خانه / بورس و سهام / نفت، غول خفته دلار را بیدار کرد

نفت، غول خفته دلار را بیدار کرد

قیمت دلار و یورو در ادامه روند افزایشی خود از دوشنبه گذشته تاکنون دیروز به طور جهشی افزایش یافت؛ جهشی که بسیاری کارشناسان آنرا به کاهش قیمت نفت و نگرانی‌های ناشی از آن نسبت می‌دهند.

 

 قیمت دلار که از روز دوشنبه سوم آذر به آهستگی روبه افزایش گذاشته بود، با گذشت حدود یک هفته روند شدیدتر افزایشی به خود گرفت به طوری که قیمت دلار تنها در یک روز ۸۰ تومان افزایش یافت.

این در حالی است که روند افزایشی قیمت دلار و نوسانات آن تا پایان معاملات روز گذشته ادامه داشت.

براساس این گزارش، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی روز بعد از دور اخیر مذاکرات اعلام کرده بود که مذاکرات شوکی به بازارهای طلا و ارز وارد نخواهد کرد، اما روند قیمت ها در روزهای قبل و شرایط دیگری که در جهان با برگزاری اجلاس ۱۶۶اوپک پیش آمد، اوضاع را تغییر داد.

بر این اساس، قیمت دلار بلافاصله پس از اعلام تمدید مذاکرات تا تیر ۹۴ افزایش یافت اما این افزایش ۱۰ تومانی چندان قابل توجه نبود تا جایی که بسیاری از کارشناسان آن را نشانه بی اعتنایی و بی واکنشی بازار نسبت به تمدید مذاکرات ارزیابی کرده و اظهار می داشتند بازار از تداوم روند موجود یا راضی است یا نسبت به آن بی تفاوت است اما روند روزهای بعد این نظریه را کمرنگ کرد. چرا که عامل جدیدی به نام کاهش قیمت نفت پای به میان ماجرا گذاشت.

قیمت دلار مانند جوانه ای نو رسته که به آهستگی سر از خاک بیرون می آورد روند روبه رشد خود را آغاز کرد و فعالان بازار تا به خود جنبیدند مشاهده کردند که قیمت دلار رقم ۳۳۰۰ تومان را پشت سر گذاشت و از مرز ۳۴۰۰ تومان نیز گذشت.

براین اساس، قیمت دلار در روز دوشنبه سوم آذر ۳۲۴۵ تومان بود که در روز سه شنبه هفته گذشته به ۳۲۵۵ تومان رسید.

همچنین قیمت دلار در روز چهارشنبه گذشته با افزایش نه چندان محسوس با قیمت ۳۲۵۹ تومان در بازار معامله شد.

این روند افزایشی ادامه داشت تا جایی که در روز پنجشنبه دلار روی تابلوی صرافی ها با قیمت ۳۳۴۴ تومان نمایش داده می شد اما روز گذشته یعنی دو روز بعد از تصمیم اجلاس اوپک درباره ثابت ماندن تولید نفت و کاهش قیمت نفت به تبع آن و ادامه این کاهش در روز گذشته، قیمت دلار نیز روند افزایشی قابل توجهی را به خود گرفت.

دلار در روز گذشته و تا زمان تنظیم این گزارش به ۳۴۲۲ تومان رسید. به عبارت خلاصه تر دلار دریک روز ۸۰ تومان و در طول ۶ روز گذشته نیز ۱۷۷ تومان افزایش نشان می دهد.

یورو هم بی نصیب نماند

گزارش خبرنگار جام جم حاکی از آن است که یورو نیز به تبع برادر بزرگ تر خود، روند افزایشی را پیش گرفت تا از او عقب نماند.

بهای یورو در روز دوشنبه هفته گذشته نیز با قیمت ۴۰۴۵ تومان در بازار مورد معامله قرار می گرفت که این روند در روزهای سه شنبه و چهارشنبه به ترتیب به ۴۰۷۵ و ۴۱۳۰ تومان رسید. در روز پنجشنبه نیز قیمت یورو با با افزایش ۲۶ تومانی نسبت به روز قبل خود ۴۱۵۶ تومان معامله شد.

قیمت این ارز در روز گذشته و تا زمان تنظیم گزارش به ۴۲۳۵ تومان رسید و مورد معامله قرار گرفت. به این ترتیب یورو در طول ۲۴ساعت گذشته ۸۰ تومان و در طول ۶ روز قبل (دوشنبه قبل تا دیروز شنبه) ۱۹۰ تومان افزایش یافت.

در این میان سکه بهار آزادی نیز که در روزهای ابتدایی هفته گذشته که با قیمت ۹۱۰ هزار تومان در بازار عرضه می شد در روز دوشنبه (سوم آذر، روز تمدید مذاکرات) به ۹۳۶ هزار تومان رسید. این در حالی است که قیمت این کالای زرد رنگ نیز هر روز افزایش داشت. این رشد قیمت در بازار معاملات تاثیر گذاشته و از میزان آن کاسته بود.

سکه بهار آزادی در روز پنجشنبه در بازار با قیمت ۹۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می شد که اکنون با قیمت ۹۴۵ هزار تومان در بازار عرضه می شود و لذا در طول یک روز ۷۵۰۰ تومان و در طول ۶ روز گذشته ۲۷ هزارتومان افزایش یافت.

کاهش درآمد ارزی باعث افزایش قیمت دلار شد

در همین حال، جمشید پژویان، استاد دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص وضعیت بازار ارز به جام جم گفت: همه این افزایش های ارزی مربوط به قیمت نفت است. بدیهی است زمانی که قیمت نفت کاهش پیدا می کند و درآمد ارزی کشور حدود یک سوم روند نزولی دارد، قیمت ارز افزایش خواهد یافت.

وی افزود: زمانی هم که ایران مورد تحریم ها قرار گرفت قیمت دلار سه برابر افزایش یافت. این موضوع به دلیل کاهش درآمد ارزی کشور است و تبعات این چنینی روی بازار می گذارد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار جام جم مبنی بر این که آیا تمدید مذاکرات روی این موضوع تاثیری داشته است یا خیر پاسخ داد: در این مورد نظرم منفی است. مذاکرات تمدید شد و انتظار ما هم همین بود. البته این را هم باید بگویم که توافق در مذاکرات مشکلات ما را رفع نخواهد کرد.

پژویان در خصوص پیش بینی خود نسبت به بازار ارز در روزهای آینده نیز اظهار کرد: موضوعات پیش آمده نشان می دهد آینده خوبی در انتظار بازار نفت نیست و تلاطم در بازار نفت یعنی تداوم افزایش قیمت دلار.

وی اضافه کرد: بازار سوخت های فسیلی جذابیت خود را از دست داده است و تقاضای این نوع محصولات هر روز در حال کاهش است. از سوی دیگر برنامه های صرفه جویی انرژی در همه کشورهای جهان اجرا می شود و این نیاز به نفت را کم می کند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی افزود: کشورهایی مانند عربستان به دلیل زیاد داشتن ذخایر زیرزمینی علاقه زیادی به عرضه نفت در بازارهای جهانی دارند و این امر با حمایت کشورهایی چون آمریکا صورت می گیرد. این حمایت ها بی دلیل نیست و قصد این کشورها ضربه زدن به روسیه است که ممکن است در این میان یک نیشی هم به ایران بخورد تا غربی ها از این موضوع منتفع سیاسی و اقتصادی شوند.

محمدحسین علی اکبری/جام جم

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*