خانه / بورس و سهام / هندی ها به جای پول نفت به ایران ورقه‌های فولادی می‌دهد

هندی ها به جای پول نفت به ایران ورقه‌های فولادی می‌دهد

شرکت اسار هند قصد دارد از درآمد‌های نفتی مسدود شده ایران در هند برای پرداخت پول صادرات فولاد خود به ایران استفاده کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، شرکت نفتی اسار هند در تلاشی تازه برای دور زدن تحریمهای مالی غرب علیه ایران قصد دارد از درآمد‌های نفتی مسدود شده ایران در هند برای پرداخت پول فولاد صادراتی خود به این کشور استفاده کند.

شرکت ملی نفت ایران در ماه اوت این مکانیزم پرداخت را پیشنهاد کرد که احتمالا راه جدیدی را برای آزاد‌ سازی پول نفت صادراتی ایران که تحت تحریم‌های غرب در هند مسدود شده ایجاد می‌کند.

به گفته منابع صنعتی و دولتی و نامه‌هایی که به رؤیت رویترز رسیده، شرکت اسار از دولت هند درخواست کرده که این شرکت را از پرداخت نفتی به ایران معاف کند و در عوض این بدهیها را با قرار‌داد ۲٫۵ میلیارد دلاری صادرات ورقه‌های فولادی به یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران تسویه کند.

این طرح در مرحله حساس گفتگوهای هسته‌ای ایران و غرب مطرح شده است. مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ و توافق موقت هسته‌ای که به ایران اجازه می‌دهد بخشی از پول نفت خود را دریافت کند هفته گذشته تا اواسط سال ۲۰۱۵ تمدید شد.

شرکت ملی نفت ایران از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است. وزارت دارایی هند نیز در این خصوص اظهار‌نظر نکرد.

جاناتان موس رییس بخش تجارت دریایی در یک شرکت حقوقی در لندن گفت: صادرات فولاد به ایران براساس تحریم‌ها ممنوع است، اما تعامل با شرکت ملی نفت ایران به احتمال زیاد تحت پوشش قانون تحریم‌های اروپا و آمریکا قرار نمی‌گیرد.

همچنین یک منبع حقوقی مستقر در لندن که به شرکت‌های هندی در زمینه صادرات به ایران مشاوره می‌دهد، گفت: پیشرفت مذاکرات هسته‌ای می‌تواند موضع غرب را نرم‌تر کند.

ساروش زایوالا گفت: فکر نمی‌کنم این مساله تحت پوشش تحریم‌ها قرار بگیرد مگر اینکه آمریکا‌یی‌ها مدعی شوند فولاد صادراتی در برنامه هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منابع آگاه می‌گویند: وزارتخانه های دارایی و بازرگانی و مقامات نفتی دو کشور طی نشستی در سوم نوامبر در وزارت نفت هند در زمینه این قرار‌داد به یک توافق اصولی دست یافتند که باید به تایید نهایی دولت هند برسد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*