خانه / بورس و سهام / گلایه پالایشی ها از توقف طولانی مدت نماد معاملاتی

گلایه پالایشی ها از توقف طولانی مدت نماد معاملاتی

غایبان این روزهای بورس نماد شرکت های پالایشی هستند که سابقه دیرینه ای در توقف های طولانی مدت و بلوکه کردن سرمایه سهامداران خود دارند.

براساس گزارش بورس نیوز، نماد معاملاتی کلیه شرکت های پالایشی در حالی بسته است که توقف برخی از آنها ماه ها است که به طول انجامیده و مشخص نیست چه کسی در این سیکل تکراری توقف ها پاسخگوی سهامداران خواهد بود.

از همین رو گفتگویی داشتیم با مسئولان دو شرکت پالایشی تا شاید بتوان از دلایل اصلی چنین توقف هایی مطلع شد.

مدیر عامل شرکت پالایش نفت لاوان در بیان دلایل فعلی بازگشایی نماد معاملاتی “شاوان” عنوان کرد: طی ماه های گذشته سازمان بورس و اوراق بهادار با وجود ارایه اطلاعات درخواست شده از سوی شرکت پالایش نفت لاوان به این سازمان، از بازگشایی نماد معاملاتی “شاوان” جلوگیری به عمل آورده و اکنون نیز رفع توقف نماد مذکور را منوط به ارایه گزارش عملکردی سه ماهه نخست سال جاری کرده است.

علی دادور ادامه داد: نکته اساسی این جاست که شرکت های پالایشی تنها زمانی می توانند اقدام به برآورد سود هر سهم در دوره های مختلف نمایند که اطلاعیه های مورد نیاز در خصوص مفروضات جدید از سوی شرکت ملی پالایش و پخش به دست این شرکت ها رسیده باشد. حال آنکه تاکنون اعلامیه های جدید برای مفروضات در نظر گرفته شده پیرامون عملکرد دوره سه ماهه نخست امسال هنوز به دست “شاوان” نرسیده؛ از همین رو تهیه گزارش ها و همچنین طی شدن فرآیند حسابرسی آنها نیازمند زمان بیشتری است.

این مقام مسئول اضافه کرد: با توجه به مطالب عنوان شده به نظر می رسد نماد معاملاتی “شاوان” تا ارایه گزارش های میاندوره ای مذکور نیز همچنان متوقف باقی بماند. این امر در حالی اتفاق افتاده که طی چند ماه گذشته شرکت پالایش نفت لاوان تلاش زیادی جهت تهیه مستندات مورد نیاز سازمان بورس و ارایه و انتشار آنها در سامانه اطلاع رسانی کدال کرده تا شاید نماد این شرکت باز شده و سهامداران آن نیز از بلوکه شدن سرمایه خود خلاصی یابند؛ اما متأسفانه هر بار سازمان بورس به دلایل گوناگون از بازگشایی نماد “شاوان” سرباز زده است.

مدیر عامل “شاوان” در خاتمه با اشاره به عملکرد دوره سه ماهه نخست سال جاری این شرکت گفت: عملکرد “شاوان در دوره مذکور وضعیت مناسبی داشته و تنها نکته مورد بحث در بودجه اغلب شرکت های پالایشی موضوع نرخ ارز 2450 تومانی در نظر گرفته شده و عدم پذیرش این نرخ توسط سازمان حسابرسی است، چراکه از نظر قانونی مستندات و مدارکی در خصوص لزوم در نظر گرفتن این نرخ تاکنون به شرکت ها ابلاغ نشده است.

همچنین ، مدیر مالی شرکت پالایش نفت شیراز پیرامون دلایل عدم بازگشایی نماد معاملاتی این شرکت عنوان کرد: ارایه گزارش های حسابرسی سه ماهه “شراز” و همچنین برخی ایرادات سازمان بورس در خصوص سود تقسیمی این شرکت در مجمع عمومی صاحبان سهام از جمله دلایل توقف نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت شیراز می باشد.

