خانه / بورس و سهام / کاهش قیمت ۱۶۰ تومانی فلز سرخ

کاهش قیمت ۱۶۰ تومانی فلز سرخ

با اینکه دیروز بازارهای داخلی روز ملتهبی را پشت سر گذاشتند و نرخ دلار به مرز ۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید، اما باز هم مس در تالار محصولات صنعتی بورس کالا روند نزولی در پیش گرفت. این فلز سرخ که نسبت به معاملات هفته گذشته، ۱۶۰ تومان در هر کیلو کاهش یافته بود، در بازار آزاد افت ۲۰۰ تومانی را تجربه کرد و هم اکنون با نرخ ۲۲ هزار و ۶۵۰ تومان به فروش می‌رسد. این در حالی است که به گفته فعالان بازار این کاهش قیمت آخرین افت این فلز طی هفته جاری خواهد بود، چرا که هم ارز روند صعودی در پیش گرفته و هم تقاضا برای این محصول به شدت افزایش یافته است.

آنها معتقدند بازار جهانی این فلز با توجه به پیش‌بینی آگاهان اقتصادی در هفته آینده رشد جدیدی را تجربه نخواهد کرد و اگر میانگین نرخ مس در (LME) طی هفته جاری ثابت بماند، باز هم احتمال اینکه بازار فلزات پایه شاهد رشد نرخ فلز سرخ در هفته آتی باشد زیاد است. از سوی دیگر، برخی دیگر از کارشناسان حوزه فلزات پایه معتقدند: تا زمانی که بازار ارز کنترل نشود و به نوسانات مثبت خود ادامه دهد با توجه به فرمول فعلی مس (میانگین نرخ LME با احتساب نرخ دلار آزاد) روند صعودی این فلز نیز ادامه خواهد داشت.
به این ترتیب، روز گذشته ۹ آذرماه، بورس کالای ایران شاهد معامله بیش از ۲۸ هزار تن انواع محصولات مسی بود که در این میان، چهار هزار تن مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران راهی تالار معاملاتی شد. این شرکت همچنین ۳۵۰۰ تن مس مفتول را در این روز عرضه کرد. از دیگر محصولات عرضه‌شده شرکت ملی صنایع مس ایران در این روز می‌توان به ۲۰ هزار تن انواع مسکم عیار، ۱۰۰ تن سولفور مولیبدن و ۱۲ تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، ۲۷۰ تن مس مفتول شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان در این تالار معاملاتی روی تابلوی معاملاتی رفت.
بر این اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت ۲۱ هزار و ۶۹ تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته کاهش ۱۶۱ تومانی را تجربه کرده است. کل عرضه برای این محصول ۴ هزار تن بوده درحالی‌که میزان تقاضا ۷۶۰ تن بوده است.
همچنین مفتول مس شرکت ملی مس نیز با قیمت ۲۱ هزار و ۷۶۷ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین معامله، افت۱۵۷ تومانی را در هر کیلو به ثبت رساند. کل عرضه برای این محصول ۳ هزار و ۵۰۰ تن بوده، درحالی‌که تقاضاکنندگان خواستار۷۸۰ تن از این محصول بوده‌اند. مفتول مس شرکت دنیای مس کاشان نیز در این روز با قیمت پایه ۲۱ هزار و ۸۲۲ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته، کاهش۱۵۷ تومانی در هر کیلو را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول ۲۷۰ تن بود که با میزان تقاضا برابری می‌کرد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*