خانه / بورس و سهام / شناسایی صنایع پربازده براساس گزارش های سه ماهه

شناسایی صنایع پربازده براساس گزارش های سه ماهه

شرکت های فعال در صنعت فلزات اساسی به دلیل ارایه گزارش های مناسب از عملکرد دوره سه ماهه نخست امسال خود و نیز شفافیت اطلاعاتی موجود در این گزارش ها در کنار برخورداری از شرایط بنیادی مناسب، پتانسیل رشد سودآوری و تحقق بازدهی مناسب طی سال جاری را دارا هستند.

مدیر سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک تجارت با بیان این مطلب با اشاره به صنایع پربازده بورس طی سال جاری در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: شرکت های فعال در گروه معدنی نیز در صورت آزادسازی قیمت سنگ آهن و نیز با توجه به اینکه عملکرد مطلوبی را طی دوره سه ماهه اول سال جاری از خود به نمایش گذاشته اند، می توانند در زمره صنایع پرپتانسیل بازار سهام طی سال جاری قرار گیرند.

فروغ رئوفی با اشاره به متوقف بودن نماد بسیاری از شرکت های پتروشیمی و پالایشی، اظهار داشت: برای اظهار نظر کردن در خصوص پتانسیل شرکت های فعال در گروه های مذکور جهت پیشتازی در بورس باید تا زمان انتشار گزارش های مربوط به عملکرد سه ماهه اول آنها به انتظار نشست. علاوه بر این ابهامات گوناگونی بر وضعیت شرکت های فعال در این حوزه به ویژه شرکت های پالایشی سایه افکنده که شاید بتوان گفت دقت نظر بیشتری در خصوص وضعیت سودآوری آنها نیاز باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه تولید محصولات شرکت های پتروشیمی طی سال جاری سیر نزولی را در پیش گرفته و نیز در نظر گرفتن دلار سه هزار تومانی به عنوان نرخ تسعیر درآمدهای ارزی آنها، به نظر می رسد تنها در صورت افزایش قیمت ارز می توان به رشد سودآوری فعالان این گروه همانند سال گذشته امیدوار بود. چراکه فعالان این صنعت بیشترین رشد سود را از روند صعودی قیمت ارز در سال گذشته به دست آوردند، حال آنکه تداوم سیر افزایشی نرخ ارز طی سال جاری با توجه به شرایط حاکم بر جامعه، چندان محتمل نیست.

این مقام مسئول افزود: تداوم روند صعودی قیمت سهام شرکت های فعال در صنایع دارویی، سیمانی و نیز کاشی و سرامیک به دلیل افزایش قیمت فروش محصولات تولیدی آنها چندان دور از ذهن نخواهد بود. از این رو به نظر می رسد این شرکت ها حتی از پتانسیل اعلام مجدد تعدیل مثبت سود برآوردی خود طی سال جاری برخوردار باشند.

این کارشناس بازار سرمایه در ارتباط با صنعت خودرو نیز اظهار داشت: اگرچه شرکت های خودروساز از شرایط بنیادی مناسبی برخوردار نیستند، اما طی ماه اخیر شاهد اقبال معامله گران به سمت این صنعت بودیم که به نظر می رسد این روند متأثر از امیدواری های به وجود آمده نسبت به بهبود وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور در پی روی کارآمدن دولت جدید شکل گرفته باشد. این در حالی است که تحت تأثیر روند صعودی قیمت سهام بسیاری از شرکت های خودروساز، بازدهی مناسبی عاید سهامداران شرکت های مذکور شده است.

مدیر سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذای مشترک بانک تجارت در ارزیابی روند بازار سهام نیز گفت: ورود بورس به فاز اصلاح قیمتی در پی رشد قیمتی سهام بسیاری از شرکت های بورسی طی ماه اخیر و نیز خبرهای منتشر شده پیرامون احتمال عرضه اولیه پتروشیمی جم طی هفته آتی، امری طبیعی و قابل پیش بینی بود.

رئوفی پیرامون روند آتی بازار بورس اضافه کرد: به نظر می رسد تا زمان برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهور و استقرار دولت جدید، همچنان بازار سهام با نوساناتی همراه باشد. حال آنکه پس از عبور از این دوره، شکل گیری روند متعادل و آرام در این بازار چندان دور از ذهن نخواهد بود.

این مقام مسئول در خاتمه آخرین رقم خالص ارزش روز دارایی های صندوق بانک تجارت را حدود 507 هزار تومان اعلام کرد و گفت: این صندوق به طور معمول کاهش هزینه ها و سرمایه گذاری بلندمدت براساس تحلیل بنیادی را سرلوحه خود قرار داده، به طوریکه می توان از آن به عنوان عوامل اصلی کسب بازدهی مثبت 6.13 درصدی صندوق طی یک ماهه اخیر نام برد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*