هوشمند ادامه داد: گزارش های حسابرسی نشده سه ماهه “شراز” تهیه شده و در حال حاضر نیز توسط حسابرسان بررسی می شود که تا زمان تأیید بازرس یا حسابرس قانونی شرکت، اطلاعات حسابرسی شده منتشر نخواهد شد؛ حال آنکه یکی از ابهامات سازمان برای بازگشایی نماد معاملاتی مذکور ارایه گزارش های میاندوره ای سه ماهه است.

وی پیرامون جزییات ایرادهای عنوان شده از سوی سازمان بورس در خصوص سود نقدی تقسیم شده در مجمع عمومی صاحبان سهام اظهار داشت: شرکت پالایش نفت شیراز در مجمع عمومی صاحبان سهام در حالی پرداخت 800 ریال سود نقدی را به تصویب رسانده که سود تحقق یافته دوره مذکور 684 ریال می باشد. از همین رو سازمان بورس نیز بالا بودن میزان سود نقدی تقسیمی را به عنوان یکی از ایرادات وارد بر “شراز” مطرح کرده؛ حال آنکه سهامدار عمده یعنی شرکت نفت و گاز پارسیان ایراد مذکور را وارد ندانسته و در حال حل و فصل این موضوع می باشد.

مدیر مالی شرکت پالایش نفت شیراز در بیان جزییات گزارش های سه ماهه این شرکت نیز مطرح کرد: آنچه اکنون در مفروضات در نظر گرفته شده در بودجه “شراز” مورد تأیید حسابرس قانونی نیست، نرخ ارز 2450 تومان برآوردی در آن بوده که به دلیل عدم وجود مدارک و مستندات لازم، حسابرس مذکور اقدام به عدم ارایه اظهار نظر به گزارش های شرکت پالایش نفت شیراز کرده است. از همین رو در رابطه با این مشکل مذاکراتی انجام شده تا سازمان بورس مستندات لازم در خصوص الزام شرکت ها برای در نظر گرفتن نرخ ارز مبادلاتی را برای ارایه به سازمان حسابرسی به شرکت اعلام نماید تا این مشکل نیز هرچه سریع تر حل گردد.

هوشمند در خاتمه پیرامون زمان بازگشایی نماد “شراز” نیز عنوان کرد: با توجه به مطالب عنوان شده، به نظر می رسد فراهم شدن شرایط لازم برای بازگشایی نماد معاملاتی شرکت اندکی به طول انجامد و در بهترین حالت برگشت “شراز” به معاملات منوط به ارایه گزارش های سه ماهه حسابرسی شده می باشد.

در خاتمه این گزارش می افزاید، با توجه به مسائل و مشکلات مطرح شده از سوی مسئولان دو شرکت پالایشگاهی مذکور، آنچه در این بین به ذهن می رسد این است که عملکرد کنونی سازمان بورس در برخورد با عدم شفافیت های موجود در صورت های مالی شرکت های پالایشی و متوقف شدن نماد معاملاتی آنها به صورت طولانی مدتف مصداق بارز نوش دارو پس از مرگ سهراب است، چراکه به نظر می رسد زمان مناسب سخت گیری جهت شفاف سازی اطلاعات این شرکت قبل از ورود آنها به بورس و در زمان عرضه اولیه سهام این شرکت هاست، نه در زمانی که سهام مذکور در اختیار تعداد بی شماری سهامدار خرد قرار گرفته و ماه هاست که از حضور این قبیل شرکت در بورس می گذرد و حال با توقف طولانی مدت نمادهای مذکور سعی بر شفاف سازی و رفع ابهامات صورت های مالی آنها نماید. اما اینکه توقف های طولانی مدت نماد معاملاتی سهام شرکت ها چه دردی را از سهامدار خرد دوا می کند، سوالی است که پاسخ به آن بسیار دشوار به نظر می رسد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*