندازیم دقیقا متوجه این موضوع می شویم ، کیهان و وطن امروز از جمله این روزنامه بودند ! کسانی خود را دلواپس مردم می دانند ! سوال می پرسم از دلواپسان مردم ، چرا در انتخابات ریاست جمهوری مردم به جناح مخالف ایشان رای دادند !؟

اگر ما رسالتی در بازار سرمایه داشته باشیم و قدری روی ما شناخت داشته باشید و از خوانندگان وب سایت ما باشید بار دیگر روی نظرات خود تاکید می کنیم و توصیه داریم که به راحتی تحت تاثیر افراد هیجانی که اطلاعات ناچیزی دارند قرار نگیرید و با دید مثبت و نگاهی کارشناسی به مسائل اقتصادی و سیاسی رفتار حرفه ای را سرلوحه کار خود قرار دهید و از فرصت هایی که برای خرید به وجود می آید بیشترین بهره را بگیرید و نگذارید سهام ارزنده شما را به مفت و ارزان از چنگتان در بیاورند ، این توصیه ما به شما سهامداران است .

مهم ترین اخبار اقتصادی

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی، از بانک مرکزی خواست با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط و دبیرخانه شورای‌عالی اشتغال، برای رفع محدودیت‌ها و تامین تسهیلات بانکی برای این واحدهای اقتصادی که عملکرد موفقی داشته‌اند؛ اما اکنون دچار مشکلات مالی شده‌اند، راهکار و تدابیری بیندیشند. اسحاق جهانگیری روز گذشته در جلسه شورای‌عالی اشتغال با اشاره به لزوم حمایت نظام بانکی از تکمیل ظرفیت بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی و به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: مشکلات بسیاری از این واحد‌ها با اعطای تسهیلات بانکی مناسب بر طرف خواهد شد؛ بنابراین بانک مرکزی باید سیاست‌های مناسبی در این زمینه تدوین کند.

در خبری دیگر در مورد نرخ دلار بودجه ۹۴ شنیدیم که ، ولی الله سیف در جمع خبرنگاران که ارز از کی تک نرخی می شود؟ گفت: یکسان سازی نرخ ارز قطعی است ولی فعلا بنای اجرای آن را نداریم و برای تصمیم گیری در این باره فعلا تابع شرایط بین المللی هستیم .پیش از این خبرگزاری تسنیم از چانه زنی بر سر دلار ۲۸۰۰ تا ۲۹۰۰ تومان دولتی‌ها در لایحه بودجه ۹۴ خبر داده بود .نرخ دلار در قانون بودجه ۹۳ برابر ۲۶۵۰ تومان بوده است.

همچنین شنیدیم که با تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در مجموع سه مرحله حدود ۱۱٫۲ میلیارد دلار از درآمدهای بلوکه شده ناشی از فروش نفت که تا بیش از این دریافت آن در هاله ای از ابهام وجود داشت آزاد شده و به حساب بانک مرکزی کشورمان واریز می شود توافق برای آزاد سازی ۴٫۲ میلیارد دلار دیگر از درآمدهای خارج از دسترس ایران از درست آورهای تمدید مذاکرات بود .براین اساس قرار شد تا طی این هفت ماه و در یک دوره شش ماهه هر ماه ۷۰۰ میلیون دلار درآمد ارزی ایران آزاد شده و از طریق اقدامی مشترک دراختیار ایران قرار گیرد. هنوز زمانبندی دقیق پرداخت این ۴٫۲ میلیارد دلار مشحص نشده اما قرار است که دور تازه مذاکرات بزودی آغاز شود .

