خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه ۹۳٫۰۹٫۰۵ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۵۷۱ واحد افت به رقم ۵۴۷۷۲ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۷۷۰ واحد کاهش عدد ۱۴۴۳۶۶ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۶۶۴ واحد افت به رقم ۷۴۰۷۶ واحد رسید.

همچنین در این روز “شنفت” با ۸ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “وبملت” با ۸۱ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱ واحد افت به رقم ۸۳۴ واحد رسید.

در این شرایط امروز “جم” با ۰٫۷۷ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “پترول” با ۰٫۹۸ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۸۴۰ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۹۵۰ میلیارد ریال رسید.

شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری نیز روندی نزولی در پیش گرفت بطوریکه در پایان معاملات نماگر بورس با افتی ۶۶۴ واحدی مواجه شد. اما اگرچه شاهد روندی نزولی بودیم ولی اهالی تالار طی روز جاری نظاره گر متعادل شدن بورس پس از یک روز بسیار منفی و هیجانی بودند.

 امروز اهالی تالار پس از یک روز احساسی مجدداً راه منطق را در پیش گرفتند، راهی که بهتر بود از همان ابتدای معاملات روز گذشته انتخاب می شد اما از قدیم گفتن “ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است.”

در روز جاری بجز گروه بانکی در مابقی گروه های بورسی شاهد متعادل شدن روند قیمت اغلب سهام شرکت های فعال و حتی بعضاً سیر صعودی نیز بودیم.

در گروه خودرو که همچنان از این گروه به عنوان لیدر بورس نام برده می شود شاهد حجم معاملات بسیار بالایی در نمادهای “خودرو”، “خساپا”، “زامیاد” و “خپارس” بودیم. جالب است که هنوز یک روز از روند نزولی گروه مذکور نگذشته که مجدداً حواشی و شایعات مثبت گروه مذکور را فرا گرفت. امروز در حالیکه همه نگاه ها به سهام ایران خودرو بود و این شرکت در کشاکش صف فروش و جمع آوری آن قرار داشت به یکباره نماد “خپارس” راه خود را تغییر داد و از صف فروش تا صف خرید پیش رفت. بررسی های اهالی تالار از علت این اتفاق حکایت از انتشار شایعاتی مبنی بر واگذاری سهام پارس خودرو متعلق به سایپا به شرکت رنو فرانسه داشت. در اینکه این خبر برای اهالی تالار بسیار خوشایند است شکلی نیست اما قبل از هر تصمیمی ابتدا باید صحت و سقم این خبر مشخص شود. به نظر می رسد در صورتیکه این خبر تأیید رسمی شود، اولین نشانه از موفقیت تیم مذاکره کننده کشورمان با گروه ۱+۵ در مذاکرات اخیر وین خواهد بود که می تواند امید را مجدداً حتی با قدرتی بیشتر به بازار سرمایه و فعالان آن باز گرداند.

در گروه بانکی نیز سه نماد “وتجارت”، “وبملت” و همچنین “وبصادر” علی رغم حضور سهامدراان حقوقی و تلاش آنها برای تشکیل روند متعادل اما این موضوع به روزهای آتی موکول شد. در مابقی نمادها نیز روند متعادل اما نزولی قابل رویت بود. اهالی تالار معتقدند ابتدای هفته آینده این گروه نیز علی رغم تعادل می تواند حتی در برخی از نمادها با روند صعودی نیز مواجه گردد.

در مابقی نمادها و گروه ها نیز روند به گونه ای بود که پرپتانسیل ها یا صف خرید بودند و یا در آستانه آن قرار داشتند. برخی دیگر نیز به دنبال اخبار و شایعات شکل گرفته پیرامون خودگر روند صعودی نداشتند اما حجم بالای معاملات در آنها نشان از احتمال وقوع یک اتفاق در آینده داشت.

در نماد “غپینو” همچنان منتظر تأیید رسمی شایعه بخشودگی جرایم بدهی ارزی و نیز احتساب این بدهی با ارز مرجع هستیمو البته فعلاً نماد این شرکت متوقف است و افزایش سرمایه ۵۰ درصدی آن نیز به تصویب مجمع رسیده.

معامله بیش از ۱۴ میلیونی سهام شرکت مپنا نیز در روز جاری قابل توجه بطوریکه امروز خریداران حقیقی و حقوقی شرکت به یک نسبت بودند.

در نماد “ثنوسا” نیز دومین سهامدار عمده این شرکت یعنی سرمایه گذاری ساختمان نوین به جمع فروشندگان پیوسته است.

شاید سهامدار عمده هم متوجه ریسک بالای سهام این شرکت در قیمت های فعلی و با پی بر ای ۲۵۳ شده است.

در بیمه ای نیز امروز صف های فروش قابل رویت بود. اهالی تالار معتقدند تأیید خبر حضور شرکت رنو در جمع سهامداران پارس خودرو توسط یک مقام مسئول و رسمی با توجه به قوت بخشیدن به اخبار و شایعات حضور سرمایه گذار خارجی در شرکت های بیمه ای می تواند سبب بازگشت روند تعادلی به نمادهای این گروه در معاملات هفته آتی شود.

اما از بازار سرمایه یک لحظه می گذریم تا به یک نکته ای مهم برسیم، نکته ای که شاید مهمترین عامل جمع آوری صف های فروش و تعادل نسبی در بازار سرمایه شد، چند ماهی است که وزیر اقتصاد صحبت از تعادل و ثبات در بازارها می کند، اما بی تعارف باید بگوییم چون شرایطی برای اثبات این ادعای وزیر به وجود نیامده بود اندکی تردید بین اهالی تالار نسبت به این گفته وجو داشت اما روز گذشته ثبات در بازارهای ارز و طلا برای اهالی تالار ثابت شد چراکه علی رغم اینکه سرمایه گذاران پیش بینی رشد قیمت ارز و سکه طلا را به تبع خروجی مذاکرات می دادند اما نه تنها این اتفاق به وقوع نپیوست بلکه این بازارها روندی متعادل و بدون تغییر محسوس را سپری کردند و این یعنی ارجحیت بازار سرمایه نسبت به دیگر بازارها و عدم خروج نقدینگی از این بازار به جهت ورود به دیگر بازارها.

در پایان پیش بینی می شود که هفته آینده برای اهالی تالار هفته ای سبز و متعادل با ریسک اندک باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*