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه قیمت طلا و ارز سال گذشته در وضعیت با ثباتی قرار گرفت، تصریح‌کرد: با سیاست‌های اتخاذ شده تورم روند نزولی به خود گرفته و به تدریج در حال خروج از رکود هستیم . وی درباره مذاکرات ایران و ۱+۵ گفت: من روند را یک روند مثبت و روبه رشد ارزیابی می‌کنم و امیدوارم که مشکلات کشور در آینده نزدیک با سرعت بیشتری نسبت به گذشته حل و فصل شود و در این شرایط توصیه من به فعالان اقتصادی این است که منابع خود را در زمینه تولید و سازندگی کشور به کار گیرند . وی همچنین درباره پیش‌بینی از بازار سرمایه گفت: این بازار مدتی است که به ثبات رسیده و پس از یک دوره که تحت تاثیر برخی مولفه‌ها شرایط منفی پیدا کرد، در حال حاضر به شرایط مثبتی رسیده و فکر می‌کنم در آینده نزدیک بازدهی مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاران داشته باشد و به یک بازار موثر تبدیل شود . وی در ادامه از راه‌اندازی بورس ارز در سال‌آینده خبر داد و افزود : راه‌اندازی بورس ارز در برنامه‌های دولت است که امیدواریم بتوانیم این طرح را در سال ۱۳۹۴ عملیاتی کنیم . طیب‌نیا در ادامه با اشاره به قیمت پیشنهادی نفت و دلار در لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ گفت: قیمت پیشنهادی نفت در لایحه بودجه بشکه‌ای ۷۰ دلار است و نرخ دلار نیز افزایشی ندارد. همچنین درآمد مالیاتی نیز امروز نهایی خواهد شد .


مهم ترین اخبار سیاسی

ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ دیروز در شرایطی پایان یافت که دو طرف با تاکید بر «پیشرفت‌های قابل‌توجه » ، تصمیم گرفتند که برای رسیدن به یک توافق جامع، مهلت دیگری تعیین کنند. به این ترتیب دو طرف تصمیم گرفتند دو ضرب‌الاجل جدید را برای ادامه مذاکرات در نظر بگیرند. دو طرف قرار است تا ۱۰ اسفندماه بر سر چارچوب سیاسی با یکدیگر به توافق برسند و پس از آن تا ۱۰ تیرماه سال آینده به یک توافق جامع هسته‌ای برسند. محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران هم با توجه به تصمیم جدید مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد که روز سوم آذرماه «روز ملی پیروزی ایرانیان » است؛ چون تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در برابر زیاده‌خواهی‌های طرف مقابل عقب‌نشینی نکرد. وزیر خارجه بریتانیا هم با اشاره به «پیشرفت» در مذاکرات تاکید کرد این مذاکرات ارزش تمدید را داشت. وزیر خارجه آلمان هم گفت که «پیشرفت‌هایی به دست آوردیم» و «ایده‌های جدیدی» مطرح شد که باید آن را در ماه‌های آینده بررسی کنیم. وزیر خارجه فرانسه هم تاکید کرد که تصمیم گرفتیم مذاکرات را برای دست یافتن به یک توافق معتبر تمدید کنیم و با توجه به ایده‌های جدید نیاز به وقت داشتیم تا همه چیز را بررسی کنیم . ظریف در پاسخ به خبرنگار سی.ان.ان درباره ادامه مذاکرات گفت: بعد از جشن شکرگزاری در کشورهای غربی بلافاصله به مذاکرات باز می‌گردیم و منتظر چیز دیگری نمی‌مانیم .

همچنین در خبری شنیدیم که جان کری ، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، دیشب و پس از پایان مذاکرات هسته ای به جمع خبرنگاران آمد و با تاکید بر اینکه در مسائل جدی و مهم پیشرفت هایی داشته ایم، اضافه کرد که برای رسیدن به یک توافق معتبر به زمان بیشتری نیاز است .

در حوزه داخلی ، رئیس جمهور فردا (چهارشنبه) برای معرفی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در مجلس حاضر می‌شود .
حجت‌الاسلام و المسلمین مجید انصاری با اعلام این خبر ، افزود: طبق آیین نامه داخلی مجلس رئیس جمهور باید در جلسه معرفی وزرا حضور یابد و صحبت کند و وزیر را به مجلس معرفی کند، بنابراین رئیس جمهور درجلسه معرفی وزرا همیشه حضور دارند و البته عدم حضور ایشان در جلسه‌ی استیضاح وزیر به خاطر همزبانی با سفر استانی ایشان بوده است .  همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه) خانه ملت پس از بررسی سؤال ملی محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان از علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، از پاسخ‌های ربیعی قانع نشدند و بدین ترتیب هفتمین کارت زرد مجلس نهم به دولت یازدهم، به وزیر کار رسید .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی نسبت به روز گذشته با اندکی نوسان همراه بود بر این اساس مس به قیمت ۶۷۳۱ دلار ، آلومنیوم ۲۰۶۰ دلار ، روی ۲۳۰۰ دلار و سرب ۲۰۴۶ دلار برای هر تن معامله شدند .

سکه با رشد قابل ملاحضه ای همراه شد و به قیمت ۹۲۸ هزار تومان رسید . هر چند بعد از شنیده شدن خبر تمدید مذاکرات دلار با افزایش ۲۰ هزار تومانی همراه شد ولی امروز به قیمت گذشته خود بازگشت و در محدوده قیمتی ۳۲۵۹ تومان معامله شد .

 

 

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه غذایی و لینی ، شاهد معاملات کم حجم و کم رمق در اکثر نمادها بودیم . برخی نمادها از جمله غگرجی و غاذر با افزایش تقاضا همراه شدند . همچنین نماد غالبر بدلیل ابهام در اطلاعات ارائه شده،متوقف شد.

در گروه خودرویی و قطعه ساز،  که نتیجه مذاکرات تاثیر زیادی بر سود شرکت های این گروه دارد به خبر تمدید مذاکرات واکنش منفی نشان داد و اکثر نمادهای این گروه از جمله خپارس، خودرو و خساپا با صف فروش سنگینی همراه بودند .

در خبری شنیدیم که ، گمرک ایران در بخشنامه ای به ناظرین و مدیران گمرکات اجرایی خواستار تعیین ارزش گمرکی سواری وارداتی فیات شد . گمرک ایران در بخشنامه ای به ناظرین، مدیران کل و مدیران گمرکات اجرائی خواستار تعیین و اعلام ارزش سواری های FIAT سال ۲۰۱۴ شد .

همچنین شنیدیم که ، روز گذشته یک عضو ناظر شورای رقابت در حالی از توقف خطوط تولیدی تندر ۹۰ در آینده نزدیک خبر داد که هم‌اکنون تولید این خودرو در شرکت‌های خودروساز به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. در این بین برخی منابع آگاه تولید انگشت شمار تندر در شرکت‌های تولیدی را تایید می‌کنند .در مورد افت تولید تندر در دو شرکت پارس‌خودرو و ایران خودرو و همچنین توقف تولید مگان هر چند دو طرف ایرانی و فرانسوی به بازگویی دلایل خود در این زمینه می‌پردازند، اما آنچه در این بین مشخص است ریشه گسترده اختلافات میان رنوی فرانسه و خودروسازان داخلی است. به گفته یک منبع آگاه، اختلافات موجود ناشی از بدهکاری خودروسازان داخلی است هر چند که یکی از مسوولان شرکت‌های خودروساز در این زمینه می‌گوید که بدهکاری شرکت‌های خودروساز به رنوپارس در کمترین سطح خود قرار دارد. در حال حاضر شرکت سایپا تولید مگان را در پارس‌خودرو متوقف و ایران خودرو نیز با تیراژ بسیار کمی تولید تندر را ادامه می‌دهد.

در خبری دیگر ، مهندس شهریاری – مدیر عامل شرکت سازه گستر در خصوص فعالیت این شرکت در تامین قطعات و زنجیره تامین محصولات جدید گروه خودروسازی سایپا گفت: شرکت سازه گستر در سال ۹۳ برای تامین قطعات خودروهای جدید سایپا برنامه ریزی خاصی کرده است و از ابتدای سال ۹۳ توانستیم تولید انبوه تیبا ۲ را آغاز کنیم و در طول مدت ۴ ماه با افزایش تیراژ، تولید این خودرو به ۲۲۰ دستگاه در روز رسید و بر اساس برنامه ریزی در نظر است که تا دی ماه سال جاری تولید این خودرو به تیراژ نهایی ۳۰۰ دستگاه در روز برسد.مدیر عامل شرکت سازه گستر از برگزاری نشستی مشترک با سازندگان طرح SP100 و مدیریت ارشد گروه سایپا در نیمه دوم ماه جاری خبر داد و گفت: در تلاشیم تا با برگزاری این نشست مشترک علاوه بر بررسی مجدد پروژه و رفع مشکلات موجود در تامین، بتوانیم تا پایان امسال قطعات تولید خودرو آزمایشی را تولید کنیم و در این خصوص نیاز است تا قطعه سازان داخلی نیز تکنولوژی تولید قطعات خود را به روز نمایند و آماده تولید قطعات با تکنولوژی روز گردند.

در مورد حضور خودروسازان ۲۶ کشور در همایش صنعت خودرو ایران،  تاکنون شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از ۲۶ کشور جهان از جمله آلمان، ایتالیا و ژاپن برای حضور در دومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.  نمایندگان شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی ۲۶ کشور جهان که در ۱۰ آذرماه امسال به ایران می‌آیند در سطح مدیران‌عامل، قائم‌مقام و … برای حضور در دومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایران ثبت‌نام کرده‌اند.

پلاسک، که امروز به قیمت ۱۵۲ تومان رسیده بود حجم معاملات بسیار کمی داشت . تلاش شرکت پلاسکوکار در مقطع فعلی این است که بتواند مطابق بودجه برآوردی خود عمل نماید بطوریکه هدف اصلی “پلاسک” با توجه به شرایط موجود، اجتناب از افزایش زیان می باشد .براساس آخرین اطلاعات مندرج در سایت کدال، زیان برآوری هر سهم شرکت پلاسکوکار برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۳ به میزان ۱۳۹ ریال می باشد این در حالی است که “پلاسک” بر اساس عملکرد ۶ ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ماه سال۹۳، ۸۷ ریال زیان خود را پوشش داده است .در همین راستا، بهرام، معاون مالی و اقتصادی شرکت پلاسکوکار اظهار کرد: تلاش شرکت پلاسکوکار در مقطع فعلی این است که بتواند مطابق بودجه برآوردی خود عمل نماید بطوریکه هدف اصلی “پلاسک” با توجه به شرایط موجود، اجتناب از افزایش زیان می باشد .معاون مالی و اقتصادی شرکت پلاسکوکار اظهار کرد: همچنین بدلیل تولید محصولات جدید در شرکت سایپا، احتمال میرود که شرکت پلاسکوکار نیز، محصول جدیدی طی سال ۹۴ تولید کند افزون بر این در صورت راه اندازی دستگاه های تزریق سنگین که باعث افزایش ظرفیت تولید محصولات می گردد، چنانچه تقاضای محصولات شرکت پلاسکوکار نیز وجود داشته باشد، چشم انداز  “پلاسک” مثبت ارزیابی می شود.

در گروه فولادی و فلزی نیز همچون سایر گروه ای بازار شاهد معاملاتی قرمز رنگ و با صف فروش بودیم .از ابتدای ساعات معاملاتی بازار فولاد تا میانه مبادلات روز گذشته ، متوسط قیمت اغلب محصولات فولادی تا سقف یک درصد با کاهش همراه شد. این نهمین روز متوالی در بازار غیررسمی است که سطح قیمت‌ها روند نزولی را در پیش گرفته و کماکان به این مسیر ادامه می‌دهد .
برخی معامله‌گران این رویکرد قیمتی در بازار را ناشی از ایجاد فضای خوشبینی نسبت به شکل‌گیری توافق هسته‌ای تا پایان زمان مقرر می‌دانستند و معتقد بودند : آثار روانی ناشی از این اتفاق و گمانه‌زنی‌های مثبتی که از چند روز قبل نسبت به آن شکل گرفته موجب شده است تا قیمت‌ها مسیری کاهنده را در این چند روز در پیش گیرند.

در مورد وضع تعرفه به واردات فولاد شندیم که ،با رکود بی‌سابقه‌ای که در صنعت فولاد به‌وجود آمده، بسیاری از واحدهای فولادی را در معرض تعطیلی قرار داده است، بر همین اساس بزرگان این صنعت در جلسه‌ای ضمن هشدار به مسوولان خواستار حمایت همه‌جانبه دولت از صنعت فولاد به‌وسیله افزایش میزان تعرفه واردات فولاد در اسرع وقت شدند .در این جلسه که با حضور رئیس، نایب رئیس و دبیر انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران و مدیران عامل و فروش شرکت فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان، فولاد خراسان، گروه ملی فولاد،فولاد کویر کاشان و مجتمع فولاد یزد برگزار شد ضمن برآورد وقوع بحران در آینده‌ای فولادسازان معتقد هستند در حال حاضر قیمت‌ها از کف عبور کرده و در مرز هشدار قرار دارد و واحد‌های نوردی به خصوص در معرض آسیب بیشتری قرار دارند، از این رو واردات بی‌رویه می‌تواند منجر به ریزش بیشتر قیمت‌ها و متضرر شدن تولید‌کنندگان شود . تولید‌کنندگان فولاد در این جلسه از رکود بازار فولاد به‌واسطه رکود در بازار مسکن گفته و معتقد بودند: تا زمانی‌که اتفاقی جدی درخصوص بازار مسکن که مصرف‌کننده حجم بالایی از فولاد است نیفتد، نمی‌توان انتظار بهبود بازار فولاد را داشت .

در گروه ساختمانی، ثنوسا همچنان یکه تازی می کند و به قیمت هایی بیش از ۱۰۰۰ تومان رسید . سایر نمادها قرمز رنگ بودند و با صف فروش معاملات خود را سپری کردند .

در چند هفته گذشته بازار معاملات مسکن در انتظار نتیجه یک تصمیم مهم در عرصه دیپلماسی بود. متقاضیان بازار مسکن کمی دور از بازار به رصد وضعیت مذاکرات هسته‌ای می‌پرداختند تا با مشخص شدن نتیجه مذاکرات تصمیم خود را برای نحوه ورود به بازار معاملات، اجرایی کنند. این تصمیم ناشی از اظهارنظر برخی از فعالان بازار مسکن بود که در مقابل پرسش متقاضیان برای چگونگی روند قیمتی مسکن پاسخ آن را به نتیجه مذاکرات وین موکول می‌کردند .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ، شیوه‌نامه وام ۵۰ میلیونی تامین مسکن در بافت‌های فرسوده تهیه شد. با گذشت بیش از یک ماه از مصوبه هیات دولت برای افزایش وام نوسازی در بافت‌های فرسوده تا سقف ۵۰ میلیون تومان، هم‌اکنون شیوه‌نامه پرداخت این وام به گروه‌های هدف، در وزارت راه و شهرسازی تهیه شده و در مراحل پایانی بررسی قرار دارد. شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به‌عنوان بازوی اجرایی وزارت راه  و شهرسازی در بافت‌های فرسوده، در حالی نگارش این شیوه‌نامه را در چند روز اخیر به پایان رسانده است که هم اکنون دستورالعمل نحوه پرداخت وام ۵۰ میلیونی برای اعمال نظر نهایی در اختیار معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، قرار دارد .ا آخرین اخبار مربوط به تهیه این شیوه‌نامه حاکی است: در حال حاضر دولت حساسیت ویژه‌ای در مورد نحوه تدوین نسخه نهایی شده این شیوه‌نامه دارد، طوری که تنها به کارشناسان نوسازی شاغل در بدنه دولت اکتفا نکرده و از همه مشاوران و صاحب‌نظران در این حوزه دعوت به همفکری کرده است.

گروه بانکی نیز همچون گروه خودرویی تاثیر زیادی از مذاکرات می گیرد . اکثر نمادهای این گروه نیز قرمز رنگ بودند و با صف فروش راهی معاملات فردا شدند . مدیرعامل بانک تجارت طی سخنانی در مراسم امضاء این تفاهمنامه با اشاره به حجم قابل توجه فعالیت‌های مجموعه بزرگ “شستا” گفت: بانک تجارت به عنوان یکی از بانک‌هایی که “شستا” در آن صاحب سهم است همواره در تلاش بوده که همکاری خود با این مجموعه بزرگ اقتصادی – مالی کشور را افزایش دهد و می‌کوشیم با ارائه آخرین و بهترین خدمات بانکی، حداکثر رضایتمندی از خدمات خرد و کلان بانکی را برای مجموعه “شستا” ایجاد کنیم.گفتنی است به موجب این تفاهمنامه، بانک تجارت خدماتی همچون پرداخت انواع تسهیلات از محل صندوق ذخیره ارزی، ایجاد شعبه تخصصی شستا، ارائه خدمات متنوع بانکی و انواع کارت‌های الکترونیکی به کارکنان شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و دیگر خدمات در چهارچوب قوانین بانک مرکزی به شرکت مذکور ارائه خدمات خواهد کرد.

سایر نمادها

شرکت شیشه دارویی رازی در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود ( اصلاحیه ) سود هر هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۳۴۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با تعدیل مثبت ۶۱ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانسته است به ازای هر سهم ۱۲۹ ریال سود کنار بگذارد و ۳۷ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . شرکت دلایل تعدیل اخیر را ناشی از تسعیر ارزهای باقیمانده موجود در شرکت و انتقال هزینه های حقوق و دستمزد تولیدی دوران ساخت به سرفصل دارایی ثابت اعلام نموده است .

پرشین تحلیل

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*